PDA

View Full Version : τοποθετηση αμπερομετρου



OzZzZzY
31/12/2006, 02:20
εχω μια GSX 750E του 1982 και θελω να της βαλω αμπερομετρο.
αγορασα ενα αμπερομετρο και το τοποθετησα με μηκος γραμμης περιπου 70 εκ. Οταν μιζαρω σκατα, δηλαδη δν παιρνει μπρος ο κινητηρας σαν να ειναι η μπαταρια νεκρη τελειως.
Χρησιμοποιησα γραμμη πολυ χαμηλης αντιστασης για ηχεια. Μπορει να μου πει καποιος τι γραμμη να χρησιμοποιησω για να λειτουργει;

banditgr
31/12/2006, 14:00
elpizo na topothetithike sosta....to amperometro mpenei se seira kai oxi paralila.An to evales paralila...vraxikiklonei kai vgalto amesos.

orizontas
31/12/2006, 16:13
το αμπερομετρο οπως ειπε και ο φιλος πρεπει να το συνδεσεις εν σειρα ....

κατα δευτερον επειδη μιλαμε για συνεχες ρευμα εχει θετικο και αρνιτικο πολο


κατατριτον αν το εχεις συνδεσει κατευθειαν ... μαλλον μετα την κεντρικη ασφαλεια θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 30 Α διοτι η μιζα ξεκινωντας μπορει να καταναλωνει εντασεις εωσ και 2 φορες των αμπερωριων της μπαταριασ σου ....

πιστευω καλυτερα να το συνδεσεις εκτος μιζας διοτι σε ενδιαφερει κυριως η καταναλωση του ρευματος της μοτο εν λειτουργια....
αυτα και αν βρεις δυσκολια σου στελνω και σχεδιακι ......

orizontas
31/12/2006, 16:16
συτα τα gsx exv kai ena toy adelfoy moy 400 f .... hlektrika problima alla einai trela na ta mastoreyeis .....
opvs kai ola ta palaia moto ....

sorry gia greekenglish .......

orizontas
31/12/2006, 16:55
sxediaki


73307

pavlaras1
03/01/2007, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
sxediaki

Η αναλυση του σχεδιου σου ειναι (231x173)pixel μηπως μπορεις να βαλεις το ιδιο σε μεγαλυτερη αναλυση μιας και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Πιθανες αναλυσεις που μπορει να βοηθησουν ειναι 448x336 ή 640x480.

OzZzZzY
04/01/2007, 20:16
Οριζοντα,συγγνωμη,ξεχασα να σου πω οτι ολες οι ασφαλειες ειναι 10αρες ,η κυρια ειναι 15αρα και το αμπερομετρο της VDO.Πρεπει να βαλω μεγαλυτερες?

OldMan
05/01/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ολες οι ασφαλειες ειναι 10αρες ,η κυρια ειναι 15αρα και το αμπερομετρο της VDO.Πρεπει να βαλω μεγαλυτερες?

ΟΙ ασφάλειες υπάρχουν για να "περιορίζουν" τυχόν αυξήσεις της έντασης του ρεύματος στα κυκλώματα, ώστε να μην καταστρέψουν τα διάφορα όργανα, συνδέσεις και καλωδιώσεις !!

Αν βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια(ες), το μόνο που θα καταφέρεις είναι να "κάψεις" κάτι όποτε "ζητηθεί" περισσότερο ρεύμα από το κύκλωμα (βύθιση τάσης, μερικό βραχυκύκλωμα κ.λ.π.) :wave2:

OzZzZzY
05/01/2007, 20:21
Φιλε Ολντμαν,παρακληση:δωσε μου πληρεις οδηγιες εγκαταστασης μετα τη μιζα,τι τυπο καλωδιο να βαλω κλπ.

OldMan
06/01/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Φιλε Ολντμαν,παρακληση:δωσε μου πληρεις οδηγιες εγκαταστασης μετα τη μιζα,τι τυπο καλωδιο να βαλω κλπ.

Ευχαρίστως, αλλά ανέβασε κάποιο ηλεκτρολογικό διάγραμμα, γιατί αλλιώς θα τα κάνουμε κώλ@ !!

(το θέμα είναι ΤΙ ζητάς να μετράει το αμπερόμετρο...συνολική κατανάλωση, ρεύμα ανάφλεξης, κατανάλωση οργάνων κ.λ.π.)

pavlaras1
07/01/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ευχαρίστως, αλλά ανέβασε κάποιο ηλεκτρολογικό διάγραμμα, γιατί αλλιώς θα τα κάνουμε κώλ@ !!

(το θέμα είναι ΤΙ ζητάς να μετράει το αμπερόμετρο...συνολική κατανάλωση, ρεύμα ανάφλεξης, κατανάλωση οργάνων κ.λ.π.)

Εγω θελω ρευμα αναφλεξης.

Υπαρχει καμια ηλεκτρονικη ψηφιακη συσκευη η οποια να μην καταναλωνει πολυ ρευμα στις μετρησεις?

OzZzZzY
08/01/2007, 03:35
Φιλε Ολντμαν,δεν ξερω και πολλα πραγματα γιαυτο και με βλεπεις μαζεμενο.Θελω να βλεπω στο αμπερομετρο αν υπαρχουν απωλειες ειτε απο βραχυκυκλωμα ειτε απο ελλειψη φορτου απο την γεννητρια.Δεν εχω προχειρο σχεδιαγραμμα να σου βαλω αλλα αν θες μπορεις να με καθοδηγησεις για μια απλη και λειτουργικη συνδεσμολογια αμπερομετρου γιατι επεχειρησα να το συνδεσω εν σειρα με γραμμη απο καλωδιο ηχειων και με καινουργια μπαταρια η μηχανη δεν επαιρνε μπρος.Συνεδεσα δηλ τον θετικο πολο της μπαταριας στον ενα ακροδεκτη του αμπερομετρου και τραβηξα γραμμη απ τον αλλο ακροδεκτη και την συνεδεσα στην κυρια γραμμη που εβγαλα απο τον θετικο πολο της μπαταριας.Η συνδεση σωστη,το αποτελεσμα χαλια...
Μηπως ειναι μεγαλης αντιστασης η γραμμη?Μηπως παιζει ρολο το οτι απο τον θετικο πολο της μπαταριας που φευγει η γραμμη προς το οργανο μεχρι να συναντησει την κυρια γραμμη παλι η ολη διαταξη εχει μηκος 1,5 μετρο?
Ευχαριστω για την οποια απαντηση

OldMan
08/01/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Ευχαριστω για την οποια απαντηση

Κατά πάσα πιθανότητα, έχεις συνδέσει ΑΝΑΠΟΔΑ το αμπερόμετρο (αν δεν περνάει καθόλου ρεύμα...) ή τα καλώδια/συνδέσεις είναι μεγάλης αντίστασης (αν περνάει "λίγο" ρεύμα...).

Τα καλώδια των ηχείων είναι χαμηλής αντίστασης μεν, αλλά είναι φορείς σήματος και όχι ισχύος !!
(δεν κάνουν για πολλά αμπέρ - και απορώ ΠΩΣ δεν καήκανε, αν έχεις σωστή πολικότητα στο αμπερόμετρο...) :confused:

stefanos
08/01/2007, 13:43
Εγώ νομίζω οτι αν συνδέσει το όργανο ανάποδα θα παίρνει λάθος πρόσημο στην ένδειξη.
Και αφού δεν δουλεύει η μίζα είναι συνδεδεμένο λάθος πρίν απο την μίζα.
Και μπορεί πλέον να είναι και καμένο το όργανο αν προσπάθησε να μετρήσει τα αμπέρ που τραβάει η μίζα.
Νομίζω οτι πρέπει να γίνει όπως το σχηματάκι παραπάνω πρίν την ασφαλειοθήκη.
Και απο καλώδιο λίγο πιο χοντρό απο το είδη υπάρχον.

OzZzZzY
08/01/2007, 18:48
Φιλε Ολντμαν,φιλε Στεφανε ευχαριστω για τις απαντησεις.
Στη συνδεσμολογια που σας ειπα χτες,το οργανο το συνεδεσα σωστα δηλ στην εκκινηση τερματισε στο αρνητικο προσημο,η μιζα δουλεψε πεθαμενα αν κι η μπαταρια ειναι καινουργια και το καλωδιο ηχειου που εβαλα για γραμμη συνδεσης απ το θετικο πολο της μπαταριας μεχρι το οργανο κι απ το οργανο στην κυρια γραμμη που φευγει προς την μιζα και τις καταναλωσεις ειναι χαμηλης αντιστασης προφανως αλλα δεν ειναι το καταλληλο γιατι σε 5 δευτερολεπτα μιζαρισματος ζεσταθηκε παραπολυ.
Πηγα σε μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου μου εδωσαν καλωδιο εξαρι,μου ειπαν οτι κανει για γραμμη συνδεσης οργανων.
Απο αυτα που μου λετε κι οι δυο μαλλον δεν χρειαζεται να ειναι το οργανο τοποθετημενο πριν τη μιζα-τι να μου δειξει αλλωστε,ετσι?μιζαρεις τερματιζει στο αρνητικο,εμενα με νοιαζει να ξερω τι γινεται στην ολη εγκατασταση απο πλευρας απωλειων-γιαυτο σας παρακαλω να μου πειτε που και πως αλλοιως να το συνδεσω.
Αν σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου να παραιτηθω απο καθε προσπαθεια.
Το προβλημα δεν ειναι τα 10-20 ευρω που θα μου παρει ενας ηλεκτρολογος για να το συνδεσει οπως και οπου πρεπει.
Να σας πω τη μαυρη μου αληθεια φοβαμαι το δουλεμα και την υποβρυχια ειρωνια..."ελα μωρε το μαλακα σιγα τι οργανο βρηκε να βαλει στο ερειπιο που εχει κλπ".
Ευχαριστω που με βοηθατε.

stefanos
08/01/2007, 21:34
Είναι χαζό να φοβάσαι τι θα πει ο κάθε μάστορας.
Εσύ σαν κύριος θα δώσεις τα ευρά σου και αυτό σε κάνει κύριο.
Στο κάτω κάτω οι πελάτες των συνεργείων είναι τα παλία μηχανάκια δεν είναι τα καινούργια.
Να σου πώ παραπάνω δεν ξέρω.
Τα ηλεκτρικά είναι μεγάλο μυστήριο για μένα.
Γι αυτό πήρα και μηχανάκι χωρίς ηλεκτρικά (χωρίς πλάκα).
Πάντως να έχεις υπ όψη σου οτι το όργανο πρέπει να έχει και λαμπάκι που πρέπει να το συνδέσεις ώστε να ανάβει με τα φώτα.
Για λεπτομέρειες σύνδεσης οι εμπειρότεροι αν και νομίζω οτι χρειάζεται διάγραμμα γι αυτό.

OzZzZzY
08/01/2007, 21:58
Οριζοντα θερμη παρακληση.
Κοψε το σχεδιο εγκαταστασης αμπερομετρου σε δυο κομματια αφου δειχνει δυο διαφορετικες συνδεσμολογιες και ξαναδημοσιυεσε το γιατι ειναι δυσδιακριτο λογω μικρου μεγεθους.
Μηπως μπορεις να με βοηθησεις περιγραφικα?
Αν πρεπει να σου πω κι αλλες λεπτομερειες εκτος απ αυτες που εχω καταχωρισει πες μου ανετα.
Ευχαριστω για την βοηθεια.

OzZzZzY
08/01/2007, 22:00
Ευχαριστω πατερα,θα σου απευθυνθω κι αλλη φορα για αλλες αποριες...