PDA

View Full Version : Ερώτηση για λάστιχα



sas
01/12/2006, 10:43
η απορία μου είναι η εξής και περιμένω απαντησούλες.

Τα τακουνάτα λάστιχα, όταν τα χρησιμοποιείς και για άσφαλτο δημιουργούν προβλήματα στη μηχανή, ή καλύτερα επισπεύδουν την φθορά εξαρτημάτων λόγω των περισσότερων κραδασμών και του συντονισμού που τυχόν να παρατηρείται (π.χ. φθορές σε ρουλεμαν, σε βίδες):confused:

Μη γελάσετε οι γνώστες, δεν είχα αυτή την απορία μέχρι που μου είπαν κάτι:wave2:

OldMan
01/12/2006, 14:05
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είδες Γιάννη μας ότι δεν γέλασε κανείς ...??? :D

Julius
01/12/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
η απορία μου είναι η εξής και περιμένω απαντησούλες.

Τα τακουνάτα λάστιχα, όταν τα χρησιμοποιείς και για άσφαλτο δημιουργούν προβλήματα στη μηχανή, ή καλύτερα επισπεύδουν την φθορά εξαρτημάτων λόγω των περισσότερων κραδασμών και του συντονισμού που τυχόν να παρατηρείται (π.χ. φθορές σε ρουλεμαν, σε βίδες):confused:

Μη γελάσετε οι γνώστες, δεν είχα αυτή την απορία μέχρι που μου είπαν κάτι:wave2:

fthironte para poly grigora, den exiun genikotera oute kan sympathitiki symperifora, einai akros epikindina se vragmeno


oso afora tis fthores..... oxi oute rouleman oute anartiseis oute tipota ante stin xeiroteri apo to kopanima na sou xalarosei kana plastiko poy den eitane kala sfigmeno

sas
01/12/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είδες Γιάννη μας ότι δεν γέλασε κανείς ...??? :D

Δεν γέλασε αλλά δεν έγραψε κιόλας:(

sas
01/12/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
fthironte para poly grigora, den exiun genikotera oute kan sympathitiki symperifora, einai akros epikindina se vragmeno

Για την συμπεριφορά τους στην στεγνή άσφαλτο δε θα συμφωνήσω :rolleyes:


oso afora tis fthores..... oxi oute rouleman oute anartiseis oute tipota ante stin xeiroteri apo to kopanima na sou xalarosei kana plastiko poy den eitane kala sfigmeno [/B]

είσαι σίγουρος γι'αυτό????

thks:beer:

tifoso4ever
02/12/2006, 15:47
Προφανως αναφερεστε σε ΜΧ ελαστικα...
υπαρχουν τεραστιες διαφορες απο εταιρεια σε εταιρεια, και απο μοντελο σε μοντελο.
καποια κοβουν ακομα και τακουνια στην ασφαλτο, καποια ειναι επικινδυνα μετα τα 40 χιλ./ω., ενω καποια αλλα ειναι πληρως χρησιμοποιησιμα ΚΑΙ για ασφαλτο (δεν σχεδιαστηκαν γι' αυτο το σκοπο, αλλα λεμε...) αν δεν πας πανω απο 100 χιλ./ω. για πολλη ωρα, (και δεν πας ταξιδακι απο εθνικη, εννοειται)
Εγω χρησιμοποιω εδω και 20 χρονια (οχι τα ιδια...:p ) ΜΕΤΖΕLER unicross (παλιοτερα ειχαν αλλο κωδικο που δεν θυμαμαι) τα οποια στην ασφαλτο ειναι μια χαρα, με τους περιορισμους που ανεφερα παραπανω, και παρεμπιπτοντως, ΔΕΝ γλυστρανε στα νερα υπερβολικα...

:beer:

tifoso4ever
02/12/2006, 15:49
Τωρα αυτα για φθορες λογω κραδασμων, ανηκουν στη σφαιρα της φαντασιας...
Αφου στο χωμα οι "κραδασμοι" ειναι ασυγκριτα περισσοτεροι και εντονοτεροι (μονο η λειτουργια των αναρτησεων, φτανει...)
:beer:

pavlaras1
03/12/2006, 21:06
Θα ρωτησω κατι λιγο ασχετο αν ξερετε να με απαντησετε.

Εγω εχω κανει μεσα σε λιγοτερο απο δυο χρονια περιπου 13000 χιλιομετρα σε ασφαλτο και φοραω Michelin Pilot Sport SC.

Μου ειπαν οτι ειναι πολλα χιλιομετρα και πρεπει να τα αλλαξω αυτο ειναι αληθεια?

Στα ποσα χιλιομετρα περιπου τα αλλαζουμε ή σε ποσο χρονο περιπου τα αλλαζουμε?

Υποψιν οτι τα προσεχω και δεν τα ζοριζω επισης ουτε στον ηλιο τα αφηνω για να χαλανε απο την ζεστη ή την ξηρασια.

Τι μου πρεοτεινετε?

Xrider
03/12/2006, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Θα ρωτησω κατι λιγο ασχετο αν ξερετε να με απαντησετε.

Εγω εχω κανει μεσα σε λιγοτερο απο δυο χρονια περιπου 13000 χιλιομετρα σε ασφαλτο και φοραω Michelin Pilot Sport SC.

Μου ειπαν οτι ειναι πολλα χιλιομετρα και πρεπει να τα αλλαξω αυτο ειναι αληθεια?

Στα ποσα χιλιομετρα περιπου τα αλλαζουμε ή σε ποσο χρονο περιπου τα αλλαζουμε?

Υποψιν οτι τα προσεχω και δεν τα ζοριζω επισης ουτε στον ηλιο τα αφηνω για να χαλανε απο την ζεστη ή την ξηρασια.

Τι μου πρεοτεινετε?

Ειναι αρκετα χλμ αλλα πανω απ-ολα μπορεις να τα ΔΕΙΣ σε τι κατασταση ειναι και αναλογα κρινεις..
Αν και νομιζω καπου εδω "παιζει" ενα ποστ για λαστιχα...βρες το...θα σου πω 1-2 πραγματα για να τσεκαρεις.
1.Τα αυλακια θα πρεπει να ΥΠΑΡΧΟΥΝ και να μην εχουν γινει ενα με το υπολοιπο λαστιχο.
Βαλε ενα κερμα 1€ στο αυλακι(καθετα.αν μπαινει και οριζοντια δεν θα χρειαστε να διαβασεις τα παρακατω.) και αν δεις οτι το λευκο χρωμα του μεταλλου φαινετε και δεν ειναι ολο μεσα στο αυλακι,μαλλον σου τελειωσε.
2.Το λαστιχο "καιγετε" και απο μονο του μετα απο καιρο...μπορεις να το δεις και αυτο,οπως ραγισματα,λινα να φαινονται κλπ.
Αν αρχησεις να μαζευεις στο λαστιχο σου ολα τα καρφια της περιοχης σου και οτι μικρο γυαλι υπαρχει ειναι κολλημενο πανω στο λαστιχο σου....εφτασε η ωρα να αλλαξεις!
:beer: