PDA

View Full Version : Λάθος λαδια... Τώρα?



Antwnis
01/12/2006, 13:38
Γεια σας παιδια..
Πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι έκανα μια μεγάλη μ@λ@κί@ αλλάζοντας λάδια στο μηχανάκι μου πριν 2.000 χλμ. (xtz tenere 660 του 93 με 62.000χλμ)..
Ενώ χρησιμοποιούσα ημισυνθεντικα VALVOLINE 20/50, αγόρασα απο το parctiker (παρασυρόμενος και από την προσφορά σπρέι αλυσιίδας με κάθε δύο λίτρα) συνθετικά λάδια της ίδιας εταιρίας.
Η αλήθεια είναι πως οι συσκευασίες τους μοιάζουν πάρα πολύ και δεν το κατάλαβα ότι ήταν τα συνθετικά στο πακέτο της προσφοράς.
Κάθησα λοιπόν, τα άλλαξα μαζί με το φίλτρο και... άρχισαν να εξαφανίζονται!
Είδα και δάκρυα λαδιού στον κορμό του κινητήρα!
Αρχισαν να με ζώνουν τα φίδια!
Σε λιγότερο από 2000 χλμ, είχα συμπληρώσει ένα λιτρο! (κατά κανόνα, ποτέ δεν συμπλήρωνα πανω από μισο λίτρο κάθε 4.000 χλμ που έκανα αλλαγή, μονοκύλινδρο γαρ).
Όταν πήγα στο practiker να αγοράσω επιπλέον λαδι ( ανα λογιζόμενος ότι μάλον έφτασε η ώρα για ανοιγμα του μοτερ :confused: , και είδα τις συσκευασίες διπλα δίπλα, καταλαβα...
Πήρα ένα λίτρο ημισυνθετικό λοιποόν και συμπλήρωσα άλλα 250 ml που χρειαζόταν.
Το θέμα είνα, μήπως δημιοθργηθεί πρόβλημα με την ανάμιξη των δύο τύπων λαδιών?
Να τα αφήσω έτσι οπως είναι, μέχρι την ώρα της επόμενης αλλαγής, συμπληρώνοντας από το ημισυνθετικό όταν χρειιαστει, ή, να τα αλλάξω εχ ολοκλήρου?
Ο τρόπος που δουλέυω το μηχανάκι είναι γενικά ήπιος, σπάνια το τσιτώνω.
Ζητώ τα φώτα σας επι του θέματος...

:blush:

Nostra
01/12/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
εξ' ολοκλήρου?


το πες μόνος σου... :wave2:

Antwnis
01/12/2006, 13:51
... ότι το σωστό είναι να αλλαχθούν μαζί με το φίλτρο.
(άντε πάλι 40 ?!!!)
Αυτό που δεν ξέρω είναι όμως αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στον κινητήρα δουλεύοντας με δύο ανάμικτους τύπους λαδιών..
Και τι είδους πρόβλημα?
:D

MUSTILI
01/12/2006, 14:00
Αλλαξε τα να παει στον δ***λο!!! Μην χαλασεις τη μηχανη!!!!!

loukasfilm
01/12/2006, 14:22
Άλλαξέ τα. Τουλάχιστον θα ξέρεις την επόμενη φορά.

OldMan
01/12/2006, 14:23
Δεν πρόκειται να πάει τίποτε ο (συγκεκριμένος) κινητήρας !!

Επίσης, δεν χρειάζεται να αλλαχτεί το φίλτρο !!

Το πρόβλημα είναι ότι προσθέτοντας σιγά σιγά ημισυνθετικό, θα ελαττώνεται ο ρυθμός "καψίματος' των συνθετικών οπότε πρακτικά θα είσαι αναγκασμένος να παρατηρείς και να συμπληρώνεις λάδια μέχρι την επόμενη αλλαγή τους !!

(το ίδιο κάναν οι κινέζοι πρεζάκηδες με διάλυμα οπίου...)

:wave2: :beer: :wave2:

Antwnis
01/12/2006, 14:54
:smokin:

όντως, αγαπητέ Oldman, o συγκεκριμένος κινητήρας δεν πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους υπερευαισθησίες.
Κάπου διαβάζοντας το sticky σου περι λαδιών, βγαίνει από τα συμφραζόμενα αυτο.
(ορισμός συν8ετικού λαδιού και τα ποικίλα "standards" των λαδοπαραγωγών.
Θα τα αφήσω λοιπόν μέχρι την επόμενη αλλαγή.
Το παρήγορο είναι ότι θεωρητικά τουλάχιστον, θα θέλει όλο και λιγότερο συμπλήρωμα. :smilea:
Φαντάζομαι βέβαια ότι σε εξελιγμένα σύγχρονα μοτέρ, η ανάμιξη θα ήταν ίσως εγκληματική..
Μερικά από τα οφέλη του ότι είμαι αρχαιολάγνος!::beer:

SeNNinhA
01/12/2006, 15:12
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΩΝ 2 ΤΥΠΩΝ ΛΑΔΙΟΥ

Άλλαξέ τα όταν έρθει η ώρα τους σύμφωνα με τα ημισυνθετικά (κι όχι με τα φουλ συνθετικά). Μέχρι τότε συμπλήρωνε όταν χρειαζεται. Μην ετάτε τα λεφτά σας άσκοπα.

karamoto
04/12/2006, 10:49
Κάτι γράφεις για δάκρυα λαδιού στον κινητήρα. Δηλαδή χάνει από κάποια φλάντζα?
Υπάρχει μία βρώμα ότι κάποια συνθετικά λιπαντικά διαλύουν τις φλάντζες και μπορούν να προκαλέσουν διαροές. Αν είναι έτσι εγώ θα τα άλλαζα αμέσως ακόμα και αν είναι απλά μία φήμη.

Κανονικά τα συνθετικά θα έπρεπε να αντέχουν (αν δεν μας δουλεύουν πολύ χοντρά οι λαδάδες) σε μεγαλύτερες καταπονήσεις χωρίς να καίγονται. Η εξήγηση λοιπόν που δίνουν οι οπαδοί των συνθετικών για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού είναι ότι τα συνθετικά λάδια έχουν μεγαλύτερη καθαριστική ικανότητα οπότε αφαιρούν κατάλοιπα που εμπόδιζαν την απώλεια λαδιού στον χώρο καύσης και έτσι προκύπτει η μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού. Αν είναι έτσι τότε μπορεί το συνθετικό να σου κάνει ένα καθαρισματάκι το οποίο ακούγεται θετικό. Μάλιστα αν ισχύει αυτό ίσως να συνεχίσει να καίει λίγο παραπάνω λάδι για λίγο ακόμα και αν το γυρίσεις σε μη συνθετικό λάδι.

kaps
04/12/2006, 12:41
Ναι αλλά να αναμιχθούν λάδια όπως φουλ συνθετικά με απλά ορυκτέλαια δεν νομίζω πως πρέπει να είναι σωστό . Επιπλέον σε τέτοια αλλαγή καλό θα είναι να αλλάξει φίλτρο λαδιού μιας και κρατάει κάποια ποσότητα και αυτό .:smilea:

Antwnis
04/12/2006, 13:52
...το σκεπτικο οτι μπορει να κα8αρίσουν τα συνθετικα σε ενα βαθμο καταλοιπα απο τον κινητήρα.
Βεβαια, δεν προσθεσα απλο ορυκτελαιο, προσθεσα το ημισυνθετικο της ιδιας εταιρίας που χρησιμοποιούσα και πιο πριν.
Ο κινητήρας παντως, δουλεύει μια χαρα.
Απο κει και περα χμμ... τι να πω?
Η νεκροψία θα δείξει!
:smilea:

kaps
05/12/2006, 09:26
θα συμπλήρωνα πως και τα λάδια του πρακτικερ δεν φημίζονται ας είναι και μάρκας:D
Στο ΧΤ μου έβαλα λάδια που αναφέρονταν σε μηχανές με αποτέλεσμα να πατινάρουν οι δίσκοι του συμπλέκτη .:mad:

gloum
05/12/2006, 12:25
Παιδία υπάρχει και η οικονομία(θα βάλω βενζίνη στην γειτονιά μου που έχει 85 λεπτά αντι να βάλω στην Αλεξάνδρας που έχει 98) και η χαζοοικονομία(θα βάλω λάδι δεν με ξέρει η μάνα μου με 5 ευρώ αντί να βάλω λάδι γνωστό στα 15).Η διαφορά είναι το λάδι το κρατάς ΠΟΛΥ καιρό και αν είναι καλό ησυχάζεις.Σε αυτά δεν χωράνε οικονομίες.Παλιά είχα ένα διχρονάκι rv 50 της suzuki.Ο ξάδερφος πριν απο εμένα που το είχε έβαζε λάδι από βενζινάδικα.Κάπνα παλαβή,βρώμα,το έπινε σαν να νεροφίδα και σε κάθε σερβις το κυλινδράκι έβγαζε 700 κιλά μάκα.Εγώ έβαζα castrol TTS(κορυφαίο διχρονόλαδο κατά την γνώμη μου).Όλα κόπηκαν.Αξίζει για ένα χιλιάρικο παρακάτω(3 ευρώ για τα μικρά του φόρουμ:) ) τέτοια ταλαιπωρία?Καλά λαδάκια και ησυχάζουμε παιδιά:) Και για δίχρονα και για τετράχρονα.Ειδικά για τα τελευταία ακόμα πιο πολύ.Κάθε πότε βάζουμε ώστε να κάνουμε οικονομία?:)

Antwnis
05/12/2006, 14:33
Παιδιά, πέρα από τα διπλομηνύματα, γράφτηκε οτι τα λάδια του πράκτικερ μπορει να ειναι Β ποιότητα.
Στα επώνυμα προιόντα, δεν συμβαίνει αυτό.
Το πρακτικερ κάνει μεν δικές του εισαγωγές, προμηθεύεται όμως και από την ελληνική αγορά απο τους εκάστοτε αντιπροσώπους.
Ειναι δυνατόν να έχει γκάμα λαδιων απο motul, valvoline, mobil, shell, castrol, elf, agip και να είναι....μαιμού?
Ίδιες συσκευασίες είναι, σφραγισμένες.
Σε κάποια οι τιμές είναι σφώς καλύτερες.
Στην περίπτωση μου που με κάθε 2 λιτρα valvoline είχε δώρο on pack συνθετικό λιπαντικό αλυσίδας 4000ml της valvoline, its a veeery good deal, νομίζω.
(άσχετο με τη δική μου μ@μ@κία που δεν είδα ότι ήταν συνθετικά);)

OldMan
05/12/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Ειναι δυνατόν να έχει γκάμα λαδιων απο motul, valvoline, mobil, shell, castrol, elf, agip και να είναι....μαιμού?

Μαϊμού όχι ....!!!

"Ειδικών" προδιαγραφών (φασοντζίδικα), ναι !!! :winka:

Antwnis
05/12/2006, 15:19
Αγαπητέ OLDMAN, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Και μιλάω ειδικά για τα λάδια, αντιψυκτικά που πουλάει το praktiker
(στις ηλεκτρικές του συσκευές, όντως φέρνει με προδιαγραφές μερικές φορές που αφορούν χώρες ανατολικής ευρώπης)
Μπορεί λοιπόν να κάνει και παραεισαγωγές, πέρα από το να προμηθεύεται από τον επίσημο αντιπρόσωπο, δεν παύουν όμως τα προιόντα να αναγράφουν επάνω τις προδιαγραφές που πληρούν και βέβαια να είναι πανομοιότυπα στις συσκευασίες με τα υπόλοιπα που βρίσκει κανείς στο εμπόριο.
Είναι δυνατόν οι πολυεθνικοί αυτοί κολσσοί, να ανέχονταν να συμβεί να διατίθονται στην αγορά λάδια με διαφορετικές προδιαγραφές απότι αναγράφονται στις συσκευασίες τους?
Δεεεν το νομίζω.
Άλλωστε, ειναι γνωστό το ότι είδικά στα λάδια αυτό που χτίζουν είναι το όνομα τους.
θα το ρίσκαραν έτσι?:dizzy:

OldMan
05/12/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
δεν παύουν όμως τα προιόντα να αναγράφουν επάνω τις προδιαγραφές που πληρούν και βέβαια να είναι πανομοιότυπα στις συσκευασίες με τα υπόλοιπα που βρίσκει κανείς στο εμπόριο.
Είναι δυνατόν οι πολυεθνικοί αυτοί κολσσοί, να ανέχονταν να συμβεί να διατίθονται στην αγορά λάδια με διαφορετικές προδιαγραφές απότι αναγράφονται στις συσκευασίες τους?

θα στεναχωρηθούμε πάλι... :sad:


Οι προδιαγραφές (API, JASO, ASTM κ.λ.π.) ΔΕΝ αφορούν στην ποιότητα ενός λιπαντικού !!!

Όπως διαπιστώνουμε στην πράξη ότι το λάδι της εταιρίας Α είναι "καλύτερο" από το λάδι της εταιρίας Β (ίδιων προδιαγραφών και τα δύο), έτσι υπάρχουν "καλύτερα" και "χειρότερα" λάδια της ίδιας εταιρίας με τις ΙΔΙΕΣ προδιαγραφές !!!

:wave2: :beer: :wave2:

gloum
05/12/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Παιδιά, πέρα από τα διπλομηνύματα, γράφτηκε οτι τα λάδια του πράκτικερ μπορει να ειναι Β ποιότητα.
Στα επώνυμα προιόντα, δεν συμβαίνει αυτό.
Το πρακτικερ κάνει μεν δικές του εισαγωγές, προμηθεύεται όμως και από την ελληνική αγορά απο τους εκάστοτε αντιπροσώπους.
Ειναι δυνατόν να έχει γκάμα λαδιων απο motul, valvoline, mobil, shell, castrol, elf, agip και να είναι....μαιμού?
Ίδιες συσκευασίες είναι, σφραγισμένες.
Σε κάποια οι τιμές είναι σφώς καλύτερες.
Στην περίπτωση μου που με κάθε 2 λιτρα valvoline είχε δώρο on pack συνθετικό λιπαντικό αλυσίδας 4000ml της valvoline, its a veeery good deal, νομίζω.
(άσχετο με τη δική μου μ@μ@κία που δεν είδα ότι ήταν συνθετικά);)

Συγνώμη φίλε μου.Κατάλαβα ότι τα λάδια ήταν μάρκα πρακτικερ(που αγνοώ εάν υπάρχει):):)

Antwnis
05/12/2006, 21:46
marka ladia practiker sto tenere!!
exw ena sobaro ais8hma mazi tou gia na tou kanw kati tetoio!!!:bigcry:

gloum
05/12/2006, 21:49
Έλα έλα μην κλαις...γούτσου γούτσου το μωρό....:a33: