PDA

View Full Version : Καλιμπρα ερωτηση



Xrider
07/12/2006, 23:06
Ερωτηση
Μηχανη μετα απο ατυχημα που παει καλιμπρα,ερχεται και γινεται οπως ηταν η μετα απο καιρο ξαναπαιρνει?
Εχω καλιμπραρισμενο το παπι και ξερω..αλλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες.Κυριως απο αυτους που πηγαν σε καλιμπρα.

GIXXERAKIAS
07/12/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ερωτηση
Μηχανη μετα απο ατυχημα που παει καλιμπρα,ερχεται και γινεται οπως ηταν η μετα απο καιρο ξαναπαιρνει?
Εχω καλιμπραρισμενο το παπι και ξερω..αλλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες.Κυριως απο αυτους που πηγαν σε καλιμπρα. ΕΦΟΣΟΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΧΤΕΙ-ΜΕΤΡΗΘΕΙ" σωστα στην καλιμπρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα φιλε μου:wave2:

Xrider
07/12/2006, 23:45
Μοτο με πλαισιο αλουμινου μετα απο τρακα και καλιμπρα (σωστα ολα) απο κραδασμους,μικροχτυπηματα,λακουβες κλπ..παραμενει σωστη?

stefanos
07/12/2006, 23:50
Νομίζω οτι είναι απο τις δουλειές που πραγματικά μετράει η τέχνη και μαστοριά και η πείρα.
Το "οπως ήταν πρίν" είναι μάλλον αδύνατο.
Το "πολύ κοντά" πιστεύω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Αν είσαι στην φάση "δεν νιώθω διαφορά με πρίν" είσαι οκ.
Τα παπιά στραβώνανε και σε ανέβασμα πεζοδρόμιο.

Xrider
07/12/2006, 23:54
Δεν μιλαω για παπακι.Απλα απο καλιμπρα ξερω γιατι εχω παει το παπι μου 2 φορες.
Για μοτο με ενδιαφερει...

stefanos
08/12/2006, 00:00
Στα "αλουμίνια" τα πράγματα είναι περίπλοκα γιατί στην πραγματικότητα δεν νομίζω να βρισκεις εύκολα τι κράμα και τι διεργασίες κατασκευής χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής.
Θεωρητικά μπορούμε να λέμέ οτι θέμε αλλά ίσως να είναι και π@π@ριές τελικά.
Εκεί νομίζω πρέπει να ακούσεις το μάστορα που το χει ξανακάνει.

mitsakos_1985
03/05/2011, 11:33
Πόσο κοστίζει για να πας μια μοτο σε συνεργειο με καλιμπρα? Εχω μια παλια μηχανη κ η μπροστινη ροδα με ισιο τιμονι στριβει λιγο αριστερα

OldMan
03/05/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsakos_1985
Πόσο κοστίζει για να πας μια μοτο σε συνεργειο με καλιμπρα?
Αν είναι κοντα στο σπίτι σου, τίποτε ...

Αν είναι αρκετά μακριά, ρώτα ένα γκοντζαμάνη .. :winka:

stefanos
03/05/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι αρκετά μακριά, ρώτα ένα γκοντζαμάνη .. :winka:

Νομίζω αν "τραβάει" λίγο δεν χρειάζεται φόρτωμα:D

OldMan
03/05/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω αν "τραβάει" λίγο δεν χρειάζεται φόρτωμα:D
Τότε δεν χρειάζεται και καλίμπρα Πάτερ.. .:D

Της δίνει για γερή από την ανάποδη μερια πάνω σε ντουβάρι και έιναι μπρούκλης... :winka:

tifoso4ever
03/05/2011, 14:43
Θεωρητικα, τα αλουμινενια πλαισια ΔΕΝ επισκευαζονται / ισιωνονται σε καλιμπρα...Και μαλλον δεν θα επερεπε, αφου το αλουμινιο και τα κραματα του υποφερουν απο το "φαινομενο μνημης" οπως το αποκαλουν, και το πιθανοτερο ειναι να σπασει κατα τη διαδικασια επαναφορας του πανω στην καλιμπρα, στην εργοστασιακη κατασταση, και ΑΝ επιζησει, μαλλον θα αρχισει να ξαναστραβωνει απο μονο του - ελαχιστα αλλα θα το κανει - μετα απο λιγο καιρο...
ΔΕΝ εχω κανει διατριβη, πανω στο θεμα αυτο, αλλα απο οσα εχω διαβασει εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα...
Πρακτικα, οσους γνωστους ηξερα με στραβωμενο αλουμινενιο πλαισιο, απλα το πεταξαν...
Η τεχνολογια αλλαζει και ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα και να λεω μπουρδες, αλλα...
ΔΕΝ θα εμπιστευομουν να καβαλησω μηχανη με επισκευασμενο αλουμινενιο πλαισιο...

lspiros
03/05/2011, 15:34
11 χρονια δουλευα στην Eλληνικη.Βιομηχανια.Αλλουμινιου ΕΛΒΑΛ,στο τμημα θερμης ελασης.με εξαγωγες σε εταιρειες αυτοκινητοβιομηχανιας και μοτοβιομηχανιας (bmw,kawasaki)αλλα και ναυπηγικα κραματα,καθως και αλλα για αεροναυπηγικη.
να ξερετε οτι τα διαφορα κραματα αλουμινιου,απο τα πιο μαλακα 1050,8050,8079 στα ημισκληρα 3003,5005,5052 ως τα παρα πολυ σκληρα 5182,5086 κτλ κτλ μετα απο ισιωμα στο συγκεκριμενο σημειο χανουν τις μηχανικες τους ιδιοτητες και εχουν την ταση σε ενδεχομενη καταπονηση να ακολουθησουν την πρωτυτερα οδο(στραβωμα).
για να ξανααποκτηθουν οι μηχανικες αντοχες χρειαζεται χυτευση εκ νεου,ομογενοποιηση σε φουρνους ανοπτησης,θερμη ελαση κτλ κτλ:wave2:

andgeo
03/05/2011, 15:58
ούτε o Chuck δεν σε σώζει ...

smooth criminal
03/07/2011, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Θεωρητικα, τα αλουμινενια πλαισια ΔΕΝ επισκευαζονται / ισιωνονται σε καλιμπρα...Και μαλλον δεν θα επερεπε, αφου το αλουμινιο και τα κραματα του υποφερουν απο το "φαινομενο μνημης" οπως το αποκαλουν, και το πιθανοτερο ειναι να σπασει κατα τη διαδικασια επαναφορας του πανω στην καλιμπρα, στην εργοστασιακη κατασταση, και ΑΝ επιζησει, μαλλον θα αρχισει να ξαναστραβωνει απο μονο του - ελαχιστα αλλα θα το κανει - μετα απο λιγο καιρο...
ΔΕΝ εχω κανει διατριβη, πανω στο θεμα αυτο, αλλα απο οσα εχω διαβασει εχω καταληξει σε αυτα τα συμπερασματα...
Πρακτικα, οσους γνωστους ηξερα με στραβωμενο αλουμινενιο πλαισιο, απλα το πεταξαν...
Η τεχνολογια αλλαζει και ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα και να λεω μπουρδες, αλλα...
ΔΕΝ θα εμπιστευομουν να καβαλησω μηχανη με επισκευασμενο αλουμινενιο πλαισιο...
Συμφωνω με tifoso4ever,ουτε εγω θα εμπιστευομουν αλ.πλαισιο απο επισκευη,και αυτα ηταν και τα λογια του μαστορα μου οταν τον ρωτησα αμα ειναι καλη ιδεα να παω το τοτε hornet μου(08 μοντελο)για ισιωμα(και να φανταστεις το πλαισιο του δεν ειναι αλουμ.).

vaska
03/07/2011, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
11 χρονια δουλευα στην Eλληνικη.Βιομηχανια.Αλλουμινιου ΕΛΒΑΛ,στο τμημα θερμης ελασης.με εξαγωγες σε εταιρειες αυτοκινητοβιομηχανιας και μοτοβιομηχανιας (bmw,kawasaki)αλλα και ναυπηγικα κραματα,καθως και αλλα για αεροναυπηγικη.
να ξερετε οτι τα διαφορα κραματα αλουμινιου,απο τα πιο μαλακα 1050,8050,8079 στα ημισκληρα 3003,5005,5052 ως τα παρα πολυ σκληρα 5182,5086 κτλ κτλ μετα απο ισιωμα στο συγκεκριμενο σημειο χανουν τις μηχανικες τους ιδιοτητες και εχουν την ταση σε ενδεχομενη καταπονηση να ακολουθησουν την πρωτυτερα οδο(στραβωμα).
για να ξανααποκτηθουν οι μηχανικες αντοχες χρειαζεται χυτευση εκ νεου,ομογενοποιηση σε φουρνους ανοπτησης,θερμη ελαση κτλ κτλ:wave2:

Όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει "άνθρακες ο θησαυρός".


Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο Σπύρος.

Είχαμε στην Πάτρα έναν μάστορα που αγόρασε καλίμπρα κι άρχισε να σιάχνει ότι του πηγαίνανε. Ένα χρόνο μετά μετακόμισε το συνεργείο του (στη Ναύπακτο νομίζω). Κανένα από τα μηχανάκια που του πήγανε (μεταξύ αυτών κι ένα δικό μου) δεν ξανάγινε μηχανάκι.

:wave2: :wave2: :wave2:

congate7
14/06/2020, 20:49
Για να περάσει καλίμπρα ένα μηχανάκι πρέπει να έχει και το υποπλαίσιο πάνω;
Το δικό μου έσπασε και το έβγαλα, το πλαίσιο φαίνεται ότι έχει πάρει σε ένα σημείο σίγουρα και τα μπροστινά έχουν χάσει τη ευθυγράμμιση τους.
Αξίζει να το φορτώσω και να το πάω για καλίμπρα;

doctor_john
14/06/2020, 21:02
To υποπλαίσιο δεν είναι απαραίτητο.
Ρώτησε όμως τον μηχανικό που θες να το πας αν μπορεί να κάνει διορθώσεις στο πλαίσιο σου γενικά.
Ίσως είναι λογικό να κοιτάξεις και για κάποιο ολόκληρο r6 με πρόβλημα στο μοτέρ σε μάντρα με ανταλλακτικά.

Αν αποφασίσεις αλλαγή πλαισίου, ρώτησε τον διεκπεραιωτή που θα αναλάβει την δήλωση του, τι χρειάζεται να γράψει
ο έμπορος ανταλλακτικών στην απόδειξη αγοράς που θα σου δώσει.

viper1
15/06/2020, 02:45
Για να περάσει καλίμπρα ένα μηχανάκι πρέπει να έχει και το υποπλαίσιο πάνω;
Το δικό μου έσπασε και το έβγαλα, το πλαίσιο φαίνεται ότι έχει πάρει σε ένα σημείο σίγουρα και τα μπροστινά έχουν χάσει τη ευθυγράμμιση τους.
Αξίζει να το φορτώσω και να το πάω για καλίμπρα;

Δεν έμειναν και πολλά από το μηχανάκι.... αξίζει να το ισιωσεις? Προσωπικά δεν έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Εκτός και αν βρεις σκελετό με χαρτιά. Αλλά με τα περιφερειακά τι θα κάνεις?

congate7
15/06/2020, 10:24
Αν αξίζει να ισιώσει πάει για track bike οπότε τα περιφερειακά δε με απασχολούν.
Αλλά θα αντέξει σαν track bike; Δε λέω να φάει κι άλλη τούμπα, αλλά μήπως με τα ζόρια αρχίσει να ξαναπαίρνει σιγά σιγά.

viper1
15/06/2020, 10:29
Αν αξίζει να ισιώσει πάει για track bike οπότε τα περιφερειακά δε με απασχολούν.
Αλλά θα αντέξει σαν track bike; Δε λέω να φάει κι άλλη τούμπα, αλλά μήπως με τα ζόρια αρχίσει να ξαναπαίρνει σιγά σιγά.

Από ότι διάβασα το αλουμίνιο έχει ένα θέμα...

congate7
15/06/2020, 10:44
Τα ίδια διαβάσαμε... :lol:

viper1
15/06/2020, 11:09
Το κόστος λύσει δεσε Καλιμπρα ότι έχει σπάσει από τα εσωτερικά πολυεστερικα κλπ θα σου κοστίσει περισσότερο απο Το να βρεις ένα άχαρτο με υπεύθυνη δήλωση για πίστα. Νομίζω οτι αν το σπάσεις για ανταλλακτικά σε συμφέρει περισσότερο

congate7
18/06/2020, 16:28
Κάπως έτσι έφυγε προχθές
418960

Σήμερα γύρισε με αυτό
418961

Pew
18/06/2020, 18:44
Μπόμπα, αναψε και ενα τσιγαρο τωρα!! :beer:

panos_zip
20/06/2020, 17:05
Αρα πήρε λιγο
και ειναι μεσα στα όρια οπότε το αφηνεις ετσι?
Αν ειναι ετσι κομπλέ.

Μια χαρα θα ειναι για τρακμπαικ. Τι έγινε που έπεσες?

congate7
20/06/2020, 17:27
Ακριβώς όπως τα λες. Ο μάστορας όταν με πήρε να το πάρω μου είπε: όσο και να μην το πιστεύεις είναι ίσιο!




Τι έγινε που έπεσες?

Κάπου εδώ (https://www.google.gr/maps/@38.1341085,23.4202126,163m/data=!3m1!1e3) στο ανέβα κάνοντας τις δύο αριστερές μία,
βγήκα τέρμα δεξιά και μάλλον πάτησα σκόνες ή γραμμή έφυγε το πίσω και μετά ήχος και φως.
Οι κουτρουβάλες σταμάτησαν στην κορυφή της δεύτερης.

zannisvel
20/06/2020, 17:55
Πάλι καλά φίλε που δεν έπαθες τίποτα με τέτοια πτώση!!
Με ένα R6 Raven edition του 2007 είχα φάει και εγώ την πρώτη μου καλή τούμπα,
Τελικά το μηχανάκι έγινε μπλε αφού είχα βρει όλα τα πλαστικά και το ντεπόζιτο.
Είχα σπάσει υποπλαίσιο και ψαλίδι.
Δε ξέρω αν σε συμφέρει να το ξαναφέρεις σε κατάσταση που να οδηγείται, εκτός αν το κάνεις όλο μόνος σου.
Όπως και να έχει καλή επιτυχία!!

congate7
20/06/2020, 20:16
Το μόνο έξοδο που με φοβίζει από σέρβις είναι τα μπροστινά, που ήθελα ούτως ή άλλως να τα κάνω, και έχουν πάρει λίγο.
Το μεγάλο το ζόρι θα είναι όταν θα αρχίσω να καταργώ καλώδια από φώτα, φλας και λοιπά αχρείαστα για την πίστα.
Δε βιάζομαι να το ζωντανέψω. Με νοιάζει να το παλέψω μόνος μου σιγά σιγά και να το έχω για την πίστα.

sapila racing
20/06/2020, 20:56
Το μόνο έξοδο που με φοβίζει από σέρβις είναι τα μπροστινά, που ήθελα ούτως ή άλλως να τα κάνω, και έχουν πάρει λίγο.
Το μεγάλο το ζόρι θα είναι όταν θα αρχίσω να καταργώ καλώδια από φώτα, φλας και λοιπά αχρείαστα για την πίστα.
Δε βιάζομαι να το ζωντανέψω. Με νοιάζει να το παλέψω μόνος μου σιγά σιγά και να το έχω για την πίστα.

Δεν χρειάζεται να καταργήσεις τίποτα στην ουσία.
Απλά τα αποσυνδέεις. Εγώ έτσι έκανα στο δικό μου R6 οταν του έβαλα πολυεστερικό.
Φτιαξτο trackbike, θα ειναι η 2η ζωή του! :beer:

panos_zip
21/06/2020, 10:37
Πάλι καλά που δεν χτύπησες!

Εύκολο είναι, πολυεστερικο κουστούμι, tie wraps παντου και τέλος..
Για τα μπροστινα μην ασχοληθεις κάν να τα ισιώσεις. Υπαρχουν μεταχειρισμένα παρα πολλά. Απ έξω φυσικά, Ελλάδα δεν εχει πολλά πράγματα.

nassosxlvbros
21/06/2020, 12:28
Παλιά είχα ρωτήσει στον Παπουτσά για να του πάω ένα LC4 σε άριστη μηχαννική κατάσταση με 7000 κμ αλλά θεόστραβο... (ατσάλινος σκελετός-χρωμομολυβδαίνιο νομίζω) Ζήταγε 650€ και μόνο το μοτέρ νάναι βιδωμένο πάνω όπως ήταν,χωρίς σέλλες και πλαστικά,και εγγυημένα θα το έκανε ίσιο.
Σε 2 σημεία όμως έκανα πίσω και δεν ασχολήθηκα:
1) Το μηχανάκι μου είπε θα ήταν εντελώς ίσιο μεν αλλά όχι ουδέτερο σε συμπεριφορά δε....(δε μου άρεσε αυτό) και,
2) 820 € έδινε η ΚΤΜ πλαίσιο κούτα, απλά κόβοντας το λαιμό με τον αριθμό από το παλιό και στέλνοντάς τον...

Αν βάλεις και την ταλαιπωρία,δηλ. κόστος επισκευής και μεταφοράς πέρα δώθε στη καλίμπρα,μάλλον δεν αξίζει ο κόπος...πιο φτηνά θα έρθει να βρεις ένα ίδιο μεταχείρω με κολλημένο μοτέρ αλλά ίσιο σκελετό και να φτιάξεις ένα σωστό ΚΑΙ ΙΣΙΟ μηχανάκι, παρά να έχεις ένα "στο περίπου ίσιο" όσο καλό και φτηνό να σου ακούγεται....Έχω οδηγήσει τέτοιο "στραβολόισιο" (Ζ750) και απλά το επέστρεψα....
Με λίγα λόγια :
Αν το πλαίσιο που πας για ίσιωμα δεν υποστεί θερμική κατεργασία -από τεχνικό που να ξέρει τι του γίνεται-δηλ.να έχει εγγυημένα μηδενικές τάσεις (δηλαδή αν κόψεις σε ένα σημείο το πλαίσιο να μην αλλάξουν οι τομές κατεύθυνση ούτε δέκατο της μοίρας) απλά δεν ασχολείσαι. Ένα στραβό μηχανάκι δεν οδηγιέται καλά καλά σε νορμάλ οδήγηση, πόσο μάλλον να το πιέσεις και σε πίστα...........

nassosxlvbros
21/06/2020, 12:43
Κάπως έτσι έφυγε προχθές
418960

Σήμερα γύρισε με αυτό
418961

Απορία:
Αυτή τη διαφορά στη κάστερ τη θεωρεί νορμάλ ο μάστορας δηλαδή;

bros400pgm
21/06/2020, 12:51
Απορία:
Αυτή τη διαφορά στη κάστερ τη θεωρεί νορμάλ ο μάστορας δηλαδή;

Δεν ειναι η πραγμτικη διαφορα βρε :lol:
Ενα σχεδιο ειναι να καταλαβαινουμε τα συμβολα και τις διαφορές τιμών :beer:

nassosxlvbros
21/06/2020, 13:10
Δεν ειναι η πραγμτικη διαφορα βρε :lol:
Ενα σχεδιο ειναι να καταλαβαινουμε τα συμβολα και τις διαφορές τιμών :beer:

Βρε ναι,αλλά πήρε μόνο 0,41της μοίρας;

too good to be true που λεν και στο χωριό....

congate7
21/06/2020, 16:11
Είναι μέσα στα όρια για 0,09 της μοίρας οπότε για το μάστορα είναι εντός. Τώρα τα όρια πως και γιατί είναι τόσα δεν το γνωρίζω.
Το μηχανάκι δεν τράκαρε, έπεσε και βρήκαν και τα μπροστινά κάπου και έγινε ότι έγινε.
Οι μετρήσεις που βλέπεις είναι όπως το πήγα, δεν έκανε τίποτα από ισιώματα.

Όταν τον πήρα να κανονίσω να το πάω και του είπα τι και πως είχε πάθει δεν πρότεινε να μην του το πάω καν, μπορεί να πάει πολύ και τέτοια.
Εγώ ήθελα κατ' αρχήν να το μετρήσω και μετά θα έβλεπα.

nassosxlvbros
22/06/2020, 08:00
Είναι μέσα στα όρια για 0,09 της μοίρας οπότε για το μάστορα είναι εντός. Τώρα τα όρια πως και γιατί είναι τόσα δεν το γνωρίζω.
Το μηχανάκι δεν τράκαρε, έπεσε και βρήκαν και τα μπροστινά κάπου και έγινε ότι έγινε.
Οι μετρήσεις που βλέπεις είναι όπως το πήγα, δεν έκανε τίποτα από ισιώματα.

Όταν τον πήρα να κανονίσω να το πάω και του είπα τι και πως είχε πάθει δεν πρότεινε να μην του το πάω καν, μπορεί να πάει πολύ και τέτοια.
Εγώ ήθελα κατ' αρχήν να το μετρήσω και μετά θα έβλεπα.

Δε ξέρω αν κατάλαβες το ίδιο, αλλά σα να μου φάνηκε πως ο τύπος βαριέται λίγο τη ζωή του...Εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε πάντως και το στυλ "φέρτο αλλά δε ξέρω και κοστίζει τόσο δε θάναι όπως παλιά" τι να πω....Άνθρωποι που πήγαν πάντως ΙΣΙΟ μηχανάκι ΚΟΥΤΑΣ τους τό'βγαλε κάπως στραβό και το ίδιο μηχανάκι μετά από 2 χρόνια αγώνες και πάμπολλες πτώσεις το έβγαλε ίσιο!!!!

congate7
22/06/2020, 13:56
Δε ξέρω αν κατάλαβες το ίδιο, αλλά σα να μου φάνηκε πως ο τύπος βαριέται λίγο τη ζωή του...Εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε πάντως και το στυλ "φέρτο αλλά δε ξέρω και κοστίζει τόσο δε θάναι όπως παλιά" τι να πω....Άνθρωποι που πήγαν πάντως ΙΣΙΟ μηχανάκι ΚΟΥΤΑΣ τους τό'βγαλε κάπως στραβό και το ίδιο μηχανάκι μετά από 2 χρόνια αγώνες και πάμπολλες πτώσεις το έβγαλε ίσιο!!!!

Στο τηλέφωνο το ίδιο κατάλαβα, όταν του το πήγα τα ίδια μου είπε αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω εγώ να το μετρήσω ήθελα και μετά θα έβλεπα.
Από κοντά δεν τον είδα να βαριέται τη ζωή του αλλά περισσότερο να μη θέλει να φορτωθεί ευθύνες.
Αν για παράδειγμα η γωνία του κάστερ ήταν 0,09 εκτός ορίου θα μου έλεγε, πιστεύω, άστο έτσι, δεν αξίζει, είναι πολλά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.