PDA

View Full Version : Σφίξημο ρουλεμάν τιμονιού....



karamoto
06/12/2006, 14:49
Μετά από ένα ατύχημα που είχα το καλοκαίρι (τελείως ανόδινο για μένα ευτυχώς) αλλάχτηκε όλο το μπροστινό του Vstrom 650. Αυτό στην αρχή φαινόταν καλό (σε δυο χρόνια τα λαδάκια θα την θέλανε την ανακαίνιση τους).

Στην πράξη τα μαστόρια που την εφτιαξαν άφησαν πολύ λάσκα το ρουλεμάν του τιμονιού. Έτσι πέρα το ότι ακουγόταν στις λακούβες η μηχανή δεν έδινε την εντύπωση ευστάθειας που είχε παλιότερα.

Το πάω πίσω στα ξεφτέρια και μου λένε ότι έπρεπε να κάτσει λίγο το ρουλεμάν και μου το σφίγγουν με κατσαβίδι και σφυρί κατά βούληση και με μοναδικό έλεγχο να μην έχει τζόγους με το χέρι. Βελτίωση πολύ μικρή. Αργότερα σε σέρβις σε άλλο μηχανικό ζητάω να το ελένξει-σφίξει και διαφορά δεν βλέπω (μάλλον δεν το ακούμπησε).

Εννοείται ότι η μηχανή εξακολουθεί να δίνει χαλαρή αίσθηση και να κάνει κουνήματα. Τώρα δε με την αλλαγή των ελαστικών με άλλα πιό άκαμπτα το πράγμα χειροτέρεψε.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ το σφίξιμο του ρουλεμάν είναι ίσως το σημαντικότερο σημείο στο οποίο πρέπει να χρησιμοποιηθεί ροπόκλειδο (και όχι καλεμόσφυρο όπως συνηθίζουν οι μηχανικοί). Πρέπει όχι απλά να μην έχει τζόγους αλλά να παρέχει και τις σωστές αποσβέσεις στο τιμόνι άρα πρέπει να βιδωθεί ακριβώς και όχι απλά τόσο που να μην λασκάρει.

Εγώ ροπόκλειδο δεν έχω αλλά ούτε και το καταληλο γαντζόκειδο για να το εφαρμόσω στο παξιμάδι του ρουλεμάν το οποίο πρέπει να σφίξει με ροπή 45Nm (βλέπε αποσπάσματα από το service manual). Έχει κανείς καμία ιδέα πως να το σφίξω σωστά???????????????

στωωωωωωωωωωωω


71317

karamoto
06/12/2006, 14:51
Ιδού το σωστό σφίξιμο του ρουλεμάν στα 45Νm.


71318

karamoto
06/12/2006, 14:52
Ιδού και το πως πρέπει να ολοκληρωθεί η σωστή ρύθμιση. Με μέτρηση των τριβών στα 200-500γρ


71319

OldMan
06/12/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Έχει κανείς καμία ιδέα πως να το σφίξω σωστά????

Με γαντζόκλειδο και ροπόκλειδο (για ΣΩΣΤΟ σφίξιμο) :sad:

Εναλλακτικά με σφυροκάλεμο :uplate: μέχρι να αισθανθείς ότι το τιμόνι αρχίζει να "μαγκώνει" στο στρίψιμο δεξιά -αριστερά (με έμφαση στο κέντρο), οπότε και λασκάρεις ελαφρά !!!

(δυστυχώς το ( D ) θέλει "καργάρισμα", οπότε δεν είσαι για πολλά σφίγγε - λάσκαρε γιατί θα του γ@μήσεις την μάνα με το σφυροκάλεμο...) :sad:

karamoto
06/12/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με γαντζόκλειδο και ροπόκλειδο (για ΣΩΣΤΟ σφίξιμο) :sad:

Εναλλακτικά με σφυροκάλεμο :uplate: μέχρι να αισθανθείς ότι το τιμόνι αρχίζει να "μαγκώνει" στο στρίψιμο δεξιά -αριστερά (με έμφαση στο κέντρο), οπότε και λασκάρεις ελαφρά !!!

(δυστυχώς το ( D ) θέλει "καργάρισμα", οπότε δεν είσαι για πολλά σφίγγε - λάσκαρε γιατί θα του γ@μήσεις την μάνα με το σφυροκάλεμο...) :sad:

Ναι το μπουρδέλο το D θέλει 80Nm!!!

Και άντε ροπόκλειδο πες ότι βρίσκω από γνωστούς. Αυτό το ριμαδογαντζόκλειδο που το βρίσκω? Το πουλάνε στα μαγαζιά με τα σιδερικά?

OldMan
06/12/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
. Αυτό το ριμαδογαντζόκλειδο που το βρίσκω? Το πουλάνε στα μαγαζιά με τα σιδερικά?

Δύσκολο ...(πρέπει να πετύχεις το ίδιο άνοιγμα με το ίδιο πλάτος δοντιών και δεν νομίζω να είναι τυποποιημένα !!) :sad:

karamoto
06/12/2006, 15:16
ΟΚ

Ευχαριστώ.

Θα περάσω από τους εξουσιοδωτημένους του Ηρακλείου μήπως και η Suzuki τους έχει φορτώσει με κανένα.
Σιγά να μην έχουν και σιγά να μην το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Απορώ αν υπάρχει μηχανικός στην Ελλάδα που να κάνει την δουλειά με τον σωστό τρόπο.

pavlaras1
07/12/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
ΟΚ

Ευχαριστώ.

Θα περάσω από τους εξουσιοδωτημένους του Ηρακλείου μήπως και η Suzuki τους έχει φορτώσει με κανένα.
Σιγά να μην έχουν και σιγά να μην το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Απορώ αν υπάρχει μηχανικός στην Ελλάδα που να κάνει την δουλειά με τον σωστό τρόπο.

Δεν νομιζω να υπαρχει και αν υπαρχει ειναι αφαντος τα τελευταια 5 χρονια.

Ειμαι απογοητευμενος απο τους μηχανικους εχω αλλαξει 5 συνεργεια και το μηχανακι παει σαν κουδουνι.

Σιγουρα δεν ειναι για οδηγηση διοτι ειναι πολυ απροβλεπτη η οδηγικη του συμπεριφορα.

OldMan
07/12/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Σιγουρα δεν ειναι για οδηγηση διοτι ειναι πολυ απροβλεπτη η οδηγικη του συμπεριφορα.

Από ότι βλέπω στο σχέδιο του karamoto, το ρουλεμάν είναι με μπίλιες (ακτινικό).

Μπείτε στον κόπο να το αλλάξετε με βαρελοειδές (κωνικό) και θα δείτε μεγάλη βελτίωση (και στην λειτουργεία του και στην φθορά του...).

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
07/12/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
...... και θα δείτε μεγάλη βελτίωση (και στην λειτουργεία του

:wave2: :beer: :wave2:

Είσαι σίγουρος για το λειτουργία και αν ναι πως το εννοείς?

OldMan
07/12/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Είσαι σίγουρος για το λειτουργία και αν ναι πως το εννοείς?

:look: :confused: :look:

Δηλ. να αρχίσουμε να κατεβάζουμε σχέδια και διαγράμματα για ημι-αξονικές φορτίσεις ??


Υ.Γ.
Σου αρκεί ένα "πιο γλυκό τιμόνι" ?? :D

dirtbird
07/12/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :confused: :look:

Δηλ. να αρχίσουμε να κατεβάζουμε σχέδια και διαγράμματα για ημι-αξονικές φορτίσεις ??


:D

Αυτά με τον κουτσό (αν και δεν μ'αρέσει το προσωνύμιο), όχι σ'εμένα.




Σου αρκεί ένα "πιο γλυκό τιμόνι" ??

Από πότε το πιο βαρύ το βλέπεις με γλύκα? :look:

karamoto
07/12/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από ότι βλέπω στο σχέδιο του karamoto, το ρουλεμάν είναι με μπίλιες (ακτινικό).

Μπείτε στον κόπο να το αλλάξετε με βαρελοειδές (κωνικό) και θα δείτε μεγάλη βελτίωση (και στην λειτουργεία του και στην φθορά του...).

:wave2: :beer: :wave2:

Για την αλλαγή δεν χρειάζονται εξολκείς και τα συναφή? Άρα πάλι σε μαστοράντζα θα καταλήξω άρα καλό είναι να μάθω να τα σφίγκω μόνος μου.

OldMan
07/12/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτά με τον κουτσό (αν και δεν μ'αρέσει το προσωνύμιο),
Ούτε και μένα και μάλλον πρέπει να το κόψω ...!!! :blush:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Από πότε το πιο βαρύ το βλέπεις με γλύκα? :look:
Για V-Strom μιλάμε μάστορα !!

Καλύτερα να έχει ποιο "βαρύ" τιμόνι, παρά να πηγαίνει σαν το μηχανάκι μου στα 130 χ.α.ω. !!

(χώρια που γλυτώνει και το σταμπιλιζατέρ ...) :lol:

dirtbird
07/12/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ούτε και μένα και μάλλον πρέπει να το κόψω ...!!! :blush:


Για V-Strom μιλάμε μάστορα !!

Καλύτερα να έχει ποιο "βαρύ" τιμόνι, παρά να πηγαίνει σαν το μηχανάκι μου στα 130 χ.α.ω. !!

(χώρια που γλυτώνει και το σταμπιλιζατέρ ...) :lol:

Οκ.
Πάντως εγώ στο XX είμαι έτοιμος να γυρίσω στις μπίλλιες. :wave2:

stefanos
07/12/2006, 16:22
Μάλλον δεν συμφέρει μόνος σου γιατί βάλε δυναμόκλειδο κανα 150άρι βάλε και το ειδικό καρύδι....

billpos
07/12/2006, 18:56
Πρόσφατα (το Σάββατο το απόγευμα) άλλαξα ρουλεμάν στο DL650 και έβαλα κωνικά (δες και το σχετικό post στα posts του V-Strom για αλλαγή ρουλεμάν λαιμού)

Εκτός από ροπόκλειδο χρησιμοποίησα και 'ειδικό' κλειδί που το έφτιαξα μόνος μου από ένα 30αρι μακρύ καρυδάκι (έχει σημασία το μακρύ αλλοιώς θα βρίσκει) το οποίο σημάδεψα και έκοψα με προσοχή με ένα τροχό χειρός (πρώτα τα κάθετα κοψίματα, μετά τα οριζόντια, και μετά έφαγα τα ενδιάμεσα). Συνολικός χρόνος κατασκευής 10 λεπτά.

Το ίδιο έκανα και για το αντίστοιχο του ψαλιδιού πρίν από κανα μηνα που ήθελα να γρασάρω

Επίσης μπορεί κάποιος να το φτιάξει από σωλήνα και μετά να του ηλεκτροκολήσει ένα καρυδάκι πάνω για να πιάνει το ροπόκλειδο.

Γνώμη μου, μην επιχειρήσεις να τα κοπανήσεις με σφυροκάλεμο καθώς είναι αλουμινένια και σπάνε εύκολα (την έχω πατήσει). Ακόμα κι αν δεν σπάσουν, παραμορφόνωνται στις άκρες με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζουν καλά...

Επίσης, η Suzuki λέει τάση 200-500 gr για την κίνηση του λαιμού. Νομίζω είναι πολύ σφιχτά έτσι και το μηχανάκι δεν λέει να κρατήσει ευθεία (προσωπική εμπειρία όσο είχα τα παλιά ρουλεμάν)

Πάντως αν πάς δε μάστορα επέμενα για κωνικά. Έτσι κι αλλοιώς είναι καλύτερα και φθηνότερα (30 ? και τα 2 , μοντέλο FAG 36002X), και ρυθμίζονται 1 φορά.

ελπίζω να βοήθησα

kostisthegreek
07/12/2006, 21:54
Επειδή τα σφυροκάλεμα - σφυροκόπιδα - σφυροκατσάβιδα κλπ είναι πολύ διαδεδομένα σ΄αυτές τις δουλειές, χρησημοποιήστε τουλάχιστον κάτι παλιό να μην κόβει. Στην ανάγκη χαλάστε την κόψη του.Ενα παλιό κατσαβίδι είναι πιο εύκολο να το μετατρέψουμε σε λιγότερο ανώδυνο εργαλείο γι αυτή τη δουλειά.

stefanos
07/12/2006, 22:04
Αν βάζεται χέρι στο μηχανάκι δεν είναι ανάγκη να το βιάζετε.
Η παίρνεις εργαλεία και σου μένουν και μαστορεύεις γενικά για να κάνεις απόσβεση, ή το πάς σε μάστορα.
Ξεχάστε τα χτυπήματα με σφυροκάλεμα κατσαβίδια και τέτοια.
Αν έχεται εμπιστοσύνη στο χέρι σας έχει γαντζοκλειδα που ανοιγοκλείνουν όπως τα γαλλικά κλειδιά, ρυθμίζεται και προφόρτιση στην ανάρτηση.

karamoto
08/12/2006, 15:17
billpos πολύ καλή η λύση σου αλλά εδώ που μένω δεν έχω καθόλου εργαλία ούτε χώρο.

stefanos το μηχανάκι το πήγα ήδη σε μάστορα και μου το βίασε από όπου έχει τρύπα (με σφυριά κατσαβίδια και ότι άλλο βρήκε) και όλα αυτά για λάθος ρύθμιση γιαυτό θέλω να το κάνω μόνος μου. Δυστυχώς έχω χάσει και την λίγη εμπιστοσύνη που είχα στους μάστορες.

billpos
08/12/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
billpos πολύ καλή η λύση σου αλλά εδώ που μένω δεν έχω καθόλου εργαλία ούτε χώρο.

Μη νομίζεις, κι εγώ στο πεζοδρόμιο τη φτιάχνω. Οι γείτονες έχουν πλέον συνηθίσει τον 'τρελό που κάθε ΣΚ λύνει όλο το μηχανάκι'. Απλώς μένω σε πολύ ήσυχη γειτονιά και δεν έχω περαστικούς κλπ.

Για τα εργαλεία όμως δεν μπορείς να την παλέψεις. Αν δεν έχεις, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επίσης το ρεγουλάρισμα του λαιμού δεν είναι και πολύ εύκολη δουλειά

Όπως είχα πεί και σε παλιότερο post με θέμα την ιδιοενασχόληση με την συντήρηση και τις επισκευές της μοτο, ξεκινάς από τα εύκολα και βελτιώνεσαι αγοράζοντας σιγά- σιγά και εργαλεία.