PDA

View Full Version : πώς προσθέτω υγρό φρένων?



johnpan
22/01/2007, 13:10
Μια απλή ερωτησούλα κι από μένα..

Τα τακάκια έχουν ακόμα αρκετή πάστα, αλλά η στάθμη των υγρών σχεδόν δε φαίνεται. Αρα θέλω υγρά, σωστά? Τι κάνω? Αγόρασα ένα μπουκαλάκι dot4. Απλά ανοίγω την τρόμπα και προσθέτω? Χωρίς να τρομπάρω, σωστά? Πείτε μου γιατί δε φρενάρει το πράγμα.... με τίποτα!! :confused:

Υ.Γ. Η αναζήτηση δε δουλεύει ούτε μερικά που βρήκα μόνος μου δε μπορεί να μου βρει... :bawl:

crs-k
22/01/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
......................
Τα τακάκια έχουν ακόμα αρκετή πάστα, αλλά η στάθμη των υγρών σχεδόν δε φαίνεται. Αρα θέλω υγρά, σωστά? Τι κάνω? Αγόρασα ένα μπουκαλάκι dot4. Απλά ανοίγω την τρόμπα και προσθέτω? Χωρίς να τρομπάρω, σωστά? Πείτε μου γιατί δε φρενάρει το πράγμα.... με τίποτα!! :confused:
......................


Εφ' οσον εχεις πολυ τακακι, ΔΕΝ θα επρεπε να "πεσουν" (τοοοσο πολυ) τα υγρα!

Σε συνδιασμο και με το "Δεν φρεναρει", πολυ φοβαμαι οτι εχεις καποια απωλεια υγρων και θα προτεινα να το κοιταξεις, σε καποιο συνεργειο, το συντομοτερο και να ΜΗΝ επαναπαυθεις με συμπληρωμα υγρων! :(

KaTaNaS
22/01/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εφ' οσον εχεις πολυ τακακι, ΔΕΝ θα επρεπε να "πεσουν" (τοοοσο πολυ) τα υγρα!

Σε συνδιασμο και με το "Δεν φρεναρει", πολυ φοβαμαι οτι εχεις καποια απωλεια υγρων και θα προτεινα να το κοιταξεις, σε καποιο συνεργειο, το συντομοτερο και να ΜΗΝ επαναπαυθεις με συμπληρωμα υγρων! :(



+1


πήγαινε brake shop καλλιρόης... εξειδικευμένος στα φρένα...

gloum
22/01/2007, 13:22
:nono: ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ:) ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση:)

mrklyk
22/01/2007, 13:26
παρα πολυ προσοχη - το υγρο αμα σταξει στο χρωμα η πλαστικο αμεσως πολυ νερο. ειναι τοξικο, προσεχε και τα χερια σου

johnpan
22/01/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
:nono: ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ:) ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση:)

Λες να την κάνω ε? Αν είναι τόσο απλό να το κάνω, γιατί όχι. Να χάνω υγρά δε νομίζω παιδιά, τα παρακολουθώ καιρό τώρα, εκτός αν μιλάμε για μια σταγόνα το μήνα. Ετσι κι αλλιώς εδώ στην Πάτρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν μάστορα εκτός από έναν που είναι πολύ ακριβός.

Σκέφτομαι το ότι δε φρενάρει έχει να κάνει με τη σπογγώδη αίσθηση, δηλαδή φρενάρει αλλά χρειάζεται πολλή δύναμη....

Ισως την κάνω όλη τη δουλειά μόνος μου.

Στη δαγκάνα κάτω έχει και μια τάπα εξαέρωσης, πότε την ανοίγω αυτή και πότε την κλείνω?

KaTaNaS
22/01/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
:nono: ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ:) ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση:)


ωωχχχχχχχχ


προσέχετε τί λέτε... :sick:


το σωστό είναι ανοίγεις το καπάκι της τρόμπας...


συνηθως καλό είναι να έχεις βοηθό...


βάζεις ένα σωληνάκι (διαφανο για να φαινονται οι φυσαλιδες) στην βίδα της δαγκάνας (για 10αρι κλειδι συνηθως)με την άλλη άκρη σε ένα μπουκαλάκι (τα υγρα είναι καυστικά πλέον...)


