PDA

View Full Version : Ταλάντωση της μοτό μετά τα 140χμ



kaps
24/11/2006, 09:09
Λοιπόν έχουμε και λέμε . Το ΧΤΧ το πήρα μεταχειρισμένο προχθές . Την πρώτη ημέρα το πήγα από Συγγρού όπου το άνοιξα γύρω στα 160 (για λίγο) και όλα καλά ευθεία . Όμως παρατηρούσα στις χαμηλές ταχύτητες (20-30)πως το κόψιμο του τιμονιού δεξιά ή αριστερά έκανε κάποιο κόμπιασμα . Το μυαλό μου πήγε στα ρουλεμάν τιμονιού που ωστόσο επειδή η μοτό είναι 1 χρόνου μεταχειρισμένη είπα πως δεν μπορεί να είναι φθαρμένα αλλά δεν ξέρω και πως την είχε μεταχειρισθεί ο πρώην ιδιοκτήτης της . Τα ξέσφιξα λίγο , την οδήγησα σε μικρές ταχύτητες έκανα και τους ελιγμούς μου και όλα καλά . Ομως όταν εχθές ανέβαινα από Ε.Ο , γύρω στα 140-150 άρχισε να ταλαντεύεται από μπροστά η μηχανή . Αρχισα να ρίχνω την ταχύτητα και το φαινόμενο μέχρι τα 140 γινόταν εντονότερο πρός όλο το διαμήκη άξονα της μοτό . Κάτω από τα 140 όλα αυτά τα τρελλά εξαφανίσθηκαν . Ενας λαστιχάς μου είπε πως μπορεί τα λάστιχα που φοράς να είναι καινούργια αλλά αυτή η μάρκα ( Podium) είναι Κορεάτικη και δεν χρησιμοποιεί μεταλλικά λινά αλλά κορδόνι και χάνει το βήμα του στα ψηλά . Η ένδειξη στα πλαινά του λάστιχου λέει ΜΑΧ 270 χμ . Αναρωτιέμαι μήπως είναι από τα ρουλεμάν που ξέσφιξα ;Ακόμα μήπως είναι αυτό που λέει ο λαστιχάς ; ή μήπως επειδή ο προηγούμενος άλλαξε τις ζάντες του ΧΤΧ και από 3,25Χ17 μπροστά φοράει 4,25Χ17 και πίσω από 4,25Χ17 φοράει 5,5Χ17 , αλλά με τις κανονικές διαστάσεις του ΧΤΧ στα λάστιχα , παίζει να γίνεται κάτι με αυτή την αλλαγή;.

Cpt. Haddock
24/11/2006, 09:27
Τα Podium πρώτη φορά τα ακούω :eyepop:

Κάτι παίζει με τις μαϊμουδομετατροπές που έκανε ο προηγούμενος ρε συ και ίσως θέλει και ζυγοστάθμιση

το ΧΤΧ είναι το motard ή το κανονικό? :confused:

makis206
24/11/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το ΧΤΧ είναι το motard ή το κανονικό? :confused:

17άρες ζάντες...:a13:


:smokin:




:lol: :lol:

Cpt. Haddock
24/11/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
17άρες ζάντες...:a13:

:smokin:

'νταξ' ρε μάστορα, πρωί είναι ακόμα :ZZZ: :uplate:


:beer: :lol:

kaps
24/11/2006, 10:01
Η μοτό είναι ΧΤΧ αλλά δεν έχει ο προηγούμενος κρατήσειο τις μαμά ζάντες . Έχει κρατήσει τα κέντρα , έχει αλλάξει ακτίνες και καψούλια αλλά οι ζάντες είναι εγαλύερο νούμερο . Ο λαστιχάς επέμενε να αλλάξω λάστιχα . τι να πω;

Cpt. Haddock
24/11/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Η μοτό είναι ΧΤΧ αλλά δεν έχει ο προηγούμενος κρατήσειο τις μαμά ζάντες . Έχει κρατήσει τα κέντρα , έχει αλλάξει ακτίνες και καψούλια αλλά οι ζάντες είναι εγαλύερο νούμερο . Ο λαστιχάς επέμενε να αλλάξω λάστιχα . τι να πω;

Ας μιλήσει και κανένας που να ξέρει περισσότερα, αλλά εμένα αυτές οι μαϊμουδιές στις ζάντες δεν μΕ αρέσουν :sick:

VANDA
24/11/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Η μοτό είναι ΧΤΧ αλλά δεν έχει ο προηγούμενος κρατήσειο τις μαμά ζάντες . Έχει κρατήσει τα κέντρα , έχει αλλάξει ακτίνες και καψούλια αλλά οι ζάντες είναι εγαλύερο νούμερο . Ο λαστιχάς επέμενε να αλλάξω λάστιχα . τι να πω;

Για κοίτα μήπως έσπασε καμιά ακτίνα... κι εμένα έτσι έκανε και ανακάλυψα ότι είχαν σπάσει... τρεις!

kaps
24/11/2006, 10:43
Οχι δεν έχουν σπάσει ακτίνες αλλά υποψιάζομαι ότι η μαιμουδιά με τις ζάντες και το γεγονός ότι έχει βάλει γέφυρα στα καλάμια εξτρα , τα σφιγμένα ρουλεμάν του τιμονιού μάλλον το είχε καταλάβει ο μάγκας και το έστηνε έτσι για να μην επηρεάζεται στο δρόμο . Δεν ξέρω θα δοκιμάσω πρώτα να ρεγουλάρω τα ρουλεμάν κάπως και να δοκιμάσω ξανά στη Ε.Ο . Αν επιμένει θα τα ξανασφίξω όπως ήταν στην αρχή και αν το συνεχίζει θα αναγκαστώ να αλλάξω λάστιχα μην πω πως θα ψάξω να βρω τις μαμά ζάντες και να πουλήσω τις υπάρχουσες . Οχι τίποτα αλλά οι τωρινές είναι EXCEL όπως και η μαμά απλά με διαφορετικά νούμερα .

OldMan
24/11/2006, 10:52
Το αμορτισέρ έχει ρυθμίσεις (εκτός από προφόρτιση) ??

STOYBI
24/11/2006, 11:19
Και το δικο μου ( αγορασμενο καινουργιο ) τα ιδια κανει μετα απο τα 140 !! Το ψηλο ( ακαμπτο ) φτερο μπροστα κανει ολη την βρωμοδουλεια !!! Οσο για το κομπιασμα στο τιμονι σου μαλλον για ρουλεμαν μου μοιαζει και ας ειναι ενος χρονου μονο !!! Ξερεις εχει θαυμασια φρενα μπροστα αυτο το μηχανακι !!! :winka:

:wave2:

kaps
24/11/2006, 11:19
5 θέσεις έχει και τώρα είναι στο πιο σκληρό . Στο μπροστινόσύστημα όμως ο τύπος έχει βάλει τάπες προφόρτισης . Μήπως από εκεί να παίζει τίποτα ; Από την άλλη λέω τρελλός ήταν και άλλαξε τις μαμά ζάντες που ήταν EXCEL για να βάλει πάλι EXCEL ; Αλλά και αυτό το λάστιχο . Εχω ψάξει σε όλο το ιντερνετ και τίποτα . Καμία πληροφορία.

OldMan
24/11/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
5 θέσεις έχει και τώρα είναι στο πιο σκληρό . Στο μπροστινόσύστημα όμως ο τύπος έχει βάλει τάπες προφόρτισης . Μήπως από εκεί να παίζει τίποτα ;

Στις περισσότερες φορές που ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει με το μπροστινό σύστημα και εμφανίζει αδικαιολόγητες ταλαντώσεις και ασάφειες, συνυπαίτιο είναι ΚΑΙ το αμορτισέρ !!

Σε σχετικά "ψηλά" μηχανάκια, αν οι ρυθίσεις του μπροστινού είναι πολύ "σκληρότερες" από αυτές του αμορτισέρ, περνάει στον σκελετό η αδυναμία απόσβεσης χαμηλόσυχνων ταλαντώσεων (το αμορτισέρ τις αποσβαίνει, λόγω "μαλακότερων" ρυθμίσεων ενώ το πηρούνι όχι, με αποτέλεσμα να "παίζουν πάσες" το πηρούνι και ο σκελετός).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να βρεις τις ιδανικές ρυθμίσεις ΜΕΤΑΞΥ του πηρουνιού και του αμορτισέρ (άσχετα αν τελικά δεν προέρχεται από εκεί το πρόβλημα), γιατί σε κάποιες συνθήκες μπορεί να γίνει αρκετά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !! :wave2:

kaps
24/11/2006, 11:46
Θα το τσεκάρω και αυτό . Πάντως το μπροστινό είναι ήδη μαλακό και αυτό φαντάζομαι είναι προκειμένου να πέφτει το βάρος μπροστά . Τώρα να υποψιαστώ και αυτό που λέι ο stoubi πως στα 140 λόγω ψηλόφτερου κουνάει ; Τότε τι σόι στήσιμο κάνανε στη ΥΑΜΑΗΑ στο ΧΤΧ ;

dirtbird
24/11/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Τότε τι σόι στήσιμο κάνανε στη ΥΑΜΑΗΑ στο ΧΤΧ ;

Με ζάντες 3.25Χ17 και 4.25Χ17...........

kaps
24/11/2006, 12:39
δλδ;:confused: Πριν λίγο τηλεφώνησα στη Μοτοδυναμική και ενημερώθηκα σχετικά με το TPS ακι την σχετική ανάκληση . Οι υπεύθυνοι άψογοι με κατατόπισαν και μου έκλεισαν ραντεβού για έλεγχο και αν πρέπει ανατικατάσταση του με δικό τους κόστος .Το κάνουν και άλλοι αυτό;Και είναι η μοτό μεταχειρισμένη . Αντε κάντο στη HONDA στη BMW .

kaps
24/11/2006, 12:40
Αυτά είναι τα μαμά νούμερα . Για τις βρω μεταχειρισμένες ακόμα και ως στεφάνια δύσκολο.

kaps
29/11/2006, 07:32
Τελικά το πρόβλημα ξεκινάει από τα λάστιχα που είναι πιο πολύ για ss παρά για ΧΤΧ. Είναι και κάτι ο σκελετός τους . Τέλος πάντων πάμε για λάστιχα...:rolleyes:

kostisthegreek
29/11/2006, 23:55
Ολα τα γυμνά μετά τα 140 κουνάνε, κι αν φυσάει κιόλας ακόμα χειρότερα. Πόσο μάλον τα μοταρντ με το ψηλό μπροστινό φτερό. Διστυχώς δεν υπάρχει ένα μηχανάκι για όλες τις δουλειές. Τόσα χρόνια το ψάχνω κι αν υπήρχε θα το είχα αγοράσει.

kaps
30/11/2006, 08:00
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας . Ολα αυτά που αναφέρετε έχουν ενεργό ρόλο στο θέμα ταλάντωση αλλά όπως είπαμε δεν μπορείς να τα έχεις όλα . :D Ωστόσο όσο το δουλεύω το μαθαίνω , ακόμα και αυτή η ταλάντωση μετά από έλεγχο στη πίεση των ελαστικών το συμμάζεμα στο ρουλεμάν και στη ρύθμιση της πίσω ανάρτησης έχει εξαφανισθεί . Ισως είναι πως και αυτά τα λάστιχα που φοράει είναι απάτητα και όσο ναναι θέλουν και αυτά να περπατήσουν κάποια χμ για να αρχίζουν να συμπεριφέρονται σωστά . Ιδωμεν....:rolleyes:

STOYBI
30/11/2006, 21:44
Tελικα γιατι πρεπει να εντυπωσιαζει καποιον αν ενα μοταντ πιανει 180 η 200 χιλμ την ωρα ( χιλμ ρουτινας για καποιον με ςς ) !! Ειναι σαν να μου λετε αν το παπακι σας πιανει 140 και πρεπει να εντυπωσιαστω !!

Στο μοταντ φιλε ktm lc4 620 κ.λ.ποι. αλλου ειναι η τεχνη.... Στο στριβην δια της πλαγιολισθησης σουζαροντας στην εξοδο της στροφης η στο ξεβρακωμα ενος ss των 130 + αλογων σε ενα στενο επαρχιακο δρομο π.χ στην ευβοια !!! Με λιγα λογια οδηγηση απο τα @ρχιδι@ του οδηγου και οχι της μοτο ! Για τον λογο αυτο οι μοτοσυκλετες μοταντ ειναι μοτο διασκεδασης.... Κανονικα ο κατοχος τετοιων μοτο κατα την γνωμη μου πρεπει να του ειναι αδιαφορο το πως συμπεριφερετε στα πολλα χιλμ. και να τον ενδιαφερει μονο η διασκεδαση σε στενες φουρκετουλες που ενωνονται μεταξυ τους με μικρες ευθειες !!!!






:wave2:

kostisthegreek
01/12/2006, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Στο μοταντ φιλε ktm lc4 620 κ.λ.ποι. αλλου ειναι η τεχνη.... Στο στριβην δια της πλαγιολισθησης σουζαροντας στην εξοδο της στροφης η στο ξεβρακωμα ενος ss των 130 + αλογων σε ενα στενο επαρχιακο δρομο π.χ στην ευβοια !!! Με λιγα λογια οδηγηση απο τα @ρχιδι@ του οδηγου και οχι της μοτο ! Για τον λογο αυτο οι μοτοσυκλετες μοταντ ειναι μοτο διασκεδασης.... Κανονικα ο κατοχος τετοιων μοτο κατα την γνωμη μου πρεπει να του ειναι αδιαφορο το πως συμπεριφερετε στα πολλα χιλμ. και να τον ενδιαφερει μονο η διασκεδαση σε στενες φουρκετουλες που ενωνονται μεταξυ τους με μικρες ευθειες !!!!
:wave2:


:rolleyes: Αυτό είναι το μοτάρντ. Ακριβώς όπως το λέει ο Stoubi.

Και να προσθέσω και μια πικρή αλήθεια μιας κι έγραψε για στενό επαρχιακό στροφιλίκι:
Αν δεν κάνεις καγκουριές (γιατί καγκουριά είναι αυτά στο δρόμο) είναι δύσκολο να στρίψει αυτό το μηχανάκι.

kaps
01/12/2006, 08:12
Εγώ πιστεύω πως ο σύντεκνος δεν λέει π@π@ριές . Δηλαδή είναι δύσκολο για ένα καλά στημένο ΚΤΜ να πιάσει έστω και για λίγα λεπτά τα 180χμ; Εδώ κάτι ΧΤ στο ΧΤ festival είχαν δείξει στηξ δυναμομέτρηση τέτοια ισχύ και μπόλικη ροπή που τα 180 τα είχανε για μάσημα. Οσο για αυτό που αναφέρει πως με τα δύο άτομα πάει πιο σταθερά και εγώ στο ΧΤΧ το διαπίστωσα . Πράγματι παίζει ρόλο η ύπαρξη του δεύτερου ατόμου στη σταθερότητα σε μεγάλες ταχύτητες . :smilea:

motaba
01/12/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δηλαδή είναι δύσκολο για ένα καλά στημένο ΚΤΜ να πιάσει έστω και για λίγα λεπτά τα 180χμ;


Παίζει ρόλο και η αλλαγή της διάστασης της ζάντας στο στάνταρ κοντέρ . :smokin:

Μιλάω για τα μηχανάκια με ατέρμονα και ντίζα..

kostisthegreek
01/12/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Παίζει ρόλο και η αλλαγή της διάστασης της ζάντας στο στάνταρ κοντέρ . :smokin:

Μιλάω για τα μηχανάκια με ατέρμονα και ντίζα..


...και οι ζάντες και τα γρανάζια και το κλέψιμο των κοντερ σε όλα τα μηχανάκια...