PDA

View Full Version : carb



mumra
17/11/2006, 08:43
Καλημερα σε ολους. .Εχω μια ερωτηση, ελπιζω απλη.Απο καπου χανει λιγο βενζινη η μηχανη.Κοιταξα το σωληνακι που παει απο το φιλτρο στο καρμπυρατερ.Ειχε λιγο διαρροη αλλα μαλλον επειδη δεν ηταν καλα τοποθετημενο.Το προβλημα ειναι οτι βλεπω βενζινη επανω στο καρπυρατερ και εχει κιτρινισει το μοτερ στο σημειο που βρισκεται κατω απο το καρμπυρατερ.Απο που μπορει να ειναι>αν ειναι απο το καρμπυρατερ ειναι σοβαρο η κανα τσιμουχακι?Ελπιζω να μην σας ξαναζαλησω.:wave2:

mumra
17/11/2006, 09:00
Α!Πληροφοριακα η εξατμιση κανει που και που μερικα σκασιματα.

kostisthegreek
17/11/2006, 22:17
Το σωληνάκι το άλλαξες?

Χωμάτινος
21/11/2006, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Α!Πληροφοριακα η εξατμιση κανει που και που μερικα σκασιματα.

Η -εξ ορισμού- υποκειμενική μου άποψη (ακους Αντώνη; ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, μη με κατηγορήσεις μετά :lol: , είναι ότι τα σκασίματα δεν έχουν σχέση με την διαρροή :look:

Και λιγότερη βενζίνη να περνούσε λόγω διαρροής, πάλι θα είχαμε πλήρη καύση.

mumra
21/11/2006, 10:00
Το ξερω οτι δεν εχουν σχεση μεταξυ τους απλα επειδη λεω για το καρπυλατερ τα εγραψα και τα δυο.Thanks

OldMan
21/11/2006, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Και λιγότερη βενζίνη να περνούσε λόγω διαρροής, πάλι θα είχαμε πλήρη καύση.

Ένα καφέ είπαμε να πιούμε, από την μύτη θα μας βγει ... :sad:

byron
21/11/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
.Το προβλημα ειναι οτι βλεπω βενζινη επανω στο καρπυρατερ και εχει κιτρινισει το μοτερ στο σημειο που βρισκεται κατω απο το καρμπυρατερ.

Αρχικά δημιουργήθηκε από mumra
Α!Πληροφοριακα η εξατμιση κανει που και που μερικα σκασιματα.

Εκτός από το σωληνάκι τροφοδοσίας, το σωληνάκι υπερχείλησης, εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω στο καρμπυρατέρ ή έχει απολεσθεί;
Τα σκασίματα της εξάτμισης, πιθανότατα προέρχονται από τις ενώσεις στην εξάτμιση σου (λαιμοί και ένωση τους με το σωλήνα του τελικού). (Τραβάνε αέρα :blush: sorry old αλλά έτσι το λένε οι εξατμισάδες)

OldMan
21/11/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τραβάνε αέρα :blush: sorry old αλλά έτσι το λένε οι εξατμισάδες

Πολύ καλά το λένε οι εξατμισάδες ...!!!


Υ.Γ.

θα κόψετε αυτό το χούι να ζητάτε συγγνώμη ??? :D :smokin: :D






(μπορείτε να μου φιλάτε το χέρι όποτε με συναντάτε...) :winka:

byron
21/11/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
θα κόψετε αυτό το χούι να ζητάτε συγγνώμη ???

(μπορείτε να μου φιλάτε το χέρι όποτε με συναντάτε...) :winka:

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ, ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΟ ΧΩΣΙΜΟ??????

(θα μας τυλίγεις και με πετραχήλι για τα περαιτέρω δέσποτα ;;;; ) :D :D

OldMan
21/11/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
(θα μας τυλίγεις και με πετραχήλι για τα περαιτέρω δέσποτα ;;;; ) :D :D

Αν έχω μαζί μου το φορητό εξομολογητήριο ... :lol:

Dexter
21/11/2006, 13:09
διχρονο ή τετραχρονο?

dukeandthecity
21/11/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εκτός από το σωληνάκι τροφοδοσίας, το σωληνάκι υπερχείλησης, εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω στο καρμπυρατέρ ή έχει απολεσθεί;
Τα σκασίματα της εξάτμισης, πιθανότατα προέρχονται από τις ενώσεις στην εξάτμιση σου (λαιμοί και ένωση τους με το σωλήνα του τελικού). (Τραβάνε αέρα :blush: sorry old αλλά έτσι το λένε οι εξατμισάδες)

αυτο νομιζω (sorry ολδ) ισχυει αν τα σκασιματα ειναι στο κλεισιμο του γκαζιού.

byron
21/11/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
αυτο νομιζω (sorry ολδ) ισχυει αν τα σκασιματα ειναι στο κλεισιμο του γκαζιού.

