PDA

View Full Version : Carbon Βαψιμο..ΠΩΣ?



Xrider
14/12/2006, 14:44
Εχω παρει ενα κομματι carbon και ειναι ασπρο..(Δεν ειναι vtr).
Πως γινεται το βαψιμο?
Ειναι λιγο περιεργο το ολο υλικο..το πηρα απο Γερμανια μεσω e-bay.


72012

gloum
14/12/2006, 14:46
Ίσως αυτό (http://www.sheldonbrown.com/rinard/carbonqa.htm) σε βοηθήσει..έχει μερικά tips όχι μόνο για βάψιμο:wave2:

Xrider
27/12/2006, 15:31
Ξυσιμο η Βαψιμο?


73096

stefanos
28/12/2006, 11:34
Το καλύτερο είναι να πάρεις πληροφορίες απο τον κατασκευαστή του κομματιού.

Xrider
28/12/2006, 16:30
Ρωτησα τον τυπο και μου ειπε οτι μπορω να το ξυσω με πολυ προσοχη για να μην βγαλω το προστατευτικο βερνικι που εχει το καρμπον αλλα ειναι μεγαλη δουλεια και μετα πρεπει να το ξαναπερασω με ενα διαφανες βερνικι....:a13:
Στο Ιταλικο Ducati φορουμ μεχρι χτες νομιζαν οτι ειναι μονταζ γιατι απο την μια ειναι carbon και απο την αλλη μοιαζει με VTR..Τελικα ειναι ενα βερνικι χρωματος γκρι GEL COAT για να κατσει το οποιοδηποτε χρωμα θελλω.
Το καρμπον λουκ δεν με ενδιαφερει τοσο οσο οτι θα γινει πιο μικρη σε διαστασεις η ουρα περιπου 5/10εκ.
Το βαψιμο να το κανω σε φανοποιειο η με μια μικρη φιαλη?

mtsop
28/12/2006, 17:44
Μπορείς να του κάνεις και μια carbon fiber στρώση πάνω από το λευκό χρώμα και να μη φαίνεται (λέω εγώ τώρα)

stefanos
29/12/2006, 10:05
Αν είναι gel coat βάφεται.Θα έλεγα να το πάς σε μάστορα να το περάσει και βερνίκι απο πάνω να γίνει ωραίο.
Αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί αν θυμάμαι καλά το gel coat δεν συνεργάζεται καλά με εποξική ρητήνες.
Αν σκεύτεσαι να βάψεις και την carbon πλευρά εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.
Το καλύτερο εκεί είναι ξύσιμο, αστάρι και μπογιά 2 συστατικών πολυουρεθάνης.
Ολα αυτά ισχύουν εφόσον μιλάμε για εποξική ρητίνη.
Αυτά τα υλικά δεν έχουν καλή πρόσφυση και για αυτό δεν τα βάφουν.
Συνήθως το χρώμα μπαίνει με μορφή σκόνης στην ρητίνη και έτσι παίρνει χρώμα όλη η μάζα του κομματιού.
Αν δεν βάψεις την carbon πλευρά πέρασε την μερικά στρώματα καλό βερνίκι για να προστατεύεται απο τον ήλιο και να μην κιτρινίσει.