PDA

View Full Version : Προς ιδιοκτήτες Breva 750



hidefnick
19/01/2007, 20:32
Επειδή έχω μία απέχθεια στο να μου πιάνουν τον ποπό, αποφάσισα αν και εντός εγγύησης να αλλάξω τα λαδάκια μου, και το αντίστοιχο φίλτρο, μόνος μου. (Μπράβο μεγάλε - είσαι σπουδαίος κλπ)

Στο συγκεκριμένο μηχανάκι υπάρχει μία τάπα στο πίσω μέρος του κάρτερ, και φυσικά αυτή έλυσα, όπως είχαν κάνει και παρουσία μου στο εξουσιοδοτημένο. Επειδή, φυσικά, δεν έχω ράμπα βγάζοντας και το φίλτρο πρόσεξα άλλη μία τάπα, πίσω από την καρίνα. Η συγκεκριμένη σε ξεγελάει οπτικά και νομίζεις ότι είναι πιό ψηλά από την προαναφερθήσα. Μπααααααα. Εβγαλα περίπου 200-300cc απο εκεί. Βέβαια όταν την ξεβίδωνα είχα μία ανησυχία, ενθυμούμενος κάτι αντίστοιχο στα παλιά Bonneville, και την φωνή του Σταγκονάκη ότι "αν το λύσεις αυτό μετά πρέπει να λύσεις και το υπόλοιπο μοτέρ".

Εν ολίγοις, στο εξουσιοδοτημένο χρεώνουν 15-20 ευρά αλλαγή λαδιών + το κέρδος από τα λάδια και το φίλτρο, αλλά δεν ξεβιδώνουν την "δύσκολη" τάπα και σου αφήνουν και λίγο βρωμόλαδο μέσα.

pissaman
19/01/2007, 20:40
Λάδι μένει πάντα σε κάθε αλλαγή ! ;):beer:

hidefnick
19/01/2007, 21:26
200-300cc σε κάρτερ με τόση κλίση και με εσωτερικό φίλτρο σε ξεχωριστό καρτεράκι? Και αν μη τι άλλο γιατί ο εξουσιοδοτημένος δεν έβγαλε τη σωστή τάπα? Μήπως γιατί έπρεπε να σκύψει? Η μήπως 20-25 ευρά δεν είναι αρκετά για 10 λεπτά δουλειά?

Την έχω κάνει αυτή τη δουλειά για πολλά χρόνια και επέτρεψε μου να έχω άποψη:wave2: :wave2:

pissaman
19/01/2007, 21:52
Δεν ξέρω αν έβγαλε τη λάθος τάπα, αν βαριόταν, πόση κλίση έχει το κάρτερ ή αν παίρνει πολλά ο μηχανικός!
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι 200-300 γραμμάρια δεν είναι πολύ να μείνουν μέσα! ;)
Για δες στο μάνιουαλ, πόσο λάδι σου δίνει στην αλλαγή και πόσο στο λύσιμο κινητήρα? Θα δεις ότι σου λέει ότι κρατάει ίσως και μισό λίτρο. Βέβαια, αυτό είναι και στις κεφαλές και στην αντλία και και και.
Δεν θέλω να τον δικαιολογήσω, αλλά στο πρώτο σου ποστ είπες ότι "σου αφήνουν και λίγο βρωμόλαδο μέσα". Πράγμα που γίνετε αναγκαστικά! ;)

hidefnick
19/01/2007, 22:05
Τα Guzzi έχουν λάδι μόνο για το μοτέρ και ξεχωριστή βαλβολίνη στο σαζμάν. Οι κύλινδροι είναι όρθιοι (ντροπή) και οι βαλβίδες κινούνται με ωστήρια, μέσα από τους αυλούς των οποίων επιστρέφει το λάδι από τις κεφαλές στο κάρτερ.

Και με συνολική χωρητικότητα για λάδια, με αλλαγή φίλτρου, 1700cc 200cc είναι πολλά για να μείνουν μέσα. (10-15% περίπου)

Τώρα για το manual... Ψάχνω ακόμα να βρώ πόσο γίνονται οι βαλβίδες.

pissaman
20/01/2007, 01:49
Αν παίρνει 1700 cc τότε τα 200 είναι σίγουρα πολύ!
Και πάλι όμως πρέπει να δεις και να ξέρεις πόσο παίρνει το μοτέρ από επισκευή για να ξέρεις πόσο θα έπρεπε να μένει πάνω.
Αν το μάνιουλ είναι δύσκολο, πάρε κανένα hanes!

ashton
28/01/2007, 01:42
Δε νομίζω ότι γράφει στο manual κάτι συγκεκριμένο σε ποσότητες.
θα το ξαναψάξω το πρωί.

ashton
28/01/2007, 13:57
Δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο το Manual.

Για αλλαγή λαδιών (και όχι μόνο) πάντως, είναι αρκετά βοηθητικό το παρακάτω λινκ που έχει ένα pdf στα ιταλικά μεν με κάμποσες φωτογραφίες δε

http://www.moto-guzzi.us/manutenzioneFaidaTe/Breva/GuzziBreva_MotoTecnica.zip

Αν δεν παίζει το λινκ, το έχω κατεβασμένο και μπορώ να στο στείλω.

(α και το owner's manual του Breva, υπάρχει διαθέσιμο online στο site της Guzzi, αν θές να το έχεις και σε ηλεκτρονική μορφή).

ashton
28/01/2007, 18:20
το είχα βάλει και στο 'τζάμπα μάνουαλς" το βάζω κι εδω :

User manuals gia ta freska montela ths motoguzzi, uparxoun sto

http://www.servicemotoguzzi.com/
Δεν πατάμε αγγλικά κλπ, που ζητάει user/password αλλά πάμε download area και "Use and maintenance manuals"

Υπάρχουν για :

» 1200 Sport
» Breva 750
» Breva 850-1100
» California
» Griso 850-1100
» MGS
» Nevada 750
» Norge 1200
» Quota
» V11

hidefnick
28/01/2007, 19:57
Super το αρχείο. Γράφει ότι παίρνει 2 λίτρα, και φυσικά ο τύπος λύνει την μπροστά τάπα. Επίσης, επιτέλους, έμαθα και πόσο γίνονται οι βαλβίδες. (0,15 εισαγωγή, 0,20 εξαγωγή κρύες)

Thanks mate