PDA

View Full Version : Αφρός για λάστιχα



powerphot
05/01/2007, 20:19
Ένα σπραυ για λάστιχα που έχω έχει απο κάτω ημερομηνία λήξης.
Ξέρετε τι γίνεται αν λήξει? Τι κάνει ξυνίζει όπως το γιαούρτι?:lol:
Είναι για πέταμα ξέρετε?

Όχι δεν παίρνω ληγμένα απλά έληξε φυσιολογικά:lol: :lol:

dirtbird
05/01/2007, 20:53
Μήπως τώρα που έληξε θα μπορείς να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι δεν πρόκειται να κλείσει την τρύπα?:rolleyes: :lol: :lol:

saratoga
05/01/2007, 21:47
"Αφρος για λαστιχα"...:cry: :confused: :eek: ...!@!

που το θυμηθηκες ρε μεγαλε.... :lol:

λοιπον..., εχω μεινη απο λαστιχο με το παπι :yuck: τουλαχιστον 10 φορες...!!!...:sad:
στεις μισες ειχα αφρο, αγορασμενο απο διαφορα σημεια της αθηνας (συνηθως βενζιναδικα...) :lol:

ειναι ολοκληρη διαδικασια (βρισκης και βγαζης το καρφι), ζεσταινης το μπουκαλι οσο πιο πολλυ μπορης (καλοκαιρι ειναι καλυτερα), το βαζης στη βαλβιδα (προς τα πανω) και το αδειαζης ολο...! :yuck: , αμεσως μετα ενω ειναι στο stand βαζης ταχυτητα και γκαζωνης για 2-3 λεπτα (προσεχε μην ακουμπηση η ροδα κατω!)... :hypnotize

αυτα..., συνηθως πετυχαινη

powerphot
06/01/2007, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
"Αφρος για λαστιχα"...:cry: :confused: :eek: ...!@!

που το θυμηθηκες ρε μεγαλε.... :lol:

λοιπον..., εχω μεινη απο λαστιχο με το παπι :yuck: τουλαχιστον 10 φορες...!!!...:sad:
στεις μισες ειχα αφρο, αγορασμενο απο διαφορα σημεια της αθηνας (συνηθως βενζιναδικα...) :lol:

ειναι ολοκληρη διαδικασια (βρισκης και βγαζης το καρφι), ζεσταινης το μπουκαλι οσο πιο πολλυ μπορης (καλοκαιρι ειναι καλυτερα), το βαζης στη βαλβιδα (προς τα πανω) και το αδειαζης ολο...! :yuck: , αμεσως μετα ενω ειναι στο stand βαζης ταχυτητα και γκαζωνης για 2-3 λεπτα (προσεχε μην ακουμπηση η ροδα κατω!)... :hypnotize

αυτα..., συνηθως πετυχαινη

Δεν ρώτησα τον τρόπο, αυτό το ξέρω.
Περισσότερο "χημική" ήταν η ερώτηση.
Πάμε πάλι... "Αμα λήξει ο αφρός λειτουργεί? η ....να τον κρατήσω για τα μαλιά?:rolleyes:

stefanos
06/01/2007, 08:26
Δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Πάντως ο αφρός μόνο ψυχολογική υποστήριξη είναι.
Τον έχεις για να καλύπτεις την ανασφάλεια σου.
Τις περισσότερες φορές δεν δουλεύει έτσι και αλλιώς.
Αλλά είμαι και σίγουρος οτι τώρα που σου μπήκε η ιδέα θα πάρεις καινούργιο οτι και να πούμε.
:p :p

Xrider
16/01/2007, 01:47
Εχω κανει και πανω απο 8.000χλμ με αφρο στο πισω λαστιχο!!Αν κινεισαι καθε μερα μετα απο λιγο καιρο γινεται σαν πετρα ...αλλαξα λαστιχο οταν δεν κραταγε ποια.
Παντως τα κινεζικα μπουκαλακια οντως ΔΕΝ.....!!
Το μπουκαλακι με τον αφρο μαλλον ειναι για τα μαλια ποια...το αεριο που εχει μεσα χαλαει και δεν θα δημιουργησει την σωστη πιεση στο λαστιχο ωστε να φουσκωσει οπως θα επρεπε...
Ο αφρος δουλευει σαν μια πολυ λεπτη ταινια στο εσωτερικου του λαστιχου (μοιαζει καταπληκτικα με ιστο αραχνης στην οψη και υφη) και πιανει ολο το λαστιχο,το αεριο που ειναι στην μπουκαλα δινει την σωστη πιεση στο λαστιχο.
Αν βγαλεις σαμπρελα η λαστιχο μετα απο την χρηση θα δεις κατι σαν κλωστες χρωματος γκρι..σημασια εχει και η θερμοκρασια περιβαλλοντος με ζεστη (+15) ειναι καλητερα.

costas81
18/01/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
"Αφρος για λαστιχα"...:cry: :confused: :eek: ...!@!

που το θυμηθηκες ρε μεγαλε.... :lol:

λοιπον..., εχω μεινη απο λαστιχο με το παπι :yuck: τουλαχιστον 10 φορες...!!!...:sad:
στεις μισες ειχα αφρο, αγορασμενο απο διαφορα σημεια της αθηνας (συνηθως βενζιναδικα...) :lol:

ειναι ολοκληρη διαδικασια (βρισκης και βγαζης το καρφι), ζεσταινης το μπουκαλι οσο πιο πολλυ μπορης (καλοκαιρι ειναι καλυτερα), το βαζης στη βαλβιδα (προς τα πανω) και το αδειαζης ολο...! :yuck: , αμεσως μετα ενω ειναι στο stand βαζης ταχυτητα και γκαζωνης για 2-3 λεπτα (προσεχε μην ακουμπηση η ροδα κατω!)... :hypnotize

αυτα..., συνηθως πετυχαινη


ο αφρος δεν κανει τιποτα αν το μηχανακι εχει σαμπρελα!

bartlal
18/01/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ο αφρος δεν κανει τιποτα αν το μηχανακι εχει σαμπρελα!


:nono: WRONG! WRONG! WRONG!

ο αφρος ειναι ΜΟΝΟ για τη σαμπρελα ως προσωρινη λυση, γιατι αλλλιως χαλαει το λαστιχο αν χρησιμοποιηθει σε περιπτωση που δεν εχει σαμπρελα (tubeless). σε περιπτωση tubeless: κορδονι!

:wave2:

costas81
18/01/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:nono: WRONG! WRONG! WRONG!

ο αφρος ειναι ΜΟΝΟ για τη σαμπρελα ως προσωρινη λυση, γιατι αλλλιως χαλαει το λαστιχο αν χρησιμοποιηθει σε περιπτωση που δεν εχει σαμπρελα (tubeless). σε περιπτωση tubeless: κορδονι!

:wave2:

bart αν δεν κανω λαθος η σαμπρελα οταν τρυπησει δεν κανει μεγαλο σκησιμο?
σαν ενα μπαλονι που το τρυπας?
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και ειχα την εντυπωση οτι ειναι για tubeless!

bartlal
18/01/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
bart αν δεν κανω λαθος η σαμπρελα οταν τρυπησει δεν κανει μεγαλο σκησιμο?
σαν ενα μπαλονι που το τρυπας?
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και ειχα την εντυπωση οτι ειναι για tubeless!

μπορει να τρυπησει απο.... πινεζα, μεχρι και κακη τοποθετηση και να "τσιμπησει" την σαμπρελα η ζαντα κατα την κακη τοποθετηση ελαστικου.

στην πρωτη περιπτωση (και θεωρωντας οτι δεν εχει καταπονηθει + ζεσταθει) μπορεις να το σωσεις, ενω στην δευτερη περιπτωση να γινει εντελως σωβρακο η σαμπρελα και να μην φτανουν ουτε 889 φαστ!

εξαρταται απο το σκισιμο, μονο που εσυ δεν μπορεις να ξερεις (αν δεν ειναι εμφανης ο λογος) ποσο μεγαλη ειναι η ζημια.

σε γενικες γραμμες (κανονας δηλαδη) ειναι: φαστ για σαμπρελες, κορδονια + κιτ επιδιορθωσης για tubeless. αν βαλεις φαστ σε tubeless θα πρεπει συντομα να αλλαξεις και λαστιχο, μιας και χαλαει η συνθεση του φαστ το λαστιχο...

:wave2:

costas81
18/01/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μπορει να τρυπησει απο.... πινεζα, μεχρι και κακη τοποθετηση και να "τσιμπησει" την σαμπρελα η ζαντα κατα την κακη τοποθετηση ελαστικου.

στην πρωτη περιπτωση (και θεωρωντας οτι δεν εχει καταπονηθει + ζεσταθει) μπορεις να το σωσεις, ενω στην δευτερη περιπτωση να γινει εντελως σωβρακο η σαμπρελα και να μην φτανουν ουτε 889 φαστ!

εξαρταται απο το σκισιμο, μονο που εσυ δεν μπορεις να ξερεις (αν δεν ειναι εμφανης ο λογος) ποσο μεγαλη ειναι η ζημια.

σε γενικες γραμμες (κανονας δηλαδη) ειναι: φαστ για σαμπρελες, κορδονια + κιτ επιδιορθωσης για tubeless. αν βαλεις φαστ σε tubeless θα πρεπει συντομα να αλλαξεις και λαστιχο, μιας και χαλαει η συνθεση του φαστ το λαστιχο...

:wave2:


thanks φιλαρακι δεν το γνωριζα! (οτι το fast χαλαει το λαστιχο)

οσο για το κορδονι ημουν ενημερος!
μακρια από εμάς και τα δυο!

Xrider
18/01/2007, 16:13
bartal
πρακτικα εχω βαλει αφρο και σε λαστιχο με σαμπρελα και ανευ..Honda Astrea/ZipSP.
Κανενα προβλημα στα λαστιχα και στις δυο περιπτωσεις...Απλα στο ΖΙΡ αλλαξα λαστιχο γιατι ειχε χαλασει το λαστιχο στο πλαι.
Ο αφρος κανει και για μοτο αφου κανει και για αυτοκινητα. ;)

bartlal
18/01/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
bartal
πρακτικα εχω βαλει αφρο και σε λαστιχο με σαμπρελα και ανευ..Honda Astrea/ZipSP.
Κανενα προβλημα στα λαστιχα και στις δυο περιπτωσεις...Απλα στο ΖΙΡ αλλαξα λαστιχο γιατι ειχε χαλασει το λαστιχο στο πλαι.
Ο αφρος κανει και για μοτο αφου κανει και για αυτοκινητα. ;)

εγω παντως ξερω οτι χαλαει η συνθεση του φαστ το ιδιο το ελαστικο.
ναι μεν μπορει να βοηθησει προς στιγμην την επιδιορθωση της ζημιας, αλλα παραλληλα καταστρεφει και την συνθεση του ελαστικου, απαξ και μεινει μεσα.
στην περιπτωση της σαμπρελας δεν μας ενδιαφερει, μιας και θα την αλλαξουμε στην πρωτη δυνατη ευκαιρια.

:wave2:

kostisthegreek
19/01/2007, 20:31
Αυτός ο αφρός κάνει δουλειά μόνο αν είναι πολύ μικρή η τρύπα.