PDA

View Full Version : διαρροη υγρων φρενων



h_m_akis
14/01/2007, 23:11
τις τελευταιες μερες το φρενα του KLR600 μου εχουν εξασθενισει αρκετα σε σημειο να δημιουργουν προβληματα! η μανετα λειτουργουσε σαν συμπλεκτης! πρωτα διεκρινα μια διαρροη στην δαγκανα και αλλαξα τσιμουχακια και τακακια. το προβλημα λυθηκε αλλα για 1 μερα μονο! την επομενη ειχα παλι τα ιδια και διεκρινα παλι μια διαρροη στο ιδιο σημειο (ο δισκος ειναι συνεχεια βρεγμενος) και επισης αλλη μια κατω απ'την δεξια μανετα. εβαλα σωληνακι υψιλης πιεσης αλλα το μονο που εκανε ηταν να μεταφερει πιο "εξω" την ωφελιμη διαδρομη της μανετας. νομιζω πως θελει αλλαγη η τρομπα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος (...πλεον...δεν θελω να πεταξω αλλα λεφτα)

μηπως ειναι και η δαγκανα? πως αλλιως εξηγειται η διαρροη χαμηλα?

αν θελει αλλαγη η τρομπα λεω να μην βαλω kawasaki, δεν την θεωρω αξιοπιστη:sad: λυση. καποιος μου προτεινε να βαλω απο africa.

HELLSPIRIT
15/01/2007, 09:16
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ ΣΤΑ CALIPER ΠΟΥ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΣ ΟΤΙ ΒΡΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ.ΑΠΛΑ ΝΑ'ΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ....

OldMan
15/01/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
μηπως ειναι και η δαγκανα? πως αλλιως εξηγειται η διαρροη χαμηλα?

Υπάρχει περίπτωση να "τρέχουν" τα υγρά της τρόμπας από την διαρροή στην μανέτα πάνω στο σωληνάκι και να καταλήγουν στην δαγκάνα !!!

Ελεγξε αν το σωληνάκι σου είναι "βρεγμένο" εξωτερικά ...:wave2:

Xrider
15/01/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υπάρχει περίπτωση να "τρέχουν" τα υγρά της τρόμπας από την διαρροή στην μανέτα πάνω στο σωληνάκι και να καταλήγουν στην δαγκάνα !!!

Ελεγξε αν το σωληνάκι σου είναι "βρεγμένο" εξωτερικά ...:wave2:
+1

h_m_akis
15/01/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υπάρχει περίπτωση να "τρέχουν" τα υγρά της τρόμπας από την διαρροή στην μανέτα πάνω στο σωληνάκι και να καταλήγουν στην δαγκάνα !!!

Ελεγξε αν το σωληνάκι σου είναι "βρεγμένο" εξωτερικά ...:wave2:



δεν ειναι εξωτερικα βρεγμενο. τελικα ο μαλακας ο μηχανικος δεν μου ειχε αλλαξει τα τσιμουχακια! τον ξεχεσα και θα τα αγορασει αυριο απο την teomoto και θα τα αλλαξει μπροστα μου. χωρις φραγκα εννοειτε:mad:

τα υγρα που βρηκα στην μανετα ηταν επιδη δε ειχε βιδωσει καλα το καπακι της τρομπας:a31:

θα τον κραξω να μου αλλαξει και τακακια ξανα γιατι αυτα λογικα βραχικαν και αν και καινουργια δεν νομιζω να δουλεψουν σωστα,ετσι δεν ειναι?

OldMan
15/01/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
θα τον κραξω να μου αλλαξει και τακακια ξανα γιατι αυτα λογικα βραχικαν και αν και καινουργια δεν νομιζω να δουλεψουν σωστα,ετσι δεν ειναι?

Πολύ σωστά, αλλά με τον π@ύστη που έμπλεξες μάλλον θα πρέπει να είσαι "από πάνω" του συνέχεια... :sad: