PDA

View Full Version : Γρατζουνιές από Κλειδιά



anixneyths
15/11/2006, 13:01
Καλημέρα σε όλους τους αναγνώστες. Δεν θα κουράσω οπότε προτιμώ να μπω στο θέμα κατευθείαν.

Όταν αγόρασα το cbfάκι μου δεν είχα εμπειρία από μηχανές γενικότερα οπότε έπεσα στο εξής λάθος...

Οδηγούσα με δύο, τρία κλειδιά δεσμεύμένα σε κρίκο μαζί με το κλειδί εκκίνησης της μοτοσυκλέτας με αποτέλεσμα η γύρω περιοχή να γεμίσει γρατζουνιές...

Πλέον βάζω μόνο του το κλειδί εκκίνησης στην κλειδαρία (δίχως καν μπρελόκ)... Νομίζω είναι οτι σωστότερο.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσω το προβληματάκι αυτό που ναι μεν μικρό αλλά με χαλάει αφάνταστα!!! Υπάρχει τρόπος να ξεφορτωθώ τις γρατζουνιές αυτές;


Φιλικά,
Αλέξανδρος.

Nostra
15/11/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Οδηγούσα με δύο, τρία κλειδιά δεσμεύμένα σε κρίκο μαζί με το κλειδί εκκίνησης της μοτοσυκλέτας με αποτέλεσμα η γύρω περιοχή να γεμίσει γρατζουνιές...

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσω το προβληματάκι αυτό που ναι μεν μικρό αλλά με χαλάει αφάνταστα!!! Υπάρχει τρόπος να ξεφορτωθώ τις γρατζουνιές αυτές;


Αν τα σημάδια είναι στην τιμονόπλακα μπορείς να πάρεις ένα αυτοκόλλητο carbon look για τιμονόπλακα όπως π.χ. είναι το κάλυμμα της τάπας (τύπου HRC)

Αν τα σημάδια είναι στην μπάρα του τιμονιού ή αλλάζεις μπάρα ή πάλι εφευρίσκεις κάποιο κάλυμμα. Να το βγάλεις και να πάει για βάψιμο-ψήσιμο ίσως δε λέει οικονομικά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Πλέον βάζω μόνο του το κλειδί εκκίνησης στην κλειδαρία (δίχως καν μπρελόκ)... Νομίζω είναι οτι σωστότερο.

Κι εγώ αυτό κάνω από την αρχή... αλλά έτσι είναι πιο εύκολο να το ξεχάσεις επάνω ή/και επειδή είναι μόνο του το κλειδί όταν το έχεις στην τσέπη αυξάνεις τις πιθανότητες να το χάσεις!

ένα αφρολεξένιο ή λαστιχένιο μπρελόκ μόνο με το κλειδί της μίζας ίσως είναι πιο σωστή λύση...


:wave2: :wave2: :wave2:

makis206
15/11/2006, 13:18
Αλέξανδρε όταν λες "γύρω περιοχή" εννοείς την τιμονόπλακα αν κατάλαβα σωστά ;

Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο σημείο δεν έχει χρώμα πάνω του οπότε με μία λεπτή αλοιφή για γραντζουνιές ίσως καταφέρεις κάτι.. αν όχι μια άλλη λύση είναι το βάψιμο της τιμονόπλακας κάτι που ίσως σου στοιχίσει πολύ ακριβά αν σκεφτείς το "βάλε-βγάλε" που απαιτείται.

Άλλη μια λύση που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι κάποια προστατευτικά αυτοκόλλητα που μπορείς να πάρεις από μαγαζί με αξεσουάρ μοτοσυκλετών τα οποία είναι έτοιμα για να τοποθετηθούν στην τιμονόπλακα έχοντας διαλέξει το κατάλληλο αυτοκόλλητο για την τιμονόπλακα του CBF. Συνήθως βγαίνουν σε look carbon πράγμα που σημαίνει οτι θα κρύψει τις γραντζουνιές κάτω απ'αυτό.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

:beer: :beer:

makis206
15/11/2006, 13:19
Άτιμοι πελάτες μέχρι να μ'αφήσετε να γράψω ένα ποστ.:mad:

Όλα τα είπε ο Νόστρας πρώτος :a018: :a11:


:lol: :beer: :lol:

anixneyths
15/11/2006, 13:21
Η μαλακία έγινε.. Που να το φανταζόμουν...

Δεν ξέρω τι είναι η τιμονόπλακα... Πάντως έχει χρώμα ασημί σαν νίκελ...

Άμμεσες οι απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ,
α



:wave2:

makis206
15/11/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Δεν ξέρω τι είναι η τιμονόπλακα... Πάντως έχει χρώμα ασημί σαν νίκελ...

Μόλις μάθατε τι είναι η τιμονόπλακα !:cool: :lol:

Πέρα απ'την (τιμονο) πλάκα η λύση με το αυτοκόλλητο είναι πολύ απλή και οικονομική.:winka:

:beer: :wave2: :beer: