PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

ERRIKA
10/07/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες? Γιαπωνεζικο ντολμαδακι? :look:

Όχι είναι Κορεάτικο (ντολμαδάκι πάντα).
Είναι νεώτερη σχετικά πολεμική τέχνη, δεν εστιάζει τόσο στα χτυπήματα (είναι τα ίδια με του τάε κβον ντο) όσο στις τεχνικές αυτοάμυνας, στις ρίψεις/πτώσεις και τις τεχνικές με όπλα (σπαθί, κοντάρι κλπ.) Ένας κλάδος είναι κι αυτός που διδάσκεται στα σώματα ασφαλείας της Κορέας. Υπάρχουν αρκετές "οικογένειες" αλλά η ύλη λίγο πολύ σ'όλα μοιάζει.

vaspiou
10/07/2010, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν θες κάτι brutal διάλεξε μεταξύ: Silat,Kun Tau,Krav Maga,Danzan Ryu Jujitsu
Αν θες κάτι να περνάς την ώρα σου και να εξασκείσαι: Tae Kwon Do,Aikido

Έχοντας περάσει αρκέτα χρόνια στο Tae Kwon Do αν ξεκινούσα τώρα μάλλον κάτι σε Krav Maga θα έκανα που διδάσκει κατά βάση αυτοάμυνα :beer:



Jeet Kun Do ήταν η τέχνη που δημιούργησε ο Μέγας Bruce Lee και Wing Chun η τέχνη που χρησιμοιούσε ο δάσκαλός του ο IP man και θα τις μάθαινα από σεβασμό προς αυτούς τους δασκάλους :a23:


Τεραστιος o shifu Yip Man! Αλλα η τεχνη του θελει χρονια αφοσιωσης και πειθαρχιας.
Πιστευω οτι εδω στην Ελλαδα μας ταιριαζει το Krav Maga.


:beer:

Εχετλαίος
10/07/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες?

Eίναι η εκδίκηση του Κορεάτη ως προς τον Ιάπωνα καθότι ο τελευταίος του έκλεψε (του πρώτου) θρησκεία, γλώσσα (ρίζα) και τεχνολογία.
Αυτοί (οι πρώτοι) του έκλεψαν (του δεύτερου) το Aikido, το ανθοστόλισαν και το πουλάνε σαν δικό τους για να μην τους λένε φλώρους και ότι απλά οι πιο ανατολικά ασιάτες συνάδελφοί τους δεν είναι τόσο καλύτεροι στη λούφα.
Ο κλέψας του κλέψαντος...
:lol:

panoulis2222
10/07/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ποιός δεν έχει δουλειά ρε... σαν την αγελαδίτσα γιαουρτάκι πήζω.. γμσ τα.

Αλλά μπαίνω και εδώ να λασκάρω λίγο καθώς απο τις οθόνες σε λίγο θα κάνω τετράγωνα ματάκια.

α) Τις μπύρες τις θυμάμαι ... πρέπει να βρώ χρόνο που θα αδειάσω και θα σε πάρω τηλέφωνο πιο πριν.

β) :a22: :a22: ... προτίμησα σου είπα KravMaga. Αν και σταμάτησα λόγω απόστασης πλέον και δυσκολίας μετάβασης, μπορώ να πω οτι μου ταίριαζε πιο πολύ απο το kick boxing.

Gandalf kai pou iparxei tetoia sxoli stin athina? an fisika milame gia athina... epeidi eida to videaki sou k :a8: polli mou arese!!

postman
11/09/2010, 00:47
Προς τους ειδικους του forum,παρακαλω την γνωμη σας! Σκεφτομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη, σαν σωματικη και πνευματικη ασκηση. Εχω σχετικα καλη φυσικη κατασταση, αλλα μηδενικη εμπειρια σε πολεμικες τεχνες. Εχω καταληξει σε Κουνγκ φου ή Αικιντο, αλλα εχω την εντυπωση οτι το Κουνγκ φου ειναι πιο απαιτητικο, θελει περισσοτερη αφοσιωση, οποτε αποριπτεται λογω ελλειψης χρονου. Για ριξτε καμμια γνωμη...

ziggΥ
11/09/2010, 00:49
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106485
δες εδώ :wave2:

α........ κουνγκ φου :smokin: :smokin:

dmf
11/09/2010, 00:51
tai chi (http://www.youtube.com/watch?v=djUKqxGWj_Y)



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

McTalas
11/09/2010, 00:53
aikinto alla den exeis poles epiloges...

postman
11/09/2010, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106485
δες εδώ :wave2:

α........ κουνγκ φου :smokin: :smokin:
Εχω διαβασει την συγκεκριμενη συζητηση αλλα δεν με βοηθησε να αποφασισω αναμεσα στις δυο επιλογες μου. Επιπλεον αφορουσε ατομο με προηγουμενη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.:beer:

ziggΥ
11/09/2010, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Επιπλεον αφορουσε ατομο με προηγουμενη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.:beer:
εγώ ήμανε :look: :smokin: :p
σιγά την εμπειρία.. ένιγουέι.. αν δε μπορείς να καταλήξεις, πήγαινε όπου βρεις καλό δάσκαλο.. :wave2:

Douglas
11/09/2010, 01:31
Αίκίντο,η πολεμική τέχνη που ασκεί και ο θεός Στέφανος Γλάρος(Steven Seagal).

DrBig
11/09/2010, 01:38
To aikido ειναι ο βασιλιας των πολεμικων τεχνων, αλλα θελει χρονια για να μπεις στο νοημα. Με οτιδηποτε αλλο τα αποτελεσματα ειναι πολυ πιο γρηγορα και θα μπορεις να δερνεις σε ενα δυο χρονια...

Akatanomastos
11/09/2010, 04:39
φιλε

γιατι δεν μαθαινεις


Γκ-ΑΙΚΙΝΤΟ?