Νομίζω ότι τέτοια εννοεί. (Apologies oldman)......

OldMan
21/11/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
διχρονο ή τετραχρονο?

Το μηχανάκι ή το εξομολογητήριο ?? :confused:

Χωμάτινος
21/11/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ένα καφέ είπαμε να πιούμε, από την μύτη θα μας βγει ... :sad:



Πρέπει να πάψω να έχω πολλούς δασκάλους γιατί μου δίνουν αντικρουόμενες πληροφορίες. :dizzy:

nikforos
21/11/2006, 19:31
τσεκαρε κατω απο τα carb μην σου λειπουνε τα σωληνακια υπερχειλησης.
αν σταζει που και που απο εκεί θα πηγαίνει πάνω στο μοτερ.

δες και τα σωληνάκια που πάνε απο το ντεποζιτο στα carb και αν εχει και κάποιο απο το carb πάλι στο carb. μπορεί να έχουν τραβηχτεί - χαλαρώσει- ξεραθεί και να τρέχουν λίγο.

αυτά

kostisthegreek
21/11/2006, 19:43
Πέρασαν 4 μέρες και συμπέρασμα δε βγήκε για τα σωληνάκια. Φανταστήτε να είναι εντάξει και να ξεκινήσουμε με τα τσιμουχάκια...

:beer: :wave2:

Τελικά τα σωληνάκια είναι στη θέση τους?
Και σε τι κατάσταση? Είναι καλά ή έχουν σκληρύνει?

mumra
22/11/2006, 08:43
Καλημερα.Λοιπον το σωληνακι που παει απο το φιλτρο στο carb το εχω αλλαξει πριν 3 μηνες.Το καρμπυρατερ ειναι υγρο(απο βενζινη) πιο διπλα απο εκει που καταληγει το σωληνακι.Αν ειχε χαλασει το σωληνακι η ειχε κουνηθει λογικα θα ετρεχε μονο κατω και δεν θα πηγαινε δεξια και αριστερα.Η βενζινη στο καρμπ φαινεται ακριβως στο σημειο που εχει τσιμουχακι το καρμπ.Στην μεση περιπου.

kostisthegreek
22/11/2006, 20:27
Για άλλαξε το τσιμουχάκι να δούμε θα σταματήσει...

zireous
25/11/2006, 04:04
http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=20169

mumra, καταρχήν δεν έχω ιδέα πως είναι το καρμπυρατέρ σου...

Συνήθως όμως παίζει πονηρό βιδάκι στο κάτω μέρος του καρμπυρατέρ που ελέγχει τη ροή του καυσίμου στη μικρή οπή που δείχνει προς τα κάτω (που καλό θα ήταν να έχει άλλο ένα σωληνάκι που να πηγαίνει το καύσιμο κάτω από τη μηχανή, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα).

Αυτό το βιδάκι, είναι το μαγικό βιδάκι που όταν τα μηχανάκια μου είναι για κάποιες μέρες ακίνητα, πρέπει να το ξεβιδώσω ώστε η βενζίνη που έχει σαπίσει μέσα στο καρμπυρατέρ να απομακρυνθεί για να πάρει πιο εύκολα μπροστά η μηχανή...


Για αρχή δες αν αυτή η βίδα θέλει λίγο σφίξιμο -όχι υπερβολές, ελάχιστο σφίξιμο αρκεί.


Μονοκύλινδρα... και σκασίματα.
Η γιατρειά είναι να δουλεύεις τη μηχανή σε όλο το εύρος του στροφομέτρου, και να αρχίσεις να μπαίνεις σε κάθε στροφή τουλάχιστον με σταθερό γκάζι (ή ελαφρά επιταχυνόμενο), και όχι με κλειστό γκάζι.

Τα αερόψυκτα θέλουν και να τα δροσίζεις που και που (υψηλές ταχύτητες, με χαμηλές στροφές), αλλά και συχνές στάσεις σε μεγάλες διαδρομές.