PDA

View Full Version : Sliders



motaba
05/01/2007, 10:53
Γειά χαρά και χρόνια πολλά και στα "Τεχνικά" !!! :wave2:

Τα sliders τι χρησιμότητα έχουν ?? :confused:

Δεν πιστέυω να παίρνει τέτοια κλήση η μοτό...

Μάλλον για τις χύμες πρέπει να είναι....?


73663

MIKE_16V
05/01/2007, 11:12
Nαι για να μην γρατζουνιστουν οι μπουκαλες απο πτωση ειναι...μανηταρια.
:wave2:

motaba
05/01/2007, 11:14
Thanks!!

Είχα δεί και κάτι αντίστοιχο για τα "πατάκια"!

:wave2: :beer:

Atsatsos
05/01/2007, 11:16
motaba, η αλήθεια είναι πως δε περίμενα από σένα τέτοια ερώτηση. Τα "sliders" είναι βάσεις για να πιάνει το αγωνιστικό στάντ. Υπάρχουν και για πίσω.
Αλλά υπάρχουν και στάντς (για πίσω μόνο) - (όπως της goldfren που θα πάρω σε 2 βδομάδες), που δε χρειάζονται sliders και έχουν ρυθμιζόμενα άκρα για να πιάνουν από το ψαλίδι.


73665

Atsatsos
05/01/2007, 11:17
Mike, are you sure????

MIKE_16V
05/01/2007, 11:23
Υπαρχουν αυτα που ειπες για το ψαλιδι και μπροστα, και υπαρχουν και λιγο πιο μεγαλα που ειναι σαν τα μανηταρια.Οπως υπαρχουν και μανηταρια για το πισω ψαλιδι.

Αλλα αυτα τις φωτο μαλλον για το σταντ ειναι.

OldMan
05/01/2007, 11:29
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μάλιστα....

Ενώ τα αγωνιστικά teams παιδεύονται να αφαιρέσουν και το τελευταίο γραμμάριο πάνω από το μηχανάκι, του κοτσάρουν 4 τετοιες παπαριές για να πιάνουν τα αγωνιστικά stands ...!!! :nono:


Και για του λόγου το αληθές:
Τα sliders αυτά πρωτοβγήκαν για ΧΩΜΑΤΙΝΑ μηχανάκια, τα οποία - ως γνωστόν - ανεβαίνουν σε stand "κασόνι" (κάτω από το μοτέρ...)

motaba
05/01/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
motaba, η αλήθεια είναι πως δε περίμενα από σένα τέτοια ερώτηση. Τα "sliders" είναι βάσεις για να πιάνει το αγωνιστικό στάντ. Υπάρχουν και για πίσω.....

:blush:

Μάλλον έκανα λάθος στην λέξη...

Υπάρχουν τα Crash Bungs και τα sliders.. Και τα δύο για την ίδια χρήση. Στους άξονες των τροχών.

Τώρα το είδα (http://www.dirtbikebook.com/acatalog/ChassisParts.html) ....


:wave2:



Μπορεί να είναι και για τις δύο χρήσεις? Δηλαδή και για προστασία από πτώση και για την βάση....?

motaba
05/01/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μάλιστα....

Ενώ τα αγωνιστικά teams παιδεύονται να αφαιρέσουν και το τελευταίο γραμμάριο πάνω από το μηχανάκι, του κοτσάρουν 4 τετοιες παπαριές για να πιάνουν τα αγωνιστικά stands ...!!! :nono:


Μπορεί να περισσεύει λίγο βάρος για τη κατηγορία και να τα βάζουν για να είναι στο κάτω όριο ...:lol:

Atsatsos
05/01/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και για του λόγου το αληθές:
Τα sliders αυτά πρωτοβγήκαν για ΧΩΜΑΤΙΝΑ μηχανάκια, τα οποία - ως γνωστόν - ανεβαίνουν σε stand "κασόνι" (κάτω από το μοτέρ...)

Ρε oldman, πως γίνεται να βγήκαν για τα χωμάτινα μηχανάκια στο ψαλίδι αφού το στάντ για αυτά τα μηχανάκια δεν έχει καμία σχέση με το ψαλίδι;;;

OldMan
05/01/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Ρε oldman, πως γίνεται να βγήκαν για τα χωμάτινα μηχανάκια στο ψαλίδι αφού το στάντ για αυτά τα μηχανάκια δεν έχει καμία σχέση με το ψαλίδι;;;

Εγώ τι είπα, καλέ..??? :lol: :rotflmao: :lol:

ΕΠΕΙΔΗ στα χωμάτινα μηχανάκια το αγωνιστικό stand ΔΕΝ πιάνει ούτε στο ψαλίδι ούτε στο πηρούνι και ΕΠΕΙΔΗ αυτές οι αρχιδιές πρωτοβγήκαν για χωμάτινα μηχανάκια, ΔΕΝ προορίζονται για να "πιάνει" επάνω τους το stand !!!
(ντη πίστη μ' μέσα...):mad:

Atsatsos
05/01/2007, 14:15
εεεεε... χαζός είμαι; τότε γιατί υπάρχουν;

Nostra
05/01/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
εεεεε... χαζός είμαι; τότε γιατί υπάρχουν;


για stunts.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:








spam...spam... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

a$wto$
05/01/2007, 15:37
Σε ερωτηση μου σε μαστορα για τα προστατευτικα μανηταρια μου ειπε οτι ειναι λιγακι ρισκο να τα βαλεις.
Αν πεσεις με λιγα Km τοτε ειναι σωτηρια,αν ομως πεσεις με λιγα περισσοτερα τοτε μπορει να στραβωσουν το πλαισιο!

Ακουω αποψεις :D

OldMan
05/01/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
εεεεε... χαζός είμαι; τότε γιατί υπάρχουν;
:a018: :a018: :a018: :a02:

Εσένα γιατί θα σε βόλευε να υπάρχουν...???
(ότι και να είναι αυτό....)

STOYBI
05/01/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ τι είπα, καλέ..??? :lol: :rotflmao: :lol:

ΕΠΕΙΔΗ στα χωμάτινα μηχανάκια το αγωνιστικό stand ΔΕΝ πιάνει ούτε στο ψαλίδι ούτε στο πηρούνι και ΕΠΕΙΔΗ αυτές οι αρχιδιές πρωτοβγήκαν για χωμάτινα μηχανάκια, ΔΕΝ προορίζονται για να "πιάνει" επάνω τους το stand !!!
(ντη πίστη μ' μέσα...):mad:

Kai γιατι προτοβγηκαν για χωματινα μηχανακια ??? Με ποιο σκεφτικο τα ειχαν βγαλει :confused: