PDA

View Full Version : Led turn signals



Nrgman
02/01/2007, 09:33
Χρόνια πολλά και καλη χρονιά σε όλους.

Έβαλα στην μηχανή φλας με LED αλλα μάλλον το relay που έχει η μηχανή για να αναβοσβήνει τα φλας (που μάλλον είναι θερμικό) δεν δουλεβει με τα εν λόγο φλας.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ηλεκτρονικό ρελέ για αυτην την δουλειά?

Το πρόβλημα είναι οτι το φορτίο που "διαβάζει" το ρελε είναι πολυ μικρό με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά. Σκέφτηκα οτι αν βάλω μια αντίσταση παράληλλά στον ρελέ ωστε η τιμή της αντίστασης του κυκλώματος να μικρήνει και να μεγαλώσει το φορτίο. Αλλα είπα πρώτα να το γράψω εδώ για να ακούσω κανένα μπινελίκι , ετσι για να μπει καλά ο χρόνος. :beer: :beer:

:wave2:

zireous
02/01/2007, 14:01
Κάτι σχετικό με φλας της Clear Alternatives πήρε το μάτι μου στο ebay (ψάξε για καλύτερες τιμές πρώτα):

http://cgi.ebay.com/CLEAR-ALTERNATIVES-TURN-SIGNALS-ELECTRONIC-FLASHER-UNIT_W0QQitemZ120061437429QQihZ002QQcategoryZ34284QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

MIKE_16V
02/01/2007, 14:03
Και εδω (http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2918) τα αυτο που λες συζητανε, ριξε μια ματια:winka:

OldMan
02/01/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Το πρόβλημα είναι οτι το φορτίο που "διαβάζει" το ρελε είναι πολυ μικρό με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά. Σκέφτηκα οτι αν βάλω μια αντίσταση παράληλλά στον ρελέ ωστε η τιμή της αντίστασης του κυκλώματος να μικρήνει και να μεγαλώσει το φορτίο. Αλλα είπα πρώτα να το γράψω εδώ για να ακούσω κανένα μπινελίκι , ετσι για να μπει καλά ο χρόνος.

Ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε για τα μπινελίκια σας... :wave2:

(το ύψος και ο αριθμός των οποίων θα εξαρτηθεί από το αν μιλάμε για το φορτίο οπλισμού του ρελέ ή το φορτίο διέλευσης...) :smokin:

Nrgman
02/01/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε για τα μπινελίκια σας... :wave2:

(το ύψος και ο αριθμός των οποίων θα εξαρτηθεί από το αν μιλάμε για το φορτίο οπλισμού του ρελέ ή το φορτίο διέλευσης...) :smokin:


Διαβασα στο διαδύκτιο (το Θηρίο!!!) οτι δεν είναι ακριβώς ρελέ ,δηλαδη με πηνίο NO και NC επαφές αλλα θερμικός ρελές .
Έχει ένα έλασμα και όταν ζεσταίνεται ανοίγει η επαφη και όταν ξανακρυώσει ξανακλείνει η επαφή.
Μέσα απο αυτο το έλασμα περνάει το το + για να πάει στα φλάς.
Τώρα είμαι άτοιμος να τα ακούσω. :lol:

OldMan
02/01/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Μέσα απο αυτο το έλασμα περνάει το το + για να πάει στα φλάς.
Και αν το + στρίψει την ώρα που περνάει και γίνει κάτι σαν Χ, θα μπορέσει να περάσει ?? :confused:


Και για να μην τρελλαθούμε ντιπ - καταντίπ, ότι και μοντίφα να κάνεις στο κύκλωμα, ΔΕΝ θα αλλάξει η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αντίσταση του ρελέ (άρα θα περνάει το ίδιο ρεύμα με πριν...). :wave2:



(απορώ με τον εαυτό μου...) :look:

Nrgman
02/01/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν το + στρίψει την ώρα που περνάει και γίνει κάτι σαν Χ, θα μπορέσει να περάσει ?? :confused:


Και για να μην τρελλαθούμε ντιπ - καταντίπ, ότι και μοντίφα να κάνεις στο κύκλωμα, ΔΕΝ θα αλλάξει η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αντίσταση του ρελέ (άρα θα περνάει το ίδιο ρεύμα με πριν...). :wave2:



(απορώ με τον εαυτό μου...) :look:

Έχουμε και λέμε. Το λαμπάκι για το φλας είναι 16 W Στα 12 V το ρεύμα που τραβάει το φλας είναι περίπου 1,3 A Αρα και η αντίστασή του είναι περίπου 9 Ω.
Αρα Περνάνε 1,3 A απο το έλασμα που έλεγα και πιο πάνω. Το έλασμα ζεσταίνεται και η επαφή ανοίγει.

Το φλας με τα leds αν και δεν το μέτρησα θα έχει πάρα πολυ μεγαλύτερη αντίσταση απο 8 Ω .
Ας πούμε οτι είναι 1κΩ
Αν είναι τόσο το ρεύμα που τραβάει είναι 12mA , 144mW .Και έτσι το έλασμα δεν ζεσταίνεται αρκετά ωστε να αλλάξει κατάσταση ο ρελές.
Ο μόνος τρόπος να αυξηθεί το ρεύμα είναι να μειώσουμε την αντίσταση του κάθε φλας .Αυτο γίνεται αν βάλουμε μια αντίσταση παράλληλα στο φλας.
Αν βάλουμε μια αντίσταση 10Ω τότε η συνολική αντίσταση θα γίνει περίπου 9Ω και έτσι τα W θα αυξηθούν και μάλλον θα δουλέψει ο ρελές.

Επλίζω!!!
:dizzy:

OldMan
02/01/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
αν βάλω μια αντίσταση παράληλλά στον ρελέ

Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
αν βάλουμε μια αντίσταση παράλληλα στο φλας.

Αν αποφασίσεις που θα βάλεις την αντίσταση (σεμνάααα...:D ) μπορούμε να το συζητήσουμε...!!!

Nrgman
02/01/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν αποφασίσεις που θα βάλεις την αντίσταση (σεμνάααα...:D ) μπορούμε να το συζητήσουμε...!!!

Μόλις το αποφάσισα. Θα την βάλω στο φλας. :lol:

Πριν λίγο το δοκίμασα και παίζει κανονικά. Με 5 Ω αντίσταση. Αλλα ζεσταίνεται πολύ.

Καλό απόγευμα :wave2:

OldMan
03/01/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Με 5 Ω αντίσταση. Αλλα ζεσταίνεται πολύ.

Αν εννοείς ότι ζεσταίνεται η αντίσταση, βάλε μια βαττική (για να μην κάθεσαι να υπολογίζεις - μετράς ρεύματα, βάλε τα διπλάσια Watts από αυτήν που έχεις τώρα...)

:wave2: :beer: :wave2:

Nrgman
03/01/2007, 14:39
Αυτή που δοκίμασα είναι βατική 10W.
Θα ψάξω να βρώ ποιό μεγάλη.

Ευχαριστώ :wave2: :beer: :wave2:

OldMan
03/01/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Αυτή που δοκίμασα είναι βατική 10W.
Θα ψάξω να βρώ ποιό μεγάλη.

Θα συνιστούσα να ΜΗΝ βάλεις "τουβλάκι" (αν και είναι πολύ πιο φτηνή..) αλλά μεταλλική με ψύκτρες (χρυσή).
Αν καταφέρεις και την "κολλήσεις" κάπου πάνω στο σασί (με μίκα και θερμοαγώγιμη πάστα - για πιθανό ενδεχόμενο "διαρροής"), θα είσαι μια χαρά !! (και πιθανόν να αρκούν και τα 10W...).

Πάρε μεγάλης ανοχής (10%) αντίσταση, για να μην πληρώνεις άδικα ακρίβεια που δεν χρειάζεσαι !! :wave2:

R-1nas
03/01/2007, 16:18
Anthrope tou theou bale toublaki 10Ω an thimame kala kai tha eisai ok. Tetoia ebala kai ego kai eimai comple. Apla ean afiso kana 5lepto monima to flash anameno zestenete i antistasi.

OldMan
03/01/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Anthrope tou theou bale toublaki 10Ω an thimame kala kai tha eisai ok.

Anthope tis Panagias, mipos berdevis ta Ohms me ta Watts ?? (leo ego tora...) :confused:

P.S.
Ta "touvlakia" den endikninde gia kradasmous !!!
(oute kan konta se anemistires den ta vazoun...) :wave2:

pavlaras1
05/01/2007, 01:40
Θα συμφωνησω με τον OldMan τα τουβλακια δεν κανουνε γιατι ραγιζουν πολλη ευκολα απο τους κραδασμους και μπορει να σπασουν.

Οπως οταν ανεβασουν θερμοκρασια αρχιζουν και μυριζουν πολλη ασχημα και μετα μαυριζουν μεχρι να καουν και να κοπουν στην μεση ή να ραγισουν.

Το αεριο που αναδυουν ειναι καρκινογο απο οτι ξερω.

Εχω καψει αρκετες θερμικες αντιστασεις με διαφορετικες ωμικες αντιστασεις και με διαφορετικη ισχυ.

Το αποτελεσμα παντα ηταν το ιδιο.

Εγω μπορει να επερνα μεταλικη των 20Watt για να νοιωθω μεγαλυτερη σιγουρια.

:wave2:

stefanos
05/01/2007, 09:20
Νομίζω οτι η σωστή λύση αν και "πατέντα" θα ήταν ένα κυκλωματάκι (η ένα για κάθε πλευρά)που να αντικαθιστά το χαζό "βαρελάκι" του φλάς.
Χωρίς να το έχω ψάξει είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κιτάκι που να αναβοσβήνει μερικά led και να έχει 12V τροφοδοσία.
Πραγματικά με χαλάει το ότι με τα led εξοικονομούμε ρεύμα το οποίο πρέπει να πετάξουμε σε μια αντίσταση.

Nrgman
05/01/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα συνιστούσα να ΜΗΝ βάλεις "τουβλάκι" (αν και είναι πολύ πιο φτηνή..) αλλά μεταλλική με ψύκτρες (χρυσή).


Μπορει κανείς να μου πει που θα βρώ τέτοιες αντιστάσεις με ψύχτρα?
Γιατι εδώ στον Πειραιά δεν βρήκα.

R-1nas
05/01/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Μπορει κανείς να μου πει που θα βρώ τέτοιες αντιστάσεις με ψύχτρα?
Γιατι εδώ στον Πειραιά δεν βρήκα.


Piges Xirouhaki kai den exei? Allios dokimase giannakopoulo.

Nrgman
05/01/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Piges Xirouhaki kai den exei? Allios dokimase giannakopoulo.

Den exoune , phga.:sad:

OldMan
05/01/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Μπορει κανείς να μου πει που θα βρώ τέτοιες αντιστάσεις με ψύχτρα?
Γιατι εδώ στον Πειραιά δεν βρήκα.

:confused: :confused: :confused:

Περίεργα πράγματα...

Λογικά, υπάρχουν σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη...

(αν δεν βρεις τελικά, να ψάξω στα συρτάρια μου και να σου τις στείλω....):wave2:

R-1nas
06/01/2007, 12:12
Loipon ksilosa ta plaina gia na do ti eixa balei......


Sto kathe flas loipon exo balei apo 1 dipli 10W 4.3Ω parallila....

Diladi i mia akri apo to ena toublaki paei sto allo toublaki. I alli akri apo to kathe toublaki paei parallila ston thetiko kai arnitiko kalodio .


Ta toublakia bebaia einai made in USA kai oxi by Xirouhakis :P

OldMan
06/01/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Sto kathe flas loipon exo balei apo 1 dipli 10W 4.3Ω parallila....
Diladi i mia akri apo to ena toublaki paei sto allo toublaki. I alli akri apo to kathe toublaki paei parallila ston thetiko kai arnitiko kalodio .

Αυτό παλιά το λέγαμε "σε σειρά" (ή σπρωχτό ή τραινάκι ή #$%& - τα άλλα λογοκρίνονται...) :lol:

(και είναι 8.6Ω στα 10 Watts)

Υ.Γ.
Το που βρήκες 4.3Ω Βαττική αντίσταση, το παραβλέπω ...
(το 4.3 ανήκει στην σειρά Ε1001Ν, η οποία είναι "ακριβείας" και δεν κυκλοφοράει σε αντιστάσεις ισχύος..)

Μήπως είναι 4.7Ω ?? (όχι ότι παίζει ρόλο στην σγκεκριμμένη περίπτωση, αλλά μουχαμπέτι κάνουμε...) :wave2:

R-1nas
07/01/2007, 17:33
Na tis bgalo fotografies na to pistepseis ?

OldMan
07/01/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Na tis bgalo fotografies na to pistepseis ?

Ohi, giati bori na tromakso !!! :look:

naked
15/01/2007, 03:55
εγω παντως στο δικο μου εβαλα τουβλακια (τουβλαρες δηλ) και τις κολησα κατω απο την ουρα με θερμοκολλα σιλικονη λευκη οχι διαφανη,εχει περασει περιπου ενας χρονος και ειναι οκ;)

Ταξιδευτής
15/01/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω οτι η σωστή λύση αν και "πατέντα" θα ήταν ένα κυκλωματάκι (η ένα για κάθε πλευρά)που να αντικαθιστά το χαζό "βαρελάκι" του φλάς.
Χωρίς να το έχω ψάξει είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κιτάκι που να αναβοσβήνει μερικά led και να έχει 12V τροφοδοσία.
Πραγματικά με χαλάει το ότι με τα led εξοικονομούμε ρεύμα το οποίο πρέπει να πετάξουμε σε μια αντίσταση.

Στεφανε, σωστα τα λες, για αυτο τον λογο και εγω και εψαξα λιγο περισσοτερο το θεμα των led.
Οταν τα ειχα πρωτοβαλει εκανα μια απλη πατεντα με μια αντιστασουλα των 10 Ω σε παραλληλια στο καθε φλας και ολα δουλευαν μια χαρα.

Επειδη ομως οπως προαναφερθηκε οι αντιστασεις ζεσταινονται αν αφησεις τα φλας αναμμενα αρκετη ωρα, και επειδη εψαχνα για μια πιο σωστη λυση, βρηκα απο το www.louis.de ειδικο ρελε για LEDS που αντικαθιστα πληρως το ρελε της μηχανης σου αν εχεις βαλει led φλασακια.

Βλεπεις, το ολο προβλημα ειναι στο οτι το ρελε που φορανε οι μηχανες επανω θελουν να βλεπουν μια συγκεκριμενη συλονικη αντισταση για να δουλεψει σωστα. Τα led εχουν πολυ μικροτερη αντισταση απο τις λαμπες πυρακτωσεως εξ ου και το ολο θεμα.
Λυση; Αυτο το ειδικο ρελεδακι. Απλα βγαζεις το δικο σου και βαζεις αυτο στη θεση του. Ουτε αντιστασεις ουτε τιποτα. :beer: