PDA

View Full Version : Σκασιματα εξατμισης



katsavidi2005
15/12/2006, 01:28
Λοιπον εχει λιγο καιρο που η εξατμιση κανει κατι τρελα σκασιματα στις υψηλες στροφες και με το γκαζι ανοιχτο.Δηλαδη εκει που το πλακωνω στο ασχετο θα κανει ενα μπαμ,παντα πανω απο τις 4500 στροφες.Επισης εχω προσεξει οτι πολλες φορες το κανει μολις περασω απο καμια ανωμαλια.Και κατι αλλο, την ωρα που κανει το μπαμ κομπιαζει λιγο η μηχανη,αλλα μονο για εκεινη τη στιγμη.
Η μηχανη εχει εξατμιση,φιλτρο και καμια αλλη αλλαγη και μολις εχει περασει απο σερβις.Οταν το ειπα στο μαστορα ειπε μηπως παει να καει η ηλεκτονικη αλλα δεν ηταν και σιγουρος.Παντως η αποδοση της ειναι ιδια.

Atsatsos
15/12/2006, 08:48
Ετοιμάσου για ηλεκτρολόγο :(

OldMan
15/12/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Ετοιμάσου για ηλεκτρολόγο :(

Αν ρυθμίζει καρμπυρατέρ ο ηλεκτρολόγος ...

katsavidi2005
15/12/2006, 12:39
Επισης εχει αυξηθει η καταναλωση, αλλα και περυσι το χειμωνα το ειχα παρατηρησει αυτο και φανταστηκα οτι ηταν λογω του τσοκ γιατι οταν εφτιαξε ο καιρος ηρθε στα φυσιολογικα επιπεδα.

alximistis
15/12/2006, 12:57
Καλή συζήτηση αυτή...
γιατί ρε παίδες να ετοιμαστεί για ηλεκτρολόγο;
Και η δική μου το κάνει όχι όμως στις ιδιαίτερα ψηλές στροφές. Πιο πολύ όταν κόβω και κατεβάζω ταχύτητα.
Ο μηχανικός μου μου είχε πει πριν κάτι καιρούς να μην ανησυχώ.
Τελικά να ανησυχούμε ή τσου;

maintenance
15/12/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ρυθμίζει καρμπυρατέρ ο ηλεκτρολόγος ...


Please!

Γίνε σαφής!

τι μπορεί να έχει;

:D

OldMan
15/12/2006, 13:44
Δεν πας καλά Παρασκευή μεσημέρι, συμπαθή απόφοιτε του Βρετανικού Κολλεγίου Αθηνών !!! :D

alximistis
15/12/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν πας καλά Παρασκευή μεσημέρι, συμπαθή απόφοιτε του Βρετανικού Κολλεγίου Αθηνών !!! :D

Έλα ρε φιλαράκι... πες γιατί ανησυχώ και γω με αυτά που διαβάζω

bartlal
15/12/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έλα ρε φιλαράκι... πες γιατί ανησυχώ και γω με αυτά που διαβάζω

αποτελεσματα ελλειψης ή/και ξενερωματος για να επανελθει στην φυσικη του κατασταση...


:sad:


:a35:

maintenance
15/12/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν πας καλά Παρασκευή μεσημέρι, συμπαθή απόφοιτε του Βρετανικού Κολλεγίου Αθηνών !!! :D


Ελα ρε φιλαράκι, έλα, και εγώ θα σου φέρω σοκολατάκια απο την Αμβέρσα!

:smokin:

alximistis
15/12/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Ελα ρε φιλαράκι, έλα, και εγώ θα σου φέρω σοκολατάκια απο την Αμβέρσα!

:smokin:

θέλω κι εγώ...

katsavidi2005
16/12/2006, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Ετοιμάσου για ηλεκτρολόγο :(


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ρυθμίζει καρμπυρατέρ ο ηλεκτρολόγος ...

Δεν το κανετε λιανα;αντε και ο νικητης εχει μια Lacta,που ειναι και παντοτινη αγαπη

SeNNinhA
16/12/2006, 09:17
Τα σκασίματα της εξάτμησης συνήθως γίνονται όταν κλείνεις το γκάζι. Γενικά προέρχονται από άκαυστη βενζίνη που καίγεται (εκρήγνυται) μέσα στο καζανάκι της εξάτμησης. Αν και είναι εντυπωσιακά λόγω ήχου την εξάτμηση την ταλαιπωρούν και μπορούν και να την τρυπήσουν ή γενικά να χαλάσουν τα διαφράγματά της. Από την άλλη σημαίνει ότι ο κινητήρας σου δεν είναι ρυθμισμένος σωστά για την εξάτμηση και το φίλτρο που έχεις βάλει. Πήγαινε σε ένα συνεργείο που να ξέρει να σου τον ρυθμίσει άμεσα και μην ακούς τίποτε άλλο.

katsavidi2005
16/12/2006, 13:39
Οπως ειπα σε μενα τα κανει με ανοιχτο το γκαζι και σε ψηλες στροφες και οχι συνεχεια (5-6 φορες σε μια μερα).Τι ρυθμιση να θελει ο κινητηρας(;),αν ηταν δε θα τα εκανε απο οταν τα εβαλα (πριν απο 5 μηνες) ;Μολις εχει περασει απο σερβις

SeNNinhA
16/12/2006, 16:27
Δεν είμαι ειδικός αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι τα σκασίματα εξάτμησης προέρχονται από άκαυστη βενζίνη που εκρίγνηται μέσα στην εξάτμηση. Αυτό σίγουρα σημαίνει ότι θέλει καλύτερη ρύθμιση το μίγμα. Λεπτομέρειες δυστυχώς μόνο σε τεχνικό που ξέρει την δουλειά του.

katsavidi2005
16/12/2006, 18:07
Καλα και εγω δεν ειμαι ειδικος,αλλα λεω τι γινεται;ζιγκλερ,βελονες και λοιπα διαολια μια δουλευουν κανονικα και μια οχι;Αντε κανενας ειδικος λεμε

OldMan
16/12/2006, 18:30
To εύκολο (και βολικό...) θα ήταν να υποθέσουμε ότι φταίει η ηλεκτρονική σου (δίνει μικρότερο αβάνς στις ψηλές στροφές και φεύγει άκαυστο μίγμα στην εξάτμιση..), αλλά μάλλον φταίει το κύριο ζιγκλέρ (main jet) του καρμπυρατέρ σου...!!

(Η έχει λασκάρει από την βάση που βιδώνει και σου δίνει πλούσιο μίγμα ή έχει καθίσει κάποιο σκουπιδάκι και σου δίνει φτωχό μίγμα - και στις 2 περιπτώσεις έχεις "σκασίματα" στην εξάτμιση...).

Στην περίπτωσή σου μάλλον συμβαίνει το 2ο, οπότε αν είσαι "ελαφροχέρης", μπορείς να το ξεβιδώσεις και να το καθαρίσεις χωρίς να κατεβάσεις το καρμπυρατέρ !!! :wave2:

OzZzZzY
16/12/2006, 18:32
μακαρι κ το δικο μου σκουτερ να κανε σκασιματα στην εξατμισουλα του κ εσυ γκρινιαζεις?? :beer:

katsavidi2005
16/12/2006, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(Η έχει λασκάρει από την βάση που βιδώνει και σου δίνει πλούσιο μίγμα ή έχει καθίσει κάποιο σκουπιδάκι και σου δίνει φτωχό μίγμα - και στις 2 περιπτώσεις έχεις "σκασίματα" στην εξάτμιση...).

Αν εχει σκουπιδακι και δινει φτωχο μιγμα δε θα ειχα δει διαφορα στην αποδοση του κινητηρα ή δε θα ειχα μικροτερη καταναλωση;Επισης πως με φτωχο μιγμα μπορει να κανει σκασιματα μια εξατμιση;


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Στην περίπτωσή σου μάλλον συμβαίνει το 2ο, οπότε αν είσαι "ελαφροχέρης", μπορείς να το ξεβιδώσεις και να το καθαρίσεις χωρίς να κατεβάσεις το καρμπυρατέρ !!! :wave2:

Στην περιπτωση αυτη ειμαι κουλοχερης οποτε...μαστρο-Ρουλη σου 'ρχομαι

HORNET600F
16/12/2006, 22:06
Το "καλό" στην περίπτωσή σου είναι οτι το κάνει όταν περνας από ανωμαλίες στο δρομο.
Τσέκαρε τους πόλους της μπαταρίας για καλή επαφή, αλλά και την υπόλοιπη καλωδίωσή της.

fantacid
17/12/2006, 00:36
να πω κ γω???

κοιτα εαν η εξατμιση σου λασκαρε καπου καπως κ τα σκασιματα ερχονται απο εκει...

τουλαχιστον ανεξοδο!!

katsavidi2005
17/12/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Το "καλό" στην περίπτωσή σου είναι οτι το κάνει όταν περνας από ανωμαλίες στο δρομο.
Τσέκαρε τους πόλους της μπαταρίας για καλή επαφή, αλλά και την υπόλοιπη καλωδίωσή της.

Επειδη το εκανε και πριν το σερβις και στο σερβις μου φορτισε τη μπαταρια, δεν πιστευω οτι ειναι θεμα επαφης της.Εχω τσεκαρει και την πιπα απ το μπουζι που ηταν οκ ομως

katsavidi2005
17/12/2006, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
να πω κ γω???

κοιτα εαν η εξατμιση σου λασκαρε καπου καπως κ τα σκασιματα ερχονται απο εκει...

τουλαχιστον ανεξοδο!!

Σε αυτην την περιπτωση τα σκασιματα δε θα ηταν οταν εκλεινα το γκαζι;Παντως το εχω κοιταξει και αυτο αλλα μπααααα,καλα ειναι.

:a47:

tifoso4ever
17/12/2006, 04:08
Εφοσον στο κανει μ' ανοιχτο γκαζι, ειναι σιγουρα καποια λασκα επαφη στα καλωδια της ηλεκτρονικης ή/και στα καλωδια που ερχονται απο τα πηνια. Οταν λες οτι περνας "εμποδιο"ή λακουβα, ο κραδασμος που προκαλειται "διεγειρει" την λασκα επαφη (μπορει να ειναι και γυμνο καλωδιο που "γειωνει" στο πλαισιο) και διακοπτει το κυκλωμα αναφλεξης στιγμιαια. Το φαινομενο αυτο συμβαινει και οταν ανοιγοκλεισουμε στιγμιαια το kill switch, κρατωντας τερμα ανοιχτο το γκαζι, περναει ακαυτη βενζινη στην εξατμιση, αναφλεγεται εκει και ακουμε τις "εξατμισομπαλωθιες"
:p
Κατα ην ταπεινη μου γνωμη κατι τετοιο συμβαινει, και δεν ειναι προβλημα τροφοδοσιας ή καρμπυρατερ, αλλα χωρις αυτοψια, ολα ειναι θεωριες...;)

HORNET600F
17/12/2006, 09:57
Συμφωνώ!
+ Το οτι κάποιος μάστορας ασχολήθηκε είναι ένας λόγος παραπάνω να το δεις και μόνος σου.

katsavidi2005
21/12/2006, 02:54
Δυο μερες τωρα δεν το εκανε καθολου αλλα μιας και περνουσα απ 'το μαστορα,του το πηγα, το περνει ξανα μια βολτα ο γιος του (που τρεχει σε αγωνες) και λεει οτι παει καλυτερα και απο το δικο του xt, δεν ειδε το παραμικρο στην ολη λειτουργια της μηχανης που να τον προβληματισει και οτι θα μου κοστιζε πολλα το να αρχισουν να το ξεψαχνιζουν.Για το ζιγκλερ που του 'πα μου λεει "μπορει αλλα μια στο τοσο να γινει αυτο" και οτι του μυριζει ηλεκτρονικη που,αν ειναι ετσι, απλα καποια στιγμη θα τα κλασει.
Ετσι και εγινε.Τωρα που γυριζα σπιτι φρεναρω να παρω μια στροφη,την περνω,παω να ανοιξω το γκαζι και κανει ενα πουφ και τεζα.Φωτα κανονικα αναβουν,μιζα κανονικα δουλευει αλλα τζιφος,ουτε γκουχ...Ειναι οντως ηλεκτρονικη τελικα;

kaps
21/12/2006, 12:08
Δηλαδή τίποτα ή γυρνάει η μίζα προσπαθεί να πάρει και κάνει σαν να έχει μπουκώσει . Για τσέκαρε λίγο τις επαφές στην ηλεκτρονική μήπως έχει πάρει τίποτα υγρασία ή να έχουν οξειδωθεί οι επαφές . Ειδάλλως μπορεί και να είναι λάθος ρύμθμιση του καρμπυρατέρ αφού από ότι λες έχεις αλλάξει φίλτρο και εξάτμιση θα πρέπει να έχεις αλλάξει και ζιγκλέρ άρα το ρύθμισμα των καρμπυρατέρ είναι στο πρόγραμμα .

kostisthegreek
21/12/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsavidi2005
Δυο μερες τωρα δεν το εκανε καθολου αλλα μιας και περνουσα απ 'το μαστορα,του το πηγα, το περνει ξανα μια βολτα ο γιος του (που τρεχει σε αγωνες) και λεει οτι παει καλυτερα και απο το δικο του xt, δεν ειδε το παραμικρο στην ολη λειτουργια της μηχανης που να τον προβληματισει και οτι θα μου κοστιζε πολλα το να αρχισουν να το ξεψαχνιζουν.Για το ζιγκλερ που του 'πα μου λεει "μπορει αλλα μια στο τοσο να γινει αυτο" και οτι του μυριζει ηλεκτρονικη που,αν ειναι ετσι, απλα καποια στιγμη θα τα κλασει.
Ετσι και εγινε.Τωρα που γυριζα σπιτι φρεναρω να παρω μια στροφη,την περνω,παω να ανοιξω το γκαζι και κανει ενα πουφ και τεζα.Φωτα κανονικα αναβουν,μιζα κανονικα δουλευει αλλα τζιφος,ουτε γκουχ...Ειναι οντως ηλεκτρονικη τελικα;

Σύμφωνα με τα παραπάνω το πρόβλημα είναι ηλεκτρικό. Τσέκαρε τα καλώδια και τις επαφές κι αν είναι εντάξει τότε ξανά στο μάστορα πιθανόν για ηλεκτρονική.

katsavidi2005
10/01/2007, 01:32
Τελικα ηταν η ηλεκτρονικη.140€ μεταχειρισμενη + 30€ εργατικα=170€ το μαλι.Πανε τα καλαντα... :wave2:

lc8ergr1
20/07/2011, 10:56
Τα αίτια του backfiring εμπίπτουν χοντρικά και απ'όσο ξέρω σε δύο κατηγορίες:

1) βλάβη στο σύστημα ανάφλεξης

2) Φτωχό μίγμα.

Πριν ασχοληθείς με τα καρμπυρατέρ (που είναι ένα βασικό αίτιο) τσέκαρε ότι αυτά εφοδιάζονται απρόσκοπτα με βενζίνη και ότι αέρα τραβάνε όσο πρέπει και όχι παραπάνω: 1)O εξαερισμός της τάπας του ντεπόζιτου είναι ανοιχτός? 2)το σωληνάκι της βενζίνης είναι μισοβουλωμένο?

3)Το σωληνάκι υποπίεσης που καταλήγει στο ελαστικό διάφραγμα του διακόπτη βενζίνης είναι άθικτο ή έχει τρυπήσει κάπου?-Το διάφραγμα είναι σε καλή κατάσταση?

4)έχεις διαρροές (εισροές για την ακρίβεια) στο σύστημα εισαγωγής αέρα, δηλαδή από κάπου να μπάζει πέραν του φίλτρου, όπως τα λαστιχένια κολλάρα εισαγωγής αέρα στα καρμπυρατέρ ή ακόμα το K&N φίλτρο σου μήπως έχει ξεραθεί πολύ και θέλει εκ νέου λάδωμα (χλωμό) ή μήπως το καθάρισες με βενζίνη και το χάλασες (πάλι χλωμό)? Ή, αν το έβαλες τώρα μήπως επειδή είναι ακατάλληλο μέγεθος θέλουν αντίστοιχη ρύθμιση τα jets των καρμπυρατέρ για να βγει σωστό μίγμα? (σου συστήνω αυτό να το κάνει μηχανικός με δυναμόμετρο)

Εγώ από τότε που έβαλα φίλτρο Κ&Ν και άλλαξα εξάτμιση (είχε τρυπήσει από σκουριά) μου έκανε κάποια λίγα σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού.Προ 6μήνου όμως αυξήθηκαν πολύ και έκανα έλεγχο των εισαγωγών αέρα στα καρμπυρατέρ που δεν έδειξε κάτι.Εντόπισα όμως το εξής: Το σωληνάκι υποπίεσης που καταλήγει στο ελαστικό διάφραγμα του διακόπτη βενζίνης είχε τρυπήσει ακριβώς εκεί που ενωνόταν με το διακόπτη προκαλώντας έτσι ανεπαρκή τροφοδοσία των καρμπυρατέρ με βενζίνη, άρα φτωχό μίγμα, άρα σκασίματα.
translap club