και τρομπάρεις πάνωκα πατώντας το φρένο, ξεβιδώνεις λίγο τη βίδα να βγει μια πρέζα υγρών και ξανασφίγκεις...

ξανά τρομπάρεις, κρατας πατημενο, λυνεις βιδα αφηνεις άλλη μια πρέζα και ξανασφίγκεις...




ο βοηθός που τρομπάρει παρακολουθώντας το υγρο στο δοχειάκι να μειώνεται προσθέτει συνεχώς απο το καινούργιο φρεσκο υγρό...


και ετσι το αλλάζεις...

χρειάζεσαι 2 μπουκαλακια σχεδον για να το αλλάξεις όλο...

οι φυσαλίδες αν δείς είναι αυτες που πρέπει να βγούν στην εξαέρωση!








:wave2:

sapila racing
22/01/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
:nono: ΠΟΤΕ συμπλήρωμα υγρών.Ανοίγεις το καπάκι.Με λίγο χαρτί η πανάκι ρουφάς τα υγρά μέσα.Μετά ανοίγεις κάτων την βαλβίδα των φρένων (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι σόρρυ:) ) πατάς και αφήνεις φρένο συνέχεια μέχρι να τρέξουν ΟΛΑ τα υγρά.Μετά την κλείνεις κανονικά και τότε βάζεις υγρά (ακολουθώντας την ίδια διαδικασία..).Μόλις έκανες και μια καλή εξαέρωση:)

Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......:nono:

gloum
22/01/2007, 13:36
Είπα να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία πάλι βάζοντας υγρά βρε μην βαράτε.Ίσως σε πιο παλία μηχανάκια να είναι διαφορετικά?Δεν ξέρω πάντως και σε συνεργείο που ήμουν παρών ακριβώς αυτήν την δουλειά κάνουν

KaTaNaS
22/01/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Στη δαγκάνα κάτω έχει και μια τάπα εξαέρωσης, πότε την ανοίγω αυτή και πότε την κλείνω?
διαβασε τα απο πάνω

alex14
22/01/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......:nono:

+1001

alex14
22/01/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Είπα να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία πάλι βάζοντας υγρά βρε μην βαράτε.Ίσως σε πιο παλία μηχανάκια να είναι διαφορετικά?Δεν ξέρω πάντως και σε συνεργείο που ήμουν παρών ακριβώς αυτήν την δουλειά κάνουν

Μηπως τα μπερδεψες με τιποτα αλλαγη λαδιων ? :rolleyes:

MIKE_16V
22/01/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα έλεγα να μην δίνουμε συμβουλες οταν δεν ξερουμε ακριβως τι λέμε και δεν μπορούμε να περιγράψουμε την διαδικασία μιας επεμβασης λεπτομερώς.

Αν κάνει ακριβως αυτα που λες δεν θα φρενάρει ποτέ και θα εχει περισσότερο αέρα απο οτι υγρα στο τέλος......:nono:


+1 Αν θελεις να γλυτωσεις την εξαερωση πρεπει να μην κατεβει η σταθμη του υγρου, πιο κατω απο εκει που ενωνεται με το σωληνακι(στο δοχειο) σιγα, σιγα δηλαδη.

johnpan
22/01/2007, 13:56
ζαλίστηκα.!! Θελουν επεξεργασία όλα αυτά! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

johnpan
22/01/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


βάζεις ένα σωληνάκι (διαφανο για να φαινονται οι φυσαλιδες) στην βίδα της δαγκάνας (για 10αρι κλειδι συνηθως)με την άλλη άκρη σε ένα μπουκαλάκι (τα υγρα είναι καυστικά πλέον...)



προφανώς δε μιλάς για αυτή τη λαστιχένια τάπα στη δαγκάνα, αλλά για το κάτω ρακόρ του κυκλώματος, έτσι? Οπότε τι κάνω με την τάπα εξαέρωσης? Να σημειώσω ότι μόνο κάτω έχει τέτοια τάπα, πάνω στην τρόμπα δεν υπαρχει, όπως σε άλλα μηχανάκια.

Nostra
22/01/2007, 14:26
ρε γιάννη πήγαινε σε ένα συνεργείο και ζήτα να σου κάνουν εξαέρωση αλλάζοντάς σου και υγρά φρένων, δες πως γίνεται και την άλλη φορά κάντο μόνος σου...


μη παίζεις με τα φρένα της μηχανής και μη προσθέσεις υγρά...


αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου παρόλ' αυτά... πρόσεχε... τα φρένα είναι η ζωή σου επάνω στη μηχανή (ενίοτε και το γκάζι αλλά θα ξεφύγουμε....)


:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
22/01/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τα υγρα είναι καυστικά πλέον...

Ενώ παλιά τα βάζαμε για αντηλιακό ...!!! :D

savvas
22/01/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
...Σκέφτομαι το ότι δε φρενάρει έχει να κάνει με τη σπογγώδη αίσθηση, δηλαδή φρενάρει αλλά χρειάζεται πολλή δύναμη....

Μηπως άλλαξες τακακια, και έβαλες καποια του εμπορίου? :rolleyes:
Με τρώει η περιέργεια... :confused:

pavlaras1
23/01/2007, 02:00
Μολις ενημερωθηκα σημερα οτι η Brembo στο μηχανακι μου βαζει μανισια μεταλικα τακακια αλλα στο σερβις οταν το πηγαινω μου βαζουν οργανικα διοτι ειναι ποιο φτηνα και ποιο μαλακα με αποτελεσμα να φθηρονται ποιο ευκολα τα τακακια και οχι ο δισκος και τελος φρεναρουν ποιο μαλακα - αργα και οχι αποτομα - γρηγορα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει και αλλη κατηγορια στο εμποριο εκτος απο αυτες τις δυο?

fantacid
23/01/2007, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Μολις ενημερωθηκα σημερα οτι η Brembo στο μηχανακι μου βαζει μανισια μεταλικα τακακια αλλα στο σερβις οταν το πηγαινω μου βαζουν οργανικα διοτι ειναι ποιο φτηνα και ποιο μαλακα με αποτελεσμα να φθηρονται ποιο ευκολα τα τακακια και οχι ο δισκος και τελος φρεναρουν ποιο μαλακα - αργα και οχι αποτομα - γρηγορα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει και αλλη κατηγορια στο εμποριο εκτος απο αυτες τις δυο?

μηπως να ανοιγες καινουργιο θρεντ??
δε βλεπω καμια σχεση με τον τιτλο.

εκτος του οτι αποσυντονιζετε η συζητηση εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να παρεις απαντηση!

:wave2:

KaTaNaS
23/01/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Μολις ενημερωθηκα σημερα οτι η Brembo στο μηχανακι μου βαζει μανισια μεταλικα τακακια αλλα στο σερβις οταν το πηγαινω μου βαζουν οργανικα διοτι ειναι ποιο φτηνα και ποιο μαλακα με αποτελεσμα να φθηρονται ποιο ευκολα τα τακακια και οχι ο δισκος και τελος φρεναρουν ποιο μαλακα - αργα και οχι αποτομα - γρηγορα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει και αλλη κατηγορια στο εμποριο εκτος απο αυτες τις δυο?

υπαρχουν και τα ημι μεταλλικά...

αλλά τα οργανικά έρχονται πιο γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας... ενω τα μεταλλικα ειναι περισσοτερο για σκληρη χρηση, πολλά φρένα και συχνά...

άσε τα οργανικά... βέβαια απο εταιρεια σε εταιρεια αλλάζουν...



και πήγαινε brake shop να ξεμπερδευεις...


για αλλαγή τακάκια και εξαέρωση χρεώνει ή 6 ή 8 ευρω (δε θυμαμαι)

KaTaNaS
23/01/2007, 09:54
την αλλαγη των υγρων στο ΚΤΜ μου την χρεωνε 15 ευρα το καλοκαίρι!

dirtbird
23/01/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
την αλλαγη των υγρων στο ΚΤΜ μου την χρεωνε 15 ευρα το καλοκαίρι!

Γιατί δεν τη κάνεις μόνος σου, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο....:confused: :confused:

KaTaNaS
23/01/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί δεν τη κάνεις μόνος σου, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο....:confused: :confused:


εχω 4 dot μέσα και θέλω να αλλάξω σε 5.1 ...


εν το μεταξυ ειναι 15 ευρω μαζι με τα υγρα φρενων...


το κόστος είναι αστείο σε σχέση με το παίδεμα να το φτιάξεις μόνος... πρέπει με το ένα χέρι να κρατάς τη μανετα και με το άλλο να ξεσφίγεις τη βίδα της εξαέρωσης, και να μη σου πέσει και το μπουκαλάκι όπου αδειαζεις τα υγρά...

οπότε πηγαίνεις , στο φτιαχνει και εισαι μια χαρά..

σου λιπαίνει και την γαγκάνα, της κανει και ενα τσεκ...

μαζευω το μηχανακι, οταν δε προλαβαινω να το παω στο μαστορα βασικά.


αλλα για να φαντασθελις ακλομα δεν τα εχω αλλάξει, για αυτό και έβρασε το πισινό μου προχθές (αν ειχα 5.1 δε θα την άκουγε)



:wave2:

Nostra
23/01/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μαζευω το μηχανακι, οταν δε προλαβαινω να το παω στο μαστορα βασικά.

:wave2:

εγώ θα έλεγα πως

έτσι όπως είναι το μηχανάκι σου δίνει την αίσθηση ότι

για να το πας στο μάστορα.... πρέπει πρώτα να το μαζέψεις.....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

OldMan
23/01/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σου λιπαίνει και την γαγκάνα
Γαγκάνα το λέμε τώρα ..???:winka: :blush:




Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...φαντασθελις... ακλομα....
Να πω στον Τρισμέγιστο να σε μπανάρει μέχρι να ξεσουρώσεις ...??? :D

dirtbird
23/01/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


το κόστος είναι αστείο σε σχέση με το παίδεμα να το φτιάξεις μόνος... πρέπει με το ένα χέρι να κρατάς τη μανετα και με το άλλο να ξεσφίγεις τη βίδα της εξαέρωσης, και να μη σου πέσει και το μπουκαλάκι όπου αδειαζεις τα υγρά...

:wave2:

:nono: :nono: δεν γίνεται έτσι.

Μάλλον πάει για φωτορομάντζο, διαλιέχτε το θέλετε με Blaackbird ή κούτα (για το blackbird ένεκα CBS θα χρειαστώ βοηθό εκτός και αν κάνω stretching 1 ώρα πριν αρχίσω:rolleyes: :rolleyes: ).

KaTaNaS
23/01/2007, 11:55
>Κουτα εννοειται...

οι στρηταδες ας τα κανουν στον μαστορα! :lol:

fantacid
23/01/2007, 13:44
[i]

φαντασθελις ακλομα

:wave2: [/B]


ελα μη κανεις ετσι wheeny ..........θα ξαναβαλω το παλιο μου αβαταρ κ ολα θα ειναι μια χαρα!!!



:lol: :lol: :lol: :lol:

reinmeister
24/01/2007, 11:28
διαβαστε αυτο για τα dots για να μην σας ταιζει κουτοχορτο ο καθε ξυπνιος...γενικοτερα προσεξτε τι γραφετε αναφορικα με τα φρενα γιατι θα σκοτωθει κανας χριστιανος...

Brake fluids.

brake fluid As mentioned elsewhere on the page, brake fluid does not compress. It's a good job too - if you put your foot on the brake pedal and it went all the way to the floor, you'd be worried. But that's exactly what can happen if you disregard the "health" of your brake fluid.
Brake fluid is hygroscopic - that means it attracts and soaks up water. This is why it comes in sealed containers when you buy it, and why when the crazy guy four doors down offers you some of the 15 gallons of brake fluid he's had in his garage since the war, you should turn him down. The problem with it being hygroscopic is that if it does start to take on water, Bad Things can happen. Pull up a chair and allow me to explain.
Your typical DOT 4 brake fluid (see later for DOT ratings) boils at about 446°F (230°C). Water boils at 212°F (100°C). Imagine your brakes are getting hot because of a long downhill stretch. Whilst the brake fluid is quite OK, the temperature of the brake components might get up over the boiling point of water. If that happens, the water boils out of the brake fluid and forms steam - a compressible gas. Next time you put your foot on the brake, rather than braking, all the pressure in the brake system is taken up with compressing the steam. Your brakes go out, you don't stop.
Getting a little more complex, the boiling point of a liquid goes up with its pressure (Physics 101). So when you step on the brake, the boiling point of the brake fluid might actually go up to 500°F (260°C) and the boiling point of the water content might raise up to 250°F (121°C). This is great, you might think, because now the boiling point is higher than the temperature of the brake fluid. At least it is until you take your foot off the brake again. Now the pressure in the system returns to normal, the boiling points revert to normal and instantly the water boils off into steam again. The symptoms are slightly different now. Under this scenario, the brakes work the first one or two times, but on the third or fourth press, they stop working because now the temperature and pressures have conspired to boil the water.
The worst possible scenario is brake-fade (see right at the top) combined with air in the system. If this has happened to you, then you're likely reading this page from beyond the grave, because in most accidents where weak brakes become no brakes, there aren't any survivors.
D.O.T ratings

All brake fluids are DOT rated. Your owners handbook for your car or motorbike probably tells you to use DOT3 or DOT4 from a sealed container. The DOT ratings are a set of minimum standards the fluid must adhere to in order to get the rating, and thus work in your braking system. The following table shows the various properties of DOT ratings. Remember that the values here are the minimum values. Most manufacturers make sure their product far exceeds minimum ratings.

Boiling Point DOT 3 DOT 4 DOT 5 DOT 5.1
Dry 401°F 446°F 500°F 500°F
Wet 284°F 311°F 365°F 365°F


The "dry" and "wet" boiling points in the table above are for brake fluid which is fresh from the bottle (dry) and which has a 10% water content (wet). A DOT study in 2000 discovered that on average, the brake fluid in a vehicle absorbs about 2% water every 12 months.
The two types of brake fluids shown in the table are DOT3/DOT4/DOT5.1 which are glycol (Polyalkylene Glycol Ether) based, and DOT5 which is silicone based. DOT3 and DOT4 fluids are interchangeable* - the only real difference is their boiling point. Theoretically you could interchange DOT4 and DOT5.1 fluids too but I wouldn't recommend it. DOT3/4/5.1 and DOT5 fluids cannot be mixed or interchanged under any circumstances. They mix like oil and water (ie. they don't) and the silicon based fluids can destroy the seals in brake systems which rely on the moisturiser additives that are present in DOT3/4/5.1 fluids.
Other things you ought to know about silicone based fluids:
- they are resistant to absorbing water, which is why their wet boiling points are so high. Problem is that any water content eventually pools in the low spots of the brake system and causes rust.
- they don't strip paint.
- they are not compatible with most ABS system because they doesn't lubricate the ABS pump like a glycol based fluid.
- putting this fluid in systems which have had DOT3/4 fluid in will cause the seals in the caliper and master cylinders to malfunction. Which means they need replacing. Which is expensive.


υ.γ. επειδη δεν παει κατι καλα με το copy paste, τα νουμερακια με τα σημεια βρασμου θεωρηστε οτι πανε αντιστοιχα κατω απο καθε τυπο (DOT)

pavlaras1
24/01/2007, 23:27
Δηλαδη συμφωνα με το αγγλικο κειμενο που διαβασα οσοι χρησιμοποιουν στα φρενα τους DOT 4 συμφωνα με τον κατασκευαστη των φρενων, π.χ.Brembo δεν μπορουν να βαλουν DOT5 ή 5.1 επειδη μπορει να υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας τεχνολογιας?

Λιγο με μπερδεψε το κειμενο ισως επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα οσο θα ηθελα.

OldMan
25/01/2007, 00:04
Τα DOT4 και DOT5.1 είναι συμβατά μεταξύ τους, αλλά δεν είναι με το DOT5 (and vice versa) !!

(στην ουσία δεν τίθεται ζήτημα συμβατότητας υγρών μεταξύ τους, αλλά συμβατότητας υγρού και συστήματος πέδησης) :wave2:

fantacid
25/01/2007, 00:18
oldman@ δλδ εαν ειχα 5.1 το σαββατο παιζει να μη κολουσε το μπροστινο μου?

dirtbird
25/01/2007, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
oldman@ δλδ εαν ειχα 5.1 το σαββατο παιζει να μη κολουσε το μπροστινο μου?

Παίζει -εάν έχεις βάλει Μη συμβατό υγρό- να προκληθεί διάβρωση σε κάποιο μέρος του συστήματος πέδησης.