PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

INVADER
20/09/2010, 13:07
Μη ξεχασετε τα μασελακια σας για να μη βαλετε μασελα.

Allst@rf
20/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Πηγα και γραφτηκα χθες τελικα kick box στον αθανασοπουλος fighters στον πειραια !!!!!!!!!!

μου φανηκε καλο σαν χωρος κ σαν ατομα και ειπα να το δοκιμασω εναν μηνα κ υστερα βλεπουμε.

15ε εγγραφη + 45ε ενας μηνας = 60ε

Χθες εκανα μονο θεση κ βηματα, κ σημερα παιζει να κανουμε κ καμμια μπουνια ...

βολεψαν κ οι ωρες οι βραδυνες, κομπλε!

Καλη μου αρχη λοιπον

:p


προσοχη στη μυτη...:wave2:

panoulis2222
01/10/2010, 23:08
το επαναφερω λοιπον γιατι ψαχνω
1. να δω αν αξιζει για καποιον που δεν εχει ασχοληθει ΠΟΤΕ με κατι αντιστοιχο. κ εννοω αν αξιζει να ασχοληθω τωρα που ειμαι 25?
2. ρωτισα στον μαλιο αλλα δεν βολευουν οι ωρες οποτε καμια σχολη που να κανει μαθημα ειτε πρωι ειτε κατα τις 8-9 το βραδυ? αν ειναι κ κοντα αμπελοκηπους θα ηταν θαυμα:D

mreth
04/10/2010, 15:12
Αν και δε θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, η σχολή muay thai που πηγαίνω (Αρύββου 50 στο Βύρωνα) έχει πρωινό τμήμα 11-1 και βραδυνό 8-10 Δευτέρα-Παρασκευή.

Κι εγώ στα 24 ξεκίνησα.. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ίσα ίσα που είσαι πιο συνειδητοποιημένος και δεν πηγαίνεις ούτε γιατί σε στέλνουνε οι γονείς ούτε επειδή σαν πιτσιρικάς γουστάρεις τα τσαμπουκαλίκια στους δρόμους και στα μαγαζιά. Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες στείλε π.μ.

tai
04/10/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Πηγα και γραφτηκα χθες τελικα kick box στον αθανασοπουλος fighters στον πειραια !!!!!!!!!!

:p

ειναι καλός
καλη συνεχεια

giannis21
07/09/2015, 17:12
ξεθαβω και ρωταω..με επιασε μια τρελα τωρα εμενα στα 33 μου να ασχοληθω με πολεμικη τεχνη.Ο λογος κυριως η φυσικη κατασταση και σαν δευτερευον η εκμαθηση μιας τεχνης για αυτοαμυνα.Πιστευεται οτι αξιζει τον κοπο να αφιερωσω το χρονο μου;Οχι αν αξιζει η ενασχοληση με το αντικειμενο,απλα λογω ηλικιας κτλ αν θεωρειτε οτι δεν μου ταιριαζει η οτι δεν θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Σαν ανθρωπος δεν ειμαι βιαιος και δεν επιθυμω να την δω με αγωνες κτλ.Απλα επειδη ψιλοβαριεμε στο γυμναστηριο ελεγα μηπως ετσι κανω τις προπονησεις και μου μεινουν και πεντε γνωσεις,αχρειαστες να ειναι..Ακουω αποψεις.

spyrakos35
07/09/2015, 17:15
Να ασχοληθεις

Kick boxing

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 17:17
Σιγουρα καλυτερο και πιο ενδιαφερον απ'το να κανεις απλα γυμναστηριο.

akis_trevor
07/09/2015, 17:18
Να ασχοληθεις

Kick boxing

+1
Οταν εκανα εγω ειχαμε 3 φορες την εβδομαδα και εκανα 1-2 φορες βαρη,οποτε μπορεις να το συνδυασεις ετσι.

spyrakos35
07/09/2015, 17:19
Σιγουρα καλυτερο και πιο ενδιαφερον απ'το να κανεις απλα γυμναστηριο.

Αυτο

Kick boxing

7Tolis
07/09/2015, 17:19
Να το κάνεις.Στα 37 μου ασχολήθηκα με hapkido.Με βοήθησε στη δουλειά μερικές φορές.

tzimidis
07/09/2015, 17:21
Να το κάνεις.Στα 37 μου ασχολήθηκα με hapkido.Με βοήθησε στη δουλειά μερικές φορές.

tous anaisthitopoieis me karaties????????

giannis21
07/09/2015, 17:24
ωπ,τι εγινε;γρηγορα μου τις ριξατε..:D Ασχοληθηκε φιλος πριν κανα χρονο με muay tai και με ψιλοψηνει για εκει.

Sapadak
07/09/2015, 17:26
ωπ,τι εγινε;γρηγορα μου τις ριξατε..:D Ασχοληθηκε φιλος πριν κανα χρονο με muay tai και με ψιλοψηνει για εκει.

Krav maga για να μη βαρίεσαι

7Tolis
07/09/2015, 17:27
tous anaisthitopoieis me karaties????????

Οχι ακριβώς.Μου την έπεσε ένας με σπασμένο μπουκάλι.Όλα πήγαν καλά.

giannis21
07/09/2015, 17:27
Krav maga για να μη βαρίεσαι

θα πρεπει και να μπορω να το βρω θεσ/νικη ε..και να μπορω να το πληρωσω!

7Tolis
07/09/2015, 17:28
Krav maga για να μη βαρίεσαι

Καλύτερα ακόμη.Θέλει να έχεις ήδη γνώσεις όμως απο πολεμικές τέχνες.

BLiTzER
07/09/2015, 17:30
Για πείτε, γιατί το σκέφτομαι κι εγώ τελευταία. Κορυδαλλό ξέρουμε κάτι καλό/ενδιαφέρον; Πληροφοριακά έχω κάνει karate, kick boxing, tae kwon do στο παρελθόν.

7Tolis
07/09/2015, 17:30
Ξέρω καράτε και άλλες πολεμικές λέξεις.

BLiTzER
07/09/2015, 17:32
Σχολή, εννοούσα :P Κατά προτίμηση να μην κοστίζει 2 περιουσίες/μήνα.

7Tolis
07/09/2015, 17:34
Σχολή, εννοούσα :P Κατά προτίμηση να μην κοστίζει 2 περιουσίες/μήνα.

Αυτή που πήγαινε και ο Τούφας.
https://www.youtube.com/watch?v=nCuewQ4s8oA

BLiTzER
07/09/2015, 17:34
Ένα ban στον κύριο από μένα, παρακαλώ.

antsoar
07/09/2015, 17:35
Aikido, δεν θα γυρίζεις σημαδεμενος σπίτι, και θα μπορείς να το συνεχίσεις μέχρι τα βαθιά σου γεράματα

Sapadak
07/09/2015, 17:35
Καλύτερα ακόμη.Θέλει να έχεις ήδη γνώσεις όμως απο πολεμικές τέχνες.

Μπα οχι, κολλητος το ξεκίνησε γιατι βαριόταν το γυμναστήριο, για πλάκα δηλαδης, και τώρα έχει γίνει και δάσκαλος τρόμαρα του :lol:

tzimidis
07/09/2015, 17:45
Για πείτε, γιατί το σκέφτομαι κι εγώ τελευταία. Κορυδαλλό ξέρουμε κάτι καλό/ενδιαφέρον; Πληροφοριακά έχω κάνει karate, kick boxing, tae kwon do στο παρελθόν.

Korydallo exoume ton Pariano. Morfi sto athlima. Jiu jitsu.
perseas nomizo legetai i sxoli

tzimidis
07/09/2015, 17:48
Οχι ακριβώς.Μου την έπεσε ένας με σπασμένο μπουκάλι.Όλα πήγαν καλά.

Welcome to athens

stamatisx
07/09/2015, 17:49
Καλύτερα ακόμη.Θέλει να έχεις ήδη γνώσεις όμως απο πολεμικές τέχνες.

Αυτό είναι μύθος, για το Krav Maga είναι προτιμότερο να μην έχεις γνώσεις άλλων τεχνών. Στο λέω γιατί ασχολούμαι ενεργά. Ένας αρχάριος δε θα έχει κανένα πρόβλημα να μάθει γιατί τον πρώτο χρόνο πέραν των τεχνικών θα ασχοληθεί κυρίως με τα "εργαλεία" που θα χρησιμοποιήσει, κλωτσιές, μπουνιές, αγκωνιές κτλ... τουλάχιστον έτσι γίνεται για την IKMF.

DAYMAN
07/09/2015, 18:49
Σχολή, εννοούσα :P Κατά προτίμηση να μην κοστίζει 2 περιουσίες/μήνα.

στον τομεα αθλητισμου του δημου σου γιατι δεν ρωτας;Τσαμπα ειναι σχεδον.:cry:

dimmie_72
07/09/2015, 19:04
Οχι ακριβώς.Μου την έπεσε ένας με σπασμένο μπουκάλι.Όλα πήγαν καλά.

άμα ήταν από bebeca παίζει νάμεινες αναίσθητος πριν σ'αγγίξει. :dizzy:

pipe_smoker
07/09/2015, 19:06
@giannis21 & blitzer

Ψαχνεις πολεμικη τεχνη, μαχητικο αθλημα, κατι για αυτοαμυνα?

Υπαρχουν τεραστιες διαφορες, απο απιστευτα ουσιωδεις και σημαντικες μεχρι το να σου σπανε απλα τα @@ οτι το ετσι ειναι "καλυτερο":a31: απο το γιουβετσι και παει λεγοντας.

BLiTzER
07/09/2015, 19:11
Καλή γυμναστική, κατά κύριο λόγο. Επιπλέον να μη χαλάσει το προσωπάκι μου, δε σκοπεύω να κατέβω αγωνιζόμενος. Και, αν τύχει, να μπορώ να χαλάσω μερικά προσωπάκια, αλλά δεν καίγομαι πολύ γι'αυτό :P

giannis21
07/09/2015, 19:12
Καλή γυμναστική, κατά κύριο λόγο. Επιπλέον να μη χαλάσει το προσωπάκι μου, δε σκοπεύω να κατέβω αγωνιζόμενος. Και, αν τύχει, να μπορώ να χαλάσω μερικά προσωπάκια, αλλά δεν καίγομαι γι'αυτό :P

το αυτο.

BLiTzER
07/09/2015, 19:17
στον τομεα αθλητισμου του δημου σου γιατι δεν ρωτας;Τσαμπα ειναι σχεδον.:cry:

Ξέρω ότι κάτι υπάρχει, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για κάθε τι δημόσιο, δωρεάν, το-κράτος-φροντίζει-για-σένα κτλ.

dimmie_72
07/09/2015, 19:18
Αυτο

Kick boxing

σπύρο που έχεις μπλέξει αγόρι μου; :sick:

sniper
07/09/2015, 19:19
Αν κι έκανα κάποτε Aikido και πλέον μόνο από χόμπυ συνεχίζω το iaido όταν βρεθώ με συγκεκριμένο φίλο (σπανίως δυστυχώς πλέον), τη σήμερον για αυτοάμυνα σας συνιστώ το τρέξιμο... 200-400-800μ όσο αντέχει ο καθένας...

υ.γ Η υπογραφή μου αναιρεί το από πάνω αλλά μην δίνετε σημασία.

giannis21
07/09/2015, 19:22
Αν κι έκανα κάποτε Aikido και πλέον μόνο από χόμπυ συνεχίζω το iaido όταν βρεθώ με συγκεκριμένο φίλο (σπανίως δυστυχώς πλέον), τη σήμερον για αυτοάμυνα σας συνιστώ το τρέξιμο... 200-400-800μ όσο αντέχει ο καθένας...

υ.γ Η υπογραφή μου αναιρεί το από πάνω αλλά μην δίνετε σημασία.

του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε..

spyrakos35
07/09/2015, 19:24
Kick Boxing ειπαμε;

nicksior
07/09/2015, 19:25
Κι εγώ έμαθα με ποιούς Δεν πρέπει να τσακωθώ εδώ μέσα!:lol:

pipe_smoker
07/09/2015, 22:09
Καλή γυμναστική, κατά κύριο λόγο. Επιπλέον να μη χαλάσει το προσωπάκι μου, δε σκοπεύω να κατέβω αγωνιζόμενος. Και, αν τύχει, να μπορώ να χαλάσω μερικά προσωπάκια, αλλά δεν καίγομαι πολύ γι'αυτό :P


το αυτο.

Σκατόφλωροι ρε πστ μου....:smokin:

:lol::lol::lol:


Σωστότατο αυτό που είπε ο sniper. Η καλύτερη αυτοάμυνα είναι το 400άρι.
Και πάντα εκεί καταλήγουμε.

Από κει και πέρα, δε βλάπτει να αθλείται κανείς.
Κι επίσης, στο (όχι και τόσο) σπάνιο σενάριο κατά το οποίο για τον Χ Ψ λόγο δεν μπορούμε να τρέξουμε κατευθείαν, δε βλάπτει να ξέρουμε πώς να ρίξουμε ή να αποφύγουμε μία, ώστε να μας δοθεί η ευκαιρία να τρέξουμε.
Ξαναλέω, μετά τρέχουμε όπως και να έχει.

Καλή γυμναστική (από τις καλύτερες) είναι η πυγμαχία.
Φοβερό cardio, πολύ καλή ενδυνάμωση σε πλάτη, χέρια, κοιλιακούς, βοηθά στην δημιουργία (ή ανάλογα την ηλικία έστω τη συντήρηση) καλών αντανακλαστικών και πολλά άλλα.
Ίσως αν το ζητήσετε σε κάποια σχολή πυγμαχίας να μην κάνετε ποτέ sparring αλλά να κάνετε όλες τις άλλες ασκήσεις κλπ να το δεχτούν (δεν ξέρω, ίσως).
Αλλά σίγουρα θα καταντήσει βαρετό και για εσάς και στο τέλος θα βλαστημήσετε.

Kick boxing, muai thai κλπ, αυτά κι αν δεν έχουν "νόημα" αν δεν κάνει κάποιος sparring.
Και ναι, δεν αποκλείεται να σας χαλάσουν τη μόστρα, όχι γιατί σκοπεύει να σας ρημάξει κανείς στο ξύλο στη σχολή, αλλά γιατί δε θέλει και πολύ να σπάσεις μια μύτη ή να μαυρίσεις ένα μάτι κλπ.
Κι αυτά εννοείται έχουν πολύ καλό cardio κλπ, αλλά προσωπικά τίποτα δε βάζω δίπλα στην πούρα πυγμαχία.-

Υπάρχουν και τα τύπου grappling.
Και συμπεριλαμβάνω τα πάντα όσα δεν έχουν (σα βάση τα) strikes απλά για να συνεννοούμαστε. Ξέρω ότι judo, aikido, bjj, ελληνορωμαϊκή κλπ έχουν τεράστιες διαφορές, αλλά είπαμε για να βγάλουμε μια άκρη.
Εκεί η άσκηση δεν είναι τόσο έντονη (δεν έγινε κανείς φέτες από το aikido ούτε απέκτησε το cardio ενός πυγμάχου), σαφώς βέβαια και είναι άσκηση, αλλά έχουν άλλες χάρες.
Δε θα σου χαλάσει κανείς τη μόστρα και μπορείς να κάνεις """sparring""" μια χαρά.
Επικρατεί η άποψη (και σωστά) ότι είναι πολύ πιο εύκολο να τραυματιστείς ενώ εξασκείσαι πχ στο bjj απ'ότι στο kick boxing. Όντως. Αλλά αυτό αφορά άλλα επίπεδα, όπου η εξάσκηση είναι υπερβολικά έντονη, και ναι εκεί μια μαλακία να γίνει μπορεί να βγάλεις κανά αγκώνα για πλάκα.
Έναν απλό χομπίστα δεν τον αφορά.
Αν η σχολή είναι καλή κι όχι "ψεκάστε σκουπίστε", κάνεις σωστή (και αρκετή) προθέρμανση, μειώνονται οι πιθανότητες τραυματισμού, και σίγουρα δε μιλάμε για συχνό φαινόμενο όπως μπορεί να είναι ένα βουλωμένο μάτι στο k/b ή κανά κατεβασμένο φρύδι στο muai thai.

Σχετικά με το να χαλάσεις φάτσες...
Με τα grappling αθλήματα/τέχνες, θα αργήσει κάποιος να νιώσει την αυτοπεποίθηση αλλά και να μάθει πραγματικά να μπορεί να προστατέψει τον εαυτό του αν χρειαστεί, πριν αρχίσει την τρεχάλα.
Πιο εύκολα και γρήγορα θα μάθεις να ρίχνεις ένα καλό ντιρέκτ (και μετά να τρέχεις), παρά να κάνεις ένα armbar και να κυλιέσαι μες στη μέση του δρόμου με κίνδυνο να σε πατήσει κανά αυτοκίνητο ή να του ξηγηθείς ένα chudan tsuki kotegaeshi και να τον έχεις χάμω και να του λες "σφύρα":lol:

Σχετικά με τις τέχνες/μεθόδους κλπ που στοχεύουν κυρίως στην αυτοάμυνα (βλ. krav maga και άλλα), είναι καλά χρυσά γι'αυτό που είναι, αλλά μπορείς εύκολα να πάρεις αέρα και να νομίζεις ότι έχεις κάνει 5 σεμινάρια/μαθήματα και είσαι ο μαμιάς της γειτονιάς.
Και προσωπικά, επειδή τα θεωρώ "άσχημα" και όπως προείπαμε τη ζωή σου τη σώζεις τρέχοντας, εγώ δε θα αφιέρωνα το χρόνο μου σε κάτι τέτοιο.

Το aikido είναι πανέμορφο.
Το judo επίσης (αν βρεις σχολή που διδάσκει judo σαν πολεμική τέχνη κι όχι σαν ολυμπιακό αγώνισμα).

Όλα αυτά είναι που μπορεί να σε κάνουν να πηγαίνεις και να ξαναπηγαίνεις ώστε να μη βαριέσαι.

Αν αυτό που σε κόφτει είναι η αυτοάμυνα, πας κάνεις μερικά μαθήματα που θα σου μάθουν 5 βασικά πράγματα για κάποια Χ σενάρια, ώστε να σου βγει κατευθείαν να ρίξεις μια κλωτσιά στα @@ και να αρχίσεις να τρέχεις.
Αποτελεσματικότατο, αλλά ούτε γυμναστική είναι, ούτε για πολύ είναι.

ΥΓ. Έχετε το νου σας ό,τι και αν διαλέξετε, να πάτε σε καλή, γνωστή, αναγνωρισμένη (ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην Ελλάδα...) κλπ σχολή.
Γίνεται της τάνας με σχολές που πουλάνε προστασίες και τα ρέστα, και σε καμία περίπτωση δε θέλετε να βρεθείτε μπουζουριασμένοι μέχρι να εξηγήσετε ότι δεν είδατε/δεν ξέρετε, ή ακόμα χειρότερα σε κανά "καυγαδάκι" μεταξύ δυο σχολών κλπ.....

giannis21
07/09/2015, 22:24
Σκατόφλωροι ρε πστ μου....:smokin:

:lol::lol::lol:




:lol: ποσο δικιο..

λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!αμα πχ στο τριμηνο δω οτι δεν,επιστρεφω στο γυμναστηριακι,τρεξιματακι γηπεδο και ποδηλατακι..και οπως λες ισως εχω μαθει πως να ριχνω και καμια μπουνια!

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 22:28
Μα αντιθετως Pipe το Κrav maga αυτο ακριβως διδασκει. Πως να ξεφευγεις απο καταστασεις. Οχι να γινεσαι ο γ@μιας της γειτονιας.

BLiTzER
07/09/2015, 22:35
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω sparring (ανέφερα ότι έχω κάποια εμπειρία από πολεμικές τέχνες), αρκεί να μην το κάνω με βλαμμένους.

dimmie_72
07/09/2015, 22:45
:lol: ποσο δικιο..

λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!

πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα. :tooth:

giannis21
07/09/2015, 23:04
πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα. :tooth:

:bawl:

skylaros
07/09/2015, 23:12
Διάλεξε κάτι απλό και "κοινό" ο Pipe ήταν πολύ αναλυτικός και νομίζω πως μίλησε σωστά. Δε θα προσθέσω πολλά...

Στη θέση σου θα διάλεγα kick boxing είναι αρκετά ολοκληρωμένο υπάρχουν πολλές σχολές και αρκετοί μαθητές λογικά σε κάθε μάθημα. Το πιο σημαντικό είναι η σχολή που θα πας, για άτομο σαν εσένα αλλά και τον Γιάννη μια σχολή που θα κάνεις μια καλή προπόνηση για φυσική κατάσταση και λιγότερο χαλαρό σπάρινγ είναι ιδανικές. Αυτές οι σχολές δεν επιθυμούν τραυματισμούς και αν βρεθεί κάποιος που ή είναι άτσαλος ή του αρέσει να χτυπάει τον κόβει ο δάσκαλος.

Στην πυγμαχία πηγαίνουν συνήθως πιο κατασταλαγμένα άτομα και οι περισσότερες σχολές ανεβάζουν αρκετά στο σπάρινγ τους, χωρίς φυσικά αυτό να είναι απαραίτητο.

Στο Thai τώρα, τι να σου πω, εμένα είναι το αγαπημένο μου αλλά μαζεύει πολλούς κάγκουρες και τα χτυπήματά του μπορεί να είναι και άτσαλα.

Σε γκράπλινγ το bjj είναι πολύ όμορφο και με απίστευτες δυνατότητες αλλά αν θέλεις φυσική κατάσταση και αυτοάμυνα ερασιτέχνη δε κάνει νομίζω.

Το mma είναι νέα μόδα έκανα λίγο το 2008 και το 2014 για να χάσω κιλά περισσότερο. Μαζεύει πολλούς κάγκουρες και νομίζω πως για να φτάσεις σε καλό επίπεδο θέλει πολύ καιρό.

Η πάλη είναι και αυτή για κατασταλαγμένους αλλά μαζεύει και εκεί αρκετή αλητεία, χωρίς φυσικά να είναι απόλυτο.

Εγώ είχα ξεκινήσει με πάλη για λίγο πιτσιρικάς, πιο μεγάλος έκανα πυγμαχία μετά πάχυνα, μετά αδυνάτισα πέρασα σε Thai που μου άρεσε πολύ και έκανα και λίγο mma και μετά πήγα φαντάρος πάχυνα και έκανα στο πολύυυυυυυυυυ χαλαρό λίγο kick και mma για να χάσω κιλά αλλά δεν είναι για χοντρούς και μου έχει βγάλει έναν χαλαρό τραυματισμό που με βασανίζει ένα χρόνο τώρα (τενοντίτιδα στο πέλμα) και όποτε το ζορίσω με πιάνει.

Αν θέλεις να κάνεις κάτι για αυτοάμυνα και μόνο θα σου πρότεινα να κάνεις για λίγο καιρό πυγμαχία και άντε να βγάζεις και μια μπροστινή κλωτσιά. Δεν υπάρχει πολεμική τέχνη (έχουν φτιαχτεί για να αντιμετωπίζουν "βαριά" καταστροφικά χτυπήματα) που να μπορεί να περάσει χτύπημα σε κάποιον που βγάζει γρήγορα αμυντικά ντιρέκτ, γενικά να δουλεύεις σχετικά καλά τα χέρια σου. Τώρα αν μπλέξεις σε καυγά 5λέπτου τι να σου πω ... τις περισσότερες φορές αν ξέρεις τι κάνεις και είσαι ψύχραιμος είναι υπόθεση λίγων δευτερολέπτων το να σου δώσεις το χώρο για να φύγεις.

Γενικά είμαι της άποψης ότι και να κάνεις μάθε καλά και να κάνεις τέλεια πέντε πράγματα δε θα σου χρειαστούν παραπάνω και θα είσαι πολύ πιο αποτελεσματικός. Μη χαθείς σε κινήσεις επί κινήσεων, ένα σερί τριών χτυπημάτων με διάφορες εναλλαγές ή μια σειρά από 5 λαβές και πραγματικά θα είσαι μια χαρά.

Αυτοπεποίθηση θα αποκτήσεις ότι και να κάνεις, μη παρασυρθείς μόνο γιατί η κοινωνία έχει γεμίσει τρόμπες.

pipe_smoker
07/09/2015, 23:19
:lol: ποσο δικιο..

λοιπον,ωραια και σωστα τα λες γιαυτο και θα αρχισω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ!!αμα πχ στο τριμηνο δω οτι δεν,επιστρεφω στο γυμναστηριακι,τρεξιματακι γηπεδο και ποδηλατακι..και οπως λες ισως εχω μαθει πως να ριχνω και καμια μπουνια!

Το θέμα είναι να σου αρέσει, ώστε να μη βαριέσαι.
Το τρίμηνο είναι λίγο πιστεύω. Ανάλογα και το τί θα αποφασίσεις να κάνεις βέβαια, αν δεν κάτσεις κανά 6μηνο-χρόνο ολοκληρωμένη εικόνα δύσκολο να έχεις.

Αν πχ πας aikido, με την ταχύτητα που θα εκτελείς τις τεχνικές τον πρώτο καιρό, θα νομίζεις ότι χορεύεις slow blues κι έτσ'.
Αν του δώσεις καιρό, θα δεις τα καλά του.




Μα αντιθετως Pipe το Κrav maga αυτο ακριβως διδασκει. Πως να ξεφευγεις απο καταστασεις. Οχι να γινεσαι ο γ@μιας της γειτονιας.

Πολύ μεγάλη κουβέντα τώρα πας να ανοίξεις και θα φάω ξύλο από τον dimmie72:p

Σε γενικές γραμμές, δε διαφωνώ με αυτό που λες.
Το krav maga αυτό διδάσκει.

Το πώς διδάσκεται, και το πώς θα το εκλάβει ο μαθητής, όταν από το πρώτο τρίμηνο που λέει ο λόγος θα νομίζει ότι μπορεί να αρπάξει το όπλο από κάποιον που τον σημαδεύει μες στα μούτρα είναι το θέμα.....

Νομίζω με πιάνεις.



Δεν έχω πρόβλημα να κάνω sparring (ανέφερα ότι έχω κάποια εμπειρία από πολεμικές τέχνες), αρκεί να μην το κάνω με βλαμμένους.

Α σόρρυ δεν το είδα.

Και οι "βλαμμένοι" χρειάζονται.

Από τα πιο σπαστικά (αλλά και αποδοτικά και απαραίτητα) πράγματα στο aikido πχ, είναι να αλλάζεις ζευγάρι συνέχεια.
Και το καλύτερο practice δεν το κάνεις με αυτόν/ήν που θα νιώσεις ότι κουμπώνεις άψογα είτε λόγω ύψους, είτε για το Χ Ψ λόγο, αλλά με αυτόν/ήν που αλλού πατάτε κι αλλού βρίσκεστε.
Τον διορθώνεις, σε διορθώνει και πάει λέγοντας.

Προσωπικά από τα καλύτερα practice έκανα με έναν καραμαλάκα με υφάκι και δεν ξέρω γω τί.
Έβαζε πολλή δύναμη στις λαβές και μου είχε ρημάξει τους καρπούς.
Του το είπα μία, του το είπα δύο, την τρίτη παραλίγο να του δώσω εγώ τον καρπό του να τον βάλει στην κωλότσεπη.
Δεν το ξανάκανε.

Τώρα, αν μιλάς για βλαμμένους με την κυριολεκτική έννοια του όρου, που χτυπάνε δυνατά ή κάνουν ό,τι μλκία τους κατέβει, αυτό είναι ευθύνη της σχολής να τους δώσει πούλο.



πες την αλήθεια... το λες για να μη γράψει άλλα τόσα. :tooth:

Τί εννοείς?
Ακόμα δεν έχω αναφερθεί στα διάφορα είδη karate και kung fu:lol:

kyo
07/09/2015, 23:31
εγω να σου πω μονο με kyokushin καρατε εχω ασχοληθει γυρω στα 8 χρονια ειναι καλο συστημα κανεις σκληρη προπονηση και με τον καιρο αντεχεις χτυπηματα στο σωμα.δεν εχω ασχοληθει με κατι αλλο για να εχω μετρο συγκρισης

spyrakos35
07/09/2015, 23:32
Εγω ξερω οτι ειχα ξεκινησει kick boxing για τους ιδιους ακριβως λογους που ενδιαφερεται και ο γιαννης και μεσα σε ενα εξαμηνο ειδα διαφορα και στο σωμα μου και στις κινησεις μου....

Μια φορα επεσα σε κινεζο/ταιλανδο/ασιάτη συμπαικτη ο οποιος βαραγε δυνατα (το χουν μεσα τους αυτοι), του την ειπαν οι υπευθυνοι και το εκοψε....

Το αθλημα ειναι σκετη κ@υλα λεμε.....

BLiTzER
07/09/2015, 23:33
Η πυγμαχία ακούγεται ενδιαφέρουσα. Την είχα απορρίψει, επειδή υπέθετα ότι μετά από κάθε προπόνηση γυρνάς με σπασμένη μύτη και μαύρα μάτια. Αν είναι πιο πολιτισμένη, όπως λέτε, θα το σκεφτώ σοβαρά. Με το kick boxing αμέσως επόμενο. Τσήαρς!

Το κυριότερο μέλημά μου είναι πάντα η γυμναστική.

spyrakos35
07/09/2015, 23:38
Η μονη περιπτωση να χτυπησεις ειναι απο ατυχημα.... Εκτος και αν πεσεις σε μαλακες....

Εφοσον ομως εχεις ξεκαθαρισει το λογο που εχεις παει εκει, δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα....

Καλη αρχη

:beer:

BLiTzER
07/09/2015, 23:43
Με παρεξηγήσατε. Δε με νοιάζει να φάω καμιά αδέσποτη ή να χτυπήσω μια στο τόσο. Πολεμικές τέχνες είναι, εννοείται ότι είναι στο πρόγραμμα. Απλά με εκνευρίζουν οι καθυστερημένοι που κάνουν sparring νομίζοντας ότι πάνε για το κύπελλο.

Έχω υπόψη μια καλή σχολή πυγμαχίας στον Πειραιά, αλλά θα ψάξω μήπως βρω κάτι πιο κοντά. Και βλέπουμε.

tzimidis
07/09/2015, 23:44
δεν ξέρω αν το ξαναπρότεινε κανείς στις 30 προηγούμενες σελίδες , αλλά υπάρχει πάντα το ένα και μοναδικό , σίγουρο, αποτελεσματικό.................

























wax on













wax off !!!!!!

pipe_smoker
07/09/2015, 23:48
Η πυγμαχία ακούγεται ενδιαφέρουσα.

Απίστευτα σύνθετη και όμορφη μέσα στη φαινομενική απλότητά της.

Αν δεν είχα το βάρος μου αλλά κυρίως κάποια θέματα με το αναπνευστικό μου που μου απαγορεύουν το τόσο έντονο cardio....

Να βλέπεις άνθρωπο να λιώνει στο σχοινάκι με εναλλαγές στις τεχνικές και με ταχύτητα που δε βλέπεις ούτε πόδια ούτε σχοινάκι και να σταματάει και να μην έχει λαχανιάσει:cry:

ΥΓ. Επειδή ασχολείσαι με τη μουσική αν θυμάμαι καλά, αν τελικά προχωρήσεις προσοχή στα χέρια σου, πολύ ζέσταμα, πολλή προσοχή στους καρπούς κλπ.
Ένας από τους λόγους που δεν αναφέρθηκα καν σε karate και kung fu είναι ότι εκεί τα δάχτυλά σου τα ξεχνάς και τα χαιρετάς σιγά σιγά.

BLiTzER
07/09/2015, 23:50
Drummer είμαι. Οι καρποί μου είναι ό,τι πιο γυμνασμένο έχω πάνω μου αυτή τη στιγμή :lol:

pipe_smoker
07/09/2015, 23:52
δεν ξέρω αν το ξαναπρότεινε κανείς στις 30 προηγούμενες σελίδες , αλλά υπάρχει πάντα το ένα και μοναδικό , σίγουρο, αποτελεσματικό.................


wax on


wax off !!!!!!


Σωστός!:beer:

Και προτεραιότητα έχουν οι μηχανές των μοντ/αντμίν έτσι?:D

Όποιος θέλει να γυμναστεί pm me.
Του έχω δυο μηχανές για γυάλισμα:lol:

pipe_smoker
07/09/2015, 23:58
Drummer είμαι. Οι καρποί μου είναι ό,τι πιο γυμνασμένο έχω πάνω μου αυτή τη στιγμή :lol:

Και σε καμία περίπτωση δε θες να τους τραυματίσεις:D

Άλλη η γυμναστική που σου δίνει η μουσική (που αφορά κυρίως ταχύτητα και διάρκεια) κι άλλο η "κακοποίηση" από κάθε τράνταγμα που θα τρώνε σε κάθε χτύπημα στο σάκο και μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητά σου, τον έλεγχο στις δυναμικές σου κλπ.

Απλά πρόσεχε, κι όλα καλά:beer:

dimmie_72
07/09/2015, 23:58
Τί εννοείς?
Ακόμα δεν έχω αναφερθεί στα διάφορα είδη karate και kung fu:lol:

:faint:

akis_trevor
08/09/2015, 00:01
Η πυγμαχία ακούγεται ενδιαφέρουσα. Την είχα απορρίψει, επειδή υπέθετα ότι μετά από κάθε προπόνηση γυρνάς με σπασμένη μύτη και μαύρα μάτια. Αν είναι πιο πολιτισμένη, όπως λέτε, θα το σκεφτώ σοβαρά. Με το kick boxing αμέσως επόμενο. Τσήαρς!

Το κυριότερο μέλημά μου είναι πάντα η γυμναστική.

Θεωρω το κικ μποξ ανωτερο της πυγμαχιας και ως προς την εκγυμναση και ως προς την αυτοαμυνα.

antsoar
08/09/2015, 00:02
Drummer είμαι. Οι καρποί μου είναι ό,τι πιο γυμνασμένο έχω πάνω μου αυτή τη στιγμή :lol:

Πες το ρε φίλε τόση ώρα. Υπάρχει πολεμική τέχνη που οι καρποί είναι το παν.


340763

Kendo, έκανα 3 χρόνια. Θέλει τρελά αντανακλαστικά, έκρηξη και Καρπούς



...και δεν φαντάζεσαι τι μπορείς να κάνεις με ένα σκουπόξυλο :lol:

BLiTzER
08/09/2015, 00:05
Έκανα (και έχω ακόμα) τέτοια: 340765

devil's animal
08/09/2015, 00:36
πολυ τεστοστερονη...

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 01:26
πολυ τεστοστερονη...

Πραγματικα, γι'αυτο παρτε εδω τον παλιο μας φιλο απο αλλο thread τεστοστερονης, που ειμαι σιγουρος οτι αν μας την πεσει μας εχει (με την εννοια του να μας δειρει εεε!)

340769

:p:p

spyrakos35
08/09/2015, 07:30
Ταε κβο ντο τοτε για να παιζει δικασα με δυο πεταλια σαν τον λομπαρντο......:D

borbos
08/09/2015, 08:25
Αυτό είναι μύθος, για το Krav Maga είναι προτιμότερο να μην έχεις γνώσεις άλλων τεχνών. Στο λέω γιατί ασχολούμαι ενεργά. Ένας αρχάριος δε θα έχει κανένα πρόβλημα να μάθει γιατί τον πρώτο χρόνο πέραν των τεχνικών θα ασχοληθεί κυρίως με τα "εργαλεία" που θα χρησιμοποιήσει, κλωτσιές, μπουνιές, αγκωνιές κτλ... τουλάχιστον έτσι γίνεται για την IKMF.

Σαν G1 και εγω συμφωνω...ειναι ευκολο πρακτικο και εφαρμοσιμο

nicksior
08/09/2015, 08:36
Επειδή είμαι άσχετος .
Ολες αυτές οι χμμ.. τέχνες έχουν να κάνουν με γυμναστική ή αυτοπεποίθηση ?

spyrakos35
08/09/2015, 08:56
Επειδή είμαι άσχετος .
Ολες αυτές οι χμμ.. τέχνες έχουν να κάνουν με γυμναστική ή αυτοπεποίθηση ?

επειδή τον έχουμε μικρό.....

;)

pipe_smoker
08/09/2015, 12:07
Επειδή είμαι άσχετος .
Ολες αυτές οι χμμ.. τέχνες έχουν να κάνουν με γυμναστική ή αυτοπεποίθηση ?

Κάποτε είχαν να κάνουν με την επιβίωση απέναντι σε πιο δυνατούς/οπλισμένους κλπ αντιπάλους (γι'αυτό και οι πιο παλιές/παραδοσιακές πολεμικές τέχνες στην original μορφή τους δεν είναι αγωνίσματα, παρά μόνο επιδείξεις, γιατί τον έναν από τους δύο θα έπρεπε να τον κουβαλάνε 4)

Μετά χρησιμοποιήθηκαν και σαν άθληση, και σαν γυμναστική, και είναι ένα καλό μέσο για να τονώσει κάποιος την αυτοπεποίθησή του (δε υποστηρίζω σε καμία περίπτωση το να κάνει κάποιος καράτε ή βαράτε για να πάρουν τα μυαλά του αέρα. Αλλά ένα παιδάκι χαμηλών τόνων κλπ, μέσα από την εξάσκηση σε μια πολεμική τέχνη θα βοηθηθεί να βγει από το καβούκι του. Εννοείται χωρίς να δείρει ποτέ κανέναν από τους συμμαθητές του ή τίποτα παρόμοιο).

Κάποιες από αυτές έχουν γίνει ολυμπιακά αγωνίσματα, άλλες έχουν μπει στο χώρο του θεάματος και πάει λέγοντας.
Όσο πιο "ανταγωνιστική" γίνεται μια πολεμική τέχνη, τόσο τείνει να χάσει το χαρακτήρα της και να αλλοιωθεί και να πάρει τη μορφή μαχητικού αθλήματος.

Και τέλος φυσικά, ισχύει κι αυτό που είπε ο Σπυράκος.
Πολλοί είναι αυτοί που το κάνουν γιατί τους λείπουν μερικά ποντάκια μέσα στο σώβρακο.

sniper
08/09/2015, 12:14
Όσοι θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο για γυμναστική και μόνο, ό,τι και να κάνετε καλό είναι.

Για τους υπόλοιπους, η αλήθεια (https://youtu.be/7YyBtMxZgQs)

bulmont
08/09/2015, 12:17
...... Οι καρποί μου είναι ό,τι πιο γυμνασμένο έχω πάνω μου αυτή τη στιγμή .....





.....κι' εγώ................:a31::a31::a31: :rotflmao:

nicksior
08/09/2015, 12:22
Κάποτε είχαν να κάνουν με την επιβίωση απέναντι σε πιο δυνατούς/οπλισμένους κλπ αντιπάλους (γι'αυτό και οι πιο παλιές/παραδοσιακές πολεμικές τέχνες στην original μορφή τους δεν είναι αγωνίσματα, παρά μόνο επιδείξεις, γιατί τον έναν από τους δύο θα έπρεπε να τον κουβαλάνε 4)

Μετά χρησιμοποιήθηκαν και σαν άθληση, και σαν γυμναστική, και είναι ένα καλό μέσο για να τονώσει κάποιος την αυτοπεποίθησή του (δε υποστηρίζω σε καμία περίπτωση το να κάνει κάποιος καράτε ή βαράτε για να πάρουν τα μυαλά του αέρα. Αλλά ένα παιδάκι χαμηλών τόνων κλπ, μέσα από την εξάσκηση σε μια πολεμική τέχνη θα βοηθηθεί να βγει από το καβούκι του. Εννοείται χωρίς να δείρει ποτέ κανέναν από τους συμμαθητές του ή τίποτα παρόμοιο).

Κάποιες από αυτές έχουν γίνει ολυμπιακά αγωνίσματα, άλλες έχουν μπει στο χώρο του θεάματος και πάει λέγοντας.
Όσο πιο "ανταγωνιστική" γίνεται μια πολεμική τέχνη, τόσο τείνει να χάσει το χαρακτήρα της και να αλλοιωθεί και να πάρει τη μορφή μαχητικού αθλήματος.

Και τέλος φυσικά, ισχύει κι αυτό που είπε ο Σπυράκος.
Πολλοί είναι αυτοί που το κάνουν γιατί τους λείπουν μερικά ποντάκια μέσα στο σώβρακο.

Αρα έχει να κάνει περισσότερο με αυτοκυριαρχία , αυτοσυγκέντρωση , αυτοέλεγχο κλπ .. Αυτό το καταλαβαίνω αλλά σαν αυτοάμυνα τη στιγμή που ο απέναντι μπορεί να κρύβει ένα πλακέ beretta στη τσέπη ...

edit..
Με πρόλαβε ο σκοπευτής ..
και χωρις λόγια..

nicksior
08/09/2015, 12:27
.....κι' εγώ................:a31::a31::a31: :rotflmao:


Και αν σπάσεις τον αριστερό ο Καμμένος σου μαθαίνει και με τον δεξί ..:lol:

pipe_smoker
08/09/2015, 12:38
Όσοι θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο για γυμναστική και μόνο, ό,τι και να κάνετε καλό είναι.

Για τους υπόλοιπους, η αλήθεια (https://youtu.be/7YyBtMxZgQs)

Ναι ρε φίλε....

Ένα βιντεάκι μερικών δευτερολέπτων να ακυρώνει ώρες ολόκληρες από βίντεο και διδαχές αφοπλισμών, αούα, κλπ κλπ κλπ.

Πίκρα μεγάλη:lol:



Αρα έχει να κάνει περισσότερο με αυτοκυριαρχία , αυτοσυγκέντρωση , αυτοέλεγχο κλπ .. Αυτό το καταλαβαίνω αλλά σαν αυτοάμυνα τη στιγμή που ο απέναντι μπορεί να κρύβει ένα πλακέ beretta στη τσέπη ...

edit..
Με πρόλαβε ο σκοπευτής ..
και χωρις λόγια..

Το πρώτο που λες πολύ σωστό είναι.
Ναι έχει να κάνει με αυτοκυριαρχία, αυτοέλεγχο, γυμναστική κλπ.

Όσο για το δεύτερο, μάλλον δε διάβασες καλά τα όσα είχα γράψει πριν.
Εννοείται ότι η σφαίρα νικάει και καράτε, και kung fu, και bjj και τα πάντα, κι ότι το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι η τρεχάλα.
Και ειδικά όσο αυξάνονται οι τρελοί και τα γκάνια στους δρόμους, ένας λόγος παραπάνω αν σε φτύσουν να προσποιηθείς ότι βρέχει.

Το μόνο που είπα είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις, μπορεί κάτι τέτοιο να φανεί χρήσιμο ως άμυνα, για να κερδίσεις μερικά δευτερόλεπτα πριν αρχίσεις να τρέχεις.

sniper
08/09/2015, 12:45
Ναι ρε φίλε....

Ένα βιντεάκι μερικών δευτερολέπτων να ακυρώνει ώρες ολόκληρες από βίντεο και διδαχές αφοπλισμών, αούα, κλπ κλπ κλπ.

Πίκρα μεγάλη:lol:




Το πρώτο που λες πολύ σωστό είναι.
Ναι έχει να κάνει με αυτοκυριαρχία, αυτοέλεγχο, γυμναστική κλπ.

Όσο για το δεύτερο, μάλλον δε διάβασες καλά τα όσα είχα γράψει πριν.
Εννοείται ότι η σφαίρα νικάει και καράτε, και kung fu, και bjj και τα πάντα, κι ότι το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι η τρεχάλα.
Και ειδικά όσο αυξάνονται οι τρελοί και τα γκάνια στους δρόμους, ένας λόγος παραπάνω αν σε φτύσουν να προσποιηθείς ότι βρέχει.

Το μόνο που είπα είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις, μπορεί κάτι τέτοιο να φανεί χρήσιμο ως άμυνα, για να κερδίσεις μερικά δευτερόλεπτα πριν αρχίσεις να τρέχεις.

340772

PortisHead
08/09/2015, 12:47
@giannis21 & blitzer

Ψαχνεις πολεμικη τεχνη, μαχητικο αθλημα, κατι για αυτοαμυνα?

Υπαρχουν τεραστιες διαφορες, απο απιστευτα ουσιωδεις και σημαντικες μεχρι το να σου σπανε απλα τα @@ οτι το ετσι ειναι "καλυτερο":a31: απο το γιουβετσι και παει λεγοντας.

Αυτο, και πανω απ'ολα , επειδη στην Ελλαδα ζουμε, βαλε σαν κυριο κριτηριο τον Δασκαλο που διδασκει.
Ψαξε background, ποιους δασκαλους ειχε , τι μαθητες εχει βγαλει κ.λ.π.
Καλυτερα να μαθεις κατι απο καλο Δάσκαλο , παρα αυτο που γουσταρεις απο καποιον παρατρεχαμενο
επειδη απλα ετυχε να ειναι κοντα στο σπιτι σου.

nicksior
08/09/2015, 13:00
"Μύκονος: Χαροπαλεύει 31χρονος που υπέστη ξυλοδαρμό από μπράβο σε μπαρ"

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500023746

spyrakos35
08/09/2015, 13:03
"Μύκονος: Χαροπαλεύει 31χρονος που υπέστη ξυλοδαρμό από μπράβο σε μπαρ"

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500023746

ναι, τι θες να πεις?

sniper
08/09/2015, 13:05
ναι, τι θες να πεις?

H Μύκονος προφανώς είναι επικίνδυνο νησί.

spyrakos35
08/09/2015, 13:28
H Μύκονος προφανώς είναι επικίνδυνο νησί.

Η επιτομη του "γκολ" και ξυλο

nicksior
08/09/2015, 13:34
ναι, τι θες να πεις?

Ο φουκαράς ήταν "άτεχνος"

sniper
08/09/2015, 13:35
Ο φουκαράς ήταν "άτεχνος"
Ενώ αν ήταν έντεχνος θα κέρδιζε χρυσούν ορολόγιον...

nicksior
08/09/2015, 13:45
Θα "καθάριζε" στο πιτς-φυτίλι όπως ο Chuck

dimmie_72
08/09/2015, 13:49
H Μύκονος προφανώς είναι επικίνδυνο νησί.

στην ελασσώνα έχει διεστραμμένους ταβερνιάρηδες και στην Ήπειρο αδέσποτα που ορμάνε στα μηχανάκια. σε τι κόσμο ζούμε θέμου!

7Tolis
08/09/2015, 14:03
στην ελασσώνα έχει διεστραμμένους ταβερνιάρηδες και στην Ήπειρο αδέσποτα που ορμάνε στα μηχανάκια. σε τι κόσμο ζούμε θέμου!


Αυτή την Ελλάδα θέλουμε;
:D

pipe_smoker
08/09/2015, 14:09
Αυτή την Ελλάδα θέλουμε;
:D

Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα....:D

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 14:20
Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα....:D

Kαι τη θελουμεεεε... :bawl::bawl::bawl:

Που το θυμηθηκες ρε σκυλε;;; :lol:

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 14:22
Ενώ αν ήταν έντεχνος θα κέρδιζε χρυσούν ορολόγιον...

Αν ηταν εντεχνος θα αραζε σε καποιο ησυχο underground νησι και θα ακουγε Θαναση Παπακωσταντινου και Μαλαμα οποτε θα γλυτωνε απο τις κακοτοπιες της Μυκονου! :D

pipe_smoker
08/09/2015, 14:23
Kαι τη θελουμεεεε... :bawl::bawl::bawl:

Που το θυμηθηκες ρε σκυλε;;; :lol:

Το γ@μήσι (που τρώμε) είναι σαν το ποδήλατο ρε μλκ.
Ξεχνιεται?:bawl:

skylaros
08/09/2015, 14:56
Αν ηταν εντεχνος θα αραζε σε καποιο ησυχο underground νησι και θα ακουγε Θαναση Παπακωσταντινου και Μαλαμα οποτε θα γλυτωνε απο τις κακοτοπιες της Μυκονου! :D

Θα κόλλαγε κονδυλώματα και ψείρες του εφηβαίου... :p

BLiTzER
08/09/2015, 15:03
Καλύτερα αυτά, παρά τραγούδια του Θηβαίου.

BLiTzER
05/10/2015, 23:24
Δε σας άρεσε η ομοιοκαταληξία μου ε; Μέχρι και μέτρο είχε!

Λοιπόν, από σήμερα είμαι και επίσημα εγγεγραμμένος πυγμάχος (wannabe).

skylaros
05/10/2015, 23:33
Που που ?

pipe_smoker
05/10/2015, 23:34
Δε σας άρεσε η ομοιοκαταληξία μου ε; Μέχρι και μέτρο είχε!

Λοιπόν, από σήμερα είμαι και επίσημα εγγεγραμμένος πυγμάχος (wannabe).

Άντε ρε!

Με το καλό:a013:



342397


:lol::lol::lol:


:beer:

George_M.
05/10/2015, 23:36
μετα απο αρκετα χρονια βαρη/ποδηλασια αρχισα πριν απο ενα μηνα κ λιγο kick boxing,ωραια φαση,απλωσε το σωμα κ απεκτησε αλλη ταχυτητα.
παρακολουθωντας ομως διαφορες πολεμικες τεχνικες η΄αυτοαμυνες θεωρω οτι το Aikido ειναι κορυφη! πραγματικα χορευεις τον αντιπαλο!!
δειτε λιγο...
https://www.youtube.com/watch?v=n3kR6WNr8lI

teogtp
05/10/2015, 23:40
Δε σας άρεσε η ομοιοκαταληξία μου ε; Μέχρι και μέτρο είχε!

Λοιπόν, από σήμερα είμαι και επίσημα εγγεγραμμένος πυγμάχος (wannabe).


Άντε ρε!

Με το καλό:a013:



342397


:lol::lol::lol:


:beer:

"Που πας ρε Μπλιτσερακο......το ξερει η μανουλα σου;" (https://www.youtube.com/watch?v=7Euxwva_PP0)(παραφρασμενο)
:lol:

Μικe777
05/10/2015, 23:57
μετα απο αρκετα χρονια βαρη/ποδηλασια αρχισα πριν απο ενα μηνα κ λιγο kick boxing,ωραια φαση,απλωσε το σωμα κ απεκτησε αλλη ταχυτητα.
παρακολουθωντας ομως διαφορες πολεμικες τεχνικες η΄αυτοαμυνες θεωρω οτι το Aikido ειναι κορυφη! πραγματικα χορευεις τον αντιπαλο!!
δειτε λιγο...
https://www.youtube.com/watch?v=n3kR6WNr8lI
πως εγινε της μοδας και ολοι μαθανε το Aikido απορω?
πραγματικα χορευεις τον αντιπαλο!!
και η φραση αυτη περνει αλλο νοημα!
αμα μαθεις ολες τις κινησεις και τις κανεις
τοτε 2 τινα παιζουν ειτε ο αλλος θα βαρεθει και θα πει το ατομο ειναι τρελο!
ειτε θα σε εχει βουτηξει στις γρηγορες και θα τρεχεις..
εκτος αν εισαι ο steven seagull οποτε παω πασο!:D

BLiTzER
06/10/2015, 00:08
Μμ αυτές οι τέχνες είναι ενδιαφέρουσες και φαίνονται εντυπωσιακές σε επιδείξεις, αλλά απέναντι σε κάποιον που ξέρει, αρκεί να σου περάσει ένα χτύπημα για να σε αφήσει ανάπηρο :P Χωρίς να μειώνω την αξία των αθλητών τους, φυσικά.

Στον "Πλάτωνα" έκανα εγγραφή.

Μικe777
06/10/2015, 00:22
Μμ αυτές οι τέχνες είναι ενδιαφέρουσες και φαίνονται εντυπωσιακές σε επιδείξεις, αλλά απέναντι σε κάποιον που ξέρει, αρκεί να σου περάσει ένα χτύπημα για να σε αφήσει ανάπηρο :P Χωρίς να μειώνω την αξία των αθλητών τους, φυσικά.

Στον "Πλάτωνα" έκανα εγγραφή.

ουτε εγω ηθελα να μειωσω την αξια των αθλητων!
σαφως ομως θεωρω οτι το kik boxing και ιδιαιτερα η πυγμαχια εχουν σαφες πλεονεκτημα!
γιατι μαθαινεις δρωντας και δεχεσαι χτυπηματα τα οποια θεωρω σε σκληραγωγουν..
αυτο βεβαια δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια ολων!
οπως και να εχει ομως καλη αρχη!
ωραιος..:a10:

George_M.
06/10/2015, 06:24
ουτε εγω ηθελα να μειωσω την αξια των αθλητων!
σαφως ομως θεωρω οτι το kik boxing και ιδιαιτερα η πυγμαχια εχουν σαφες πλεονεκτημα!
γιατι μαθαινεις δρωντας και δεχεσαι χτυπηματα τα οποια θεωρω σε σκληραγωγουν..αυτο βεβαια δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια ολων!
οπως και να εχει ομως καλη αρχη!
ωραιος..:a10:

πραγματι αυτο που λες ειναι το Α κ το Ω σε ολες αυτες τις τεχνικες,αν δεν βαστα το κορμι σου κ το μυαλο να ''δεχεσαι'' το ξυλο εχεις αποτυχει εξ αρχης...

doctoras
06/10/2015, 07:58
μετα απο αρκετα χρονια βαρη/ποδηλασια αρχισα πριν απο ενα μηνα κ λιγο kick boxing,ωραια φαση,απλωσε το σωμα κ απεκτησε αλλη ταχυτητα.
παρακολουθωντας ομως διαφορες πολεμικες τεχνικες η΄αυτοαμυνες θεωρω οτι το Aikido ειναι κορυφη! πραγματικα χορευεις τον αντιπαλο!!
δειτε λιγο...
https://www.youtube.com/watch?v=n3kR6WNr8lI

χαχαχ ο στιβεν ειναι αυτός? για κοπέλι ψαρά τον είχα

BLiTzER
06/10/2015, 09:26
Πέραν των όσων έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς και ο Seagal και ο Norris είναι δεινοί μαχητές.

Ευχαριστώ για τις ευχές :)