PDA

View Full Version : ψυγειο



tools
13/11/2006, 13:28
κακα μαντατα για κακα συμβαντα...

πριν 3-4 μερες εβαλα μπροστα το zzr να το παω μια βολτα,μετα απο πολυ καιρο που ειχε μεινει στο γκαραζ(μπορει κ 2 μηνες).

1ο προβλημα.
μετα απο κανα 15αρι χλμ στην εθνικη με 110-130χλμ/ω το τιμονι αρχισε να κοσκινιζει ΠΟΛΥ(σε σημειο που νομιζα οτι εσκασε το λαστιχο...)

ερωτηση.
αυτο εξηγειται απο το γεγονος οτι το λαστιχο(που του ειχα τσεκαρει πιεση) ειναι παλιο κ ξεραμενο?ή να ανησυχισω κ να αρχισω να ψαχνομαι(κ για τι πραγμα?)?



κ δεν μπορεσα να ξαναδοκιμασω την συμπεριφορα του γιατι προεκυψε το σοβαροτερο
2ο προβλημα.
οταν μπηκα κεντρο,μεσα στην κινηση ανεβασε θερμοκρασια.στην αρχη δεν εδωσα σημασια,αλλα μετα απο λιγο ο δεικτης τερματησε κ κοιταζοντας να δω αν δουλευει το βεντιλατερ ειδα οτι εχανε νερο το κολλαρο του ψυγειου.το βραδακι την εγδυσα κ της εβγαλα το ψυγειο για να διαπιστωσω οτι τα κολαρα ειναι οκ κ η τρυπα ειναι στο στομιο του ψυγειου.
το πηγα για κολλημα κ ο τυπος ειπε οτι εκει δεν κολλαει γιατι ειναι αλουμινενιο,να ψαξω για αλλο,αλλα αν ειναι θελει 50-60 ευρα να προσπαθησει(??????)

ερωτηση.
ειπε παπατζες για λεφτα ή εχει δικιο?
κ αν εχει δικιο,που μπορω να βρω μεταχειρ?

να ρωτησω τιμη για καινουργιο δεν εχω καν το κουραγιο...


εντιτ.
αν ειναι για ανταλλακτικα-βελτιωσεις-ηδσητηξδγασ στειλτε το...
:wave2:

KeLeYTiS
13/11/2006, 14:07
Me 50 ευρω βρισκεις στα μεταχειρισμενα ααανετααα...

Ψαξε σε βιομηχανικα ειδη για αλουμινοκολαη αλουμινοστοκο

Κατι σαν εποξειδικος στοκος 2 προς 1 που ισως κλεισει την τρυπα που εχεις ....

:wave2:

lc8ergr1
14/11/2006, 10:11
υπαρχει ενα υγρο - κατι σαν παχυρευστο παραφλου που κλεινει τις τρυπες

το εχω χρησιμοποιήσει σε XL και εδω και ενα χρόνο κανενα προβλημα

θα το βρεις στα βενζιναδικα ως "φωκια ΨΥΓΕΙΟΥ"

καλα θα κανεις να το καθαρισεις πριν με ειδικο υγρο της ιδιας αμερικανικης φίρμας με την φώκια
ειναι σε κιτρινο μπιτονακι του λιτρου

καλή τύχη

crs-k
14/11/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
υπαρχει ενα υγρο - κατι σαν παχυρευστο παραφλου που κλεινει τις τρυπες
............................


Εγω παλι, ποτέ ΔΕΝ καταφερα να καταλαβω με ποιον τροπο, αυτα τα "μαγικα" υγρα, καταφερνουν να ξεχωριζουν τις τρυπες στα ψυγεια απο τους αυλους στα χιτωνια ... :eyepop: :hypnotize

OldMan
14/11/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω παλι, ποτέ ΔΕΝ καταφερα να καταλαβω με ποιον τροπο, αυτα τα "μαγικα" υγρα, καταφερνουν να ξεχωριζουν τις τρυπες στα ψυγεια απο τους αυλους στα χιτωνια ... :eyepop: :hypnotize

Και τι να κάνουμε που είσαι "μειωμένης αντίληψης", κύριος ??? :D


Στην πραγματικότητα, ΔΕΝ κλείνουν τίποτε !!!

(απλά, σε ΠΟΛΥ μικρές τρύπες, δημιουργείται ένα "ξεραμένο" φιλμ - λόγω επαφής με το ατμοσφαιρικό οξυγόνο...) :beer:

crs-k
14/11/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι να κάνουμε που είσαι "μειωμένης αντίληψης", κύριος ??? :D


Στην πραγματικότητα, ΔΕΝ κλείνουν τίποτε !!!

(απλά, σε ΠΟΛΥ μικρές τρύπες, δημιουργείται ένα "ξεραμένο" φιλμ - λόγω επαφής με το ατμοσφαιρικό οξυγόνο...) :beer:


Αααα... με το ατμοσφαιρικο εεε? :dizzy:

Ευτυχως δηλαδης που ΔΕΝ αντιδρα με το οξυγονο που υπαρχει μεσα στο κυκλωμα και ΔΕΝ δημιουργει αναλογα "φιλμακια" σε σημεια που ΔΕΝ θα θελαμε ... :hypnotize

:lol: :rotflmao: :lol:

tools
14/11/2006, 16:36
ευχαριστω για τις απαντησεις.
τα υγρα αυτου του ειδους τα εχω ακουσει(οπως κ τους καφεδες...) αλλα ακομα κ αν οντως κανουν δουλεια σε αλλες περιπτωσεις,στην δικια μου σιγουρα δεν βοηθουν γιατι δεν προκειται για διαρροη αλλα για τρυπα(οχι σχισμη,τρυπα.μεγεθος κουμπιου κινητου τηλεφωνου:wacko: ) στο κατω στομιο του ψυγειου-εκει που πιανει το κολαρο.

πηγα το πρωι στον μαστορα να τον ρωτησω για τον στοκο του κελεα κ αρχισε την γκρινια.
ειπε οτι αν δεν βρω μεταχειρ κ ειναι να φτιαξω αυτο,θα βγαλει ολο το ''σωληνα'' κ θα ''φορεσει'':a021: αλλον κ πως ειναι μανουρα,γι'αυτο θελει το 50ευρο...

@@...:sick: