PDA

View Full Version : Ερώτηση για τιμονόπλακες



motaba
20/12/2006, 09:18
Καλημέρα!! :wave2:

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς την εξωτερική διάμετρο του USD Paioli (43mm) που φοράει το ΤΤ 600.

Παίζει όλα τα "43άρια" π.χ. USD WP 43 που έχει το KTM LC4 του 2001 να έχει την ίδια εξωτερική διάμετρο με αυτό του ΤΤ...?

Βασικά θέλω να πάρω τιμονόπλακες κομπλέ με σταυρό (για το τελευταίο πιρούνι - του ΚΤΜ) και θα προτιμούσα να είναι από ΤΤ...

Thanks!! :wave2:

dirtbird
20/12/2006, 11:02
Δεν με λες ρε παληκάρ'?

Αυτά που ρωτάς είναι για να μπουν στο tenere έτσι?

Πόσο είναι το μήκος των πηρουνιών του tenere, πόσο είναι των WP που θέλεις να βάλεις?

Τι offset έχουν οι πλάκες του Tenere?

Tι trail (ή ίχνος) είχε πριν και τι θα έχει μετά? Τα συμβατικά πηρούνια έχουν νύχι , τα USD όχι.


:confused: :confused:

motaba
20/12/2006, 11:08
:blush:

dirtbird
20/12/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
:blush:

:a9:

Μην με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα, δεν ήθελα να στην πω.

Ψάξε όμως στα links των sticky των τεχνικών.

:wave2:

OldMan
20/12/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
:blush:

Ρε συ motaba...

Ειλικρινά, αν θέλεις να φτιάξεις το tenere, φτιάξτο original !!

Μην αρχίζεις τις μαϊμουδιές με μπροστινά από KTM και ψαλίδια από ΤΤ και αμορτισέρ από GpZ και φρένα από Chally !!!

Τα μηχανάκια αξίζουν γι αυτό που είναι !!!

(αν θέλεις κάτι handmade, πάρε σωλήνες manesman και ξεκίνα το κόβε-ράβε...)


:wave2: :beer: :wave2:

MikeG
20/12/2006, 11:30
Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι φάση της ανακατασκευής βρίσκεσαι τώρα στο tenere & πόσα χρήματα έχεις δώσει.Παρακολουθώ όλα τα post που ανοίγεις για το tenere και με αυτά που διαβάζω θα σου κοστίσει όσο 2 καινούρια μηχανάκια.
Πάντως σου εύχομαι να τα καταφέρεις, να το καβαλήσεις και να ευχαρηστηθείς!

:beer:

Cpt. Haddock
20/12/2006, 11:30
ρε motaba...


Πήγες σ' αυτόν που σου είπα στο Χαλάνδρι (Σπυριδόπουλος) ο οποίος έχει ανακατασευάσει ένα tenere και το έχει κάνει χαρτί λέμε

:winka:


Πήγαινε δες το και ρώτα τον

:wave2:

motaba
20/12/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι φάση της ανακατασκευής βρίσκεσαι τώρα στο tenere & πόσα χρήματα έχεις δώσει.Παρακολουθώ όλα τα post που ανοίγεις για το tenere και με αυτά που διαβάζω θα σου κοστίσει όσο 2 καινούρια μηχανάκια.
Πάντως σου εύχομαι να τα καταφέρεις, να το καβαλήσεις και να ευχαρηστηθείς!

:beer:

Ακόμα η ανακατασκευή αγαπητέ MikeG δεν έχει ξεκινήσει.. Γενικά θα προτιμούσα αν αποφασίσω τελικά να την κάνω να μαζέψω όλα τα πράγματα και μετά να προχωρήσω.

Όσο για το κόστος, επειδή προφανώς όντως θα είναι πολύ υψηλό προσπαθώ να ψάχνω super-ευκαιρίες (από e-bay κυρίως) αφού δεν βιάζομαι.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

ρε motaba...


