PDA

View Full Version : Ροποκλειδο...



S16
20/01/2007, 23:01
Σκεφτομαι να αγορασω ενα ροποκλειδο, μιας και εχω την κακη συνηθεια να σφιγγω τις βιδες παραπανω απ΄οτι πρεπει και που και που να κοβω και καμια.:confused:

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι κλιμακα πρεπει να κοιταξω.

Καταλαβαινω οτι με ενα δεν μπορω να παιξω με οτι βιδα υπαρχει, αλλα το ερωτημα ειναι ποιο ειναι αυτο που εξυπηρετει καλυτερα τις αναγκες μου, δηλαδη τις βασικες δουλειες σε μια μηχανη.

Επισης απο μαρκες εχετε κατι να προτεινετε; Μαλλον για facom θα παω.

Κανενα μαγαζι μα καλες τιμες ξερουμε;

dirtbird
21/01/2007, 06:24
Βράττης (dealer της Facom) σε πάροδο στην αρχή της Αθηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Από βδομάδα θα σου στείλω τιμές-προδιαγραφές με pm, έχω τον κατάλογο στο γραφείο.

Αν μέχρι Τετάρτη δεν σου'χω στείλει, φώναξε γιατί θα το έχω ξεχάσει (η ηλικία βλέπεις :lol: ).:wave2:

Tropeas
21/01/2007, 06:50
Κάνε μια λίστα αν θες βρε βρωμόπουλο,
για τις τρεις πιο σημαντικές κλίμακες - κατηγορίες με τα πιο συνηθισμένα μεγέθη για τα ροπόκλειδα... :beer:
για να γνωρίζουμε και μεις , μιας και στο συνεργείο δεν το χρησιμοποιούν...:rolleyes:

DrIoannis
21/01/2007, 07:15
Καλά μιλάμε εχθές το σκεφτόμουν.Κάντε το καλό βρε παιδιά να τσιμπήσουμε κανένα.

SAM46
21/01/2007, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Σκεφτομαι να αγορασω ενα ροποκλειδο, μιας και εχω την κακη συνηθεια να σφιγγω τις βιδες παραπανω απ΄οτι πρεπει και που και που να κοβω και καμια.:confused:

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι κλιμακα πρεπει να κοιταξω.

Καταλαβαινω οτι με ενα δεν μπορω να παιξω με οτι βιδα υπαρχει, αλλα το ερωτημα ειναι ποιο ειναι αυτο που εξυπηρετει καλυτερα τις αναγκες μου, δηλαδη τις βασικες δουλειες σε μια μηχανη.

Επισης απο μαρκες εχετε κατι να προτεινετε; Μαλλον για facom θα παω.

Κανενα μαγαζι μα καλες τιμες ξερουμε;

κοιτα λιγο στο μανουαλ απο το μηχανακι σου να δεις ο κατασκευαστης μεχρι ποσα κιλα δινει τις συσφιξεις.πχ απο 1κιλο μεχρι 10κιλα.

και αναλογα παιρνεις.

stefanos
21/01/2007, 08:32
Οι βασικές δουλειές δεν χρειάζονται ροπόκλειδο.
Και το ροπόκλειδο δεν χωράει παντού για να δουλεύεις τα πάντα.
Οπότε προσπάθησε να αποκτήσεις αίσθηση στο χέρι.
Βοηθάει να χρησιμοποιείς μακριά κλειδιά 2 δάχτυλα και ηρεμία.

:beer:

S16
21/01/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βράττης (dealer της Facom) σε πάροδο στην αρχή της Αθηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Από βδομάδα θα σου στείλω τιμές-προδιαγραφές με pm, έχω τον κατάλογο στο γραφείο.

Αν μέχρι Τετάρτη δεν σου'χω στείλει, φώναξε γιατί θα το έχω ξεχάσει (η ηλικία βλέπεις :lol: ).:wave2:

Thanks dirtbird θα περιμενω...:beer:

S16
21/01/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
κοιτα λιγο στο μανουαλ απο το μηχανακι σου να δεις ο κατασκευαστης μεχρι ποσα κιλα δινει τις συσφιξεις.πχ απο 1κιλο μεχρι 10κιλα.

και αναλογα παιρνεις.

Σωστο αυτο, ομως για τημηχανη που εχω τωρα δεν εχω manual, και για την προηγουμενη που ειχα δε μπορω να το βρω.
Καπου ειναι θαμενο...:eyepop:

dirtbird
21/01/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οι βασικές δουλειές δεν χρειάζονται ροπόκλειδο.
Και το ροπόκλειδο δεν χωράει παντού για να δουλεύεις τα πάντα.
Οπότε προσπάθησε να αποκτήσεις αίσθηση στο χέρι.
Βοηθάει να χρησιμοποιείς μακριά κλειδιά 2 δάχτυλα και ηρεμία.

:beer:

Και πευκοβελόνες...... :smokin: :smokin:




δεν μας χ!@#εις ρε...

dirtbird
21/01/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Σωστο αυτο, ομως για τημηχανη που εχω τωρα δεν εχω manual, και για την προηγουμενη που ειχα δε μπορω να το βρω.
Καπου ειναι θαμενο...:eyepop:

Σωστό αυτό που σου λέει ο SAM, εννοείται ότι χρειάζεσαι manual ( μην μπούμε στο τριπάκι πως μετράμε το αρχικό σφίξιμο).

stefanos
21/01/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σωστό αυτό που σου λέει ο SAM, εννοείται ότι χρειάζεσαι manual ( μην μπούμε στο τριπάκι πως μετράμε το αρχικό σφίξιμο).

Ναι περίμενε να ανοίξω μαγαζί με ρουλεμάν λαιμού πρώτα,
και μετά πές τους τα μυστικά για το σφίξιμο.
:rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
21/01/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι περίμενε να ανοίξω μαγαζί με ρουλεμάν λαιμού πρώτα,
και μετά πές τους τα μυστικά για το σφίξιμο.
:rotflmao: :rotflmao:

Ψιτ παπάρα...

Οι ρωγμές στις κεφαλές ΔΕΝ κλείνουν με ζελέ για τα μαλλιά....:eek: :eek:

stefanos
22/01/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ψιτ παπάρα...

Οι ρωγμές στις κεφαλές ΔΕΝ κλείνουν με ζελέ για τα μαλλιά....:eek: :eek:

Ευτυχώς που δεν το έχει ακούσει και το XR μου.:p

reinmeister
24/01/2007, 10:09
αν θελεις ακριβεια στις μετρησεις καλο ειναι το δυναμοκλειδο να μην εχει ευρος ανω των 5 μοναδων(κιλων)...

αν απ την αλλη σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με τα βασικα μονο,συσφιξεις τροχων,μοχλικου,τιμονοπλακων,σχεσεων(κοινωνικων) παρε ενα με ευρος 1-15...τουλλαχιστον δεν θα κοψεις καμια βιδα...

idi
24/01/2007, 10:12
ρε μαγκες ποσο εχει ενα καλο?(πχ facom) εχω ακουσει για τρελες τιμες και γιαυτο δε μπξκα στο κοπο να αγορασω

sapila racing
24/01/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε μαγκες ποσο εχει ενα καλο?(πχ facom) εχω ακουσει για τρελες τιμες και γιαυτο δε μπξκα στο κοπο να αγορασω

Δεν νομίζω οτι αξίζει να τα χώσεις να πάρεις το τοπ αν δεν το θέλεις για επαγγελματική χρήση.

Κοίτα εδω για καλό σε λογική τιμή (για μοτοσυκλέτα παίρνεις το μικρό, 5-30 ΝΜ)
https://www3.polo-expressversand.com/Shop/templates/product.asp?ProductGuid=60170100130&GroupGuid=21753

Καλή λύση ειναι κι ενα μηχανικό (εγω τέτοιο χρησιμοπιώ κυρίως αν κι εχω και αυτόματο). Εννοώ τύπου βέργας, σαν αυτό http://www.ted-kyte.com/3D/Pictures/Torque%20Wrench.jpg

:wave2:

stako
24/01/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βράττης (dealer της Facom) σε πάροδο στην αρχή της Αθηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Από βδομάδα θα σου στείλω τιμές-προδιαγραφές με pm, έχω τον κατάλογο στο γραφείο.

Αν μέχρι Τετάρτη δεν σου'χω στείλει, φώναξε γιατί θα το έχω ξεχάσει (η ηλικία βλέπεις :lol: ).:wave2:

Αν μπορείς στείλτο και σε μένα.

Έχω πάρει ήδη μεγάλο (μέχρι 20 κιλά) αλλά θέλω κι ένα μικρό.

Thanks! :)

idi
24/01/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν νομίζω οτι αξίζει να τα χώσεις να πάρεις το τοπ αν δεν το θέλεις για επαγγελματική χρήση.

Κοίτα εδω για καλό σε λογική τιμή (για μοτοσυκλέτα παίρνεις το μικρό, 5-30 ΝΜ)
https://www3.polo-expressversand.com/Shop/templates/product.asp?ProductGuid=60170100130&GroupGuid=21753

Καλή λύση ειναι κι ενα μηχανικό (εγω τέτοιο χρησιμοπιώ κυρίως αν κι εχω και αυτόματο). Εννοώ τύπου βέργας, σαν αυτό http://www.ted-kyte.com/3D/Pictures/Torque%20Wrench.jpg

:wave2:

χμμμ ? 55.00 δεν κακο.... group buy κανεις???

thanks Αρη :beer:

MIKE_16V
24/01/2007, 10:31
Λεει οτι οι τιμες ειναι προσφορα 2006,

απο εδω (http://www.barberis.gr/frames.htm)


75623

sapila racing
24/01/2007, 10:42
Τα ατιμα τα Facom ειναι τέλεια.
Αλλά 192 ευρω ειναι πολλά!!
Η Proxxon (το λινκ που εβαλα πιο πάνω) ειναι πολύ καλή εταιρεία, Γερμανική, που φτιάχνει κάθ ειδους εργαλεία, χειρός, εργαλειομηχανές κλπ.
Οπότε νομίζω οτι τα 55 τα αξίζει με το παραπάνω.
Να σημειώσω οτι δεν εχω το συγκεκριμένο, αλλά αν δεν είχα, αυτό θα έπαιρνα για το γκαράζ μου.


Εχει και αντιπρόσωπο στην Ελλάδα αλλά δεν εχω ιδέα πόσο τα πουλάει, σιγουρα ακριβότερα από το www.polo.de που εχει γενικά τρομερές τιμές (εχει και 80 μαγαζια στην Γερμανία...)

An. Mavrofidopoulos S.A.
12, Papastratou &
Asklipiou Str. 32
GR-185-45 Piraeus
Phone:
0030-210-4136155
Fax: 0030-210-4137692
info@mavrofidopoulos.gr

byron
24/01/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
An. Mavrofidopoulos S.A.

info@mavrofidopoulos.gr

Αν το όνομα του είναι σωστό....μαλλον θα τα πουλάει ακριβα :lol:

Sorry για το spam αλλα δεν κρατήθηκα :blush:

sapila racing
24/01/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν το όνομα του είναι σωστό....μαλλον θα τα πουλάει ακριβα :lol:

Sorry για το spam αλλα δεν κρατήθηκα :blush:

:lol: :rotflmao: δεν το ειχα προσέξει!!
Μαυρο φίδι που σ εφαγε !!

Βύρωνα :wave2:

dirtbird
24/01/2007, 12:37
Ο κατάλογος που έχω είναι ο ίδιος με αυτόν που έκανε link ο ΜΙΚΕ_16V (προσφορές 2006).

Η διεύθυνση του Βράττη είναι : Σπ. Πάτση 3 & Σερρών.

Το πιο χρήσιμο για μοτό είναι μάλλον το μεσαίθο (20-100Nm).

Παρόλο που κανείς μας δεν κάνει (?) επαγγελματική χρήση, εταιρίες όπως η Facom και η Snap-On δίνουν εγγύηση εφόρου ζωής (λογικά και μερικές ακόμα).

S16, αν αποφασίσεις να αγοράσεις απο εκεί, στείλε μου ένα pm πρώτα :winka: .
:wave2:

S16
26/01/2007, 13:42
S16, αν αποφασίσεις να αγοράσεις απο εκεί, στείλε μου ένα pm πρώτα :winka: .
:wave2: [/B]

Ευχαριστω.
Την απομενη βδομαδα μαλλον θα κανω την κινηση.

Οταν ειναι θα σου πω.:beer:

Vorios
08/02/2007, 19:34
Από τα PLUS, Made in Germany 10-210 Nm ή αλλιώς 1-21,4 kp ή κιλά και με προεκτάσεις, 18€.
ΟΚ για ερασιτεχνική χρήση.
Αν δε βιάζεσαι κάποτε θα ξαναφέρουν.

banditgr
08/02/2007, 23:56
pantos gia tin moto pio xrisimo einai na 3ekina apo 10nm mias kai oi perisoteres vides (kapakia,kai 8-10mm vides)theloun peripou 12nm

zireous
12/02/2007, 11:46
To facom μέχρι 110 Νιουτόμετρα (αδόκιμος ελληνικός όρος του ορθότερου Newton * meter, το αμερικάνικο ποδόλιμπρες έχει πιο πολύ γέλιο) στο Καραΐσκο (τηλ. 2103470073) που ρώτησα έκανε 182 ευρά, το φθηνότερο KS Tools 68.

Στο ebay με ένα γρήγορο ψάξιμο (Item number: 290017872127) $86 + $29.5 μεταφορικά = $115.5 = 89 ευρά -είναι αγορά από Αγγλία και δεν παίζουν παπαριές τύπου τέλη τελωνείου...


Θέλεις καρυδάκια 3/8 της ίντσας ή έστω αντάπτορες για 1/2 ή και 1/4 για μεσαία ή μικρά καρυδάκια (που καλό είναι να είναι έξι σημείων και όχι δώδεκα για να μη χαλάς βίδες), βάλε και ένα αντάπτορα για βιδωτήρια και κάποια extensions για να μπορείς να το δουλεύεις παντού και είσαι ωραίος.


Ακόμα και τα πλαστικά άμα είσαι άσχετος σφίγγε τα με ροπόκλειδο μέχρι να συνηθίσει το χέρι σου.


Τα γενικά τύπου "οι πιο πολλές βίδες θέλουν τόσα N*m", όπως και κάτι προηγούμενα ωραία τύπου "δε μπαίνει παντού άρα με το χέρι είναι εντάξει", είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι "ειδικοί" μηχανικοί του κώλου -που με ανάγκασαν να φτιάχνω τις μηχανές μου μόνος μου.

Και φυσικά είναι παπαριές που αν υιοθετήσετε αργά ή γρήγορα θα το μετανοιώσετε.
Κάθε σωστό μάνιουαλ αναφέρει ακριβώς με πόσα Ν*m πρέπει να σφίγγεις κάθε βίδα της μηχανής σου.

Ασωτος
12/02/2007, 12:28
Να υπενθυμίσω ότι οι τιμές των Facom, όπως στο φυλλάδιο λίγο πιο πάνω, ισχύουν ακόμη τουλάχιστον εδώ, αλλά είναι ''καθαρές'' και αν κοπεί απόδειξη ή τιμολόγιο (ανάλογα τι θέλει ο καθένας) επιβαρύνονται με ΦΠΑ.

Πάντως το S 208-100 ''λέει'' ....

banditgr
12/02/2007, 13:35
den einai katholou paparies aderfe....molis elisa to moter tou cbr mou...kai simfona me to manual,oi perissoteres vides (an oxi oles) ithelan 12nm....alla ti 3erei kai i honda.....

stefanos
12/02/2007, 14:50
Οπως επείσης δεν είναι παπαριές και το γεγονός οτι το ροπόκλειδο λόγο μεγέθους δεν χωράει σε όλα τα σημεία της μοτό.
Θεώρησα απαραίτητο να το αναφέρω για να μην απογοητευτούν αυτοί που θα χώσουν τα λεφτάκια τους για να αγοράσουν.
Και προσθέτω μιας και ξαναπετάχτηκα οτι βίδες σπάνε και με ροπόκλειδο αν έχεις το ταλέντο.
Οπότε η ικανότητα είναι απαραίτητη και εκεί.

S16
12/02/2007, 18:54
[i]Και προσθέτω μιας και ξαναπετάχτηκα οτι βίδες σπάνε και με ροπόκλειδο αν έχεις το ταλέντο.
Οπότε η ικανότητα είναι απαραίτητη και εκεί. [/B]

Αυτο θα ηθελα καποιος να μου το εξηγησει...:sick:

stefanos
12/02/2007, 22:24
Αυτό ας προσπαθήσω να το εξηγήσω εγώ.
Αν πάρεις δυναμόκλειδο με δείκτη θέλει χέρι οπότε......άστο.
Η καστάνια είναι πιο εύκολη, αλλά και αυτή έχει "τρόπο".
Απο εκεί και πέρα η ροπή που λέει το βιβλίο είναι για καινούργια , ξαναχρησιμοποιημένη στεγνή η λαδωμενη?
Εχει διαφορά όσο και αστείο να ακούγεται, μπορεί και 30% διαφορά στην ροπή, (αρκετή για να σπάσει ε?)

S16
12/02/2007, 22:29
[i]Απο εκεί και πέρα η ροπή που λέει το βιβλίο είναι για καινούργια , ξαναχρησιμοποιημένη στεγνή η λαδωμενη?
Εχει διαφορά όσο και αστείο να ακούγεται, μπορεί και 30% διαφορά στην ροπή, (αρκετή για να σπάσει ε?) [/B]

Σα να εχεις δικιο.:smilea:
Ειναι ομως "καλος οδηγος" και ενας τροπος να αρχιζει το χερι σου να μαθαινει.:beer:

pissaman
12/02/2007, 22:42
http://www.louis.de/_20090dd86035285b3bf455d0896d4e81c2/index.php?topic=search&searchterm=10003078&cmd.x=4&cmd.y=7
Το περιμένω και αυτό να έρθει.

stefanos
13/02/2007, 01:06
Νομίζω οτι η τιμή σε αυτά τα πράγματα δεν είναι κριτήριο αγοράς.
Πρόκειται για όργανο μέτρησης και όχι για καστάνια που και να σπάσει δεν τρέχει τίποτα παίρνεις άλλη.

pissaman
13/02/2007, 06:45
Όταν το χρησιμοποιείς επαγγελματικά θες ένα ακριβό και καλό.
Όταν το έχεις για ερασιτεχνική χρήση δεν σε ενοχλεί.
Αυτό συμβαίνει για τον εξής λόγο:
Το ακριβό από το φτηνό δεν έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση στη ρύθμιση, όσο έχουν διάρκεια ομαλής λειτουργίας ανάμεσα από τις ρυθμίσεις. Με λίγα λόγια, ένα φτηνό ροπόκλειδο θέλει πολύ ποιο τακτικά ρύθμισμα (καλιμπράρισμα) από ότι ένα ακριβό!
:beer:

zireous
14/02/2007, 18:38
stefane, ο λόγος που επιμένω είναι ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται ακόμα και επαγγελματικά δεν έχουν αρκετή πείρα στο θέμα βίδες. Εγώ έτυχε και λόγω δουλειάς να παίζω με μανέλες και λοιπά ωραία για κάτι δεκαετίες, να έχω σπάσει αρκετές βίδες (όχι σε μηχανή μου όμως), και από βλακώδη εμπιστοσύνη σε μηχανικούς (ή τους βοηθούς τους) του πώλου να τη πατήσω σαν αρχάριος -γι' αυτό έχω ξαναπεί, πάντα από πάνω στο μηχανικό και καλό είναι να έχεις μελετήσει τη δουλειά που θα κάνει και να το συζητάς πρώτα πριν χάσεις το χρόνο σου.

Θέλει εξάσκηση το θέμα, και η λαδωμένη βίδα όντως σφίγγει λίγο πιο πολύ -παίζει και η θερμοκρασία, κλασική παγίδα η τάπα λαδιού. Δεν μπορώ εύκολα σε ένα ανοιχτό φόρουμ που διαβάζουν και αρχάριοι μαστροχαλαστές να τους προτείνω να βρούνε το ανάλογο του 10Νm με το χέρι (πρέπει να έχεις κι ένα ροπόκλειδο για να δεις πόσο είναι το ρημάδι το 10...). Η συμβουλή σφίγγε με το χέρι, και μετά ολοκλήρωσε με ροπόκλειδο είναι η εύκολη και σίγουρη λύση (και τα extensions είναι πολλά, και για κάθε χρήση).



Ο Dan πάντως στο σάιτ προτείνει πολύ σωστά παλιατζίδικο, και πειραματισμό με το χέρι στο... σπάσιμο βιδών, μέχρι να αποκτήσεις αίσθηση -και υπόψιν ροπόκλειδο και σπασμένη βίδα σημαίνει μάλλον χάλια (παλιά, τσακισμένη) βίδα, παρά χάλια ροπόκλειδο. Παίζουν και οι αστοχίες από κατασκευή όμως σε κακής ποιότητας καινούριες βίδες.

Οι νεώτεροι, δείτε εδώ κάμποσα κλασικά λινκς για τη συντήρηση (http://z-moto.freehostia.com/#4).

motaba
23/07/2007, 11:48
Ένα θέμα που αυτόματα προκύπτει μετά από λίγο καιρό είναι το calibration....:uplate:

Η ρύθμιση/επαναφορά στις εργοστασιακές προδιαγραφές....

Έστω ότι το παίρνουμε το ροπόκλειδο.. είτε καινούργιο Facom 140 euro (:a8: ) είτε μεταχειρισμένο από ebay όσο φτάσει (~50 euro ένα Britool ή Snap On ή Teng Tools - Facom δύσκολα βρίσκεις) μετά που πάμε για ..... calibration ?

:confused:


:wave2:

OldMan
23/07/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
μετά που πάμε για ..... calibration ?
Σε ένα οποιοδήποτε Εργαστήριο Διακρίβωσης Φυσικών Μεγεθών !!! :wave2:

(η "ταρίφα" που θα πληρώσεις είναι τέτοια που αν το εργαλείο δεν έιναι ενταγμένο μέσα σε κάποιο Σύστημα Διαχείρισης Ποιότητας, θα πάρεις "μαύρο δρόμο" ...) :beer:

motaba
24/07/2007, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε ένα οποιοδήποτε Εργαστήριο Διακρίβωσης Φυσικών Μεγεθών !!! :wave2:



Σαν να λέμε στη ΕΒΓΑ της γειτονιάς ε ??

Χλωμό το βλέπω :sick: ... Μάλλον παίρνεις καινούργιο και το ποσέχεις σα τα μάτια σου
:bigcry:



:wave2:

:beer:

OldMan
24/07/2007, 11:03
Όχι ρε συ, απλά για ερασιτεχνική χρήση ΔΕΝ χρειάζεται καλιμπράρισμα το ροπόκλειδο (αρκεί να είναι "σόι" το εργαλείο...) :wave2:

Εξάλλου, το σχετικό σφάλμα που εμπεριέχεται στον τρόπο λειτουργείας του είναι (συνήθως) μεγαλύτερο από την απόκλιση λόγω χρήσης !!! :beer:

siakattackj
24/07/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βράττης (dealer της Facom) σε πάροδο στην αρχή της Αθηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Από βδομάδα θα σου στείλω τιμές-προδιαγραφές με pm, έχω τον κατάλογο στο γραφείο.

Αν μέχρι Τετάρτη δεν σου'χω στείλει, φώναξε γιατί θα το έχω ξεχάσει (η ηλικία βλέπεις :lol: ).:wave2:


Βασικά μην στέλνεις σε π.μ. για να το πάρουμε όλοι αν δεν έχεις πρόβλημα...

PortisHead
24/07/2007, 11:14
Αν δε βαριέσαι ρίξε και μια ματιά εδώ ---> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39007&highlight=%E1%E3%FC%F1%E1%F3%E1

motaba
24/07/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....

Εξάλλου, το σχετικό σφάλμα που εμπεριέχεται στον τρόπο λειτουργείας του είναι (συνήθως) μεγαλύτερο από την απόκλιση λόγω χρήσης !!! :beer:

Κοίτα, από τα λίγα που διάβασα οι "σοβαροί" δίνουν ένα +- 4% στην ένδειξη.

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ροπόκλειδο, αλλά καταλαβαίνω ότι το να ακούσεις το "κλίκ" και να σταματήσεις είναι μεγάλο πακέτο...

Έχουν αρχίσει να βγαίνουν και ηλεκτρονικά με δόνιση :blush: και ηχιτικό σήμα που αλλάζει τόνο καθώς πλησιάζεις..

Τι να πώ... δύσκολο μου φαίνεται..:sick:

:wave2: