PDA

View Full Version : Καθαρισμα Πλαστικων Ποδιας...



kalant
16/12/2006, 20:06
ρε παιδια πως καθαριζουν?

βασικα ειναι τα πλαστικα της ποδια σε scooter, οπως περναει το ποδι μεταξυ σελας και ποδιας οσο και να προσεχεις ακουμπας με το παπουτσι και αφηνει σημαδια (οχι γρατζουνιες) που με πλυσιμο δεν φευγουν...

μου ειπαν για πλησιμο με CIF αλλα δεν εγινε τιποτα, επισης μου ειπαν για πλυσιμο με ζεστο νερο και σαπουνι για τα πιατα αλλα παλι τιποτα...

ρωτησα για αλοιφη αλλα μου ειπαν οτι δεν γινεται γιατι ειναι το αγριο πλαστικο, γυαλιστικα και αλοιφες μονο σε λεια μπαινουν, οποτε τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις?

δεν μπορω να το βλεπω ετσι... :(

Respect
16/12/2006, 20:08
Βαζελίνη;

AFTER
16/12/2006, 20:09
Δυστυχως οι ματ επιφανειες χωρις βερνικι, τριβονται και γινονται γυαλιστερες, με αυτο το αποτελεσμα
Νομιζω οτι μου ειχες πει για το εξωτερικο γυαλιστερο κομματι

Μαλλον δεν μπορεις να κανεις τιποτα!

Μμμμ τωρα που το σκεφτομαι, αν δεν σου αρεσει μπορεις να το ανταλλαξεις με ενα kristar....
Για σενα και μονο......


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
16/12/2006, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Βαζελίνη;

Μαλλον εισαι σε λαθος φορουμ
Δεν στο www.cosmopolitan.gr
:lol: :rotflmao: :lol:

kalant
16/12/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μαλλον εισαι σε λαθος φορουμ
Δεν στο www.cosmopolitan.gr
:lol: :rotflmao: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalant
16/12/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δυστυχως οι ματ επιφανειες χωρις βερνικι, τριβονται και γινονται γυαλιστερες, με αυτο το αποτελεσμα
Νομιζω οτι μου ειχες πει για το εξωτερικο γυαλιστερο κομματι

Μαλλον δεν μπορεις να κανεις τιποτα!

Μμμμ τωρα που το σκεφτομαι, αν δεν σου αρεσει μπορεις να το ανταλλαξεις με ενα kristar....
Για σενα και μονο......


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι μαλλον τιποτα δεν γινεται, μιλησα και με καποιον αλλο που γνωριζει και μου ειπε οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω ταινια διαφανη που ειναι σαν μονωτικη στα σημεια που ακουμπαω για να μην αφηνω σημαδια, δυστυχως δεν φευγουν...

εκτος και αν υπαρχει καποιο νεο προιον που δεν το εχουμε παρει χαμπαρι...

παιζεται να περναω το ποδι πανω απο τη σελα οπως καθομαστε σε μηχανη δηλαδη αλλα δεν ξερω αν σηκωνεται τοσο πολυ (το ποδι) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
16/12/2006, 21:12
Σπρέυ σιλικόνης, δεν βαστάει σκόνη-χώματα .
Θα βοηθήσει.

Φυσικά αν πρόκειται για το μεσαίο τμήμα ΟΧΙ εκεί που πατάς όταν οδηγάς (αλλιώς ετοιμάσου για Holliday on ICE :lol: )

Respect
16/12/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εσύ γιατί γελάς; :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao:

kalant
16/12/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σπρέυ σιλικόνης, δεν βαστάει σκόνη-χώματα .
Θα βοηθήσει.

Φυσικά αν πρόκειται για το μεσαίο τμήμα ΟΧΙ εκεί που πατάς όταν οδηγάς (αλλιώς ετοιμάσου για Holliday on ICE :lol: )

ναι στο μεσαιο υπερυψομενο κομματι αναφερομαι, αυτο που βρισκεται αναμεσα απο τα σημεια που παταω και εχει την ταπα της βενζινης...

αυτο θα ελειπε να αγχονομαι και για τα σημεια που παταω, ειπαμε ψειρας αλλα οχι και τοσο πια...

το σπρευ που μου προτεινεις ειναι για να μην εχει φθορα απο δω και περα ή θα μου καλυψει και τα ηδη υπαρχοντα σημαδια?

οταν λες Holliday on ICE τι εννοεις? :confused:

dirtbird
16/12/2006, 22:09
Θα βοηθήσει αν μην αφήνει πατημασιές.
Για διατήρηση πλαστικών δοκίμασε και το Αrmor All.
Το σχόλιο για το hol on ice ήταν για να έχεις υπόψιν ότι με αυτά τα σπρέι τα πράγματα γίνονται γλιστερά, οπότε δεν τα βάζουμε όπου να'ναι όπως να'ναι.

:nono:

:wave2: :wave2:

Respect
16/12/2006, 22:17
Για την βαζελίνη δε στο είπα για καλαμπούρι πάντως.. δοκίμασε να δεις το αποτέλεσμα τρίβωντας σε ένα πολύ μικρό κομμάτι..

kalant
16/12/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θα βοηθήσει αν μην αφήνει πατημασιές.
Για διατήρηση πλαστικών δοκίμασε και το Αrmor All.
Το σχόλιο για το hol on ice ήταν για να έχεις υπόψιν ότι με αυτά τα σπρέι τα πράγματα γίνονται γλιστερά, οπότε δεν τα βάζουμε όπου να'ναι όπως να'ναι.

:nono:

:wave2: :wave2:

το Armor All το εχω αλλα εκτος οτι θελουν καθε 2-3 μερες περασμα τα πλαστικα, ουσιαστικα απλα για να γυαλιζει ειναι και αυτο παλι ειναι για λειες επιφανειες...

εγω ψαχνω κατι που να προστατευει το πλαστικο απο χτυπηματα και να επανερχεται οσο γινεται τουλαχιστον στην αρχικη του κατασταση εφοσον εχει ηδη σημαδια...

μαλλον θα το αφησω να μαζεψει πολυ πραγμα και θα το βαψω καποια στιγμη...