Πήγες σ' αυτόν που σου είπα στο Χαλάνδρι (Σπυριδόπουλος) ο οποίος έχει ανακατασευάσει ένα tenere και το έχει κάνει χαρτί λέμε




Πήγαινε δες το και ρώτα τον


[/B]


Πέρασα από εκεί και ο τύπος έχει ένα Super-Tenere XTZ 750 όντως κούκλα!!
πλήρως ανακατασκευασμένο!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Ρε συ motaba...

Ειλικρινά, αν θέλεις να φτιάξεις το tenere, φτιάξτο original !!

Μην αρχίζεις τις μαϊμουδιές με μπροστινά από KTM και ψαλίδια από ΤΤ και αμορτισέρ από GpZ και φρένα από Chally !!!

Τα μηχανάκια αξίζουν γι αυτό που είναι !!!

(αν θέλεις κάτι handmade, πάρε σωλήνες manesman και ξεκίνα το κόβε-ράβε...)


Thanks
:wave2:

Cpt. Haddock
20/12/2006, 11:50
και να διευκρινίσω:

Δε λέω σώνει και καλά φτιάξτο εκεί, ούτε τον ξέρω καλα τι είναι σαν μάστορας, απλα πήγαινε να ρωτήσεις να παρεις γνώμες

:wave2:

byron
20/12/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Όσο για το κόστος, επειδή προφανώς όντως θα είναι πολύ υψηλό προσπαθώ να ψάχνω super-ευκαιρίες (από e-bay κυρίως) αφού δεν βιάζομαι.

Αν δεν έχεις κάποιο πολύ σημαντικό λόγο να ασχοληθείς με την ανακατασκευή-βελτίωση του Tenere ΜΗΝ την κάνεις.!!!! (Σημαντικοί Λόγοι : είχες και έχεις το όνειρο από μικρός να καβαλάς ντε και καλά Tenere ,όρος σε διαθήκη, διαζύγιο αν δεν το φτιάξεις κλπ.)

Ακόμα και από e-bay να βρείς καποια πράγματα σε νορμάλ τιμές, θα σου κοστίσει πολλά λεφτά να τα ταιριάξεις (αφού μάλλον δεν θα είναι μαμά) και ατελείωτο χρόνο από εσενα για να αντιμετωπίσεις τα εκατοντάδες ψιλοπροβλήματα που θα προκύψουν με την χρήση aftermarket ανταλλακτικών ή από άλλα μοντέλα.

Βασική προϋπόθεση είναι να έχεις τουλάχιστον βασικές τεχνικές γνώσεις. Αν για κάθε προβληματάκι τρέχεις σε συνεργεία, τορναδόρους και λοιπές συμπαθείς συντεχνείες ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΟΥΝ ΣΤΑ 8 !!!!!!

Το βελτιωμένο Tenere που ονειρεύεσαι μπορεί να είναι ένα ξεχωριστό Tenere, αλλά θα είναι Tenere. Ούτε ΚΤΜ, ούτε WR ούτε ΤΤ.

Και για να μην χαρακτηριστώ κακεντρεχής ή ότι προσπαθώ να σε αποτρέψω από το project σου, είχα φτιάξει και εγώ κάποιο Yamaha. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20290&highlight=srx6+phase)

:wave2:

OldMan
20/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
είχα φτιάξει και εγώ κάποιο Yamaha. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20290&highlight=srx6+phase)

Και σου το "νοικοκυρέψανε" (από ότι έμαθα...) :sad:

byron
20/12/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και σου το "νοικοκυρέψανε" (από ότι έμαθα...) :sad:


:( :( ναι. :a021: κανονικά.... Κομμένο κομβίο και ανοιγμένα κάρτερ απ΄ότι έμαθα.... :a023:

motaba
20/12/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
(Σημαντικοί Λόγοι : είχες και έχεις το όνειρο από μικρός να καβαλάς ντε και καλά Tenere ,όρος σε διαθήκη, διαζύγιο αν δεν το φτιάξεις κλπ.)

... είχα φτιάξει και εγώ κάποιο Yamaha. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20290&highlight=srx6+phase)

:wave2:

:lol: :lol: :lol: (γελάω για να μην κλάψω :bigcry: :bigcry: ) Καλή φάση με τη διαθήκη!!!

Το έχω δει το SRX6! Πολύ καλό!

Μάλλον στο μυαλό μου τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ'ότι στην πραγματικότητα..

Εντάξει βλέπω στο δρόμο διάφορα μηχανάκια, ΧΤ550 τούμπανο σε όλα, μπροστινό, 600+ cc, είμαι 1,85 αλλά πάω στοίχημα δεν θα έφτανα κάτω :uplate:

Αλλά δεν μιλάω για τέτοιες μετατροπές..

Χαζεύω καμιά φορά σε διάφορους καταλόγους εταιριών προϊόντα και πέφτω πάνω σε φωτογραφίες όπου φυσικά αναρωτιέμαι αυτό το μηχανάκι διαφέρει πάρα πολύ από αυτό που βγήκε στην παραγωγή από την εταιρεία. Προφανώς και θα έχει άλλες προδιαγραφές.. Άλλο offset και άλλο trail και αλλο...κτλ..
Σκέφτομαι λοιπόν πόσο μπορεί να με κοροϊδεύουν αυτές οι εταιρείες..
Πιθανότατα αν θέλουμε να είμαστε "by the book" δεν πρέπει να πειράξουμε τίποτα..


Thanks!




P.S. Όταν η ΚΤΜ δίνει το KTM 525 EXC με σέτ SM δεν αλλάζει το trail όταν μπεί η μικρότερη ζάντα ??


72692

OldMan
20/12/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Όταν η ΚΤΜ δίνει το KTM 525 EXC με σέτ SM δεν αλλάζει το trail όταν μπεί η μικρότερη ζάντα ??

Αν δεν αλλάξει το off-set από τις τιμονόπλακες, το ίχνος μικραίνει με μικρότερη ζάντα !!

(αλλά προφανώς αυτό θέλει να κάνει, για να δώσει "ευκινησία" στο SM...) :wave2:


edit: την βλέπω την δουλειά να πηγαίνει για "Σκελετοί, Γεωμετρικά χαρακτηριστικά και Επιπτώσεις στην Οδηγική Συμπεριφορά" (Επίτομον) !!:sad:

byron
20/12/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Μάλλον στο μυαλό μου τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ'ότι στην πραγματικότητα..

Εντάξει βλέπω στο δρόμο διάφορα μηχανάκια, ΧΤ550 τούμπανο σε όλα, μπροστινό, 600+ cc, είμαι 1,85 αλλά πάω στοίχημα δεν θα έφτανα κάτω :uplate:


Ναι συνήθως η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή :D

Τα ΧΤ που βλέπεις και είναι τούμπανα, έχουν κοστίσει όσο το πιο ακριβό SM σε χρόνο και χρήμα και κάνουν το 1/20 από ότι αυτά. Συνήθως είναι μετατροπές του στυλ ¨ριχτο πάνω να ψηλώσει¨. Οι ¨αναρτήσεις¨τους το μόνο που κάνουν είναι να συνδεουν το πλαίσιο με τους τροχούς....


Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Χαζεύω καμιά φορά σε διάφορους καταλόγους εταιριών προϊόντα και πέφτω πάνω σε φωτογραφίες όπου φυσικά αναρωτιέμαι αυτό το μηχανάκι διαφέρει πάρα πολύ από αυτό που βγήκε στην παραγωγή από την εταιρεία. Προφανώς και θα έχει άλλες προδιαγραφές.. Άλλο offset και άλλο trail και αλλο...κτλ..
Σκέφτομαι λοιπόν πόσο μπορεί να με κοροϊδεύουν αυτές οι εταιρείες..
Πιθανότατα αν θέλουμε να είμαστε "by the book" δεν πρέπει να πειράξουμε τίποτα..

