PDA

View Full Version : βασική συνδεσμολογία σε scooter!



tolakos23
18/12/2006, 16:07
καλησπέρα αναζητώ λίγο βοήθεια για ενα jog scooter εχω πρόβλημα με καλωδιόσεις

καταρχήν εχω

κλειδαριά
ηλεκτρονική (τι δουλειά κανει η ηλεκτρονική ??? )
πολλαπλασιαστή/ανορθωτή
μπαταρία


τα οποία δεν είναι συνδεμένα μεταξύ τους δε με ενδιαφέρει τίποτα αλλο παρα μόνο η βασική καλωδίωση για να πάρει μπροστά πως πρεπει να γίνει η συνδεσμολογία των παραπάνω ?

ευχαριστώ ελπίζω σε βοήθεια γιατί εχω πελαγώσει :beer:

OldMan
18/12/2006, 22:30
Το πιο εύκολο θα ήταν να έμπαινε ένα σχεδιάγραμμα, αλλά τέτοια ώρα... :sad:

Λοιπόν, μεταξύ μπαταρίας, ανορθωτή, πολλαπλασιαστή (δεν βρίσκονται μαζί αυτά τα δύο) και κλειδαριάς (αν εννοείς τον διακόπτη...) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα !!
(με την ηλεκτρονική - ότι και δουλειά να κάνει - θα τα χαλάσουμε λίγο...)

Βάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας στο σασί και σύνδεσε τον θετικό (σε σειρά) με μια ασφάλεια (γύρω στα 10 αμπέρ), με τον διακόπτη και με την είσοδο του ανορθωτή.

Η γείωση του ανορθωτή πάει στο σασί και η έξοδός του στην είσοδο της ηλεκτρονικής. Η γείωση της ηλεκτρονικής πάει (νατουρελμάν...) στο σασί και η έξοδός της στην είσοδο του πολλαπλασιαστή (πρωτεύον).

Η έξοδος του πολλαπλασιαστή (δευτερεύον) πρέπει να είναι μπουζοκαλώδιο και να πηγαίνει... (guess where...):blush:


Υ.Γ.
Αν δεν έχεις κάποιο σχέδιο (ειδικά με τις καλωδιώσεις της ηλεκτρονικής...), θα μας δυσκολέψεις (και δεν το θέλεις, πιστεύω...):D

:wave2: :beer: :wave2:

tolakos23
18/12/2006, 22:39
λοιπον αυριο θα σου κανω ενα μίνι σχεδιάγραμα και το μεσημράκι θα το αναιβάσω δε είναι πολυ χαλια τα πραγματα μερικά απο αυτά που είπες είναι ειδη συνδεμένα αλλα δε ξέρω αν ο πολλαπλασιαστής είναι το ιδιο πράγμα με τον ανορθωτή επίσεις απο το δυναμό φευγει ενα καλώδιο παρακλάδι απο οτι θυμαμαι γιατί δε κράτησα σχεδιο και παει στο + τις μπαταρίας αυτό που με προβληματίζει ειναι οτι εκει που ειναι ο ιμαντας φευγει ενα καλωδιο που νομιζω οτι παει στο - τις μπαταρίας εκτος και αν ειναι καποια γίωση.. υπομονή μεχρι αυριο που θα κατσω να κανω ενα σχεδιαγραμματακι
ευχαριστω για την βοήθεια :smilea:

kalant
18/12/2006, 22:54
για κατι τετοιες περιπτωσεις θελουμε κατηγορια για scooter...

:smokin:

OldMan
18/12/2006, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolakos23
αυτό που με προβληματίζει ειναι ...

Εμένα πάλι αυτό που με προβληματίζει είναι ότι βάζεις λιγότερες τελείες από τον Κέρουακ !!!

Never mind ...:beer:

OldMan
18/12/2006, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolakos23
απο το δυναμό φευγει ενα καλώδιο παρακλάδι απο οτι θυμαμαι γιατί δε κράτησα σχεδιο και παει στο + τις μπαταρίας

Πολύ καλά κάνει, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να φορτίζεις την μπαταρία κάνοντας πετάλι... :wave2:

tolakos23
18/12/2006, 23:51
ναι αυτό είναι σωστό που πάει στο Α τις μπαταρίας το - όμως είναι λογικό να ξεκινάει απο τον ιμάντα ? :beer: