PDA

View Full Version : λαδια και λοιπα καταλοιπα



nikos force
12/12/2006, 17:38
θελω να κανω μερικες ερωτησεις γενικου περιεχομενου...:) ερωτηση πρωτη, ανσε 4τ κινητηρα στο ντεποζιτο ριξεις βενζινη με λαδι μιξης τι παθαινει?? πχ ...εγω με διχρνο και καβατζα μπιτονακι με αναμειγμενα λαδι-βενζινη, φιλος με dr. ξεμενει. αν βαλει λιγη απο τη βενζινη μου τη παθαινει????ερωτηση δυο, αλλαζω λαδια στη 4τ μηχανη μου. η χοανη με την οποια βαζω τα λαδια εχει καποια ελαχιστα υπολειματα (αφανη στο ματι) ειτε απο βανζινη ειτε απο wd40 πχ.και το παρατηρω καθως βαζω το λαδι και αυτο επειδη στην επιφανεια του λαδιου βλεπω κατιπολυ μικρες καφε κυλιδες. και οι οποιες πανε μαζι με το λαδι μεσα στη μηχανη. εδω τι μπορει να παθω?

SPORAKIAS
12/12/2006, 17:58
για το πρωτο...(το DR τετραχρονο δεν ειναι?) αυτο που θα συμβει ειναι οτι θα μπουκωσει του κερατα....ετσι νομιζω...:rolleyes: :p

για το δευτερο δεν ξερω...αλλα αμα ειναι οπως λες ελαχιστα εως ανυπαρκτα μαλλον δεν θα συμβει τπτ...:wave2:

OldMan
12/12/2006, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ανσε 4τ κινητηρα στο ντεποζιτο ριξεις βενζινη με λαδι μιξης τι παθαινει??
Ότι και ο 2Τ κινητήρας...



Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
αλλαζω λαδια στη 4τ μηχανη μου. η χοανη με την οποια βαζω τα λαδια εχει καποια ελαχιστα υπολειματα (αφανη στο ματι) ειτε απο βανζινη ειτε απο wd40 πχ.και το παρατηρω καθως βαζω το λαδι και αυτο επειδη στην επιφανεια του λαδιου βλεπω κατιπολυ μικρες καφε κυλιδες. και οι οποιες πανε μαζι με το λαδι μεσα στη μηχανη. εδω τι μπορει να παθω?
Το μοτέρ σου έχει μέσα του ΠΟΛΥ περισσότερα υπολείματα από αυτά που έχει το χωνί...

nikos force
12/12/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι και ο 2Τ κινητήρας...



τιποτα δηλαδη?????απλα θα βγαζει καπνα?????δηλαδη σε μια στραβη του στυλ ξεμειναμε δεν υπαρχει προβλημα?

stefanos
12/12/2006, 21:58
Αν ξεμείνεις εσύ θα υπάρχει πρόβλημα.
Αυτός καλυμένος είναι.:lol:

airamhag
15/12/2006, 10:45
τι ειναι το λαδι μιξης ??:look:

stefanos
15/12/2006, 11:31
Το λάδι για τους δίχρονους κινητήρες.
Παλαιώτερα έπρεπε να ανα-μίξεις την κατάληλη ποσότητα λαδιού με την βενζίνη πρίν την βάλεις στο ντεπόζιτο.
Τώρα τα μηχανάκια κάνουν μόνα τους αυτή την δουλειά.
Το μίξης μας έμεινε απο τότε.

airamhag
15/12/2006, 11:36
να συνεχισω να ρωταω..ή...να το αφησω καλυτερα...:look:

γιατι επρεπε να βαζεις κ λαδι στην βενζινη ?
αυτο γινεται μονο στα 2χρονα ?

gloum
15/12/2006, 12:26
Ναι..Οι δίχρονοι κινητήρες είναι σχεδιασμένοι έτσι ώστε να καίνε βενζίνη και λάδι σε αναλογία απο 1-5%.Το χρησιμοποιούν και για λίπανση και για καύσιμο.ΔΕΝ βάζεις τα ίδια λάδια με τετράχρονα(στα κάρτερ πχ).Αν πας σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί θα βρεις λάδια που γράφουν 2T. Αυτά είναι τα κατάλληλα.Στα λάδια που καίνε οφείλεται και η μυρωδία και ο (πλέον με τα καινούργια όχι τόσο πολύ) καπνός των δίχρονων κινητήρων.Τα πιο σύγχρονα δίχρονα είχαν μια αντλία λαδιού ώστε να βάζεις σε ξεχωριστό δοχείο την βενζίνη και σε ξεχωριστό το λάδι και η μίξη γινόταν αυτόματα.Σε πιό παλιά το έκανες από μόνος σου.Μπορείς πάντως ακόμα και στα σύγχρονα να κάνεις την μίξη μόνος αν θες.Καλύφθηκες? :)

airamhag
15/12/2006, 12:29
εχω πολυ μελλον..δεν καλυπτομαι με τιποτα..ασε..δραμα η κατασταση...

βοηθησες παντως αρκετα!

ευχαριστω !!

gloum
15/12/2006, 12:33
Πάνε εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Two_stroke) για μερικά βασικά για τους δίχρονους κινητήρες.Σε απλή και κατανοητή (αγγλική όμως) γλώσσα:)

kaps
15/12/2006, 14:05
Και επιπλέον μπορείς να μυρίζεις ωσάν φράουλα . Δλδ υπάρχουν λαδάκια μίξης που καιγόμενα παράγουν ευωδία :rotflmao: αντί την αρωματίλα του καιόμενου λαδίου:lol:

airamhag
15/12/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Και επιπλέον μπορείς να μυρίζεις ωσάν φράουλα . Δλδ υπάρχουν λαδάκια μίξης που καιγόμενα παράγουν ευωδία :rotflmao: αντί την αρωματίλα του καιόμενου λαδίου:lol:


δεν με πειθεις...για να εχει καλο αποτελεσμα πρεπει να υπαρχει κ υποδοχη για αρωματικα αλατα..






κ τετοιο πραμα δεν υπαρχει!!!





















ή υπαρχει ?:look:


















:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τωρα φταιω εγω για το σπαμμιν ?οχι πειτε μου !

OldMan
15/12/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν με πειθεις...για να εχει καλο αποτελεσμα πρεπει να υπαρχει κ υποδοχη για αρωματικα αλατα..
κ τετοιο πραμα δεν υπαρχει!!!
ή υπαρχει ?:look: [/SIZE]

Τα ρίχνεις είτε κατευθείαν στο ψυγείο ή στο δοχείο διαστολής του ψυκτικού ..!! :D

(οι αερόψυκτοι είναι καταδικασμένοι στο να μην "χαλαρώνουν" ...)

alex14
15/12/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα ρίχνεις είτε κατευθείαν στο ψυγείο ή στο δοχείο διαστολής του ψυκτικού ..!! :D

(οι αερόψυκτοι είναι καταδικασμένοι στο να μην "χαλαρώνουν" ...)

Οι αεροελαιοψυκτοι ? :rolleyes:

OldMan
15/12/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Οι αεροελαιοψυκτοι ? :rolleyes:
Λίγα πράγματα... :sad:

stefanos
15/12/2006, 15:14
Δεν χρειάζονται άλατα, αν χρησιμοποιείς καστορέλαιο.

airamhag
15/12/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν χρειάζονται άλατα, αν χρησιμοποιείς καστορέλαιο.

γιατι τι κανει το καστορελαιο ?( υπαρχει τετοιο πραμα ? )

επειδη εχω την εντυπωση οτι με δουλευετε ασχημα (οοοοχι ! μην το ξαναπεις αυτο!!)

κ εγω φευγω...παω για ..ιδιαιτερα...εχω κ μια τιμωρια να γραψω..:sad:
:wave2:

alex14
16/12/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
γιατι τι κανει το καστορελαιο ?( υπαρχει τετοιο πραμα ? )

επειδη εχω την εντυπωση οτι με δουλευετε ασχημα (οοοοχι ! μην το ξαναπεις αυτο!!)

κ εγω φευγω...παω για ..ιδιαιτερα...εχω κ μια τιμωρια να γραψω..:sad:
:wave2:

:rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
16/12/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Και επιπλέον μπορείς να μυρίζεις ωσάν φράουλα . Δλδ υπάρχουν λαδάκια μίξης που καιγόμενα παράγουν ευωδία :rotflmao: αντί την αρωματίλα του καιόμενου λαδίου:lol:

Το έχω βάλει στο DT μου την φράουλα και έχει πολύ πλάκα

tifoso4ever
16/12/2006, 18:44
καιμιαπουταναφεραμε,
1) αντλια λαδιου (για να γινεται αυτοματα η μιξη του λαδιου με τη βενζινη) διεθεταν ολα τα διχρονα για χρηση δρομου απο το '70...Τα αγωνιστικα (ασφαλτινα ή χωματινα) δεν διαθετουν ακομα και σημερα...(βαζεις το λαδι στο ρεζερβουαρ)
2) τα "αρωματικα" διχρονολαδα ειναι για κινητηρες χαμηλης αποδοσης (βλεπε σκουτερακια) και δεν θα τα συνιστουσα για μεγαλυτερους κινητηρες.
ΜΟΝΟ συνθετικα 100% απο γνωστο κατασκευαστη, αν θες να διατηρησεις το μοτερακι σου υγιες και χωρις καταλοιπα για πολλα πολλα χιλιομετρα...
Αλλα αυτα τα ξερατε, ηδη, ετσι???
:beer:

gloum
16/12/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το έχω βάλει στο DT μου την φράουλα και έχει πολύ πλάκα

Πλάκα μπορεί να έχει αλλά καλά θα έκανες να του έβαζες κανένα λαδάκι της προκοπής..Εγώ στο DT έβαζα castrol tts και ήταν πολύ καλό..αν και ακριβό

HORNET600F
16/12/2006, 23:14
i. Αν βάζεις βενζίνη με λάδι σε 4χρονο:
- μαυρίζεις τα μπουζί και τις βαλβίδες εξαγωγής
- μπουκώνεις την εξάτμιση
- αφήνεις πίσω ντουμάνι
Βέβαια ως λύση ανάγκης είναι αποδεκτή, όταν βάλεις την κανονική του βενζίνη καλό είναι να τσεκάρεις τα μπουζί.

ii. Αν η χοάνη έχει ελάχιστα υπολείμματα, όπως λες, δεν νομίζω τα υπολείμματα αυτά να είχαν το χρόνο να επιπλεύσουν, αφού εκείνη τη στιγμή το λάδι ρέει απο το δοχείο στη χοάνη κ από εκεί στο μοτέρ.
Μάλλον αυτό που βλέπεις είναι το ίδιο το λάδι, που κατά τη ροή του ίσως δημιουργεί γραμμές.

OldMan
18/12/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
i. Αν βάζεις βενζίνη με λάδι σε 4χρονο:.........................

Ενώ αν βάζεις μόνο βενζίνη σε XR με κολλημένο ελατήριο απόξεσης... :sad:

kaps
21/12/2006, 13:12
Εγώ στο DT200R έβαζα DENICOL , BELL RAY , CASTROL ανάλογα τα κέφια μου . Αλλά σίγουρα μόνο συνθετικά . Τώρα που το κουβεντιάζουμε ... μου έχει λέιψει αυτό το διαολάκι . :rolleyes: