PDA

View Full Version : Πρόβλημα με μπαταρία...



kufojohn
16/12/2006, 16:47
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που έχω. :

Έχω ZXR 636 '05, αγορασμένο το Μάιο 2006.
Τέλη καλοκαιριού με άφησε από μπαταρία γιατί έκατσε να μην τη καβαλήσω για δύο βδομάδες.
Έκτοτε την μπαινοβγάζω στο συνεργείο, έχουμε αλλάξει μπαταρία, παρόλα αυτά τα ίδια. Στις 15 περίπου ημέρες η μπαταρία OFF. Και όταν λέω OFF εννοώ ότι ανοίγω με το κλειδί, και ενώ τα φώτα ανάβουν, με το που πατάω μίζα βγάζει ένα ξερό ήχο, και μετά από λίγο ζόρι σβήνουν και τα φώτα.
Το πήγαμε στη ΤΕΟΜΟΤΟ, και οι επιστήμονες της ΝΑΣΑ απεφάνθησαν ότι έχει πρόβλημα ανορθωτή, και (υποτίθεται ) τον άλλαξαν.
Μετά από μία εβδομάδα τα ίδια.Όπως καταλαβαίνετε τα νεύρα μου κουρέλια, από τον Αύγουστο πιο πολύ την έχει τη μικρή το συνεργείο παρά εγώ.

Εψές λοιπόν ανακαλύψαμε το εξής. Φορτίσαμε την μπαταρία, την βάλαμε επάνω, και με μετρητή συνδεδεμένο ανάψαμε τη μηχανή να δούμε ότι όλα καλά. Η μπαταρία 9άρα 12βολτη. Στο ρελαντί η ένδειξη ήταν 14.60 βολτ. Ζάχαρη. Υποτίθεται ότι είναι σε ιδανικά επίπεδα. Όταν όμως μαρσάραμε, η ένδειξη έπεσε επιτόπου στα 14.20. Στο ρελαντί ξανά 14.60. Με το που μαρσάρουμε και ανάβουμε τη μεγάλη σκάλα στα φώτα, 14.60!!! Με το που ανάβει το βιντιλατέρ 14.70!!! Δηλαδή όσο πιο πολύ ενέργεια της ζητάγαμε, τόσο πιο πολύ ανέβαινε η ένδειξη!
Συμπερασματικά, σε ρελαντί με μεσαία σκάλα, 14.60, στις 4-5 χιλ στροφές 14.25, στις 4-5 χιλ στροφές με μεγάλη σκάλα στα φώτα 14.60.

Άσχετος ων, και ζητώντας συγγνώμη που σάς κούρασα, ερωτώ:
είναι φυσιολογικές οι ενδείξεις?
Ο μηχανικός, ο οποίος δεν έχει ειδικότητα ηλεκτρολόγου , διατείνεται ότι δεν είναι δικαιολογημένο να πέφτει η ένδειξη μαρσάροντας. Το αντίθετο μάλιστα, αφού όταν ρολάρει ο κινητήρας φορτίζει η μπαταρία.

Αλλάξαμε λάμπες, τίποτα. Τα ίδια.
Το γεγονός ότι από φουλ φορτισμένη μπαταρία σε δύο βδομάδες ακινησίας ρουφιέται η μπαταρία, δηλώνει διαρροή? Αυτοί δεν βρήκαν τίποτα, έτσι λένε τουλάχιστον.

Έχετε καμία ιδέα? Υπάρχει κανείς με 636 που να έτυχε να μετρήσει την μπαταρία, να επαληθεύσω τις δικές μου τιμές?

Γενικά, μήπως υποψιάζεστε τι φταίει?

Ξέχασα να πω, ότι όλα αυτά χωρίς ενεργοποιημένο συναγερμό.

Σάς ευχαριστώ πάρα πολύ που διαβάσατε το κείμενο ως εδώ κάτω.

OldMan
16/12/2006, 18:59
Μάλλον η γενήτρια σου έχει πρόβλημα...!!!

(στις αυξημένες απαιτήσεις φορτίου, δεν μπορεί ν δώσει το απαιτούμενο ρεύμα και το τραβάει από την μπαταρία - γι αυτό και πέφτει ελαφρά η τάση της...).

Η πας σε ηλεκτρολόγο (που να ξέρει τι του γίνεται..) ή τσιμπάς ένα πολύμετρο και ξεκινάς να ψάχνεσαι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) !!

:wave2: :beer: :wave2:

kufojohn
16/12/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]
(στις αυξημένες απαιτήσεις φορτίου, δεν μπορεί ν δώσει το απαιτούμενο ρεύμα και το τραβάει από την μπαταρία - γι αυτό και πέφτει ελαφρά η τάση της...).



Φίλε OLDMAN σε ευχαριστώ για την απόκριση. Αν ισχύει αυτό που παρατηρείς, πώς εξηγείται ότι όταν της ζητάω ακόμη παραπάνω ενέργεια (μεγάλη σκάλα φώτων, βιντιλατέρ) τότε η μέτρηση ανεβαίνει.
Το πρόβλημα το έχει με μεσαία σκάλα (φυσικά από τη μάνα της η μηχανή την έχει πάντα αναμμένη) και με στροφές από 1-2.000 και πάνω. Δηλαδή στο 99% της χρήσης της. Τι να πω, δεν ξέρω...
Σίγουρα θα απευθυνθώ σε εξειδικευμένο ηλεκτρολόγο, και οι αντιπροσωπεία να πα να ....
Καμμία εμπιστοσύνη πλέον.

harlek
16/12/2006, 23:55
Εγώ νομίζω ότι οι ανορθωτές, ειδικά όταν δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας, προσπαθούν να διατηρούν την τάση γύρω στα 14-14,5 volt ανεξαρτήτως φορτίου και τάσης εισόδου (από το δυναμό) αλλά δεν καταφέρνουν πάντα καλά, γι' αυτό και οι διακυμάνσεις. Η μικρή μείωση της τάσης με την άνοδο των στροφών της μηχανής δεν είναι σπάνια - και η δικιά μου μηχανή το κάνει! Το ίδιο και η αύξηση, με αύξηση του φορτίου. Εξαρτάται από το πως διαχειρίζεται το ρεύμα ο ανορθωτής και σε πιο όριο τάσης αποφασίζει να κόψει τάση και να τη μετατρέψει σε θερμότητα.
Σε γενικές γραμμές, αν ο ανορθωτης κρατάει τάση μεταξύ 13,5-15V σε όλες τις συνθήκες φορτίου και στροφών του κινητήρα, θεωρείται ότι δουλεύει καλά και δεν ευθυνεται για αποφόρτιση της μπαταρίας. Έχε υπόψη ότι πρέπει να τον μετρήσεις τόσο κρύο όσο και ζεστό, μετά από μια τουλάχιστον μισάωρη βόλτα. Μερικές φορές, όταν είναι κρύος δουλεύει καλά και μόλις ζεσταθεί τα παίζει.
Αν έχεις φορτισμένη μπαταρία (12,3-12,7V, μετά από τουλάχιστον 2 ώρες ακινησίας) και πας να βάλεις μπρος και ψοφάει, έλεγξε το σφίξιμο των πόλων.

naked
15/01/2007, 03:38
αυτη η μικρη μεταβολη της τασης δεν παιζει ρολο και αφου σιγουρα δεν φταιει ο ανορθωτης(σιγουρα ομως μηνειναι και ο καινουριος μουφα)τοτε σιγουρα εχεις καποιο καλωδιο γδαρμενο ή επαφη καπου που σου κανει διαροη και αποφορτιζει την μπαταρια.;)

ASTRAKITCAR
15/01/2007, 13:50
επειδη ο ανορθωτης ζεματαει...καποια μεθοδο να κρατιεται σε χαμηλη θερμοκρασια λειτουργιας εχει βρει κανενας???

reinmeister
15/01/2007, 17:46
για να δεις αν υπαρχει διαρροη θα παρεις το πολυμετρο ανα χειρας οπως σου ειπε το γεροντι και θα κανεις το εξης...

με το μοτερ σβηστο (και τον διακοπτη κλειστο) θα βγαλεις τον αρνητικο πολο της μπαταριας και 8α συνδεσεις το θετικο του πολυμετρου με το καλωδιο (-) και το αρνητικο με τον πολο της μπαταριας(-)...το πολυμετρο να ειναι σε ενδειξεις αμπερ...πανω απο καποια συγκεκριμενα μιλιαμπερ σημαινει οτι υπαρχει διαρροη ,βραχυκυκλωμα...το ποσα ακριβως το λεει το μανιουαλ σου...(το σερβις ε...)...αλλιως ρωτα καναν επιστημονα της τεομοτο...

για να τσεκαρεις την γεννητρια σου βαλε το πολυμετρο σε εναλασσομενο ρευμα και μετρα τις τασεις μεταξυ των τριων καλωδιων που βγαζει...συνηθως κιτρινα...(το μοτερ εν λειτουργεια) αν ειναι 25-35 βολτ χωρις περιεργες διακυμανσεις (δηλαδη να πεφτει η ταση ενω ανεβαζεις στροφες εισαι οκ... στην συνεχεια βαζεις το πολυμετρο στα ομς και τσεκαρεις αν γειωνει καποιο απο αυτα τα καλωδια...(το θετικο του πολυμετρου στο καλωδιο ,το αρνητικο στο πλαισιο)...αν γειωνει την πατησες...

οι τασεις που βγαζουν οι ανορθωτες οπως ειπαν και οι ανωτερω κυριοι ποικιλουν....ενας χοντρικος κανονας ειναι να κυμαινονται μεταξυ μιν 13.5 με μαξ 15...δηλαδη ενα βολτ πανω απο την ταση της μπαταριας και οχι πανω απο 2.5-3 γιατι εκει αρχιζουν οι υπερφορτισεις...σταθερη ταση μην περιμενεις ποτε να δεις...ειναι απλως ονειρο θερινης νυκτος...1-1.5 βολτ διακυμανση ειναι μια χαρα...

καλα ξεμπερδεματα:beer: :beer: