PDA

View Full Version : Παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ



deus_cide
13/12/2006, 10:05
Χαιρετίζω άπαντες.
Με λένε Νίκο κ δεν είμαι καλά.Πρίν 2 μέρες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι DR-200.Mόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 4χλμ έκανα εδώ topic για εξάτμιση.Τώρα όμως που συμπλήρωσα τα πρώτα 50 διαπίστωσα πως το καλογυαλισμένο μοτόρι αρχιζει να χανει πολύ λάδι.Στενοχωριέμαι πάρα πολυ και δε ξέρω τι να κάνω.Γι'αυτο μπήκα και πάλι εδώ για να ακούσω γνώμες από πιο εμπειρους ανθρώπους.Παρακαλώ πείτε μου αν μπορεί να διορθωθεί αυτή η βλάβη,τι μπορεί να φταίει,κ μήπως αυτο το λάδι είναι προάγγελος μίας επόμενης πιό σημαντικής βλάβης?
Ευχαριστώ.Κάθε απάντηση θα χαίρει εκτίμησης.

Στοιχεία (όσα μου είπαν κ είδα) : 40.000ΧΛΜ
μοντ= 96
προηγούμενος ιδιοκτητης=δασκαλος δημοτικου (ας γελάσω?)

Αχ Ιαπωνικέ κινητηρα που χάνεις λάδια....


71852

deus_cide
13/12/2006, 10:06
κ απο πιο ψηλα


71853

Cpt. Haddock
13/12/2006, 10:12
Καλημέρα.

Πλύνε το μοτόρι καλά για να δεις από που χάνει λάδια (ο συνηθης ένοχος είναι οι φλάντζες οι οποίες θέλουν αλλαγή).

Αν χάνει απο ψηλά, απο τη φλάντζα του καπακίου (sic) είναι πιο έυκολο

Αν χάνει απο πιο χαμηλά (δεν ξέρω αν έχει κ δεύτερη φλάντζα) τότε έχει πιο ζόρι η εργασία (και κοστίζει :bigcry: )

Δες όμως καλά γιατί μπορεί απλά να είναι κανένα σωληνάκι. Το ντεπόζιτο λαδιού στο DR που είναι;


:wave2:

gloum
13/12/2006, 10:51
Aπλά μία μακρινή σκέψη.Ίσως το καπάκι του κάρτερ δεν έχει βιδωθεί καλά και με το enduro που κάνουμε όλοι στους ελληνικούς υπερδρόμους συν τις υπεράπειρες λακούβες να σου έτρεξε από εκεί..Ακούγεται υπερβολικό αλλά με το DT έτσι είχα πάθει(..εντάξει το είχα πάει για κανονικό enduro όμως χωρίς το ζώον να κοιτάξω πριν):)

deus_cide
13/12/2006, 11:11
το ντεπόζιτο λαδιού είναι ακριβως στην ίδια θέση αλλά στην απέναντι μεριά από εκείνη τη βίδα που έχει πηξει στολ βρώμικο λαδάκι μου στη φωτο. (νομίζω)