PDA

View Full Version : Φόρτιση μπαταρίας.



Nrgman
20/12/2006, 15:40
Ρε παιδιά μια ερώτηση.
Αν οδηγάς κάθε μέρα την μηχανή μόνο για συνολικά 15 λεπτά (πήγαινε -έλα) στην δουλειά.
φορτίζεται αρκέτα η μπαταρία ?

pavlaras1
20/12/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Ρε παιδιά μια ερώτηση.
Αν οδηγάς κάθε μέρα την μηχανή μόνο για συνολικά 15 λεπτά (πήγαινε -έλα) στην δουλειά.
φορτίζεται αρκέτα η μπαταρία ?

Εχω την εντυπωση οτι δεν φορτιζεται αρκετα.

Θελει κανα 15 λεπτο πανε και αλλα 15 λεπτα ελα, συνολο 30 λεπτα και τοτε ναι.

Φυσικα αυτο εξαρταται απο μηχανη σε μηχανη.

Εγω προσεξα στο δικο μου αν μια εβδομαδα δεν το κινησω,τοτε σιγουρα δεν θα παρει μπρος με την μιζα παρα μονο με την μανιβελα διοτι η μπαταρια θα εχει τελειωσει λογο του συναγερμου που εχει.

Μαλιστα τωρα τελευταια πρεπει να θελει και αλλαγμα η μπαταρια γιατι αν το αφησω τρεις μερες ακινητο τοτε μπορει να παρει μπορει και οχι.

Αν το κινω καθε μερα ή μερα παρα μερα δεν εχει προβλημα.

Επισης εχω προσεξει αν κανω μεγαλες διαδρομες τουλαχιστον 20-30 λεπτων το μηχανακι παει πολυ καλυτερα απο οτι στην αρχη και ασε που οταν το σβησω και το ξανα αναψω αναβει πολυ ποιο γρηγορα και ποιο ξεκουραστα και ακουγεται απο τον ηχο της μιζας.

Οτι με την πρωτη αναφλεξει μπαινει σε λειτουργια ενω στις αλλες περιπτωσεις περνει με την δευτερη ή με την τριτη μιζια.

Ψαχνω να βρω καμια μπαταρια αντι για 12 Volt και 4 Ah που φοραει το μηχανακι μου να βαλω με 5 Ah και 6 Ah.

Δεν με πειραζει να μην ειναι μολυβδου ας ειναι και NiMH ή Gel τεχνολογιας αρκει να μην ξεφευγουμε τα 30-40€.


72715

SeNNinhA
20/12/2006, 18:39
Κάθε μέρα 15 λεπτά είναι υπεραρκετά. Δεν ξεφορτίζεται η μπαταρία τόσο που να θέλει παραπάνω. Η μπαταρία ξεφορτίζεται μόνο κατά την εκκίνηση που κινεί την μίζα και μετά δεν χρησιμοποιείται. Η ξεφόρτισή της κατά την διάρκεια που μένει ακίνητη γίνεται με πολύ μικρό ρυθμό. Εαν ανυσηχείς εσύ τότε οι υπόλοιποι που την κινούμε ΣΚ και αν τότε θα πρέπει να αλλάζουμε μπαταρία κάθε μήνα.

OldMan
20/12/2006, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ψαχνω να βρω καμια μπαταρια αντι για 12 Volt και 4 Ambere που φοραει το μηχανακι μου να βαλω με 5 Ambere και 6 Ambere.

Τα 4 δεν είναι amperes, αλλά Ah (αμπερώρια) και δηλώνουν "χωρητικότητα" της μπαταρίας.
(είναι το γινόμενο της έντασης του ρεύματος επί τον χρόνο που θα χρειαστεί μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία για να "ρίξει" την τάση της στα 10.5 Volts)

(στην συγκεκριμένη της φωτό δεν είναι 4 Ah... Το 4L νομίζω ότι αντιστοιχεί σε 6Ah - μια ματιά στο site της YUASA θα μας διαφωτίσει...) :wave2:

OldMan
20/12/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Επισης εχω προσεξει αν κανω μεγαλες διαδρομες τουλαχιστον 20-30 λεπτων το μηχανακι παει πολυ καλυτερα απο οτι στην αρχη

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ή ο ανορθωτής σου "παίζει καθυστερήσεις" (αν σου το κάνει τον τελευταίο καιρό) ή η γενήτριά σου δεν είναι και πολύ "σόι" (αν σου το παρουσίαζε από την αρχή) !!

(η γενική ιδέα είναι ότι δεν πηγαίνει ικανοποιητικό ρεύμα φόρτισης στην μπαταρία - επί πλέον του απαιτούμενου για την λειτουργία του κινητήρα, κόρνας, φλάς, φώτων κ.λ.π. - οπότε και "γονατίζει" το μοτέρ (είτε από τάση σπινθήρα, είτε από "δυσλειτουργία" της ηλεκτρονικής..)

:wave2: :beer: :wave2:

kostisthegreek
20/12/2006, 21:07
Αν αυξηθούν τα Ah θα αυξηθεί και ο όγκος της μπαταρίας.

Nrgman
21/12/2006, 08:18
Έχω συναργερμό πανω. Αλλα το βράδυ δεν τον ενεργοποιώ , μόνο την μέρα στην δουλειά.
Επίσης τα φώτα μου είναι συνέχεια αναμένα. Δηλαδή οταν γυρίσεις τον διακόπτη στο on πριν πατήσεις την μίζα τα φώτα είναι ήδη αναμμένα.

Και βέβαια είναι και το γνωστό πρόβλημα με τα παλιά cbf 250 που θέλουν πολύ ώρα για να κρατήσουν ρελαντι. Μπορεί να παίζει και αυτο τον ρόλο του.

villy
21/12/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Έχω συναργερμό πανω. Αλλα το βράδυ δεν τον ενεργοποιώ , μόνο την μέρα στην δουλειά.
Επίσης τα φώτα μου είναι συνέχεια αναμένα. Δηλαδή οταν γυρίσεις τον διακόπτη στο on πριν πατήσεις την μίζα τα φώτα είναι ήδη αναμμένα.

Και βέβαια είναι και το γνωστό πρόβλημα με τα παλιά cbf 250 που θέλουν πολύ ώρα για να κρατήσουν ρελαντι. Μπορεί να παίζει και αυτο τον ρόλο του.





Δεν κάνεις πατέντα να παρεμβάλεις κανένα διακόπτη στα φώτα ώστε να μην ανάβουν συνέχεια;

Τουλάχιστον να μην τρώνε την μπαταρία όταν γυρίζεις το κλειδί και πας να βάλεις μπρος!

Μετά τα ανάβεις συνέχεια, που είναι και το πιο ασφαλές :winka:

Atsatsos
21/12/2006, 10:26
Nα τον βάζεις το συναγερμό το βράδυ. Εγώ για 30' ώρα ανεβηκα πάνω και δεν τον έβαλα κι ακόμα το κλαίω. Τώρα το άλλο και 2 βδομάδες να το αφήσω χωρίς να πάρει και με συναγερμό ενεργοποιημένο, μετά παίρνει με την πρώτη.

pavlaras1
23/12/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα 4 δεν είναι amperes, αλλά Ah (αμπερώρια) και δηλώνουν "χωρητικότητα" της μπαταρίας.
(είναι το γινόμενο της έντασης του ρεύματος επί τον χρόνο που θα χρειαστεί μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία για να "ρίξει" την τάση της στα 10.5 Volts)

(στην συγκεκριμένη της φωτό δεν είναι 4 Ah... Το 4L νομίζω ότι αντιστοιχεί σε 6Ah - μια ματιά στο site της YUASA θα μας διαφωτίσει...) :wave2:

Πηγα στην ιστοσελιδα τις www.yuasabatteries.com

Η παρακατω ειναι η μπαταρια που χρησιμοποιω στο μηχανακι.

Battery Family: YuMicron
Battery Type: YB4L-B
Voltage: 12
Capacity: 4
Dimensions: 4.75" x 2.75" x 3.625"
Weight: 2.8lbs.
Metric Dimensions: 120mm x 70mm x 92mm
Metric Weight: 1.3kg
Polarity: -+
Acid Volume: 10.1
Amps: 0.4
(12εκ x 7εκ x 9εκ)

Μπορω ομως να βαλω και αυτην σιγουρα λογο χωρου και ρευματος και ασφαλειων.

Battery Family: YuMicron
Battery Type: YB5L-B
Voltage: 12
Capacity: 5
Dimensions: 4.75" x 2.375" x 5.125"
Weight: 3.5lbs.
Metric Dimensions: 120mm x 60mm x 130mm
Metric Weight: 1.6kg
Polarity: -+
Acid Volume: 12.2
Amps: 0.5
(12εκ x 6εκ x 13εκ)

Θα προτιμουσα αν εβρισκα με καποιον τροπο, λιγο περισσοτερο χωρο να εβαζα αυτην.

Battery Family: YuMicron
Battery Type: YB9L-B
Voltage: 12
Capacity: 9
Dimensions: 5.3125" x 3" x 5.5"
Weight: 5.3lbs.
Metric Dimensions: 135mm x 75mm x 139mm
Metric Weight: 2.4kg
Polarity: -+
Acid Volume: 20.3
Amps: 0.9
(13εκ x 7εκ x 13εκ)

Αυτη εδω ειναι παραπολυ καλη αλλα το διαπιστωσα αφου ειχα αγορασει ηδη την μπαταρια YB5L-B.

Battery Family: FACTORY ACTIVATED MAINTENANCE FREE
Battery Type: YTZ7S
Voltage: 12
Capacity: 6
Dimensions: 4 7/16 x 2 3/4 x 4 1/8
Weight: 5.3lbs.
Metric Dimensions: 113mm x 70mm x 105mm
Metric Weight: 2.3kg
Polarity: -+
Acid Volume: Ν/Α
Amps: 0.6
(11εκ x 7εκ x 10εκ)

Και αυτη εδω ειναι παραπολυ καλη αλλα το διαπιστωσα αφου ειχα αγορασει ηδη την μπαταρια YB5L-B.

Battery Family: MAINTENANCE FREE
Battery Type: YTZ7S-BS
Voltage: 12
Capacity: 6
Dimensions: 4 1/2 x 2 13/16 x 5 3/16
Weight: 5.3lbs.
Metric Dimensions: 114mm x 71mm x 131mm
Metric Weight: 2.5kg
Polarity: -+
Acid Volume: 0.33
Amps: 0.6
(11εκ x 7εκ x 13εκ)



72999

pavlaras1
23/12/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ή ο ανορθωτής σου "παίζει καθυστερήσεις" (αν σου το κάνει τον τελευταίο καιρό) ή η γενήτριά σου δεν είναι και πολύ "σόι" (αν σου το παρουσίαζε από την αρχή) !!

(η γενική ιδέα είναι ότι δεν πηγαίνει ικανοποιητικό ρεύμα φόρτισης στην μπαταρία - επί πλέον του απαιτούμενου για την λειτουργία του κινητήρα, κόρνας, φλάς, φώτων κ.λ.π. - οπότε και "γονατίζει" το μοτέρ (είτε από τάση σπινθήρα, είτε από "δυσλειτουργία" της ηλεκτρονικής..)

:wave2: :beer: :wave2:

Μου το παρουσιαζει τωρα τελευταια και μαλιστα μου λενε οτι φταιει η μπαταρια μου.

Εγω εχω την εντυπωση οτι φταει το συστημα φορτισης στην μηχανη.

Ο λογος που το λεω ειναι οτι οταν βγαζω την μπαταρια απο την μηχανη και την φορτιζω σπιτι το βραδυ και την επομενη μερα την βαζω επανω δουλευει μια χαρα τουλαχιστον στην αρχη της ημερας αλλα το βραδυ ή την επομενη ημερα βλεπω οτι ειναι σαν να ειναι αδεια.

Σαν να μην φορτιζε καθολου ή αν φορτιζε πολυ λιγο αλλα οχι οσο θα επρεπε.

Η Yuasa λεει οτι αυτες εχουν εως και 4 χρονια ζωης ασχετα αν δινουν 1 χρονο εγγυηση.

Εγω την αλλαζω καθε χρονο ουτε και αυτο θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο.

Οποτε χανει υγρα τα συμπληρωνω και κοιταω τουλαχιστον μια φορα το μηνα σε τι κατασταση ειναι.

Μπορουμε να βρουμε καμια φωτογραφια απο ανορθωτη και καμια φωτογραφια απο γεννητρια για να ξερω πως περιπου ειναι.

Εχω την εντυπωση οτι ο ανορθωτης μου ειναι Osram και η γεννητρια δεν ξερω και προσπαθω να βρω και τα χαρακτηριστικα της.

Παντως απο την αρχη το μηχανακι μου αν δοκιμαζες 4 φορες να βαλεις μπρος με την μιζα και δεν επερνε τοτε αδειαζε και η μπαταρια και η επομενη λυση ηταν η μανιβελα.

Γιαυτο απο τοτε εψαχνα και ψαχνω να βρω μεγαλυτερη γεννητρια ή μεγαλυτερη μπαταρια ωστε να τα αντικαταστησω.

Τι συντηρηση μπορει να χρειαζεται μια γεννητρια και τι ενας ανορθωτης?

Αν χρειαζονται αντικατασταση ποτε γινεται αυτο?

Μου εχουν πει οτι αν καθαριστει η γεννητρια π.χ.πηνια και μαγνητες δουλευει καλυτερα.

Αν αυτο αληθευει υπαρχει καποιο σχεδιαγραμα για να δω πως πρεπει να το καθαρισω?

Οτι φωτος υπαρχουν με βοηθανε.

Α! κατι που θυμηθηκα οταν παταω την κορνα δεν κορναει αμεσως και αυτο μου το εκανε απο τοτε που το ειχα πρωτο αγορασει.

Δηλαδη κραταω σταθερα την κορνα για ενα δευτερολεπτο και μετα κορναρει.

Αφου οταν συμβαινει κατι στον δρομο και θελω να κορναρω δεν μπορω γιατι μεχρι να ακουστει ο ηχος εχει γινει το κακο.

Προσεξα επισης οτι αν κορναρω μια φορα την επομενη φορα που θα χρησιμοποιησω την κορνα θα ανταποκριθει ποιο γρηγορα απο οτι πριν.

Σαν να εχει εναν πυκνωτη ο οποιος εχει φορτιστει και ειναι ετοιμος να λειτουργησει.

Τωρα συμφωνα με αυτα που σας λεω θελω να μου πειτε που κοντα μπορει να ειναι το προβλημα και τι λυσεις εχω.


73001

OldMan
25/12/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
........................
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΟΛΑ τα παραπάνω έχουν να κάνουν με "ψόφιο" σύστημα φόρτισης της μπαταρίας σου !!!

Προφανώς το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό (λάθος υπολογισμός φορτίου ή/και οικονομοτεχικοί παράγοντες..) !!

Προσωπική άποψη:
Δεν αξίζει να κάνεις καμία μετατροπή (εκτός αν βρεις κανένα μαγκίτη - γάτο σε τυλίγματα γεννητριών και μπει στην φασαρία να σου φτιάξει καινούριο στάτορα...) :sad:

project.breeze
26/12/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εχω την εντυπωση οτι δεν φορτιζεται αρκετα.

Θελει κανα 15 λεπτο πανε και αλλα 15 λεπτα ελα, συνολο 30 λεπτα και τοτε ναι.

Φυσικα αυτο εξαρταται απο μηχανη σε μηχανη.

Εγω προσεξα στο δικο μου αν μια εβδομαδα δεν το κινησω,τοτε σιγουρα δεν θα παρει μπρος με την μιζα παρα μονο με την μανιβελα διοτι η μπαταρια θα εχει τελειωσει λογο του συναγερμου που εχει.

Μαλιστα τωρα τελευταια πρεπει να θελει και αλλαγμα η μπαταρια γιατι αν το αφησω τρεις μερες ακινητο τοτε μπορει να παρει μπορει και οχι.

Αν το κινω καθε μερα ή μερα παρα μερα δεν εχει προβλημα.

Επισης εχω προσεξει αν κανω μεγαλες διαδρομες τουλαχιστον 20-30 λεπτων το μηχανακι παει πολυ καλυτερα απο οτι στην αρχη και ασε που οταν το σβησω και το ξανα αναψω αναβει πολυ ποιο γρηγορα και ποιο ξεκουραστα και ακουγεται απο τον ηχο της μιζας.

Οτι με την πρωτη αναφλεξει μπαινει σε λειτουργια ενω στις αλλες περιπτωσεις περνει με την δευτερη ή με την τριτη μιζια.

Ψαχνω να βρω καμια μπαταρια αντι για 12 Volt και 4 Ah που φοραει το μηχανακι μου να βαλω με 5 Ah και 6 Ah.

Δεν με πειραζει να μην ειναι μολυβδου ας ειναι και NiMH ή Gel τεχνολογιας αρκει να μην ξεφευγουμε τα 30-40€.



Πρέπει να ξέρεις ότι η γεννήτρια της μηχανής (ή αυτοκινήτου) πάντα παράγει ενέργεια πολλαπλάσια της ενέργειας που καταναλώνει...Είναι αρκετή για να καλύψει τις καταναλώσεις του οχήματος (μίζα,μπουζί,φώτα κτλ) αλλά και να φορτίσει την μπαταρία σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα...

pavlaras1
26/12/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Πρέπει να ξέρεις ότι η γεννήτρια της μηχανής (ή αυτοκινήτου) πάντα παράγει ενέργεια πολλαπλάσια της ενέργειας που καταναλώνει...Είναι αρκετή για να καλύψει τις καταναλώσεις του οχήματος (μίζα,μπουζί,φώτα κτλ) αλλά και να φορτίσει την μπαταρία σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα...

Που μπορω να βρω ακριβη χαρακτηριστικα για την γεννητρια για να δουμε αυτο αν ισχυει και στο δικο μου μηχανακι.

Το λεω αυτο γιατι θυμαμαι τοτε οταν ηταν να αγορασω το μηχανακι ειχα δει οτι τα ηλεκτρολογικα του απο αποψη γεννητριας ηταν τα χειροτερα σε σχεση με ενα ευρωπαικο οπως Piaggio, Gilera, Aprilia, Peugeot, δηλαδη παρηγαγε το λιγοτερο ρευμα απο ολα τα υπολοιπα και οταν ρωτησα διαφορους φιλους και γνωστους μου λεγανε μην το κοιτας αυτο δεν παιζει κανενα ρολο.

Τα αλλα γραφανε περιπου Flywheel-magneto, 165 W – 12 V και το δικο μου εγραφε αν θυμαμαι καλα περιπου στα 65-80 W - 12 V.

Αλλα ψαχνω να βρω τα ακριβει χαρακτηριστικα του για να το σιγουρεψω.