PDA

View Full Version : Concept AX-1 HONDA



MUSTILI
28/11/2006, 17:37
Αγαπητοι φιλοι, πειτε μια γνωμη για αυτο που θελω να κανω. Εχω ενα ΑΧ Honda με προβλημα στο στροφαλο. Μου ειπαν οτι "βαραει", εχει και καποια μικροπροβληματα με πλαστικα συν το οτι εχει σπασει ενα απο τα στηριγματα κινητηρα με σασι. Θα μου πειτε: Τιποτα αλλο ρε μεγαλε; Ομως μου την σπαει να το πουλησω 150 € (Τοσα δινουν).
1. Να το προσπαθησω (Ξερω οτι παω για 600€ minimum);
2. Στροφαλος ή ρουλεμαν στροφαλου; Τι σας λεει αυτο; Ποια η διαφορα;(Ειμαι και ασχετος)
3.Αξιζει να παω για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα;

Παρακαλω μονο καλοπιστη κριτικη και συμβουλες. Βασιζομαι στην αγαπη σας για τις μηχανες!!

pissaman
28/11/2006, 17:43
έχω την εντύπωση ότι το ΑΧ δεν έχει ρουλεμάν στροφάλου.
αν δεν θες να το δώσεις 150?, τότε φτιάξτο! Είναι ένα μηχανάκι, που αν φτιαχτεί σωστά, είναι σκύλος! Και θα σου βγάλει 100κ χλμ απροβλημάτιστα!
Επίσης, η βάση του μοτέρ (που αν δεν κάνω λάθος, είναι η αριστερή πίσω όπως κάθεσε πάνω!), δεν είναι τίποτα το τραγικό. Μπορείς να πας σε έναν που κάνει συγκολήσεις, και να στο κολλήσει χωρίς πρόβλημα. Ειδικά αν το ενισχύσεις!
Να προσέξεις τον άξωνα κίνησης του μοτέρ, γιατί σε αυτά μερικές φορές χαλάει. Αν θα ανοίξεις το μοτέρ για στρόφαλο, πες στο μάστορα σου, να το προσέξει ιδιαίτερα, μπας και το αλλάξει και αυτό μια και καλή! ;)

johnpan
28/11/2006, 18:08
Είχα κι εγώ ΑΧ !! Μεγάλη αγάπη!!

Νομίζω δεν έχει ρουλεμάν στροφάλου, είναι με πείρο. Οπότε πας όντως για τόσα που λες.
Ισως μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σετ στροφαλο μπιέλα σε καλή κατάσταση.
Μιας και θα το ανοίξεις, κοίταξε μην έχει πάρει ο εκκεντροφόρος στις εξαγωγές, εκεί συνήθως την ακούγανε τα ΑΧ. Αφού έχει πάρει μπιέλα πιθανόν να θες αλλαγή κεφαλή, πιστόνι και πείρο πιστονιού, οπότε πας για περισσότερα λεφτά. Αν δεις ότι με το πάνω μισό του μοτέρ είσαι οκ, τότε αξίζει να το φτιάξεις.

Οταν με το καλό το φτιάξεις, βαλτου με πατέντα καβαλέτα (γιατί βιδωτά δεν παίρνει) και ψηλότερο τιμόνι, για να πηγαίνει αξιοπρεπώς στο χώμα. (Εννοείται και χωμάτινα λάστιχα)

Καλές δουλειές
:beer:

MUSTILI
29/11/2006, 12:07
:beer: :beer: Thanx man!!!!

byron
29/11/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Είναι ένα μηχανάκι, που αν φτιαχτεί σωστά, είναι σκύλος!
Να προσέξεις τον άξωνα κίνησης του μοτέρ, γιατί σε αυτά μερικές φορές χαλάει. Αν θα ανοίξεις το μοτέρ για στρόφαλο


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ισως μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σετ στροφαλο μπιέλα σε καλή κατάσταση.
Μιας και θα το ανοίξεις, κοίταξε μην έχει πάρει ο εκκεντροφόρος στις εξαγωγές, εκεί συνήθως την ακούγανε τα ΑΧ. Αφού έχει πάρει μπιέλα πιθανόν να θες αλλαγή κεφαλή, πιστόνι και πείρο πιστονιού

:eyepop: :eyepop: σκυλί μαύρο το ΑΧ.....

MUSTILI
29/11/2006, 13:21
XmXM Ειχε πολλες ζημιες αλλα θεωρω οτι φταιω αφου στη συντηρηση ημουν μαπας... Να πω την αληθεια φοβαμαι τοσο τους μηχανικους που λιγο να ηξερα και να μπορουσα θα το ανοιγα μονος μου και οτι κατσει.Ισως μαθω κιολας...

gcrook
29/11/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Αγαπητοι φιλοι, πειτε μια γνωμη για αυτο που θελω να κανω. Εχω ενα ΑΧ Honda με προβλημα στο στροφαλο. Μου ειπαν οτι "βαραει", εχει και καποια μικροπροβληματα με πλαστικα συν το οτι εχει σπασει ενα απο τα στηριγματα κινητηρα με σασι. Θα μου πειτε: Τιποτα αλλο ρε μεγαλε; Ομως μου την σπαει να το πουλησω 150 € (Τοσα δινουν).
1. Να το προσπαθησω (Ξερω οτι παω για 600€ minimum);
2. Στροφαλος ή ρουλεμαν στροφαλου; Τι σας λεει αυτο; Ποια η διαφορα;(Ειμαι και ασχετος)
3.Αξιζει να παω για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα;

Παρακαλω μονο καλοπιστη κριτικη και συμβουλες. Βασιζομαι στην αγαπη σας για τις μηχανες!!

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει τοσα λεφτα.
2 ατομα ξερω με AX και τα 2 ειχαν παρουσιασει σοβαρα προβληματα στο μοτερ μεχρι τα 60.000 χλμ δυστυχως:sad:
Το ενα το οδηγουσε κοπελα μαλιστα η οποια και 2 πραγματα ηξερε και το προσεχε.

Συν τοις αλλοις ειναι και το κοστος αλλα και η διαθεσιμοτητα των ανταλλακτικων και δεν μιλαω για φιλτρα και αναλωσιμα αλλα για ανταλλακτικα που θα χρειαστει ενα μηχανακι παλιο που ολα αρχισουν να αποκτουν ανοχες και να σκορπανε.

Και ειναι και το κοστος και η ελλειψη επιλογων στα ελαστικα.

Γνωμη μου.
Αστο να παει στα κομματια και με τα 600 βαλε και κατι παραπανω και παρε κανα παπι η κανα παλιο DR250 που και σκυλι ειναι και παει αξιοπρεπως χωμα.

idi
29/11/2006, 14:03
αμα το ΑΧ ειναι "σκυλος".... ολα τα μηχανακια "σκυλια" ειναι!

παλι το παραμυθακι "ειναι honda=ειναι αξιοπιστο" υπαρχει σαν soundtrack πανω απο το ποστ μας :lol: :lol: :lol:

thePrince
29/11/2006, 14:12
Είχα και εγώ ένα AX, 5 μήνες το ανέχτηκα και το έδωσα ανταλλαγή. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει η επισκευή, πάρε τα 150 ή άστο να πεθάνει κάπου ήσυχα και πάρε κάνα μηχανάκι της προκοπής να γλυτώσεις.

johnpan
29/11/2006, 14:42
Το ΑΧ είχε βγει η μοτοσυκλέτα της χρονιάς όταν βγήκε. Τα ΑΧ που έχουμε στην Ελλάδα είναι όλα 2ο, 3ο, 4ο και ασφαλώς 5ο χέρι! Οπότε αφήστε το σπαμ δεν ωφελεί. Φανταστείτε το μηχανάκι σας 4-5ο χέρι με 500.000 χλμ πραγματικά και μετά να τα πούμε ευχαρίστως.

Εγώ πρώτος είπα ότι η Χοντα δεν είναι όπως ήταν, εγώ πρώτος είπα ΜΗΝ παίρνετε άλλα cbf 250, οπότε προφανώς ΔΕΝ είμαι βαμένος Χοντάκιας, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τα Αξάκια είχαν δύο υποκοριστικά: 1. Σκυλάκι, και 2. Τρακτεράκι.

Και επειδή το παιδί άλλα ρωτάει και άλλα μαθαίνει, θα έλεγα να σταματήσουμε την κουβέντα αυτή σε αυτό το θρεντ τουλάχιστο :beer:

stefanos
29/11/2006, 23:15
Αλήθεια θυμάστε πότε σταμάτησαν να εισάγουν γιαπωνέζικα μεταχειρισμένα?
1991?
Και μερικά απο αυτά συνεχίζουν να δουλεύουν.
Μπας και οι σχιστομάτιδες φτιάχνουν απίστευτα μηχανάκια για την πάρτη τους?

MUSTILI
30/11/2006, 09:54
Το σπαστικο στο ΑΧ μου ειναι οτι εκανε πολλα χιλιομετρα αλλα οταν με αφηνε, με αφηνε με γερη ζημια. Παιδες, δυστυχως οι μηχανικοι (4/5) στο Περιστερι με δουλεψανε επι 3 χρονια και μονο με ενα φιλο και ψευτοπροσωπικη δουλεια γλιτωσα καποια χρηματα. Να τονισω οτι εχω παρει V strom οποτε η φαση ειναι για το μερακι της μηχανης, δεν ειναι απο αναγκη. Εμαθα για το motoparts.gr στην Κυψελη. Σας λεει τιποτα;

loukasfilm
30/11/2006, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Αγαπητοι φιλοι, πειτε μια γνωμη για αυτο που θελω να κανω. Εχω ενα ΑΧ Honda με προβλημα στο στροφαλο. Μου ειπαν οτι "βαραει", εχει και καποια μικροπροβληματα με πλαστικα συν το οτι εχει σπασει ενα απο τα στηριγματα κινητηρα με σασι. Θα μου πειτε: Τιποτα αλλο ρε μεγαλε; Ομως μου την σπαει να το πουλησω 150 € (Τοσα δινουν).
1. Να το προσπαθησω (Ξερω οτι παω για 600€ minimum);
2. Στροφαλος ή ρουλεμαν στροφαλου; Τι σας λεει αυτο; Ποια η διαφορα;(Ειμαι και ασχετος)
3.Αξιζει να παω για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα;

Παρακαλω μονο καλοπιστη κριτικη και συμβουλες. Βασιζομαι στην αγαπη σας για τις μηχανες!!


Είχα το ΑΧ από το 98, μέχρι φέτος τον αύγουστο. Το μηχανάκι το πήρα με 25000 χλμ, και το έφτασα 118000 χλμ. Στα 45000 χλμ άλλαξα ρουλεμάν στροφάλου, και από τότε μόνο τα αναλώσιμα. Το μηχανάκι ήταν όντως σκυλί. Όταν αποφάσισα να το αλλάξω, γιατί είχε κουραστεί και αυτό και εγώ, το χάρισα σε ένα φίλο, δεν μου πήγαινε η καρδιά να το πουλήσω, γιατί ήταν κουρασμένο, και θεωρούσα ότι θα κορόιδευα και τον αγοραστή και εμένα. Αν το θέλεις για να το χαίρεσαι, φτιάχτο για πάρτη σου μέχρι και customizing κάνε. Αλλιώς δεν αξίζει, τα λεφτά είναι πολλά και δεν πρόκειται να τα πάρεις από κανέναν. Αν θέλεις έχω μηχανικό αστέρι, θα σου πει τι ακριβώς θέλει το μηχανάκι, και πόσα θα κοστίσουν όλα. Είναι σχετικά ακριβός, αλλά κάθε φορά που έπαιρνα το μηχανάκι από σέρβις, το ξαναερωτευόμουνα. Στείλε μου π.μ. αν ενδιαφέρεσαι.

916
30/11/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αλήθεια θυμάστε πότε σταμάτησαν να εισάγουν γιαπωνέζικα μεταχειρισμένα?
1991?
Και μερικά απο αυτά συνεχίζουν να δουλεύουν.
Μπας και οι σχιστομάτιδες φτιάχνουν απίστευτα μηχανάκια για την πάρτη τους?

Περίπου στο 1997 σταμάτησαν οι εισαγωγές εξαιτίας αλλαγής της νομοθεσίας της Ε.Ε για τους αριθμούς πλαισίου.

tifoso4ever
05/12/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
έχω την εντύπωση ότι το ΑΧ δεν έχει ρουλεμάν στροφάλου.


Υπαχουν μηχανακια ΧΩΡΙΣ ρουλεμαν στροφαλου???:eyepop: :confused: :uplate:

Αν το αγαπας το μηχανακι σου, φτιαχτο, τι ρωτας τον καθενα που θα σου πει το μακρυ του και το κοντο του? Ειναι εντελως προσωπικη αποφαση...Και δεν εχει να κανει με χρηματικους παραγοντες...:wave2:

Οι εισαγωγες ουσιαστικα σταματησαν το '99 οριστικα, και ΝΑΙ, τα Ιαπωνικα μοντελα εχουν αλλες προδιαγραφες αξιοπιστιας σε σχεση με τα εξαγωγης, (ασχετα αν δεν το παραδεχονται ουτε και σημερα, αλλα η πραξη αλλα δειχνει...)
:beer:

pissaman
05/12/2006, 19:33
τα περισσότερα!
Ρουλεμάν στροφάλου μπαίνουν στα δίχρονα και σε ελάχιστα τετράχρονα!
Τα τετράχρονα συνήθως έχουν μέταλα (ειδικά τριμεταλικά ελάσματα που κάνουν τη δουλειά του ρουλεμάν!)

stefanos
05/12/2006, 19:52
Να πώ οτι ρουλεμάν στροφάλου εννοούμε τα ρουλεμάν έδρασης του στροφάλου στις κάσες και ναι έχουν τα περισσότερα.
Τα ΚΟΥΖΙΝΕΤΑ (ή τριβείς ολίσθησης σύμφωνα με "άλλους" ) υπάρχουν στην άρθρωση του στροφάλου με την μπιέλα και την αντίστοιχη άρθρωση της μπιέλας με τον πείρο (και οχι μπύρο) του πιστονιού, στα τετράχρονα.
Στα δίχρονα βελονοειδή ρουλεμάν συνήθως.
(Αν θέλετε να γελάνε όλοι εις βάρος σας μπορείτε να τα ονομάζεται και τριβείς κύλησης ):p

pissaman
05/12/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να πώ οτι ρουλεμάν στροφάλου εννοούμε τα ρουλεμάν έδρασης του στροφάλου στις κάσες και ναι έχουν τα περισσότερα.
Τα ΚΟΥΖΙΝΕΤΑ (ή τριβείς ολίσθησης σύμφωνα με "άλλους" ) υπάρχουν στην άρθρωση του στροφάλου με την μπιέλα και την αντίστοιχη άρθρωση της μπιέλας με τον πείρο (και οχι μπύρο) του πιστονιού, στα τετράχρονα.
Στα δίχρονα βελονοειδή ρουλεμάν συνήθως.
(Αν θέλετε να γελάνε όλοι εις βάρος σας μπορείτε να τα ονομάζεται και τριβείς κύλησης ):p
Ρουλεμάν στροφάλου, αυτά λέμε σίγουρα.
όμως, και εκεί κουζινέτα μπαίνουν!
Μόνο στα δίχρονα και σε ελάχιστα τετράχρονα μπαίνουν ρουλεμάν στην έδραση του στροφάλου πάνω στα κάρτερ!:beer:

stefanos
05/12/2006, 20:18
Το δικό μου έχει πάντως.:p
Α και το παπί μου έχει άρα ....τα περισσότερα.

nikmak3
05/12/2006, 20:52
εχω και εγω ενα αχ.....αχχχχχχχχχ που λεμε...και ολο λεω να το δωσω και ολο το κραταω.....ειναι για μεσα στην πολη μανα.....μακραν καλυτερο απο παπι.....το θεμα ειναι εαν αξιζει.....εγω το πηρα απο το 1998 με 7000κμ απο ιαπωνια<πρωτο χερι εγω>...και τωρα εχει 49000......πριν απο 6 μηνες του αλλαξα καδενα,μαζι και γενικο σερβις με ρυθμιση βαλβιδων,εντατηρα κανενα 300αρι πηγε.....του επισκευασα μιζα πριν ενα χρονο μαζι με ανορθωτη<που εχουν προβλημα εκει τα αχ>λεω να του βαλω και ελατηρια WP και μια καλη αναρτηση πισω.....αλλα αξιζει;θα θελει τιποτα αλλο στο επομενο διαστημα;Ο μαστορας που το πηγα τελ φορα μου λεει αλλα 200χιλ κμ κανει ακομα...ειναι αστερι μηχανικα....με τα bel ray tou to exw kai to motor kote....Το λεω γιατι σημερα μου λεει ενα παλικαρι.....με 1200 ευρω....ατακα και σου το πηρα..