PDA

View Full Version : μου καίει καθε μερα την 15αρα ΑΣΦΑΛΕΙΑ



lc8ergr1
14/11/2006, 10:07
ναι ρε γαμωτο

εδω και μια εβδομαδα ειμαι με το προβλημα της 15A ασφάλειας των φώτων - μικρη μεγαλη σκαλα προβολια

την αλλαζω - ολα καλα - εχω φώτα - γυριζω σπιτι κανονικά - σημερα το πρωί αντε τα ιδια την βρισκω καμενη - αλλαζω καθε μερα μια 15αρα!!

να σημειώσω ότι σβηνω και αναβω τα φωτα μου κανονικά - πρωτα - και μετα γυριζω κλειδι off και
ουτε δεν σβηνω με το σταντ

επισης οταν ξεκιναω πρώτα βαζω ΜΠΡΟΣΤΆ και μετα αναβω φώτα

τι να φταιει ρε γαμώτo!!??? υπαρχει εξηγηση?



το μηχανακι ειναι ΚΤΜ lc8 adventure 2004

OldMan
14/11/2006, 10:47
Βάλε 20άρα ασφάλεια (όχι μεγαλύτερη).

Αν συνεχίσει να την καίει στο ίδιο στυλ, call Technician !!

Αν σταματήσει να την καίει ή άστην όπως έχει ή ψάξου λίγο με την κατανάλωση !!

:wave2:

lc8ergr1
14/11/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βάλε 20άρα ασφάλεια (όχι μεγαλύτερη).

Αν συνεχίσει να την καίει στο ίδιο στυλ, call Technician !!

Αν σταματήσει να την καίει ή άστην όπως έχει ή ψάξου λίγο με την κατανάλωση !!

:wave2:

δεν εχει αλλαξει κατι στην καταναλωση ρευματος

δεν παιζει κατι extra φως προς το παρόν ΕΚΤΟΣ απο spyball ΠΟΥ ΟΠΛΙΖΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ

απλα εχω καθε μερα φωτα ανοιχτά (μεγαλη σκαλα) και τσιμπαώ που και που τον προβολέα στις σφήνες...

το οτι θα βαλω μεγαλητερη απο 15 ΣΤΑ 20 είναι σωστό?

stefanos
14/11/2006, 11:01
Δηλαδή καίγεται τη νύχτα στο γκαράζ σβηστή?

lc8ergr1
14/11/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δηλαδή καίγεται τη νύχτα στο γκαράζ σβηστή?

χτες το απογευμα αλλαξα μια καμενη ασφαλεια στο παρκινγκ της δουλειας... και γυρισα σπιτι..

παρκαρα και τεσταρα διακοπτες ολα καλα τα φωτα αναβαν και κλειναν

σημερα το πρωι δεν ειχα φωτα...

η ζημια φυσικα δεν εγινε το βραδυ αλλά υποθετω το πρωι που αφου εβαλα μπροστα πρωτα μετα πηγα να ανοιξΩ φωτα και πηρα τον ΠΟΥΛΟ

τωρα ειμαι με καμενη ξανα

θα ξαναλαξω με 20 ΑΡΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ (οldman rules) να δω αν θα μου το ξανακάνει...

ξεχασα να πω εχω εχτρα συναγερμο spyball τον οποίο και οπλιζω καθε βραδυ αλλα ποτέ ωςε τώρα δεν ειχα προβλημα

dirtbird
14/11/2006, 12:41
Σου έχουν συνδέσει συναγερμό στα φώτα (και όχι στα φλας)?

Συνήθως τα φλάς έχουν κοινή ασφάλεια με την κόρνα....

Στη δουλειά είχες οπλίσει συναγερμό?

lc8ergr1
14/11/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σου έχουν συνδέσει συναγερμό στα φώτα (και όχι στα φλας)?

Συνήθως τα φλάς έχουν κοινή ασφάλεια με την κόρνα....

Στη δουλειά είχες οπλίσει συναγερμό?


τον οπλιζω και στο parking της ΔΟΥΛΕΙΑΣ

ΤΑ ΦΛΑΣ ειναι προφανως συνδεδεμενα με το spyball AΛΛΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ - ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΟΠΛΙΖΩ

ΑΛΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΦΛΑΣ ΣΤΟ ΚΤΜ ειναι ανεξαρτητη...ΑΛΛΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΩΣΤΑ?

Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΠΟΡΕΙΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΙΓΕΤΑΙ

ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!!!


ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ 20 αρα και θα σας πω αυριο

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας μαγκες!!!!!

Cloud
14/11/2006, 18:21
Δεν ξέρω αν ισχύει για μοτοσυκλέτες αλλά μπορείς να δοκιμάσεις 15Α ασφάλεια πιο αργής τήξης.
Η 20Α μπορεί να είναι επικίνδυνη.

OldMan
14/11/2006, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cloud
Δεν ξέρω αν ισχύει για μοτοσυκλέτες αλλά μπορείς να δοκιμάσεις 15Α ασφάλεια πιο αργής τήξης.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν slowblow σε "πέταλα" ...

(αλλά δεν έχει και νόημα, γιατί δεν ψάχνουμε στιγμιαία υπερφόρτωση...)




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cloud
Η 20Α μπορεί να είναι επικίνδυνη.

Στα @ρχίδια σου ...
Δικό σου είναι το μηχανάκι ??? :lol:


Υ.Γ.
25% παραπάνω ρεύμα δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα για τα καλώδια και τις φίσες...

(αλλά πάλι, δικό μου είναι το μηχανάκι ??? :lol: )

lc8ergr1
15/11/2006, 10:37
γεροντα ...μου καψε και την 20ΑΡΑ

εχουμε σιγουρα καπου βραχυκυκλωμα



ΟΠΟΤΕ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΨΙΡΙΑΣΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ να βρουμε το γυμνο καΙ το τσακισμα

αντε να μην την καψουμε την πλεξουδα .....

ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΗΚΑΜΕ!!!!!

stefanos
15/11/2006, 11:03
Αφού λειτουργεί κανονικά και καίγεται στο αναψε σβήσε σημαίνει οτι κάποιος διακόπτης έχει πρόβλημα.
Αν ήταν καλώδιο θα καιγόταν συνέχεια.
Νομίζω

crs-k
15/11/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αφού λειτουργεί κανονικά και καίγεται στο αναψε σβήσε σημαίνει οτι κάποιος διακόπτης έχει πρόβλημα.
Αν ήταν καλώδιο θα καιγόταν συνέχεια.
Νομίζω


Λογικο ακουγεται ... :wacko:

OldMan
15/11/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αφού λειτουργεί κανονικά και καίγεται στο αναψε σβήσε σημαίνει οτι κάποιος διακόπτης έχει πρόβλημα.
Αν ήταν καλώδιο θα καιγόταν συνέχεια.
Νομίζω

Ορθότατον !!!

(και άσε τα "νομίζω" ...) :beer:

DUKASII
15/11/2006, 12:29
πω και εγω τι έχω περάσει με το μικρό το Δούκα στη Σαντορίνη..οπου και εκατσα και ελυσα ολη τη πλεξουδα..και περναγα καλωδιο καλωδιο με ταινια...(το έκανα για να σταματήσω τη... καυση τους οταν το εβαζα μπροστα!!!)

γιατι βραχυκυκλωνε και δεν ήξερα τι είναι(το ματι του βολάν το χα φτιάξει πιο παλιά..:D )

και τελικα τα κατάφερα..
αφου έχασα τον υπνο μου!!!


π:p

απο τότε έμαθα οταν εχω ηλεκτρολογικό πρόβλημα ..να το αφήνω σε ηλεκτρολόγο καλύτερα.

XTMPAM
15/11/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
πω και εγω τι έχω περάσει με το μικρό το Δούκα στη Σαντορίνη..οπου και εκατσα και ελυσα ολη τη πλεξουδα..και περναγα καλωδιο καλωδιο με ταινια...(το έκανα για να σταματήσω τη... καυση τους οταν το εβαζα μπροστα!!!)

γιατι βραχυκυκλωνε και δεν ήξερα τι είναι(το ματι του βολάν το χα φτιάξει πιο παλιά..:D )

και τελικα τα κατάφερα..
αφου έχασα τον υπνο μου!!!


π:p

απο τότε έμαθα οταν εχω ηλεκτρολογικό πρόβλημα ..να το αφήνω σε ηλεκτρολόγο καλύτερα.

Παλι καλα που χαμε και το δικο μου το ΚΤΜ και δουλευε χωρις κανενα προβλημα....μας τα χε πρηξει ο μικρος ο δουκας ¨ζεσταινοταν¨πολυ!:rotflmao:
Αξεχαστες διακοπες!!!:bigcry:

merkouris
15/11/2006, 14:02
τι εγινε νικο,το βρηκες?μου εκαιγε και εμενα το tuono μια ασφαλεια οχι των φοτων αλλα μια αλλη.εγω το πηγα σε ενα φιλαρακι resetarame το εγκεφαλο τις μηχανης και απο τοτε δεν το ξαναεκανε,κανε και αυτο αμα γινετε πριν ξεκηνισεις να ξηλωνεις το μηχανακι,μπορει να φανεις τυχερος και να μην καθεσε να ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα

lc8ergr1
15/11/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από merkouris
τι εγινε νικο,το βρηκες?μου εκαιγε και εμενα το tuono μια ασφαλεια οχι των φοτων αλλα μια αλλη.εγω το πηγα σε ενα φιλαρακι resetarame το εγκεφαλο τις μηχανης και απο τοτε δεν το ξαναεκανε,κανε και αυτο αμα γινετε πριν ξεκηνισεις να ξηλωνεις το μηχανακι,μπορει να φανεις τυχερος και να μην καθεσε να ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα

Ο ΚΤΜας δεν εχει ΕΓΚΕφΑΛΟ εχει μονο ΦΑΛΟ και γαμαει και δερνει


θα ασχοληθώ το απογευμα...με τον κανακαρι μου...προβλεπεται πολύ ξυλο!!!

ωρες ωρες ρε μερκουριε σκεφτομαι οτι μπορει και να ησουν τυχερος που εδωσες το ΚΤΜ ......αλλα να το γυρισεις σε tuono rio mare!!!!

ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ

merkouris
17/11/2006, 11:40
σε tuono rio mare :lol: :lol: :lol: καλο.τωρα θα παρει και ο big brother μηχανακι και προσπαθω να τον κατευθηνω,να εχουμε και κατι για το χωμα βρε αδερφε!!!οσο για το κατεμο που χα,που ξερεις εχω και ενα μπαρκο ακομα να κανω.
πες μας αμα το βρεις το προβλημα να ξερουμε.καλο ξεμπλεμα