PDA

View Full Version : Ti ithela k eblexa???



OzZzZzY
27/11/2006, 14:20
Γεια!
Κληρονομησα ενα σκουτερ Yamaha aerox 50 απο την αδερφη μου σε μαμα κατασταση (ελεϊνη δηλαδη).. Τι να κανα? Εβαλα ενα σετ 70 κυβισων της μαλοσσι (πιστονι, κυλινδρο,στροφαλομπιελο, reed, καρμπυρατερ, ιμαντες, φυγοκεντρικα, τα κερατα τα τραγια κλπ κλπ) κ μια ελευθερη εξατμιση με carbon τελικο κ κατι παει ε και μαργαριτες της braking για να σταματαει λιγο καλυτερα (μια 100+ τελικη κ μια χαρα επιταχυνση)
Τα διχρονα ομως θελουν συντηρηση με αποτελεσμα:
Η αποδοση αλλες φορες να σκιζει αλλεσ να τα παιζει
Μολις βαζω καινουργιο μπουζι ακομα κ αν δεν ερθει η ωρα του για αλλαγη να πηγαινει ταπα
Κ να κανω κ 3 ερωτησουλες..

Πηρα κ μια ηλεκτρονικη της μαλοσσι..απ αυτη ξεκιναν 5 καλωδια ανεξαρτητα μεταξυ τους κ εκει βαζεισ τα καλωδια σου.. Η μαμα ηλεκτρονικη δεν εχει καλωδια..μονο μια υποδοχη που ρχοναι 6 καλωδια απο οοοολο το σκουτερ ενομενα σε μια φισα..
κατα αρχην: η ηλεκτρονικη εχει 5 καλωδια κ το σκουτερ 6
δευτερον: πρεπει να μπω στη διαδικασια κοψε-ραψε που ισωσ ειναι κ επικινδυνη;

αλλη ερωτηση: ακουγεται...πατατια αλλα μηπως λεω μηπως να βαλω μπουζι ιριδιου; ετσι μηπως δωσει τιποτα κ αυτο στην αποδοση; εχω ακουσει για τρυπεσ σε πιστονια στα ss1000..στο δικο μου τοτε τι θα κανει; θα λιωσει κ τον στροφαλο;

Επισης μου κανει μαλακιεσ στο ανοιγμα του γκαζιου: ανεβαινει καλα μεχρι τα 40 κ μετα πεφτει..δν ανεβαινει με τιποτα..ειδα πως αμα ανοιξω το choke τοτε τσιμπαει κ παλι ο κινιτηρας; θελει δηλαδη ρυθμιση το καρμπυρατερ; υποψην ειναι 70 κυβικα κ εχει 21αρι καρμπυρατερ..μου κανει εντυπωση γιατι για να χρειαζεται να ανοιξω το choke σημαινει οτι "διψαει" για βενζινη.. δεν του φτανει ρε γαμωτο???
:confused:
(μην μου πειτε να το αφησω κ να παρω μηχανη ως λυση..το ξερω οτι ετσι πρεπει αλλα ειμαι ανηλικος, δεν παιζουν φραγκα, δεν με αφηνουν και πρεπει να βολευτω με αυτο)

(καπως ετσι ειναι κ το δικο μου βεβαια μαυρο αλλαγμενο κ σαφως πολυ πιο ομορφο αλλα το τιμονι εχει κ τα οργανα πανω!)


70597

gloum
27/11/2006, 15:10
Μπουζί ιριδίου και τρύπες σε πιστόνια σε scooter 70αράκι?Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός φίλε μου?Μια χαρά σου πηγαίνει τώρα άστο έτσι.Πόσο νομίζεις ότι μπορεί να φτιαχτεί?Μετά θα πας αλλού...σε πλαίσια φρένα αναρτήσεις:).Κάνε υπομονή και μάθε το σιγά σιγά βρε πρώτα και έπειτα τα υπόλοιπα

OzZzZzY
27/11/2006, 15:42
apla rwtaw giati otan vazw kainourgio bouzi to mixanaki ektoxevetai..poso mallon an afto to bouzi einai iridiou..alla apo tin alli fovamai ton dynato spinthira :cry:

gia tin ilektroniki me kaiei pio poly giati apeleftherwnei k ton kofti pou xei to mixanki stis strofes..
to strofalobielo einai agwnistiko opws k to kylindropistono k antexoun afxisti twn strofwn..
tis ypenthermanseis fovamai alla.....oust! :beer: as yperthermenetai stis 13000 egw xamila tha to doulevw..

banditgr
27/11/2006, 18:59
ena mpouzi den tripaei apo mono tou to pistoni.Oi zimies aytou toy eidous sta pistonia prokalounte apo POLI ftoxo migma.To mixanaki sou thelei rithmizma....pigene se kapoion pou 3erei na rithmisei to carb kai teleiose.Oso gia tin ilektroniki...den katalava,den proorizete gia to mixanaki sou?Min tin valeis kan,den tha exei kamia diafora.

OzZzZzY
27/11/2006, 20:19
Na rythmizei?an sou pw oti exousiodotimeno synergeio yamaha (poly gnwsto) pou vlepw mesa apo r1sp mexri fjr 1300 k oti allo e-r-g-a-l-e-i-o boreis na fantasteis, dn ta katafernei gamiseta!To xw paei toses fores k dn allazei tipota.. dn xeroun oi anthrwpoi 'h dn theloun.. mou lene pws to mixanaki dn einai 1000ara na exei pantou dynami..poia dynami re ypanthrwpe? afou ama anoixeis choke xekolaei........malakes
xaraktiristika tha sou pw oti tou piga to mixanaki mou me komeno to swlinaki tis venzinis
molis eide ti venzini na trexei mou leei: einai i yperxeilisi tou rezervouar
NTOING!! poia yperxeilisi re noumero? me to rezervouar miso? apo pou tha yperxeilisei?dn ginetai.. oxi oxi mou leei ginetai! perito na sou pw oti i yperxeilisi einai ekei pou einai to kapaki k voithaei stin periptwsi pou valeis poly venzini ΄h logw thermotitos i venzini diastalei k xeheilisei..

Des pws einai i mama ilektroniki k apo katw stelnw tis malossi..k tha katalaveis ti simainei kopse rapse :smilea:


70616

OzZzZzY
27/11/2006, 20:19
na k i malossi


70617

gloum
27/11/2006, 23:29
Αυτό που θα μπορούσες θεωρητικά να κάνεις είναι να πας στο μαγαζί που αγόρασες το κιτ και να τους πεις το και το και πως θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν στην τοποθέτηση.Δεν μου λες..Όταν βγάλεις το κιτ και βάλεις το "μαμίσιο" σου κάνει τα ίδια το μηχανάκι?Μια τελική λύση βέβαια είναι να πας να αλλάξεις και καρμπυρατέρ.Πάντως να ξέρεις ότι είναι παλιό σκουτεράκι.Οπότε μην περιμένεις πάρα πολλά επιμένω.Πάντως αν συνεχίσεις να το δυναμώνεις μην αμελήσεις τα φρενάκια του.

Xrider
28/11/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
na k i malossi

-----------------------------
Πηρα κ μια ηλεκτρονικη της μαλοσσι..απ αυτη ξεκιναν 5 καλωδια ανεξαρτητα μεταξυ τους κ εκει βαζεισ τα καλωδια σου.. Η μαμα ηλεκτρονικη δεν εχει καλωδια..μονο μια υποδοχη που ρχοναι 6 καλωδια απο οοοολο το σκουτερ ενομενα σε μια φισα..
κατα αρχην: η ηλεκτρονικη εχει 5 καλωδια κ το σκουτερ 6
δευτερον: πρεπει να μπω στη διαδικασια κοψε-ραψε που ισωσ ειναι κ επικινδυνη;
------------------------------
Malon den einai gia to diko sou modello i elektroniki pou pires...kanonika osa exei to mixanaki tosa prepei na exei kai i ilektroniki.
Ru8misma sta carburateur ekanes afoy evales to kit?Otan alazeis filtro kai exatmisi 8elei kai ri8misma.Anoixti exatmisei den kanei kalo se dixrono...An to anevaseis poly to mixanaki den 8a sou kratisei gia poly.

OzZzZzY
28/11/2006, 14:11
dn to rythmizoun file mou! afto einai to provlima! to monon pou kanoun einai na mou kleinoun olo k pio poly tin eisagwgi tou aera..mexri pou to fymwsan k to mixanaki pigaine mexri 30.......

i ilektroniki einai gia to mixanaki mou..to xw psaxei para poly k ontws afti einai..alla ti na kanw dn xerw..thelw na tin valw (tin ilektroniki :p )

OldMan
28/11/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
i ilektroniki einai gia to mixanaki mou..to xw psaxei para poly k ontws afti einai..

Πως είναι για το μηχανάκι σου αφού ΔΕΝ "κουμπώνει" κατευθείαν ??? :eyepop:

(πάτε και αγοράζετε της πούτσας τα εννιάμερα - επειδή σε κάποια παπαροδιαφήμιση λέει ότι "προορίζεται" για την δουλειά που το θέλετε - και τραβάτε τον τάραχό σας μετά ...)

:a31:

OzZzZzY
28/11/2006, 21:44
bes sto site tis malossi, pare ton katalogo proiontwn tis, des k ti syskevasia pou leei oti gia to diko mou mixanaki k meta mila :)

rsp
28/11/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πως είναι για το μηχανάκι σου αφού ΔΕΝ "κουμπώνει" κατευθείαν ??? :eyepop:

(πάτε και αγοράζετε της πούτσας τα εννιάμερα - επειδή σε κάποια παπαροδιαφήμιση λέει ότι "προορίζεται" για την δουλειά που το θέλετε - και τραβάτε τον τάραχό σας μετά ...)

:a31:

Να δω συμβουλες και για σκουτερ και να πεθανω....

Δεν φτανει που ακουγα 2 μερες για τσοπερ....:confused: :cry:

OldMan
29/11/2006, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
bes sto site tis malossi, pare ton katalogo proiontwn tis, des k ti syskevasia pou leei oti gia to diko mou mixanaki k meta mila :)

Εεεεε αφού το λέει η malossi, πάσο (και ρέστα και ρελάνς...).



περίεργο πραγμα να μην ταιριάζει, όμως .... :look:

bored
01/12/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Γεια!
Κληρονομησα ενα σκουτερ Yamaha aerox 50 απο την αδερφη μου σε μαμα κατασταση (ελεϊνη δηλαδη).. Τι να κανα?

Γειά-χαραντάν...

Τί "τι να κανα"; Με το μπαρδόν κιόλα δηλαδή, μα όπως το περιγράφεις πιό πολύ θα το διασκέδαζες αν το έδινες όσο όσο και αγόραζες κανα μεταχειρισμένο μηχανάκι... γιατί για να λες ότι άλλαξες ό,τι άλλαξες, πάει να πει ότι κάποια λ7 τα είχες στην άκρη... (ειδικά τα τράγια κέρατα πρέπει να είναι ακριβά, αν και δε μπορώ να πω ότι είναι καλό να βάζεις κέρατα σε σκουτεράκι γιατί το κάνεις μπροστόβαρο)

warlord
01/12/2006, 00:58
re file moy,
giati den vazeis sthn akrh ta fragka poy rixneis sto 50araki kai otan enilikiotheis na pas na pareis kana kalo motori?ekei poy menw aftoys poy pernoyn ena aftomato h ena papi kai toy rixnoyn pio pola apo osa rixnei kapoios gia na veltiwsei gsxr 1000 toys leme kagoyres kai afto den einai kalo,krata ta fragkakia soy kai ama exeis gkavla tha soy xreiastoyn argotela se kati kalytero
mhn eise koroido
P.S. twra milaw egw poy exw ena 400ari Bandit toy 91 kai to exw mesa gia na to kanw aerografia kai perimenw na vrw antalaktika kai tropoys na to veltiwsw,anyway:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pavlaras1
01/12/2006, 01:22
Με την ευκαιρεια μιας και αυτα που διαβασα ποιο πανω με αφορουν και εμενα γιατι ειμαι κατοχος ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 2004 50cc 2T.

Σημερα αγορασα κιτ καρμπυρατερ Malossi PHVB 22 DS SCOOTER κωδικος 1611026.

Κιτ κυλινδροπιστονο Malossi Alumin-Cyl. 47 pin 10 H2O MHR REP κωδικος 31 8430.

Εξατμιση Leovince ZX Carbon - Kevlar.

Το μηχανακι παει οπως ναναι τελειως απροβλεπτο.

Συγκεκριμενα για να ξεκινησει πρεπει να ανεβει στις 6000 στροφες αλλιως δεν κανει βημα.

Μολις περασει τις 6000 παει μεχρι τα 40 σαν να εχει τουρμπο.

Απο τα 40 μεχρι τα 60 με τερμα το γκαζι παει σερνοντας δηλαδη μετρας απο μεσα σου ενα - δυο - τρια και μετα ξανα μπαινει το τουρμπο μεχρι τα 90.

Δεν εχει ομαλη επιταχυνση του κινητηρα και μαλιστα κανει κοιλια στις ταχυτητες που χρησιμοποιω ποιο πολυ.

Για να ξεκινησει απο στασιμο οταν ειναι αν δεν τερματισω το γκαζι δεν προκειται να ξεκινησει.

Ενω πριν ξεκινουσε απο στασιμο με το που εφτανε τις 4000 στροφες και ανεβαινε μεχρι τα 80 αργα αλλα σταθερα χωρις να κανει κοιλια.

Μου δινει την εντυπωσει οτι εχει δυο γραναζια και για να γινει η αλλαγη απο το ενα γραναζι στο αλλο θελει τουλαχιστον 3 δευτερολεπτα που πιστευω οτι ειναι πολυς χρονος.

Επισης στην εκκινηση μπορει ολοι να γκαζωσουμε ταυτοχρονα αλλα εμενα δεν ξεκιναει μεχρι να περασει πρωτα τουλαχιστον 1-2 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα τερματισω το γκαζι με αποτελεσμα να με περνανε ολοι ετσι στην πλακα.

Εντωμεταξυ μου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι ετσι ειναι για τα πρωτα 1000χιλιομετρα μεχρι να γινει το στρωσιμο τις μηχανης.

Ναι αλλα ετσι αυτο δεν λεγεται οδηγηση αλλα βασανιστηριο.

Ουτε να ξεκινησω φυσιολογικα δεν μπορω αλλα ουτε να κινηθω και με μεσαια ταχυτητα.

Μονο στις τελικες παει καλα και δεν εχω προβλημα αλλα εγω μεσα στην πολη οι τελικες μου ειναι αχρηστες γιατι δεν μπορω να τις χρησιμοποιησω.

Τι λετε μπορει να φταιει?

Καρμπυρατερ?

Φυγοκεντρικα?

Ρυθμισεις και αν ναι που ακριβως θελει και τι ακριβως?

Επισης ξεχασα να σας πω οτι καλα καλα δεν προλαβα να το παρω το απογευμα απο το σερβις και στον δρομο πηγαινοντας για το σπιτι εμεινα γιατι εσβησαν στα καλα καθουμενα τα ηλεκτρονικα και μετα δεν εκανε βημα.

Φωναξα Express Service και τελικα τι ειχε?

Εφυγε η πιπα απο το μπουζι.

Σας εχει τυχει αυτο ποτε να ξεκουμπωσει στα καλα καθουμενα απο μονη της τοσο ευκολα και τοσο γρηγορα?

Συμβαινει συχνα?

Εμενα πρωτη φορα μου συνεβηκε?

Επισης προσεξα και κατι αλλο οσο προσπαθουσας να βαλω μπρος με μανιβελα οτι ακουγοταν σε καθε προσπαθεια και ενα τριξιμο απο ενα ελατηριο καπου εκει κοντα στην μανιβελα και δεν ξερω αν ακουγοταν το ελατηριο απο το πιστονι ή αν ηταν απο καποιο αλλο ελατηριο.

Ξερει κανεις τι αλλα ελατηρια υπαρχουν εκει κοντα που μπορει να ακουγοταν ετσι σαν να γρατσουναει με καθε φορα που προσπαθουσα να βαλω μπρος την μηχανη με μανιβελα?

Αυτα προς το παρον.


70873

OldMan
01/12/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Με την ευκαιρεια μιας και αυτα που διαβασα ποιο πανω με αφορουν και εμενα γιατι ειμαι κατοχος ενος Yamaha Aerox Rossi Replica 2004 50cc 2T.

Σημερα αγορασα κιτ καρμπυρατερ Malossi PHVB 22 DS SCOOTER κωδικος 1611026.

Κιτ κυλινδροπιστονο Malossi Alumin-Cyl. 47 pin 10 H2O MHR REP κωδικος 31 8430.

Εξατμιση Leovince ZX Carbon - Kevlar.

Το μηχανακι παει οπως ναναι τελειως απροβλεπτο.

Στην καλύτερη περίπτωση θέλεις ΚΑΙ φίλτρο ΚΑΙ ηλεκτρονική (και ΜΕΤΑ ρύθμιση του καρμπυρατέρ...)

Την χειρότερη περίπτωση ας την αφήσουμε προσωρινά ...

pavlaras1
02/12/2006, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην καλύτερη περίπτωση θέλεις ΚΑΙ φίλτρο ΚΑΙ ηλεκτρονική (και ΜΕΤΑ ρύθμιση του καρμπυρατέρ...)

Την χειρότερη περίπτωση ας την αφήσουμε προσωρινά ...

Οκ. Ας παρουμε την καλυτερη περιπτωση ποιο φιλτρο μου προτεινεις και αν δεν κανω λαθος εννοεις για φιλτρο αερος και προτεινεις καλυτερα φιλτροχοανη?

Επισης απο ηλεκτρονικη τι μου προτεινεις ?

Αν δεν αλλαξω τα δυο παρα πανω και το παω για ρυθμιση καρμπυρατερ δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει καλυτερα σε σχεση με τωρα δηλαδη ποιο ομαλα?

Ο καλυτερος τεχνικος εδω στην Θεσσαλονικη που να μπορει να ρυθμισει καρμπυρατερ σε Malossi kit ποιος ειναι?

Ξερετε κανεναν που να μου προτεινετε?

Επισης στην χειροτερη περιπτωση τι μπορει να χρειαστει για να το εχω στο νου μου και για τι κοστος μιλαμε?

OzZzZzY
03/12/2006, 15:06
file pavlara!! mou thymizeis emena!
k mena ta idia ekane.. mexri ta 40 gamata k meta ekove k anoige pali meta ta 60..
gia na xekolaei apo ta 40 anoiga to choke k tote epitaxyne alla pistepse me afto dn einai lysi.. dn xerw ti ftaiei.. egw to xw full malossi ektos apo ilektroniki k exatimisi pou einai gianelli..
rythmisi karbyrater thelei mallon..emena lytike to provlima molis allaxa bouzi pantws..akougetai periergo alla molis allaxa bouzi anevaine mexri ta 100 karfwto k xwris na argei toso stis ekkiniseis..

oso gia tin pipa tou bouzi afotou to kana malossi olo vgainei!!!!
palia evgaine i pipa apo to bouzi..fantastika tha xe xalasei to spyrwma tis k tin allaxa..
twra eftiaxe afti k fevgei to bouzwkalodio apo tin pipa! e ekei tou vala mia dynati kola k eimai entaxei


me filtroxwani to mixanaki sernetai k kanei poly thoryvo..vale ilektroniki k rytmise to karbyrater..allaxe k kana bouzi dn xereis ti ginetai

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gloum
03/12/2006, 15:28
Μήπως απλά να μην βάζετε το mallosi?:) Τέλος πάντων ποτέ μην κάνετε μια βελτιωτική κίνηση αν δεν ρυθμίζετε το καύσιμο και την αναπνοή του κινητήρα(κοινώς το καρμπυρατέρ και το τον αέρα).Πέραν τούτου στους δρόμους γυαλί του Ελλαδιστάν μας είναι πολύ επικίνδυνο να σου κάνει παλαβά η απόδοση.Ο σκοπός δεν είναι να μπορεί να πάει γρήγορα μόνο αλλά να μπορεί να το κάνει στρωτά

pavlaras1
03/12/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Μήπως απλά να μην βάζετε το mallosi?:) Τέλος πάντων ποτέ μην κάνετε μια βελτιωτική κίνηση αν δεν ρυθμίζετε το καύσιμο και την αναπνοή του κινητήρα(κοινώς το καρμπυρατέρ και το τον αέρα).Πέραν τούτου στους δρόμους γυαλί του Ελλαδιστάν μας είναι πολύ επικίνδυνο να σου κάνει παλαβά η απόδοση.Ο σκοπός δεν είναι να μπορεί να πάει γρήγορα μόνο αλλά να μπορεί να το κάνει στρωτά

Φιλε gloum εχεις δικιο και εσυ και ο φιλος μου ο OzZzZzY για ολα αυτα που λετε.

Αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οι περισσοτεροι μηχανικοι εδω στην Θεσσαλονικη για να μην πω ολοι ειναι ασχετοι εως απαραδεκτη.

Παρα πολυ κακοι μηχανικοι και κοιτανε να κανουνε προχειροδουλειες ισα ισα να παρουνε τα λεφτα και αντε γεια.

Εχθες το πρωι αφου εφτασα στην δουλεια ειδα την πισω ροδα γεματη υγρα και την μπροστινη στεγνη.

Σκεφτομαι και λεω μα δεν εβρεχε στον δρομο αλλα ουτε περασα πουθενα που ειχε νερα και αν περνουσα θα στεγνωνε τοσο γρηγορα η μπροστινη και η πισω θα ηταν ακομη βρεγμενη?

Τοτε ηταν που ανακαλυψα οτι ειχα διαρροη υγρων.

Σκυβω να δω κατω απο την μηχανη και τι βλεπω?

Μια σταγονα να πεφτει ανα δευτερολεπτο χρωματος γαλαζια κατω απο το κυλινδροπιστονο.

Επισης εσταζε και απο κατι μαυρους χοντρους σωληνες απο ακομη ποιο ψιλα που ηταν και αυτοι.

Με το που το ειδα πηδηξα κατευθειαν προς τα πισω τρομαγμενος γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι υγρα βενζινης και να κανουν καμια ξαφνικη αναφλεξη στην μαπα μου.

Εβαλα και αλλους δυο τρεις γνωστους που ηταν εκει κοντα και ειχαν μηχανες να μου πουν την γνωμη τους.

Το ιδιο μου ειπαν και οι αλλοι οτι μαλλον μπορει να ειναι βενζινη και μου λενε μην ανησυχεις οτι ευκολα δεν περνει φωτια η βενζινη ακομη και αναμενο τσιγαρο να πεταξουν εκει πανω.

Εγω δεν τους εμπιστευτηκα και το μονο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι να ριξω λιγο νερο εκει κατω στην μηχανη που ειναι τα υγρα σε περιπτωση που ειναι βενζινη οπως λενε να αρεωθει και να μην μπορεσει να αναψει φωτια.

Μιας και θα επρεπε να ηταν η μηχανη εκει για τουλαχιστον 8 ωρες.

Αρα σκεφτειτε για το ποσοι βενζινη μιλαμε χυμενη στο εδαφος.

Υπολογιζα σιγουρα ενα με δυο λιτρα.

Θα σας δειξω και μια απο τις φωτος που εβγαλα.

Τελικα σημερα το πρωι την κυριακη αποφασισα να ψαξω να δω απο που ειναι ακριβως η απωλεια υγρων ψαχνοντας ενα - ενα τα σωλινακια.

Ανοιξα μπροστα να δω και το ψυγειο και τα υγρα του ψυγειου ηταν στο μηδεν.

Αρα ειμαι σχεδον απολυτως οτι ειναι υγρα ψυγειου μιας και το χρωμα ταιριαζει και δεν εχει και υγρα το ψυγειο ενω του ειχα βαλει πριν απο 3 μερες.

Malossi Kit εβαλα διοτι ειναι ποιο ευκολη και τεμπελικη δουλεια για να μπορεσει να την κανει την τοποθετηση ο μηχανικος αλλιως θα εψαχνα και για τιποτα αλλο.

Σκεψου στα ευκολα αποτυγχανουν που να τους εβαζα κατι το δυσκολο.

Θελω το μηχανακι μου να πηγαινει ομαλα.

Ξερετε κανεναν καλο και σωστο μηχανικο στην Θεσσαλονικη που να μπορεσει να το δει και να μου κανει καλη δουλεια και οχι προχειρη?

Επισης ειχα Auto Choke και τωρα μου εγινε Manual Choke και μαλιστα εκει που μου εβαλε την ντιζα απο το Choke ειναι πολυ δυσκολα να βαλεις μπρος ειδικα με μανιβελα.

Ειναι ακριβως στο πισω αριστερο σημειο του ποδοστατη.

Επισης κατι αλλο δεν περνει μπρος με την μιζα αλλα με την μανιβελα και επισης αν ανοιξω - τραβηξω το Choke πεφτουν οι στροφες του κινητηρα και δεν περνει μπρος.

Πιστευω οτι το μηχανακι και ειδικα το καρμπυρατερ το κανανε κουδουνιστρα.

Οτι ναναι.

Εχω τρελαθει με αυτους τους μηχανικους.

Επισης θελω να δειτε στην φωτογραφια που εχω βαλει αν η εξατμιση την εχει τοποθετησει καλα ή οχι γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι τοποθετημενη πολυ καλα.


71134

pavlaras1
03/12/2006, 22:14
Επισης ειναι ενα καλωδιο κοντα στο κυλινδροπιστονο που βγαινει συνεχεια απο την θεση του και μαλιστα υπερβολικα ευκολα αφου σε καθε φρεναρισμα φευγει και πρεπει καθε φορα να το βαζω.

Ξερει κανεις τι ειναι και τι κανει αυτο το καλωδιο?

Δειτε την φωτογραφια και πειτε μου.

Τα εχω βαλει μεσα σε δυο κυκλους.


71135

KeLeYTiS
03/12/2006, 22:31
Aν εχει θερμοκρασια νερου το μηχανακι μαλλον το καλωδιο ειναι του οργανου θερμοκρασιας ...

pavlaras1
03/12/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
file pavlara!! mou thymizeis emena!
k mena ta idia ekane.. mexri ta 40 gamata k meta ekove k anoige pali meta ta 60..
gia na xekolaei apo ta 40 anoiga to choke k tote epitaxyne alla pistepse me afto dn einai lysi.. dn xerw ti ftaiei.. egw to xw full malossi ektos apo ilektroniki k exatimisi pou einai gianelli..
rythmisi karbyrater thelei mallon..emena lytike to provlima molis allaxa bouzi pantws..akougetai periergo alla molis allaxa bouzi anevaine mexri ta 100 karfwto k xwris na argei toso stis ekkiniseis..

oso gia tin pipa tou bouzi afotou to kana malossi olo vgainei!!!!
palia evgaine i pipa apo to bouzi..fantastika tha xe xalasei to spyrwma tis k tin allaxa..
twra eftiaxe afti k fevgei to bouzwkalodio apo tin pipa! e ekei tou vala mia dynati kola k eimai entaxei


me filtroxwani to mixanaki sernetai k kanei poly thoryvo..vale ilektroniki k rytmise to karbyrater..allaxe k kana bouzi dn xereis ti ginetai

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Τι μπουζι φορας και ποιος ειναι ο κωδικος του ακριβως?

Εγω φοραω NGK BR8HS εχω βαλει στο παρελθον και NGK BR7HS και πηγαινε πολυ καλυτερα αλλα σε ενα τυπικο σερβις που του πηγα να του κανουν μου το εβγαλαν και μου ειπαν οτι θα τρυπαγε το πιστονι, το φορουσα για τουλαχιστον 6 μηνες και μεσα στο καλοκαιρι του 2005.

Το πιστονι το εχω στο χερι μου αυτην την στιγμη και σας το βγαζω μια φωτογραφια απο το κινητο μου αφου πρωτα το επλεινα και το καθαρισα να δειτε οτι ειναι σαν καινουργιο και οτι δεν εχει κανενα σημαδι και οτι για εναν αριθμο διαφορα δεν παθαινει τιποτα το πιστονι και πολλα απο αυτα που λενε ειναι υπερβολες.


71137

OzZzZzY
04/12/2006, 10:25
to idio bouzi me sena foraw..afto dld pou dinei i yamaha..
epsaxa k gia iridiou gia na sou gia mia periodo gt me mia ilektroniki ena bouzi iridiou oso na nai kati dinei apo apodosi..den vrika tis denso k i malossi par olo pou vgazei tetoia bouzi dn to ferne o antiproswpos..ase pou ekei k an plithainoun oi pithanotites gia trypa sto pistoni..milame gia isxyrotero spinthira.. pantws dn sto proteinw..pera apo tin megalyteri diarkeia zwhs tou bouziou (60000 km.. egw pantws dn prokeitai na kanw tosa me to scooter believe me!)

afto to kalwdiaki einai tis thermokrasias..valto sti thesi tou k sfixto me mia pensa..
sigoura tha ypirxe psyktiko ygro akoma stis swlinwseis..sou proteinw loipon na lyseis pisw ton papa tou nerou k na fygei oti psyktiko ygro yparxei (olo to systima psixis xwraei peripou 1,2 litra) k na to antikatastiseis me kainourgio..afti einai diadikasia pou "apaiteitai" kathe 2 xronia..

gia na katalaveis an exeis valei kala tin exatmisi otan to valeis bros piase tin exatmisi apo to simeio pou kanei to C sto pisw meros..ekei diladi pou arxizei to teliko k kouna tin.. an paratiriseis diafora ston ixo pou rxetai apo ton kinitira simainei oti dn tin exeis topothetisei swsta k kapou yparxei diarroi kafsaeriwn..lystin k vale kalytera tin tsimouxa..min xehaseis na vidwseis kala k tis vides stirixis..

OzZzZzY
04/12/2006, 10:31
pantws tosa kagourika z yparxoun pou pane gamiontas sti thessaloniki..
mi mou peis oti aftoi pou ta xoun dn exoun kalous mixanikous!
dn vriskeis kanenan ap aftous na pas k to diko sou?

gloum
04/12/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

Μια σταγονα να πεφτει ανα δευτερολεπτο χρωματος γαλαζια κατω απο το κυλινδροπιστονο.



Εβαλα και αλλους δυο τρεις γνωστους που ηταν εκει κοντα και ειχαν μηχανες να μου πουν την γνωμη τους.

Το ιδιο μου ειπαν και οι αλλοι οτι μαλλον μπορει να ειναι βενζινη και μου λενε μην ανησυχεις οτι ευκολα δεν περνει φωτια η βενζινη ακομη και αναμενο τσιγαρο να πεταξουν εκει πανω.



Ρε π@@στη μου...αν ΔΕΝ ξέρουν τι σκατά μιλάνε???Φωτία δεν πέρνει εύκολα και τσιγάρο να πετάξουν εκει πάνω..πάλι καλα που δεν κάνανε δοκιμή να σε πείσουν για το άπειρο της βλακείας τους...Επίσης..Να τους μεταφέρεις αυτούσιο το εξής εκ μέρους μου "Η βενζίνη ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είναι μπλε......"έλεος πια..

pavlaras1
04/12/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Aν εχει θερμοκρασια νερου το μηχανακι μαλλον το καλωδιο ειναι του οργανου θερμοκρασιας ...

Ναι το μηχανακι εχει ενα ενδεικτικο κοκκινο λαμπακι οταν ζεσταινεται πολυ ο κινητηρας και μου αναψε κανα δυο φορες στον δρομο εχθες και σημερα αλλα το ψυγειο ηταν αδειο τελειως απο υγρα εψαχνα να βρω καμια σταγονα αν ειχε περισεψει αλλα τιποτα.

Ευτυχως που ειναι μετρητης θερμοκρασια και οχι τιποτα αλλο.

Ξερεις να πουλανε κανεναν μετρητη θερμοκρασιας ψηφιακο ή αναλογικο για να βαλω στο μηχανακι ωστε να ξερω αν ζεσταθηκε και κατα ποσο.

Μιας και φοβαμαι μπας και καει το λαμπακι καμια μερα και δεν αναψει και εγω νομιζω οτι ολα πανε καλα και κολησει κανα πιστονι ή ελατηριο στα καλα καθουμενα.






Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
pantws tosa kagourika z yparxoun pou pane gamiontas sti thessaloniki..
mi mou peis oti aftoi pou ta xoun dn exoun kalous mixanikous!
dn vriskeis kanenan ap aftous na pas k to diko sou?

Δεν εχω κανεναν φιλο ή γνωστο που να εχει κανα παπι ή κανα "Ζ" ωστε να μου προτεινουν κανεναν μηχανικο εδω στην Θεσσαλονικη.

Οσοι φιλοι μου εχουν μηχανακια εχουν κατηγοριας Scooter (Peugeot, Honda, Yamaha, Piaggio, Gilera) και απο μεγαλες μηχανες (BMW, YAMAHA, KAWASAKI, SUZUKI, DUCATI, HONDA).

Ειδικα οι φιλοι μου που εχουν τα Peugeot, Piaggio, Gilera ειναι καθε μηνα στο σερβις εστω για μια μερα και χωρις να εχουν κανει καμια μετατροπη.

Επομενως καταλαβαινεις οτι οι ποιο πολλοι στα σερβις των αντιπροσωπειων που τα παμε δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι να τα φτιαχνουν.

Εγω συγκεκριμενα το εχω παει στα 4 απο τα 5 εξουσιοδοτημενα καταστηματα τις Yamaha και δεν μπορω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Διοτι μπορει να μου κανουν το τυπικο σερβις και ολα καλα αλλα αν χρειαστει να φτιαξουν - επιδιορθωσουν κατι εκει ξεκιναει το παρτυ.

Μου φτιαχνουν το ενα απο τα δυο προβληματα που μπορει να εχω και να μου λενε οτι ολα ενταξει ειναι και μετα απο μια ωρα ή δυο απο την στιγμη που το πηρα να μενω στον δρομο και μου εχει τυχει η συγκεκριμενη περιπτωση πανω απο εξη φορες και απο διαφορετικα σερβις.

Τι συζηταμε τωρα.

Εδω πολλοι μου λενε ετοιμο ειναι το μηχανακι παρτο και φυγε.

Λεω να το κανω μια βολτα για να δω αν ειναι οκ?

Οχι μου λεει παρτο και φυγε.

Και σε περιπτωση αν υποθεσουμε οτι ο ανθρωπος μου ειπε καντο μια βολτα και εγω πραγματι το κανω και δω οτι δεν επιταχυνει φυσιολογικα ή κανει κοιλια σε καποιες ταχυτητες και του το λεω.
Μου λενε μετα κατι κουφα οτι ετσι πρεπει να κανει ή οτι με το χρονο που θα περασει θα ερθει και θα στρωσει.

Τι λεμε τωρα απαντησεις οτι ναναι μου δινουν και σαν να μου κανουν και χαρη απο πανω.

Σαμπως τα τελευταια 800€ που τους εδωσα ηταν λιγα.



71149

OzZzZzY
05/12/2006, 11:14
kat arxin einai kako pou xeis yperthermanseis..to mixanaki to xeis strwsei me to kainourgio kylidropistono? exeis kanei dld 1000 xlm me tis gnwstes proypotheseis (diladi 1/3 tou gaziou klp)?

pantws ble venzini yparxei..einai i ultimate 100 tis bp.. dn einai akrivws ble alla bledizei :D dn xerw an vazeis tetoia pantws na xereis oti yparxoun k psyktika ygra pou nai ble xrwmatos..to diko sou na ypothesw einai prasino..einai ligo adynato to ble ygro na nai venzini dioti pws ginetai na vgainei re paidia venzini apo ti xaramada stin kefali afou flantza yparxei. dld menei akafsti venzini gia na vgainei?k gia na ftanei sto simeio na vgainei simainei pws mesa einai plimmyrismenos o thalamos kafsis..me liga logia boukwmenos..ara pws leitourgei?
tsekare mipws einai kana swlinaki tou karbyrater kommeno estw k ligo k stazei panw tou

an xrisimopoieis to klassiko prasino paraflou tote dn einai psyktiko ygro afto to ble..
an to psyktiko sou ygro einai ble elen3e gia kamia diarroi sto kolaro pou ftanei ston kinitira apo to systima psi3is

kalo kouragio :beer:

OzZzZzY
05/12/2006, 11:17
safws k yparxoun thermometra pou boreis na valeis k malista poly efkola stin egatastasi..agorazeis to thermometro k afto exei panw ena kalwdiaki to opoio pas k to vazeis panw ston thermostati (ekei diladi pou twra les pws vgainei to allo kalwdio)

pavlaras1
07/12/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
kat arxin einai kako pou xeis yperthermanseis..to mixanaki to xeis strwsei me to kainourgio kylidropistono? exeis kanei dld 1000 xlm me tis gnwstes proypotheseis (diladi 1/3 tou gaziou klp)?

pantws ble venzini yparxei..einai i ultimate 100 tis bp.. dn einai akrivws ble alla bledizei :D dn xerw an vazeis tetoia pantws na xereis oti yparxoun k psyktika ygra pou nai ble xrwmatos..to diko sou na ypothesw einai prasino..einai ligo adynato to ble ygro na nai venzini dioti pws ginetai na vgainei re paidia venzini apo ti xaramada stin kefali afou flantza yparxei. dld menei akafsti venzini gia na vgainei?k gia na ftanei sto simeio na vgainei simainei pws mesa einai plimmyrismenos o thalamos kafsis..me liga logia boukwmenos..ara pws leitourgei?
tsekare mipws einai kana swlinaki tou karbyrater kommeno estw k ligo k stazei panw tou

an xrisimopoieis to klassiko prasino paraflou tote dn einai psyktiko ygro afto to ble..
an to psyktiko sou ygro einai ble elen3e gia kamia diarroi sto kolaro pou ftanei ston kinitira apo to systima psi3is

kalo kouragio :beer:

Το μηχανακι δεν εχει στρωση ακομη μιας και ειμαι στα 100 πρωτα χιλιομετρα.

Επισης αφου το μηχανακι ειναι αυτοματο και δεν μου ξεκιναει αν δεν παει στις 6000 στροφες.

Αν το παω στο ενα τριτο ειναι περιπου 3000 στροφες δεν θα ξεκινησει ποτε.

Επισης αλλαζει γραναζι περιπου στις 9000 στροφες αν δεν αλλαξει γραναζι και δεν ανεβει οποσδηποτε τις 9000 δεν προκειται ποτε να παω πανω απο 30 χιλιομετρα την ωρα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY

safws k yparxoun thermometra pou boreis na valeis k malista poly efkola stin egatastasi..agorazeis to thermometro k afto exei panw ena kalwdiaki to opoio pas k to vazeis panw ston thermostati (ekei diladi pou twra les pws vgainei to allo kalwdio)

Αν ξερεις τιμες και μοντελα και Site που μπορω να βρω λεπτομερειες θα με βοηθουσες ιδιαιτερα.
:beer:


71488

OzZzZzY
08/12/2006, 10:45
to oti dn xekinaei katw apo tis 6000 sftrofes asto..
thelei psaximo pistevw gt k mena to diko mou etc einai opws k pollwn allwn
fantasou enas gnwstos exeis ftiaxei ena 50ari crossaki tis aprilia k ama dn paei 9000 strofes epeidi to mixanaki einai me syblekti svynei..
an exeis orexi psaxto (Ennow rythmiseis karbyrater klp) alliws asto etc gia na kaneis ti douleia sou
dn m aresei afto pou tha sou pw gt k mena mou to elegan alla dn exoun adiko...70araki einai dn einai 1000ara..min perimeneis k polla..dwse ta lefta sou kalytera gia mia mixani :(

pavlaras1
10/12/2006, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
to oti dn xekinaei katw apo tis 6000 sftrofes asto..
thelei psaximo pistevw gt k mena to diko mou etc einai opws k pollwn allwn
fantasou enas gnwstos exeis ftiaxei ena 50ari crossaki tis aprilia k ama dn paei 9000 strofes epeidi to mixanaki einai me syblekti svynei..
an exeis orexi psaxto (Ennow rythmiseis karbyrater klp) alliws asto etc gia na kaneis ti douleia sou
dn m aresei afto pou tha sou pw gt k mena mou to elegan alla dn exoun adiko...70araki einai dn einai 1000ara..min perimeneis k polla..dwse ta lefta sou kalytera gia mia mixani :(

Δεν θελω και δεν εχω αμεσα αναγκη μεγαλυτερης μηχανης ασε που δεν μπορω να παω για διαφορους λογους οπως οικονομικους.

Εμενα με ενδιαφερει μονο η εκκινηση να ειναι γρηγορη και να φτανει μεχρι τα 100 το πολυ για καμια προσπεραση να μπορω να κανω στα 60-80 χωρις να ζοριζομαι.

Ετσι και αλλιως το θελω για μεσα στην πολη και μεγαλη μηχανη ειναι δυσχρηστη στους ελιγμους οπως και δεν προκειται ποτε να τρεξεις πανω απο 80 χιλιομετρα την ωρα γιατι δεν θα προλαβεις.

Θα σε προλαβει το φαναρι ή κανενας τροχονομος.

Το θεμα ειναι οτι με κοροιδευει ο παλιο μηχανικος τις Μοτοδυναμικης YAMAHA εδω στην Θεσσαλονικη.

Διοτι το πηγα τρεις φορες για την γ@μημενη διαρροη που εχει με τα υγρα του ψυγειου και τον ρωταω το εκανες και μου λεει ναι και καθε φορα που το περνω βλεπω οτι η διαρροη παραμενει να υπαρχει.

Τι να πω και τι να κανω δεν ξερω.

Μου φαγανε και μου τρωνε λεφτα ακομα χωρις να κανουν απολυτως δουλεια.

Κανενας τεχνικος που να ειναι απο Θεσσαλονικη και να ξερει να φτιαχνει αυτην την διαρροη υπαρχει?

Τοσο δυσκολο ειναι?

Σωληνακια υψηλης πιεσης για ψυγειο που μπορω να βρω μπας και φταιει αυτο και ποσο κοστιζουν?


71598

pavlaras1
12/12/2006, 00:26
Τα ψυγεια λαδιου τι λενε?

Αξιζει κανεις τον κοπο να βαλει ψυγειο λαδιου?

Τι κερδιζε με το να βαλει ψυγειο λαδιου και τι χανει?

Που μπορει να βρει κανεις τετοια ψυγεια για κατηγορια scooter?

Επισης θελω να βρω και σωληνακια υπερχυλησης και ψυγειου διαφανης ή υψηλης πιεσης για ψυγειο μονο.

Που μπορω να βρω και ποσο κοστιζουν?


71764

pavlaras1
14/12/2006, 00:54
Προχθες που εβρεχε.

Προσπαθουσα να επιστρεψω απο την δουλεια στο σπιτι και παρατηρησα οταν περνουσα απο λακουβες ή γουρνες με νερα πηγαινε να σβησει το μηχανακι.

Μεχρι στο τελος απο την πολυ βροχη μου εσβησε και δεν ξανα επερνε εμπρος με αποτελεσμα με πηγε η εξπρες σερβις στο σπιτι.

Σας εχει τυχει να μην περνει μπρος το μηχανακι οταν βρεχει ή αν ειστε σε κινηση να σας σβηνει το μηχανακι?

Υπαρχει περιπτωση να βραχυκυκλωνη κανενα καλωδιο και να μην κανει αναφλεξει?

Υπαρχει περιπτωση να μπαινουν νερα στον κινητηρα με καποιον τροπο πχ εξατμιση ή φιλτρο αερος ή καποιον αλλον τροπο που δεν μπορω να φανταστω?

Τι πρεπει να προσεξω?


71970

OldMan
14/12/2006, 12:42
Ρε Pavlara λεβέντη μου...

Βρες ένα καλό μάστορα (χέσε Μοτδυναμικές κ.λ.π.) και πήγε άσε το μηχανάκι για φτιάξιμο...

Σου το έχουνε πηδήξει πατόκορφα (χάνει από όλες τις μπάντες..) και συ θέλεις να του ανοίξεις κι άλλες πληγές (ψυγεία λαδιού, σωληνάκια υψηλής στο ψυγείο κ.λ.π.).

Σε λίγο θα έρθει το μηχανάκι σε μια κατάσταση που θα είναι μόνο για πέταμα... :sad:

OzZzZzY
14/12/2006, 21:48
nai stis lakouves exei tin tasi na paei na svysei
yparxei eidiko ygro pou apoteleitai kyriws apo aithera k otan piasei nera to bouzi-pipa ta psekazeis k synexizeis..
min ebistevesai ti yamaha..emene se synoikiako synergeiaki mou kanan poly kalytera douleia k as min eixan ston toixo kadro me endeixi "exousiodotimeno service yamaha"

pavlaras1
15/12/2006, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
nai stis lakouves exei tin tasi na paei na svysei
yparxei eidiko ygro pou apoteleitai kyriws apo aithera k otan piasei nera to bouzi-pipa ta psekazeis k synexizeis..
min ebistevesai ti yamaha..emene se synoikiako synergeiaki mou kanan poly kalytera douleia k as min eixan ston toixo kadro me endeixi "exousiodotimeno service yamaha"

Που μπορω να βρω αυτο το μπουκαλακι με αιθερα?

Ποσο κοστιζει και για ποσες χρησεις ειναι ?

Επισης το μπουκαλακι με σπρευ σιλικονις κανει δουλεια για να χρησιμοποιησω κανενα τετοιο ή θα γινει χειροτερα?

pavlaras1
15/12/2006, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Pavlara λεβέντη μου...

Βρες ένα καλό μάστορα (χέσε Μοτδυναμικές κ.λ.π.) και πήγε άσε το μηχανάκι για φτιάξιμο...

Σου το έχουνε πηδήξει πατόκορφα (χάνει από όλες τις μπάντες..) και συ θέλεις να του ανοίξεις κι άλλες πληγές (ψυγεία λαδιού, σωληνάκια υψηλής στο ψυγείο κ.λ.π.).

Σε λίγο θα έρθει το μηχανάκι σε μια κατάσταση που θα είναι μόνο για πέταμα... :sad:

Γνωριζεις μηπως κανεναν εμπιστο μηχανικο που θα μπορουσε να ασχοληθει με το μηχανακι μου?

Σκεφτομαι να παω σε εναν μηχανικο που λεγεται "Κυρου" ο οποιος ειναι στην Γαμβετα.

Τον εχετε ακουστα?

Αξιζει ή μπα?


72044

OzZzZzY
16/12/2006, 13:51
to pou boreis dn xerw..egw exw magazi sti geitonia me tetoies "poutanies"..olo perierga pragmata poulaei..
an to vreis pantws kanei kana 10ari euro k krataei polyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...mi fovasai..
exei valei led sto scooteri sou? :eyepop:
poso chronw eipame eisai?

pantws tha sou proteina na "steganopoiiseis ligo tin pipa-bouzi..

pavlaras1
16/12/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
to pou boreis dn xerw..egw exw magazi sti geitonia me tetoies "poutanies"..olo perierga pragmata poulaei..
an to vreis pantws kanei kana 10ari euro k krataei polyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...mi fovasai..
exei valei led sto scooteri sou? :eyepop:
poso chronw eipame eisai?

pantws tha sou proteina na "steganopoiiseis ligo tin pipa-bouzi..

Δεν εχω βαλει led γιατι απλα δεν φωτιζουν αρκετα την νυχτα.

Εχω βαλει διπλες λαμπες φθοριου εμπρος, πισω και απο κατω.

Τις αλλαζω αναλογα με την διαθεσιμη μου αλλοτε σε μπλε αλλοτε σε κιτρινες και αλλοτε σε ασπρες και αλλοτε καθολου οπως τωρα.

Κοστιζουν πολυ φτηνα περιπου 3-5€ το ζευγαρι και τοποθετουνται ευκολα και δεν τρωνε πολυ ρευμα η ισχυς - καταναλωση τους ειναι περιπου 2 Watt και 12Volt.

Τα τρια ζευγαρια εχουν συνολο 6 Watt καταναλωση.

Πληροφοριακα τα Flash τις μηχανης ποιο μεγαλη καταναλωση εχουν.

Αν σου αρεσει στα προτεινω και ειναι ευκολα να τα τοποθετησεις.

Αν τα βαλεις κατω απο την καρινα να ξερεις οτι υπαρχει περιπτωση να σπασουν πολυ ευκολα.

Μου εχουν σπασει και ραγισει και οι δυο απο πετρες, χαλικια και απο ανεβασμα σε πεζοδρομιο.

Ειμαι 29 ετων.

Θα κοιταξω την δευτερα αν μπορω να κανω μια στεγανοποιηση το μπουζι.

Μιας και σημερα ολα τα καταστηματα αξεσουαρ αλλα και τα συνεργεια μηχανων ειναι κλειστα.


72105

OzZzZzY
16/12/2006, 19:13
k pws syndeontai panw sto scooter ta led?ennow apo pou pairnoun revma?apo tin ilektroniki 'h ti bataria?na fantastw egathistantai geloia..egw exw egkatastisei kylindropistona-exatmisi klp ekei tha kolwsw.. k as eimai 17 :smilea:

twra gia to pou tha psaxw gia na ta promitheftw einai alli kouventa :D

OzZzZzY
16/12/2006, 19:14
sorry oxi led labes fthoriou ithela na pw..
einai eidikes gia mixanakia?
pou na tis psa3w skeftomai..
vrika sti germania alla trexa gyreve :bigcry:

OzZzZzY
17/12/2006, 12:25
sygnwmi ligo..psygeio ladiou ti na to kaneis?
ap oti xerw afou einai dixrono dn exei ladi pou anakyklwnetai..to ladi kaigetai mono..
to psygeio ladiou to xreiazontai oi 4xronoi kinitires gt to ladi tous kanei kyklo (apo to karter- ston kinitira-sto psygeio klp.) esy ti na to kaneis?

pavlaras1
20/12/2006, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
k pws syndeontai panw sto scooter ta led?ennow apo pou pairnoun revma?apo tin ilektroniki 'h ti bataria?na fantastw egathistantai geloia..egw exw egkatastisei kylindropistona-exatmisi klp ekei tha kolwsw.. k as eimai 17 :smilea:

twra gia to pou tha psaxw gia na ta promitheftw einai alli kouventa :D

Τα LED ή τις λαμπες φθοριου μπορεις να τις συνδεσεις κατευθειαν στην μπαταρια αλλα σου προτεινω να βαλεις εναν διακοπτη ενδιαμεσα για να τις αναβεις και νατις σβηνεις οποτε θελεις.

Πανε σε ενα καταστημα με υπολογιστες που πουλανε LED και λαμπες φθοριου για υπολογιστες.

Θα βρεις μεγαλη ποικιλια.

Μπορεις να βαλεις οτι θελεις.

OzZzZzY
20/12/2006, 18:40
se magazi me ypologistes?toso aplo?kala k sti bataria panw pws tha to syndesw?
esy apo magazi me pc ta pires?

pavlaras1
20/12/2006, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
sygnwmi ligo..psygeio ladiou ti na to kaneis?
ap oti xerw afou einai dixrono dn exei ladi pou anakyklwnetai..to ladi kaigetai mono..
to psygeio ladiou to xreiazontai oi 4xronoi kinitires gt to ladi tous kanei kyklo (apo to karter- ston kinitira-sto psygeio klp.) esy ti na to kaneis?

Μου ειπανε οτι αν βαλω ψυγειο λαδιου στο μηχανακι θα κανει καλυτερη ψυξη του κυλινδροπιστονου και επισης δεν σκουριαζουν τα μεταλα απο μεσα αλλα ταυτοχρονα επειδη χρησιμοποιουν και σωληνακια υψηλης πιεσεως δεν παθαινεις ευκολα διαρροη.

Δεν ξερω τι απο ολα αυτα ισχυουν και τι οχι γιαυτο ρωταω συνεχεια και ψαχνω να μαθω.


72716

pavlaras1
20/12/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
se magazi me ypologistes?toso aplo?kala k sti bataria panw pws tha to syndesw?
esy apo magazi me pc ta pires?

Ναι εγω τις αγορασα απο το πλαισιο με 3€ και δουλευουν μια χαρα.

Την ερωτηση που μου εκανες για το πως θα την συνδεσεις επανω στην μπαταρια δεν καταλαβα τι εννοεις.

Θα παρεις ενα καλωδιο ρευματος και θα συνδεσεις τον θετικο πολλο τις μπαταριας με το θετικο πολλο τις λαμπας και αντιστοιχα το ιδιο και με τον αρνητικο πολλο της μπαταριας με τον αρνητικο πολλο τις λαμπας.

Μην ξεχασεις να βαλεις και τον διακοπτη που λεγαμε σε εναν απο τους δυο πολλους για να δινεις οποτε θελεις ρευμα στην λαμπα.


72717

OldMan
20/12/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Μου ειπανε οτι αν βαλω ψυγειο λαδιου στο μηχανακι θα κανει καλυτερη ψυξη του κυλινδροπιστονου και επισης δεν σκουριαζουν τα μεταλα απο μεσα

Βρε καλέ μου άνθρωπε...

Ξέρεις τι κάνει (και που πάει) το λάδι του σασμάν στα δίχρονα μηχανάκια ???


Μην ακούς ότι αρχιδιά λέει ο κάθε αρχίδης !!! :smokin:
(πιθανόν για να σου φάει κανα φράγκο...)


Υ.Γ.
Αν δεν σου κάνει κόπο, ρώτησε να σου αναλύσουν λίγο αυτό το "δεν σκουριάζουν τα μέταλα από μέσα" !!!

(αλλά ΜΗΝ έρθεις να μας το μεταφέρεις...):D

OzZzZzY
20/12/2006, 21:37
re oldman..
dn exw apeires gnwseis alla......to dixrono dn exei karter re gamwto! to ladi vrisketai se mia plastiki dexamenoula..oti ladi pernei o kinitiras dn to kaiei?
dld to pigainei pis?mono etc ginetai na perasei apo systima psyxis..



pavlara sou proteinw pantws aaaaaaaaama thes na vreis kana kalo psyktiko ygro..dn einai akriva..mexri 10 euro to litro (toso akrivws pairnei k to scooter sou) pou exoun ypsilotero simeio vrasmou k kalyteri agwgimotita..ase ta psygeia den axizei!

OldMan
20/12/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
to dixrono dn exei karter re gamwto! to ladi vrisketai se mia plastiki dexamenoula..oti ladi pernei o kinitiras dn to kaiei?dld to pigainei pis?

Μην μπερδεύεις το λάδι μίξης (αυτό που μπαίνει στην "πλαστική δεξαμενούλα" και καίγεται μαζί με την βενζίνη) με το λάδι του σασμάν (αυτό που μπαίνει από την - συνήθως δεξιά - τάπα στο ύψος του πλαινού καπακιού του κινητήρα και λιπαίνει το κιβώτιο ταχυτήτων και τον συμπλέκτη - αν είναι "υγρός"...).

Το λάδι μίξης λιπαίνει τον στροφαλοθάλαμο και ότι κινείται εκεί μέσα + τον κύλινδρο και το κάτω μέρος του πιστονιού !!
Αυτό το λάδι δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει...) να είναι κρύο !!

Το λάδι του σασμάν (στα δίχρονα) έχει μειωμένες απαιτήσεις ψύξης (δεν έρχεται σε άμεση επαφή με "θερμά" μέρη του μοτέρ) και η αύξηση της θερμοκρασίας του οφείλεται στην θερμότητα που παράγεται από τα θλιπτικά (ζουλήγματα) και κρουστικά (χτυπήματα) φορτία που εμφανίζονται στο κιβώτιο ταχυτήτων.
(η επαφή του με τα καπάκια του μοτέρ, φτάνει και περισσεύει για την ψύξη του...)

Ακόμη και στην περίπτωση που μπει ψυγείο στο λάδι του σασμάν, χρειάζεται αντλία για την κυκλοφορία του (μηχανική ή ηλεκτρική)
(η αντλία λαδιού που έχουν τα δίχρονα, αφορά αποκλειστικά στην δοσομέτρηση του λαδιού μίξης !!)
:wave2:

dirtbird
20/12/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην μπερδεύεις το λάδι μίξης (αυτό που μπαίνει στην "πλαστική δεξαμενούλα" και καίγεται μαζί με την βενζίνη) με το λάδι του σασμάν (αυτό που μπαίνει από την - συνήθως δεξιά - τάπα στο ύψος του πλαινού καπακιού του κινητήρα και λιπαίνει το κιβώτιο ταχυτήτων και τον συμπλέκτη - αν είναι "υγρός"...).

Το λάδι μίξης λιπαίνει τον στροφαλοθάλαμο και ότι κινείται εκεί μέσα + τον κύλινδρο και το κάτω μέρος του πιστονιού !!
Αυτό το λάδι δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει...) να είναι κρύο !!

Το λάδι του σασμάν (στα δίχρονα) έχει μειωμένες απαιτήσεις ψύξης (δεν έρχεται σε άμεση επαφή με "θερμά" μέρη του μοτέρ) και η αύξηση της θερμοκρασίας του οφείλεται στην θερμότητα που παράγεται από τα θλιπτικά (ζουλήγματα) και κρουστικά (χτυπήματα) φορτία που εμφανίζονται στο κιβώτιο ταχυτήτων.
(η επαφή του με τα καπάκια του μοτέρ, φτάνει και περισσεύει για την ψύξη του...)

Ακόμη και στην περίπτωση που μπει ψυγείο στο λάδι του σασμάν, χρειάζεται αντλία για την κυκλοφορία του (μηχανική ή ηλεκτρική)
(η αντλία λαδιού που έχουν τα δίχρονα, αφορά αποκλειστικά στην δοσομέτρηση του λαδιού μίξης !!)
:wave2:

eise siguros ?:dizzy:

OldMan
20/12/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
eise siguros ?:dizzy:

gia kati sygekrimeno i gia olo to post ?? :confused:

pavlaras1
21/12/2006, 04:07
Εγω σηκωνω τα χερια ψηλα.

Επισημα εχω χασει την μπαλα.

Δεν ξερω τι να κανω.

Ολα τα εχω ακουσει.

Κανα βιβλιο μηχανικης για μηχανες παιζει κανα απλο για τα βασικα ωστε να καθησω να διαβασω μπας και καταλαβω ακριβως τι γινετε με τις μηχανες?

Αν ναι ποιο μου προτεινετε?

Ρωτησα ξανα σημερα το απογευμα και μου ειπαν οτι το ψυγειο λαδιου σε διχρονα ειναι διαφορετικο απο τα τετραχρονα και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω αλλα αντι να βαλεις υγρο ψυγειου μπορεις να βαλεις στην θεση του λαδι οχι στο ιδιο υπαρχον αλλα γενικα μοιαζει το ιδιο και χρησιμοποιουν σωληνακια υψηλης πιεσης ενω τα αλλα οχι.

Ψαχνω να αλλαξω το καρμπυρατερ μου και να βγαλω αυτο που μου βαλανε τωρα τελευταια το 22αρι τις Malossi και να βαλω κανα μικροτερο που να εχει και auto choke.

Ο λογος ειναι οτι δεν μπορω να το βαλω σε λειτουργια αν δεν τραβηξω την ντιζα μιας και δεν εχει διακοπτη αλλα εχει ενα γυμνο ατσαλοσυρμα που βγαινει μεσα απο τα πλαστικα και εχει μια μεταλικη ασφαλεια για να μην φυγει απο την θεση της.

Αυτο και αν δεν ειναι πατεντα.

Οτι ναναι.

Ξερει κανεις κανενα καρμπυρατερ που να ειναι πανω απο 12 και κατω απο 22 αλλα με auto choke και αν ναι τοτε δωστε μου στοιχεια να παω να το βαλω γιατι δεν μπορω αλλο με αυτο που φοραει.


Μιλησα με γνωστους σημερα που εχουν και αυτοι μηχανακια και τους ρωτησα αν ξερου κανεναν σιγουρα καλο μηχανικο και μου απαντησαν "ΟΧΙ" τοσο δυσκολο ειναι να βρει καποιος στην Θεσσαλονικη καλο μηχανικο?

Εγω αλλαξα μεσα σε 3 χρονια 5 μηχανικους και ολοι ηταν ενας και ενας κανονικο τζακ ποτ.

Το μηχανακι μου ηταν μηχανακι και τωρα ειναι πατινι.

Την μια μερα δουλευει και την αλλη μερα ειναι στο σερβις.

Οπως καταλαβατε με παει μια - μια σαν να ειμαι στο στρατο.

Μια μεσα και μια εξω απο το σερβις.

OzZzZzY αυτη η ιστοσελιδα για εσενα δουλευουν ολο μια χαρα ειναι δοκιμασμενα απο εμενα.

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=9098847

Η λάμπα ψυχρής καθόδου είναι ο ιδανικότερος και οικονομικότερος τρόπος για να δώσετε το μέγιστο δυνατό και ατμοσφαιρικό φωτισμό.

Για την λειτουργία του απαιτείται ένα ηλεκτρικό φορτίο της τάξης των 3Watt, δεν θερμαίνεται καθόλου ακόμα και μετά από 24ωρη λειτουργία.

Μπορεί να τοποθετηθεί πολύ εύκολα οπουδήποτε χωρίς να πρέπει να θυσιάσετε χώρο και χρόνο.

METEOR LIGHT Μπλέ 5.50€


72729

OldMan
21/12/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
μου ειπαν οτι το ψυγειο λαδιου σε διχρονα ειναι διαφορετικο απο τα τετραχρονα και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω αλλα αντι να βαλεις υγρο ψυγειου μπορεις να βαλεις στην θεση του λαδι οχι στο ιδιο υπαρχον αλλα γενικα μοιαζει το ιδιο και χρησιμοποιουν σωληνακια υψηλης πιεσης ενω τα αλλα οχι.

Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....:look:

pavlaras1
21/12/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....:look:

Αμ εγω με αυτα που μου λενε καθε μερα και καθε μερα ολο και κατι αλλαζει στην ιστορια.

Δεν ξερω τι να κανω.

Ψαχνω καθημερινα να βρω καλο τεχνικο για το μηχανακι μου μπας και βγαλω καμια ακρη αλλα ακομη τιποτα.

Ακομη ειμαι πελαγομενος και δεν ξερω τι να κανω.

Ερωτηση υπαρχει καποιο συνεργειο μηχανων εδω στην Θεσσαλονικη που να στο επισκευαζει και μετα να παιρνει ο ιδιος τα λεφτα απο την ασφαλιστικη εταιρεια?

Δηλαδη να μην χρειαζεται να τον προπληρωσεις για την δουλεια που θα σου κανει?

Γιατι γενικα ολους τους προπληρωνω και δεν βλεπω δουλεια να κανει κανεις τους.

Την ερωτηση για την ασφαλιστικη την εκανα γιατι ενας ρωσος με στουκαρε την κυριακη και ολη η αριστερη μου πλευρα ειναι σπασμενη.

Με στουκαρε οταν εκανε χειροφρενια απο την μεσαια λωριδα που ηταν και ηθελε να μπει στην δεξια στροφη χωρις να ελεγξει αν εινα κανεις στην δεξια λωριδα με αποτελεσμα ενω εγω πηγαινα ευθεια και ημουν στην δεξια λωριδα και ακριβως δεξια πισω να με παρει και εμενα μαζι του για καμια δεκαρια μετρα μεσα στο στενο.

Μετα αντιληφθηκε τι εγινε και σταματησε.

Παλι καλα.

Το μπουφανακι Θειτσα (Richa) και το κρανος Κοναν (Nolan) ειναι ακομη πολυ μαχημα εργαλεια, ακομη ζουν.

Τα παντελονια καθε φορα τα αλλαζω δεν μου εχει μεινει σχεδον κανενα.

Τα ποιο πολλα παντελονια μου γινονται συνηθως σορτσακια οπως και αυτην την φορα.

OzZzZzY
21/12/2006, 20:22
thes psyxi sto aerox sou?
ti lysi tha dwsei o giapwnezos!!
des psygeio


72796

dirtbird
21/12/2006, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....:look:

Φιλικά, συνιστώ να μην το πάρεις πατριωτικά (αν θες να κάνεις Χριστούγεννα)...


Είναι και ορισμένα πράγματα σ'αυτή τη ζωή που τα δέχεσαι όπως είναι ('νταξ και μένα μου πήρε καιρό..)
π.χ. τετράχρονο και ENDURO ΔΕΝ γίνεται
:lol: :lol: :wave2:

ωπ, σ'ένα post, 2 ατάκες...

λες να τα δωρίσω εδώ? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32958)

STOYBI
21/12/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]Φιλικά, συνιστώ να μην το πάρεις πατριωτικά (αν θες να κάνεις Χριστούγεννα)...


Είναι και ορισμένα πράγματα σ'αυτή τη ζωή που τα δέχεσαι όπως είναι ('νταξ και μένα μου πήρε καιρό..)
π.χ. τετράχρονο και ENDURO ΔΕΝ γίνεται
:lol: :lol: :wave2: ]

ΟΚ... ΚΤΜ να παρει τον ψησαμε.....:a39:

Επομενος στοχος.... Να το κανει ανταλαγη με τετραχρονο !!!!!!! :a45:

OzZzZzY
22/12/2006, 00:10
koita dirtbird....oxi mono enturo..genikotera dn lene (k poly) ta tetraxrona..
dld se ss tha xehasoume to rd 500, ta nsr, ta rd, ta tzr k tosa alla? gia na min milisoume gia ta exc (ta manaria dld :D :D :D ) k meta gia cr k kx pou ftanoun mexri 500cc k skotwnoun..
MAVRO K PORTOKALI NA TAN TWRA OLI I GH PANTOU NA YPIRXAN KTM K PIIIISW FMF!!!

OzZzZzY
22/12/2006, 00:51
etc k twra 2xronila full


72807

OzZzZzY
22/12/2006, 00:58
k gia na stamatei kaaaaaapote


72808

OzZzZzY
22/12/2006, 01:03
k telos oi foto..vasika gia ton pavlaras1 tis evala


72809

byron
22/12/2006, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
etc k twra 2xronila full


Ρε OzzZZZYYYyyy ωραίο είναι το τούμπανο σου, με τις μαργαρίτες και τα υψηλής.

Η ζάντα δεν σε χαλάει λίγο που έχει γίνει τετράγωνη? :confused:

Οχι τίποτις άλλο, αλλά θα κοσκινίζει και στα πολλά ρε φιλαράκι.

OzZzZzY
22/12/2006, 10:48
na leipoun oi eirwnies min kanw burnout sti fatsa sou :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

byron
22/12/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
na leipoun oi eirwnies min kanw burnout sti fatsa sou

Δεν σε ειρωνεύομαι πύρκαυλε....


72868

OldMan
22/12/2006, 12:46
Κάποιες συζητήσεις αξίζει να τις αφήνεις να υπάρχουν !!!
(νομίζω...)

Το παρόν παραμένει στα Τεχνικά λόγω του εορταστικού κλίματος των ημερών !!!
(και δεν έχω και χρόνο για "εκκαθαρίσεις" γιατί πρέπει να πάω να πάρω ένα Ducati από το συνεργείο - τι πρωτότυπο !!!) :lol:

Cpt. Haddock
22/12/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
γιατί πρέπει να πάω να πάρω ένα Ducati από το συνεργείο - τι πρωτότυπο !!! :lol:

Κώστας; :confused:

OzZzZzY
22/12/2006, 13:40
e einai liiiigo xtypimeni..siga!
giati na kaneis ekathariseis? k nai kala kanei k menei sta texnika :D
ti ducati exeis dwsei?

OldMan
22/12/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κώστας; :confused:

Oui !!!

(420 € - φιλική τιμή για service ρουτίνας) :a021:

OldMan
22/12/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
giati na kaneis ekathariseis? k nai kala kanei k menei sta texnika :D

Αααα καλά που μΕ το είπες ...!!! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ti ducati exeis dwsei?

Το θέμα είναι τι Ducati θα πάρω πίσω ... :sad:

STOYBI
22/12/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Oui !!!

(420 € - φιλική τιμή για service ρουτίνας) :a021:

Μη μας τρελενεις τωρα..... Λαδια -φιλτρα -ρυθμισμα βαλβιδων 420 ????:uplate: :uplate:

gcrook
22/12/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μη μας τρελενεις τωρα..... Λαδια -φιλτρα -ρυθμισμα βαλβιδων 420 ????:uplate: :uplate:

:rotflmao:
Αυτες δεν ειναι δουλειες ρουτινας στα Ducati.
Αυτα ειναι το προγευμα για τις δουλειες "ρουτινας" που θα ακολουθησουν:sad:

byron
22/12/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a021:

:a53: :a53: Τι είπες τωρα !!!! 420? για service !!! Αυτό δεν είναι :a021: . Για κανονική παρτούζα μου φαίνεται....

Καλά Χριστούγεννα θα κάνει ο μάστορας.....


72943

OzZzZzY
22/12/2006, 18:10
ti ducati exeis?kana monster?
pantws oti k na xeis k monster k mulistrada m 999 k desmocedici akoma :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: polla einai

pavlaras1
22/12/2006, 23:31
Ολοι οι μαστορες μας τα περνουν χοντρα μου φαινεται και μας ψιλο κοροιδευουν.

Εδω οι δικοι μου "τεχνικοι" λενε οτι περνουν την εργατοωρα 30-35€ δεν ειναι πολλα λεφτα?

Μαλιστα γιατι να σε παρει πανω απο μια ή δυο ή ακομη και τρεις ωρες για να "ελεγξεις - φτιαξεις" το μηχανακι μου.

Τοσο δυσκολο ειναι ?

Τοσο πολυπλοκο ?

Δηλαδη ολες οι αλλες οι μηχανες ποσες ωρες θελουν πανω κατω για να τις κανεις "ελεγχω ή σερβις" ?

Λαδια "Castrol" σε ποιο καταστημα τις Θεσσαλονικης μπορω να βρω εκτος απο τον Μερεμεντζακη που δεν θελω να εχω παρε δωσε?

OzZzZzY
25/12/2006, 03:50
oloi skatatzides einai..
k dn pistevw oti variountai na asxolithoun me ta scooter..
apo ta glx mexri ta r1 malakoboukwmata einai....sta diala :mad: :mad: :mad:

warlord
25/12/2006, 12:35
pavlara o mastoras poy exoyme sto magazi poy doylevw kanei mono scooterakia kai papies kai exw akoysei oti einai poly kalos,an katalava eise apo Thessaloniki opote an thes pm me na soy pw poy einai to magazi


73035