:bigcry: :lol: :bawl: :lol:


209232

Shaolin Monk
11/09/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε

γιατι δεν μαθαινεις


Γκ-ΑΙΚΙΝΤΟ?

:bigcry: :lol: :bawl: :lol:

Τρομαξα για μια στιγμη... Νομιζα οτι εννοουσες G-AYκιντο...:lol:

idomeneas
11/09/2010, 04:47
καλύτερα πάνε κάνε ένα kick box...
και σώμα θα γυμνάσεις και πνεύμα...
χωρίς θυσίες από την προσωπική σου ζωή...
και το κυριότερο είναι εντελώς αερόβιο...

Εχετλαίος
11/09/2010, 08:44
Aν θες να σου πω 2-3 πράγματα για το Aikido στείλε pm.
:wave2:

Gandalf dr685sm
11/09/2010, 08:58
όλες οι πολεμικές τέχνες απαιτούν να αφιερώσεις χρόνο... δεν υπάρχει καμία που θα εξασκηθείς μέσα σε 1-2 μέρες την εβδομάδα. Αν έχεις πρόβλημα χρόνου , για μένα καλύτερα να κάνεις γυμναστήριο ή λίγο τρέξιμο αν δεν έχεις χρόνο και δεν μπορείς να εφαρμόσεις πρόγραμμα.

Gandalf

SS 9/1/1900
11/09/2010, 10:15
αν θέλεις να γυμναστείς και να δεις και αποτελέσματα ορατά τότε μην πας σε καμία πολεμική τέχνη και πήγαινε σε ένα γυμναστήριο. λέγοντας γυμναστήριο όχι απαραίτητα βάρη/σφιξίματα:p κτλ...υπάρχουν και το τρέξιμο, η αερόβια κ.α.
αν είχες κάψα για πολεμική τέχνη θα ήξερες ποιά ακριβώς σου αρέσει και δεν θα είχες τέτοια διλλήματα αφού η κάθε μια είναι εντελώς δαφορετική

είναι βρε παιδί μου σαν να λές θέλω μηχανή, τι προτείνετε να πάρω παπί ή SS1000; ε προς τα κάπου δεν κλίνεις απο μόνος και οτι και να σου πούμε αυτό θα πάρεις;

antsoar
11/09/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aν θες να σου πω 2-3 πράγματα για το Aikido στείλε pm.
:wave2:


Πέστα δυνατά να τα ακούσουμε και εμείς:wave2: :beer:

CBRIDHS
11/09/2010, 12:29
Μη ζητάς από άλλους να σου πουν τι τους αρέσει......ψάξ'το μόνος σου....ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το ποια είναι καλύτερη τέχνη.Αν θες την γνώμη μου(αυτή τη στιγμή κάνω την 3η πολεμική τέχνη της ζωής μου)θα σου πω ένα πράγμα,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ Κ ΚΑΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΙ Κ ΚΑΚΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ.Κ να ξέρεις πως αν ασκεις σωστα την μία τέχνη τότε το σώμα σου θα γίνει πέτρα γτ είναι αερόβιες γυμναστικές!!!Πάντος θέλει τον χρόνο του,δε γίνεται από τον έναν μήνα στον άλλον....:nono:

reinmeister
11/09/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Προς τους ειδικους του forum,παρακαλω την γνωμη σας! Σκεφτομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη, σαν σωματικη και πνευματικη ασκηση. Εχω σχετικα καλη φυσικη κατασταση, αλλα μηδενικη εμπειρια σε πολεμικες τεχνες. Εχω καταληξει σε Κουνγκ φου ή Αικιντο, αλλα εχω την εντυπωση οτι το Κουνγκ φου ειναι πιο απαιτητικο, θελει περισσοτερη αφοσιωση, οποτε αποριπτεται λογω ελλειψης χρονου. Για ριξτε καμμια γνωμη...

και τα δυο ειναι φοβερα απαιτητικα αν ασχοληθεις σοβαρα...και δυστυχως μονο σοβαρα μπορεις να ασχοληθεις με τα συγκεκριμενα...

αν θες να βελτιωσεις πνευμα κανε γιογκα και για σωμα ασκησου...

αν σε ενδιαφερει να αμυνεσαι σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα (1-2 χρονια) κανε krav maga...

trelf
11/09/2010, 13:57
ε τοτε ρε παιδια προτινετε καναν καλο δασκαλο.....καποια καλη σχολη στην αθηνα...

antsoar
11/09/2010, 15:46
Γιώργος Κολιόπουλος, ο ανθρωπος που ουσιαστικά έφερε το Aikido στην Ελλάδα


http://www.hellenicaikido.gr/index.htm

Sapadak
11/09/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν σε ενδιαφερει να αμυνεσαι σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα (1-2 χρονια) κανε krav maga...

+1

sniper
11/09/2010, 16:03
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.....

Αν δεν αποφασίσεις τελικά ή δεν σου φτάνει ο χρόνος, δες όλες τις ταινίες του Chuck Norris....

Το ίδιο είναι.... :lol: :lol: :lol:

Εχετλαίος
11/09/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Γιώργος Κολιόπουλος, ο ανθρωπος που ουσιαστικά έφερε το Aikido στην Ελλάδα

Όχι. Το έφερε ο Κώστας Πολίτης το 1976 ανοίγοντας το 1ο Dojo. Ο Κολιόπουλος Sensei ήλθε αργότερα.
:wave2:

Ιznogood
11/09/2010, 18:08
Μιας και εχουμε και νεο Παγκοσμιο Πρωταθλητη στα 90kg, τον Ηλια Ηλιαδη..., κανε judo!!!


7:11 ipon...http://www.youtube.com/watch?v=Hy8LNYKN7qQ&feature=player_profilepage

MitsosNaked
11/09/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

αν σε ενδιαφερει να αμυνεσαι σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα (1-2 χρονια) κανε krav maga...

+675

Θέλω να ξαναρχίσω, στην Αθήνα στο κέντρο παίζει καμιά σχολή; Γιατί παλιά μόνο Περιστέρι, Βάρη κλπ...

westie
11/09/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
...Ο Κολιόπουλος Sensei ήλθε αργότερα.
:wave2:


Κι αν δεν κάνω λάθος τό'χει εμπορευματοποιήσει λίγο...Τεσπα, εξαρτάται κι απ'το που μένεις φίλε μου.Αν είσαι κοντά στον Πειραιά έχω να σου προτείνω κάτι :a013:.Να έχεις υπόψιν σου όμως ότι το Aikido θέλει υπομονήηηηηηηηηηηηηη ;)

TarasOne
11/09/2010, 20:37
Υπάρχει κάπια σχολή Aikido στην Αθήνα που να μην συνιστάται?

antsoar
12/09/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι. Το έφερε ο Κώστας Πολίτης το 1976 ανοίγοντας το 1ο Dojo. Ο Κολιόπουλος Sensei ήλθε αργότερα.
:wave2:

Έχεις δίκιο, ο Κολιόπουλος είρθε απο Αμερική αργότερα:beer:

spyro
12/09/2010, 13:28
δεν ασχολήθηκα ποτέ με πολεμικές τέχνες αλλά θα θελα πολύ να είχα το χρόνο και να μπορούσα να ασχοληθώ με το kendo

http://www.youtube.com/watch?v=Q4SHWXQBVL4&feature=related

westie
12/09/2010, 14:00
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
[B]...θα θελα πολύ να είχα το χρόνο και να μπορούσα να ασχοληθώ με το kendo

Ξέρεις, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το iaido και κατά συνέπεια το aikido :D

Ilief
12/09/2010, 14:17
Ειναι εξαιρετικα απλο να αποφασισιει κανεις. Αν θελεις να εξασκησεις το πνευμα και το σωμα μαζι υπαρχουν πολεμικες τεχνες που ασχολουνται αποκλειστικα με αυτο και οχι με το ποσους δερνεις μαζι στο δρομο. Αν σε ενδιαφερει ΚΑΙ το πνευμα, μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε Α'Ι'ΚΙΝΤΟ, ΤΑ'Ι ΤΣΙ, ΤΣΙ ΚΟΥΝΓΚ, ΣΑΟΛΙΝ (γαμαει και ειναι ασυγκριτο αλλα πρεπει να το λεει η καρδια σου για να το ακολουθησεις), οπως και διαφορα στυλ του ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ κλπ. Τωρα αν θες απλα να δερνεις πας ΜΟΥΑΙ ΤΑΙ, ΚΙΚ ΜΠΟΞ, ΠΥΓΜΑΧΙΑ, ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ, ΜΜΑ, ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ, ΠΑΛΗ, ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ οπως πολυ σωστα ειπε ο reinmeister (αλλα το κραβ μαγκα ειναι πιο πολυ για αυτοαμυνα στο δρομο, οχι τοσο βρωμοξυλο, οχι οτι δεν δερνεις εκει, αλλα αμα σου ερθει κανας καλος μποξερ και σου τραβηξει κανα αστροπελεκι και σου φυγουν τα μισα δοντια και ψαχνεις να βρεις που θα πατησεις για να σηκωθεις δεν θα βοηθησει και πολυ, εκτος βεβαια αν κανεις χρονια και εισαι κι εσυ γρηγορος ωστε να τον προλαβεις) και συναφη. Το θεμα ειναι εσυ τι θες. Να θυμασαι οτι παιζει και ο παραγοντας ''Δασκαλος'' στο παιχνιδι, διοτι ενας καλος Δασκαλος μπορει να σε κανει να αλλαξεις τη ζωη σου με την ενασχοληση σε μια πολεμικη τεχνη, αλλα ενας κακος Δασκαλος μπορει καλιστα να σε κανει να μισησεις τις πολεμικες τεχνες, ειτε να μην διδασκει σωστα με αποτελεσμα να μην βλεπεις ουσιωδεις διαφορες και να τα παρατησεις και πολλα αλλα. Ο,τι και να κανεις ομως αφιερωσε τουλαχιστον 4 φορες την εβδομαδα αν θελεις να δεις οτι αυτο που κανεις εχει αποτελεσμα. Και κλεινοντας να σημειωσω οτι τεχνες οπως ΑΪΚΙΝΤΟ, ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ και συναφεις, επειδη δεν εχουν ως αυτοσκοπο το βρωμοξυλο δε σημαινει οτι ενας καλος μαχητης τους δεν μπορει να σακατεψει εναν κικ μποξερ ή Τα'ι'στα κλπ. Επειδη ασχολουμαι απο παιδι με τις πολεμικες τεχνες, αν δεν ηταν κατατοπιστικο το κειμενο μου ή ελλειπες, καθε σχολιο ειναι ευπροσδεκτο, οπως και αν μπορω να βοηθησω σε κατι ειμαι ολος αυτια και ματια :eyepop: :D
Καλημερα σε ολους!

Ilief
12/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι. Το έφερε ο Κώστας Πολίτης το 1976 ανοίγοντας το 1ο Dojo. Ο Κολιόπουλος Sensei ήλθε αργότερα.
:wave2:

Μιλας για τον Πολιτη που ειχε δασκαλο τον Παπαδατο;

antsoar
12/09/2010, 16:54
Πολύ καλό βιντεάκι για Aikido

http://www.youtube.com/watch?v=8H5kG_3UqEM&feature=related

Η σειρά είναι 5 βίντεο στο σύνολο.

Εχετλαίος
12/09/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
Μιλας για τον Πολιτη που ειχε δασκαλο τον Παπαδατο;

Δεν γνωρίζω το δάσκαλο του Πολίτη Sensei. Έκανε, όμως, όποιος και αν ήταν, πολύ καλή δουλειά.

:wave2:

Ilief
12/09/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν γνωρίζω το δάσκαλο του Πολίτη Sensei. Έκανε, όμως, όποιος και αν ήταν, πολύ καλή δουλειά.

:wave2:

Επειδη εγω ξεκινησα απο εκει ( αν φυσικα λεμε τον ιδιο και δεν προκειτε για συνωνυμια ), θυμασαι αν ειχε σχολη στο Μαρουσι;

Ilief
12/09/2010, 20:33
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Πολύ καλό βιντεάκι για Aikido

http://www.youtube.com/watch?v=8H5kG_3UqEM&feature=related

Η σειρά είναι 5 βίντεο στο σύνολο. [/QUOTE

Φιλε antosar καλησπερα, παρατηρησε προσεκτικα στο 4:20 του λινκ που παραθετεις. Εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι φτιαχτο και λιγακι κακομπαλωμενο. Δεν απαξιωνω το Α'ι'κιντο για κανενα λογο, εκανα κι εγω αλλωστε, μιλαω ειδικα για εκεινη τη σκηνη, φιλικα παντα:smilea:

antsoar
12/09/2010, 22:50
Παιδιά εκπομπή είναι δεν το έβαλα επειδη είναι αληθινό, το έβαλα γιατί εξηγεί κάποια

πράγματα με ωραίο τρόπο.:wave2: :beer:

byron
12/09/2010, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
... (αλλα το κραβ μαγκα ειναι πιο πολυ για αυτοαμυνα στο δρομο οσο τοσο βρωμοξυλο, οχι οτι δεν δερνεις εκει, αλλα αμα σου ερθει κανας καλος μποξερ και σου τραβηξει κανα αστροπελεκι και σου φυγουν τα μισα δοντια και ψαχνεις να βρεις που θα πατησεις για να σηκωθεις δεν θα βοηθησει και πολυ, εκτος βεβαια αν κανεις χρονια και εισαι κι εσυ γρηγορος ωστε να τον προλαβεις)....

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

spyro
13/09/2010, 00:22
πάντως με αυτά και με αυτά, μετα απο πολυ καιρό μου θυμίσατε τον Θεό - Toshiro Mifune και μια απο τις φοβερότερες σκηνές που έχω δει στο σινεμά .... σε ανάλογα έργα βέβαια

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=24711044


:a23:

Ilief
13/09/2010, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Παιδιά εκπομπή είναι δεν το έβαλα επειδη είναι αληθινό, το έβαλα γιατί εξηγεί κάποια

πράγματα με ωραίο τρόπο.:wave2: :beer:

Κομπλε, δεν ειπα το αντιθετο! Απλως εκανα ενα μικρο σχολιο! Και φιλικα παντα! Δεν ηθελα να θιξω κανεναν αν συνεβη κατι τετοιο :beer:

Ilief
13/09/2010, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Ειχα κανει ενα μικρο λαθακι απροσεξιας στο κειμενο με το κραβ μαγκα στην αρχη, διορθωθηκε! Byron αν γελαγες με τη συνταξη του κειμενου εχεις απολυτο δικιο!
:lol:

byron
13/09/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
Ειχα κανει ενα μικρο λαθακι απροσεξιας στο κειμενο με το κραβ μαγκα στην αρχη, διορθωθηκε! Byron αν γελαγες με τη συνταξη του κειμενου εχεις απολυτο δικιο!
:lol:

Oxi δεν γέλασα με κάποιο συντακτικό λαθάκι. Το κείμενο της παρένθεσης ήταν πολύ παραστατικό. :wave2: :wave2:

CBRIDHS
13/09/2010, 08:52
αν σε βολευουν οι Αμπελόκηποι στείλε πμ για να σου δώσω το τηλ για kung fu(wing chun).

:wave2: :wave2:

Εχετλαίος
13/09/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
Φιλε antosar καλησπερα, παρατηρησε προσεκτικα στο 4:20 του λινκ που παραθετεις. [/B]

Geri waza.
Δεν βλέπω κάτι το ψεύτικο στην εκτέλεση (πέρα από το γεγονός ότι είναι προφανώς φτιαγμένο χάρην του promo βίντεο). Και εγώ (και) έτσι θα τον έβγαζα κάποιον που θα έκανε ψηλό λάκτισμα.
:wave2:

SVX
13/09/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
πάντως με αυτά και με αυτά, μετα απο πολυ καιρό μου θυμίσατε τον Θεό - Toshiro Mifune και μια απο τις φοβερότερες σκηνές που έχω δει στο σινεμά .... σε ανάλογα έργα βέβαια
:a23:



Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)

Εχετλαίος
13/09/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)

Tι μλκς
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ilief
13/09/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)

Χαχα! Η σκληρη πραγματικοτητα !:lol: :lol: :lol: :lol: Θα αρχισω να τρωω ολη μερα ταχινομελο και αρνια να γινω κι εγω ετσι! Στα κομματια οι τεχνες !:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Volo
13/09/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)

:lol: :lol: :lol:
Θεός ο μπουλντόζας. Μαζί με τον άλλον τον ξανθό (Τερενς Χιλ νομίζω) έχουν κάνει τις καλύτερες ταινίες ξύλου. Πολύ γέλιο

Ilief
13/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Geri waza.
Δεν βλέπω κάτι το ψεύτικο στην εκτέλεση (πέρα από το γεγονός ότι είναι προφανώς φτιαγμένο χάρην του promo βίντεο). Και εγώ (και) έτσι θα τον έβγαζα κάποιον που θα έκανε ψηλό λάκτισμα.
:wave2:

Εγω φιλε Εχαιτλαιε απλως σχολιασα τη συγκεκριμενη σκηνη, διοτι οκ συμφωνοι ειναι φτιαγμενο για χαρη το βιντεο εννοειται αυτο, απλως θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο καλοφτιαγμενο, απο την στιγμη που υποτιθεται πως γινεται αναπαρασταση της εφαρμογης του ΑΪΚΙΝΤΟ στο δρομο, χωρις να γνωριζει ο ενας τις προθεσεις του αλλου. Θα μπορουσε δηλαδη ο sensei να μην σκυψει προτου καν ο αλλος σηκωσει το ποδι του, για να φανει πιο αληθινο. Δεν παριστανω τον sifu, τον sensei ουτε τον υπερεμπειρο, απλως εκανα ενα μικρο σχολιασμο!
Φιλικα παντα:)

antsoar
13/09/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)


Ρε σείς είδα ενα τύπο προχτές στη Φωκίονος φτύστος ο Μπαντ Σπένσερ, με τα μούσια

κανονικά και σαν ντουλάπα, επαθα πλάκα, αν μιλούσε και αγγλικά θα του ζητούσα

αυτόγραφο :lol:

Εχετλαίος
13/09/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ilief
Φιλικα παντα:)

:wave2:
:beer:

westie
13/09/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kung Fu & Aikido .... :lol: :lol: :lol: :lol:


θα σας στεναχωρησω... (http://www.youtube.com/watch?v=zEtynIE8__Q&feature=related)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Xrider
14/09/2010, 12:28
Aikido δεν εχει καμια φοβερη γυμναστικη αλλα ειναι ωραιο,στην ουσια ειναι λαβες,λαβες,λαβες και νομιζω 1-2 οπλα στυλ ταμπο.
Κουνγκ Φου δεν τελειωνει ποτε κ δεν νομιζω να υπαρχει στην Ελλαδα...εκτος και αν εχει τιποτα Σαολιν.

και τα 2 ειναι πολυ καλη γυμναστικη -αρκει να μην καπνιζεις-
Ειναι αεροβικες ασκησεις δυναμικης.
Προπονηση ειναι τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα -αν θελιες να μαθεις κατι-
Βασικο¨>αν νομιζεις οτι δεν σου αρεσει η βαριεσαι οτι και να αρχησεις αστο και βρες κατι αλλο.

Εχω κανει αρκετα χρονια πολεμικες τεχνες μεχρι καφε ζωνη στο συστημα που ημουν,στην κλιμακα ,ασπρη/κιτρινη /πρασινη/μπλε/καφε/μαυρη....

SeNNinhA
14/09/2010, 12:45
Και γιατί δεν κάνεις CAPOEIRA

Πολεμική τέχνη είναι ουσιαστικά και αυτή απλά καμουφλαρισμένη με την μορφή χορού. Σαφώς πιο ευχάριστη, πολύ πιο αερόβια και με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι παίζουν ωραίες γυναίκες στο μάθημα.

;) ;) ;) ;)

sniper
14/09/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και γιατί δεν κάνεις CAPOEIRA

Πολεμική τέχνη είναι ουσιαστικά και αυτή απλά καμουφλαρισμένη με την μορφή χορού. Σαφώς πιο ευχάριστη, πολύ πιο αερόβια και με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι παίζουν ωραίες γυναίκες στο μάθημα.

;) ;) ;) ;)


Α ναι, είναι κι αυτό..... Πληροφορίες για capoeira εδώ!!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=7157QMW9abM)


:smokin:

postman
14/09/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και γιατί δεν κάνεις CAPOEIRA

Πολεμική τέχνη είναι ουσιαστικά και αυτή απλά καμουφλαρισμένη με την μορφή χορού. Σαφώς πιο ευχάριστη, πολύ πιο αερόβια και με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι παίζουν ωραίες γυναίκες στο μάθημα.

;) ;) ;) ;)
Δεν χρειαζεται να κανω Capoeira για να γνωρισω Βραζιλιανες, μου τις εχει συστησει ο κολλητος ο Φιλλιπας ο Βραζιλιανος. Ασε που εχω καταληξει μετα απο δυο επισκεψεις στην Βραζιλια, πως οι Βραζιλιανες Βραζιλιας (μαμισιες) ειναι καλυτερες απο τις Βραζιλιανες Ελλαδας (ιμιτασιον). Απο Γιαπονεζες και Κινεζες τι λετε;:beer: :lol:

postman
14/09/2010, 13:10
Λαμβανοντας υποψη οσα διαβασα εδω, και κουβεντιαζοντας με γνωστες πολεμικων τεχνων, μαλλον θα καταληξω στο Αικιντο, γιατι μου ταιριαζει περισσοτερο η φιλοσοφια του, το να αμυνεσαι προξενοντας την ελαχιστη ζημια στον αντιπαλο. Δεν με ενδιαφερει να δειρω κανενα, οι καυγαδες ειναι ασκοπη σπαταλη ενεργειας, με ενδιαφερει ομως να ξερω πως να αποφυγω ενα μαλακα που θα βρεθει στο δρομο μου. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Καλα χιλιομετρα...:beer:

SeNNinhA
14/09/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Απο Γιαπονεζες και Κινεζες τι λετε;:beer: :lol:

ΑΚΥΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ.

ΚΡΥΕΣ και ΑΝΕΡΑΣΤΕΣ. Άσε που πρέπει να έχεις εσύ την πρωτοβουλία συνέχεια.

:nono: :nono: :nono:

OldMan
14/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άσε που πρέπει να έχεις εσύ την πρωτοβουλία συνέχεια.
Σαν να στρίβεις με Kawasaki του '80, ένα πράγμα ... :winka:

Εχετλαίος
14/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΑΚΥΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ.

ΚΡΥΕΣ και ΑΝΕΡΑΣΤΕΣ. Άσε που πρέπει να έχεις εσύ την πρωτοβουλία συνέχεια.

:nono: :nono: :nono:

Δε σου έκατσε η σωστή κινέζα, μάγκα. Κάποια στιγμή θα σου πω μια ωραία ιστορία.
:smokin:

OldMan
14/09/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δε σου έκατσε η σωστή κινέζα, μάγκα. Κάποια στιγμή θα σου πω μια ωραία ιστορία.
:smokin:
Ως προς το "έκατσε" ή ως προς το "σωστή" ..???

Akatanomastos
14/09/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΑΚΥΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ.

ΚΡΥΕΣ και ΑΝΕΡΑΣΤΕΣ. Άσε που πρέπει να έχεις εσύ την πρωτοβουλία συνέχεια.

:nono: :nono: :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δε σου έκατσε η σωστή κινέζα, μάγκα. Κάποια στιγμή θα σου πω μια ωραία ιστορία.
:smokin:

και απο τι καταλαβαινω, βγαλατε συμπερασματα και οι δυο, για εναν πλυθυσμο 500.000.000 γυναικων

απο δειγμα 1 γυναικας:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Εχετλαίος
14/09/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και απο τι καταλαβαινω, βγαλατε συμπερασματα και οι δυο, για εναν πλυθυσμο 500.000.000 γυναικων απο δειγμα 1 γυναικας

(peter north mode on) Eίπα εγώ μόνο μίας; (peter north mode off)
:smokin:

Akatanomastos
14/09/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Eίπα εγώ μόνο μίας; (peter north speaking)
:smokin:

αντε 2

να τ αφησω?:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Εχετλαίος
14/09/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αντε 2

να τ αφησω?:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Όι! Βάλε, βάλε.
:D

postman
14/09/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όι! Βάλε, βάλε.
:D
Εσυ μαλλον παρεδιδες μαθηματα καμα σουτρα σε κινεζικο πανεπιστημιο! Ποσα νταν εχεις; :rotflmao:

Akatanomastos
14/09/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όι! Βάλε, βάλε.
:D

τι εγινε ρε

τις ειχαν προσφορα? ή οι κινεζοι πανε να καταλαβουν το Νησι?:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Εχετλαίος
14/09/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τι εγινε ρε

τις ειχαν προσφορα? ή οι κινεζοι πανε να καταλαβουν το Νησι?:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Το είχαν, επί των ημερών μου, ήδη! (Αλβιώνα).
Εγώ απλά διέδιδα, τρόπω τινά, το μέγεθος του Ελληνικού φαεινού πολιτισμού!
Χρέος μας!
:D

SeNNinhA
14/09/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και απο τι καταλαβαινω, βγαλατε συμπερασματα και οι δυο, για εναν πλυθυσμο 500.000.000 γυναικων

απο δειγμα 1 γυναικας:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


Ήταν μερικές μιας και μιλάμε επίσης και για εμπειρίες φίλων στην σούμα. Αλλά ούτως ή άλλως νόμιζα ότι λέγαμε την γνώμη μας και δεν παραθέταμε επίσημα στατιστικά στοιχεία.

Σημείωση:
Μιλάμε για Original JAPAN/CHINA κομμάτια και όχι για ημιτασιόν (για τα ημιτασιόν η εκτίμηση είναι μεγάλη !!!!!)

Akatanomastos
14/09/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
το μέγεθος του Ελληνικού φαεινού πολιτισμού!
Χρέος μας!
:D

μαλλον τον νεολληνικο πολιτισμο διεδιδες

γιαυτο ηταν τοσο μικρος σε μεγεθος:winka:



:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Akatanomastos
14/09/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ήταν μερικές μιας και μιλάμε επίσης και για εμπειρίες φίλων στην σούμα. Αλλά ούτως ή άλλως νόμιζα ότι λέγαμε την γνώμη μας και δεν παραθέταμε επίσημα στατιστικά στοιχεία.

συγνωμη ρε φιλαρακι που καναμε ολίγον χιουμοράκιον:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
14/09/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μαλλον τον νεολληνικο πολιτισμο διεδιδες

γιαυτο ηταν τοσο μικρος σε μεγεθος:winka:



:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Nαι, συνήθως αφήνω και 5-6 κιλά στο σπίτι να βρίσκονται μπας και μπαντήξει και καμιά ξέμπαρκη
:lol:

antsoar
14/09/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όι! Βάλε, βάλε.
:D

Ρε Κρητικιέ σε πια σχολή πας να έρθουμε και εμείς :look: :eyepop: :lol:

OldMan
14/09/2010, 14:50
Φίλε postman, μην ακούς αυτούς τους σαχλούς ...

Aikido και μόνο ...!!!

(αν σΕ αρέσουν δε και οι φουστίτσες, έκλεισες ...) :winka:

Υ.Γ.
Θα σε μάθει ο Εχετλαίος πως να την διπλώνεις σε φάκελο και να είσαι πάντα "ζουμπουρλούδικος"..) :blush:


209864

Εχετλαίος
14/09/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φίλε postman, μην ακούς αυτούς τους σαχλούς ...

Aikido και μόνο ...!!!

(αν σΕ αρέσουν δε και οι φουστίτσες, έκλεισες ...) :winka:

Υ.Γ.
Θα σε μάθει ο Εχετλαίος πως να την διπλώνεις σε φάκελο και να είσαι πάντα "ζουμπουρλούδικος"..) :blush:

Κόκκινη hakama; Ό λαλά! Το όνειρο του πατέρα μου να δει το γιο του με κόκκινη φούστα θα γίνει πραγματικότητα!
:lol:

mikros boudas
14/09/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ήταν μερικές μιας και μιλάμε επίσης και για εμπειρίες φίλων στην σούμα. Αλλά ούτως ή άλλως νόμιζα ότι λέγαμε την γνώμη μας και δεν παραθέταμε επίσημα στατιστικά στοιχεία.

Σημείωση:
Μιλάμε για Original JAPAN/CHINA κομμάτια και όχι για ημιτασιόν (για τα ημιτασιόν η εκτίμηση είναι μεγάλη !!!!!) ειναι πολυ submissive και πρωτοβουλια μηδεν.οι αυθεντικες οπως λες κι εσυ...ουτε στα ματια δε σε κοιτανε που λεει ο λογος...οι καλες ειναι οι ντεμισεζον αμερικανες η αγγλιδες ασιατισες:smokin:

Εχετλαίος
14/09/2010, 15:02
Εγαμ*θη (και αυτό) το thread...

postman
15/09/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
...Απο Γιαπονεζες και Κινεζες τι λετε;:beer: :lol:
Εγω παντος εννοουσα Κινεζες και Γιαπονεζες πολεμικες τεχνες, αλλα εσεις, ωσαν καβλωμενοι χειροπρακτες, με παρεξηγησατε... Ατακτουλικα!!!:a22: :a32: :a48: :beer:

postman
16/09/2010, 13:31
Προς τους εμπειρους του χωρου θα ηθελα προτασεις για σχολη Αικιντο, μενω Κυψελη, και με ενδιαφερει και η πνευματικη διασταση του Αικιντο, να μην διδασκεται μονο σαν αθλημα...

SpeakeasyBlues
16/09/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Τρομαξα για μια στιγμη... Νομιζα οτι εννοουσες G-AYκιντο...:lol:

Και οι 2 απαιχτοι :wave2:

Akatanomastos
16/09/2010, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Τρομαξα για μια στιγμη... Νομιζα οτι εννοουσες G-AYκιντο...:lol:

:nono:

δεν μου το επιτρεπει το ήθος μου να κανω σεξιστικα-ρατσιστικα αστεια.:look:


:a01:

ego_o_idios
16/09/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Προς τους ειδικους του forum,παρακαλω την γνωμη σας! Σκεφτομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη, σαν σωματικη και πνευματικη ασκηση. Εχω σχετικα καλη φυσικη κατασταση, αλλα μηδενικη εμπειρια σε πολεμικες τεχνες. Εχω καταληξει σε Κουνγκ φου ή Αικιντο, αλλα εχω την εντυπωση οτι το Κουνγκ φου ειναι πιο απαιτητικο, θελει περισσοτερη αφοσιωση, οποτε αποριπτεται λογω ελλειψης χρονου. Για ριξτε καμμια γνωμη...

vres kamia gkomena na ksedosis
ke i kaliteri askisi tou eona ine to zaping
afta ta mister migiagki ine kseperasmena pia
ase pou i kakoi oploforoun 8a se fane ke 8a gelane

tora ama 8es na ekpedefsis to pnevma sou pare kana manual mixanis
kana vivlio setarismatos anartiseon
ti mixanovios ise ore

palikaria piaste ta timonia na vgoume stous dromous na pari fotia to sidero na astrapsi i gkiona
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

postman
17/09/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
vres kamia gkomena na ksedosis
ke i kaliteri askisi tou eona ine to zaping
afta ta mister migiagki ine kseperasmena pia
ase pou i kakoi oploforoun 8a se fane ke 8a gelane

tora ama 8es na ekpedefsis to pnevma sou pare kana manual mixanis
kana vivlio setarismatos anartiseon
ti mixanovios ise ore

palikaria piaste ta timonia na vgoume stous dromous na pari fotia to sidero na astrapsi i gkiona
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Η αληθεια ειναι οτι θελω να μαθω πολεμικες τεχνες για να δερνω κατι πονηρους που πεταγονται στο ασχετο και αρχιζουν τις εξυπναδες. Ειναι προφανες οτι εδω μεσα δεν εχουμε τετοιους... :rotflmao: :beer:

Bowleno
17/09/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εγαμ*θη (και αυτό) το thread...


Ε, τι να έκαναν τα παιδιά πίσω απο τον θάμνο (φόρουμ) κύριε πρόεδρε; εγαμιώσαντο!

postman
17/09/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Ε, τι να έκαναν τα παιδιά πίσω απο τον θάμνο (φόρουμ) κύριε πρόεδρε; εγαμιώσαντο!
Τελικα μια ειναι η απολυτη τεχνη, που γυμναζει ψυχη και σωμα...ΚΑΜΑ ΣΟΥΤΡΑ!!! Καμμια σχολη ξερετε;

Bowleno
17/09/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Τελικα μια ειναι η απολυτη τεχνη, που γυμναζει ψυχη και σωμα...ΚΑΜΑ ΣΟΥΤΡΑ!!! Καμμια σχολη ξερετε;


τωρα μπήκες πραγματικά στο "πνευμα" :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :beer: :beer: :beer:


εγώ πάντως είμαι αυτοδίδακτος :D

postman
17/09/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
τωρα μπήκες πραγματικά στο "πνευμα" :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :beer: :beer: :beer:


εγώ πάντως είμαι αυτοδίδακτος :D
Εννοης αυτο:a31: ; :rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
17/09/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Τελικα μια ειναι η απολυτη τεχνη, που γυμναζει ψυχη και σωμα...ΚΑΜΑ ΣΟΥΤΡΑ!!! Καμμια σχολη ξερετε;

Πλύσου, ξυρίσου (όλος) καλά και πέρνα απότο σπίτι το απόγευμα.
Κάτι θα κανονίσουμε.
:smokin:

postman
17/09/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πλύσου, ξυρίσου (όλος) καλά και πέρνα απότο σπίτι το απόγευμα.
Κάτι θα κανονίσουμε.
:smokin:
Ε μαλλον καλυτερα να παω για Αικιντο...:blush: :a7: :a13:

GIXXERAKIAS
17/09/2010, 14:05
Τι μλκιες καθεστε και τσαμπουνατε του παιδιου?

Αν θελει ο φιλος πολεμικη τεχνη μια ειναι η λυση ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ...

.....ΤΕΛΟΣ!

http://www.hellasportal.gr/cat_content.asp?lng=el&contentid=990&catid=893&menu2=885&menu3=893&htab=3

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_sport_1_13/06/2009_318449

:wave2:

Εχετλαίος
17/09/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αν θελει ο φιλος πολεμικη τεχνη μια ειναι η λυση ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ...

Ναι, ήταν σίγουρα κάποτε...Γνήσιος απόγονος του "Πάμμαχου".
'Ομως με την έλευση του παπαδαριού (οπότε και έκλεισαν παλαίστρες, γυμναστήρια και καταργήθηκαν οι αγώνες και οι Ολυμπιακοί Αγώνες) το Παγκράτιο ξεχάστηκε.
Το αναβίωσαν καλή τη πίστη από περιγραφές ποιητών, λαογράφων και από ζωγραφιές σε αγγεία και τοιχογραφίες κάποιοι πατριώτες τον περασμένο αιώνα.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι από αυτά που διδάσκονται σήμερα σα Παγκράτιο υπήρχαν στην παλαιά Ελλάδα και πως έβρισκαν εφαρμογή. Έχω δει πολλούς αγώνες Παγκρατίου και έχω παρακολουθήσει την εκμάθυνσή του χωρίς να συμμετέχω.
Αν βρει κιανείς Δάσκαλο να το κατέχει καλά και να έχει αφιερώσει τη ζωή του σε αυτό τότε αξίζει γιατί μάλλον ο άνθρωπος αυτός θα το έχει ψάξει καλά με πολλούς Δασκάλους και μεγάλη ανάγνωση ποικίλων πηγών. Όμως οι δάσκαλοι που εγώ γνωρίζω απλά κάνουν "και" παγκράτιο χωρίς να είναι πραγματικοί λάτρες της τέχνης...
Προσωπική άποψη...

:wave2:

Bowleno
17/09/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
Εννοης αυτο:a31: ; :rotflmao::rotflmao: :rotflmao:


τι σχέση έχει το Καμα Σούτρα με αυτό; :look:

εντελώς άλλη τέχνη είναι είναι την οποία όλοι εμάθαμεν μικροί...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :blush:

Εχετλαίος
17/09/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
τι σχέση έχει το Καμα Σούτρα με αυτό; :look:

εντελώς άλλη τέχνη είναι είναι την οποία όλοι εμάθαμεν μικροί...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :blush:

όπως και δύσκολα εύρεις νεανίαν με μη αξιούσες μεταδιδακτορικές διατριβές επί του θέματος!
:lol:

(οι μεγαλύτεροι το έχουν(με) αναγάγει σε άλλο επίπεδο -λάστιχο, σφενδόνη, μαστίχα κτλ-)

westie
17/09/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι, ήταν σίγουρα κάποτε...Γνήσιος απόγονος του "Πάμμαχου".
'Ομως με την έλευση του παπαδαριού (οπότε και έκλεισαν παλαίστρες, γυμναστήρια και καταργήθηκαν οι αγώνες και οι Ολυμπιακοί Αγώνες) το Παγκράτιο ξεχάστηκε.
Το αναβίωσαν καλή τη πίστη από περιγραφές ποιητών, λαογράφων και από ζωγραφιές σε αγγεία και τοιχογραφίες κάποιοι πατριώτες τον περασμένο αιώνα.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι από αυτά που διδάσκονται σήμερα σα Παγκράτιο υπήρχαν στην παλαιά Ελλάδα και πως έβρισκαν εφαρμογή.



+1000
Δυστυχώς το αρχαίο Παγκράτιο έχει πεθάνει (μου το'πε ο δάσκαλος του Aikido...ψαγμένος) κι αυτό που διδάσκεται είναι όπως λέει ο Εχετλαίος μια προσπάθεια αναβίωσης χωρίς όμως γερές βάσεις.Το Aikido όμως πρέπει να του φέρνει πολύ :beer:

DeusEx
17/09/2010, 16:12
Πηγα και γραφτηκα χθες τελικα kick box στον αθανασοπουλος fighters στον πειραια !!!!!!!!!!

μου φανηκε καλο σαν χωρος κ σαν ατομα και ειπα να το δοκιμασω εναν μηνα κ υστερα βλεπουμε.

15ε εγγραφη + 45ε ενας μηνας = 60ε

Χθες εκανα μονο θεση κ βηματα, κ σημερα παιζει να κανουμε κ καμμια μπουνια ...

βολεψαν κ οι ωρες οι βραδυνες, κομπλε!

Καλη μου αρχη λοιπον

:p

mreth
20/09/2010, 11:15
Για όποιον ενδιαφέρεται για ταϋλανδέζικη πυγμαχία (ή αλλιώς muay thai) την ερχόμενη Κυριακή 26/9 υπάρχει φεστιβάλ του αθλητικού συλλόγου Παναθήναια στο Θέατρο Βράχων στο Βύρωνα.

Σχετικά links:
http://www.muaythai.gr/
http://www.sawasdee.gr/
http://pulse.gr/muay-thai-sto-theatro-vrahon/news/452838/
http://www.facebook.com/group.php?gid=7774344682

VANDA
20/09/2010, 11:23
Όλες συζητήσεις περί πολεμικών τεχνών, συγχωνεύτηκαν στο παρόν θρεντ.


moto.gr moderation team