Συνήθως τα Aftermarket που δίνουν κάποιες εταιρείες δεν αλλάζουν τα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέττας. (Αν προορίζονται βέβαια για αυτήν). Τα όργια γίνονται συνήθως από ιδιώτες σε σκοτεινά και ανήλιαγα συνεργεία.

Δεν σε κοροιδεύουν οι εταιρείες. Αν η Ohlins πχ σου λέει ότι το τάδε αμορτισσέρ είναι για το ΧΤ, προφανώς δουλεύει καλύτερα από το μαμά.
Το ΧΤ 500 από την KEDO πχ, σίγουρα πηγαίνει καλύτερα στο χώμα από το νορμάλ ΧΤ.

Τίθεται το φιλοσοφικό ερώτημα όμως. Έχεις δεί τιμές καταλόγου της KEDO ? :eyepop:

Δεν χρειάζεται να είσαι by the book. Ένα κάρο πράγματα υπάρχουν για το Tenere για να το βελτιώσεις. Αν ξεκινάς όμως από μετατροπή ψαλιδιού από ΚΤΜ για αρχή....θα χαθεί η μπάλλα φίλε.

stefanos
21/12/2006, 00:59
Αν είχα ένα Tenere και ήθελα να το φτιάξω,
1. Θα το πήγαινα στο υπόγειο μου
2. Θα πήγαινα στο ίδιο υπόγειο τα εργαλεία μου
3. Θα το έκανα μπίλιες.
4. Θα άνοιγα μια μπύρα και ένα καινούργιο πακέτο.
5. Θα έπαιρνα ένα manual και θα άρχιζα την καταμέτρηση.
Γιατί τι να λέμε για καλάμια και τιμονόπλακες και κινητήρες.
Το μηχανάκι έχει ένα σωρό άλλα πράγματα που πιθανά θέλουν αντικατάσταση πρίν φτάσεις στα χοντρά, και πρέπει να βρείς και αυτά η τουλάχιστον να ξέρεις τι θα πρέπει να βρείς.
Δεν γίνεται αλλιώς.
Ετσι πηγαινα και εγώ το καλοκαίρι να αλλάξω πέντε πράγματα στο XR και έμεινα ΟΛΟ το καλοκαίρι με ανοιχτό κινητήρα να περιμένω ανταλακτικά (και ΔΕΝ άλλαξα και το σφαιρικό ρουλεμάν στην κάτω έδραση του αμορτισέρ)

Μετά χρειάζεται σοβαρή σκέψη για το τι θα φτιάξεις.
Ενα τέλειο μαμίσιο tenere όπως βγήκε απο το εργοστάσιο?
Ενα οπλο για το χώμα στον αγώνα κατά των ΚΤΜ?
Μια καγκουριά για σούζες στη παραλιακή και μόστρα στην καφετέρια?
Γιατί προς το παρόν ΔΕΝ έχεις αποφασίσει.
Δεν είσαι μαγαζί που παίρνει ένα παρτάλι και του χώνει πάνω οτι εξαρτημα φτιάχνει για να σπρώξει τις πωλήσεις.
Ωραιότατο το ΧΤ παραπάνω.
Να το κάνεις τι? Η Kedo είναι φανερό τι το κάνει, βιτρίνα.
Εσύ τι θα το κάνεις το δικό σου?

motaba
21/12/2006, 08:27
Γειά χαρά!

Thanks !! :wave2:

motaba
12/01/2007, 10:40
Γειά χαρά!

Επανέρχομαι στο θέμα...

Καθαρά τεχνική ερώτηση αυτή τη φορά... :lol:

Λοιπόν, έστω ότι θέλουμε να βέλουμε στο μπροστινό μας σύστημα Aftermarket τιμονόπλακες (http://www.dirtbikebook.com/acatalog/Clamps___Risers.html) ... τι θα πρέπει να προσέξουμε ?

Έστω ότι οι τιμονόπλακες αυτές έχουν ίδια χαρακτηρηστικά με αυτές που έχουμε τώρα.
Στο κομμάτι του λαιμού τι γίνεται ? πώς προσαρμόζονται ?
Έχουν διαφορετικό άξονα και ρουλμαν...(?)

Thanks!

:wave2:

stefanos
12/01/2007, 13:06
Κοίτα τα ΚΤΜ για τα οποία απευθύνονται βγάζεις το παλιό βάζεις το καινούργιο και είσαι οκ.
Οπως βλέπεις οτι είναι διαφορετικό στο παρέχουν και το λένε.
Μερικά έχουν αλλο άξονα και ρουλεμάν, μερικά οχι.
Αυτό είναι και το καλό με τα κιτ.
Τα έχουν όλα.
Η είναι το καλό με τα ΚΤΜ ,υπάρχουν κιτ για τα πάντα.:p
Υπάρχει και περίπτωση να μην κατάλαβα την ερώτηση.

OldMan
12/01/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κοίτα τα ΚΤΜ για τα οποία απευθύνονται βγάζεις το παλιό βάζεις το καινούργιο και είσαι οκ.
Οπως βλέπεις οτι είναι διαφορετικό στο παρέχουν και το λένε.
Μερικά έχουν αλλο άξονα και ρουλεμάν, μερικά οχι.
Αυτό είναι και το καλό με τα κιτ.
Τα έχουν όλα.
Η είναι το καλό με τα ΚΤΜ ,υπάρχουν κιτ για τα πάντα.:p
Υπάρχει και περίπτωση να μην κατάλαβα την ερώτηση.

Στέφανε, γιατί δεν ξαπλώνεις λίγο...???:winka:

motaba
12/01/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κοίτα τα ΚΤΜ για τα οποία απευθύνονται βγάζεις το παλιό βάζεις το καινούργιο και είσαι οκ.
Οπως βλέπεις οτι είναι διαφορετικό στο παρέχουν και το λένε.
Μερικά έχουν αλλο άξονα και ρουλεμάν, μερικά οχι.
Αυτό είναι και το καλό με τα κιτ.
Τα έχουν όλα.
Η είναι το καλό με τα ΚΤΜ ,υπάρχουν κιτ για τα πάντα.:p
Υπάρχει και περίπτωση να μην κατάλαβα την ερώτηση.


Ναι σωστά κατάλαβες ! Το παράδειγμα μου ήταν λίγο άστοχο..

Αν ήθελες να βάλεις στο XR αντίστοιχες τιμονόπλακες, τι θα γινόταν με το "σταυρό" ?
Θα έβαζες τα μαμά ρουλμαν ?

Μάλλον θέλει ψάξιμο...

Έλεγα μήπως κάποιος το έχει κάνει...

Thanks a lot!! :wave2:

stefanos
12/01/2007, 14:49
Οχι θα το αγόραζα με τον άξονα, μάλλον δεν θα κάνει αλλά θα είχα κάτι να μετρήσω για να φτιάξω ένα παρόμοιο με κατάλληλο μήκος,το ρουλεμάν δεν θα κάθεται σίγουρα αλλά εκεί ίσως γίνει κάτι σε κανένα μηχανουργείο.
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρεις τι θα σου βγεί απο γεωμετρία.
Ας πούμε οτι το ΚΤΜ έχει ένα ίχνος και με την μεταβολή του offset πάνω και κάτω με τα συγκεκριμένα κιτάκια γίνεται λίγο πιο αργή και η γρήγορη η γεωμετρία αλλά γύρω απο το εργοστασιακό.
Αν τα βάλω στο δικό μου και αν βάλω και διαφορετικού μήκους πηρούνι με άλλη θέση στον άξονα της ρόδας τότε μπορεί να αποκτήσω μια τεράστια διαφορά στη γεωμετρία που να μην δουλεύει.
Μην ξεχνάς οτι βασικά προσπαθούμε να κρατήσουμε το ίχνος πρίν και μετά σε παρόμοια επίπεδα.