PDA

View Full Version : υγρα ψυγειου + συμπλεκτης



X-SFIGA
27/01/2007, 13:52
γεια και χαρα, ηθελα να ρωτησω στα hornet πως καταλαβαινεις οτι θες να συμπληρωσεις υγρο στο ψυγειο, παραφλου τεσπα

δεν εχει καποιο δεικτη καπου?
δεν τον βρισκω τον ρημαδιασμενο
το αλλαζουμε η προσθετουμε υγρο?



απο την αλλη για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα
εχω ρυθμισει το συρμα του συμπλεκτη να εχει μερικα χιλιοστα κενο, θα εχω κανα προβλημα? θα μου φαει κανα δισκο? μηπως θελει μεγαλυτερο κενο?

στην αρχη που το πηρα (μεταχειρα) ειχε τεραστιο κενο και μου τα εσπαγε (τα νευρα)

αυτα τα ολιγα:eyepop:

X-SFIGA
28/01/2007, 11:01
anyone?????

power hornet
28/01/2007, 11:26
κατω απο την σελα εχει ενα ασπρο δοχειο με δυο γραμμες minimum και maximum τωρα για το συμπλεκτη θα μπορουσες να πας σε μαστορα να στο ρυμθισει δεν θα σου παρει λεφτα γιατι το ειχα πειραξει και εγω και μετα πατιναριζε:wave2:

X-SFIGA
28/01/2007, 11:31
το ξερω αυτο, αλλα δεν βλεπω τον δειχτη λολ, οταν θα το κοιταξω παλι θα ψαξω καλυτερα, οσο για τον συμπλεκτη απλως τον εσφιξα λιγο, καποια στιγμη θα παω να του ριξει μια ματια





ενα μικρο σκασιματακι που κανει απο την εξατμιση ειναι δυνατον να ειναι απο τα μπουζι? λογω πολλων χιλιομετρων που θα εχουν πανω τους?

δεν ξερω αν αλλαχτηκαν απο τον προιγουμενο ιδιοκτητη

power hornet
28/01/2007, 11:42
πολλα μπορει να ειναι τα μπουζια που φοραμε αντεχουν 24.000χλμ,μπορει να εχεις ακαρθατο φιλτρο αερα η για καπιο λογο μπορει να εχει πλουσιο μιγμα

X-SFIGA
28/01/2007, 17:44
to filtro einai ok, to eixa elenxei, pentakatharo

DrIoannis
28/01/2007, 17:50
Να ρωτήσω για τα υγρά του ψυγείου(να μην ανοίγω άλλο post).Στο manual λέει ότι θα πρέπει να είναι μεταξύ του min&max η στάθμη της υπερχίλησης.Εμένα είναι κάτω από το min.Πήγα συνεργείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να υπάρχει νερό στην υπερχίληση.Σωστό?Επίσης γράφει ότι το νερό ψυγείου θα πρέπει να είναι κατά 50% αραιωμένο με απεσταγμένο νερό.Έχω νερό για ψυγείο αλλά λέει έτοιμο προς χρήση.Το αραιώνω ή όχι?

furious
28/01/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Να ρωτήσω για τα υγρά του ψυγείου(να μην ανοίγω άλλο post).Στο manual λέει ότι θα πρέπει να είναι μεταξύ του min&max η στάθμη της υπερχίλησης.Εμένα είναι κάτω από το min.Πήγα συνεργείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να υπάρχει νερό στην υπερχίληση.Σωστό?Επίσης γράφει ότι το νερό ψυγείου θα πρέπει να είναι κατά 50% αραιωμένο με απεσταγμένο νερό.Έχω νερό για ψυγείο αλλά λέει έτοιμο προς χρήση.Το αραιώνω ή όχι?

Αυτό που λες ότι είναι έτοιμο για χρήση είναι το λεγόμενο παραφλού. Είναι μίγμα αντιψυκτικού και απεσταγμένου νερού. Οπότε δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Εάν, όμως, έβαζες σκέτο αντιψυκτικό θα έπρεπε να προσθέσεις εσύ το απεσταγμένο νερό. Προσοχή! Ποτέ δε βάζουμε νερό από τη βρύση, γιατί προκαλεί σκουριές, χαλάει τις φλάτζες και μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα μακροχρόνια.

Όσο για τη στάθμη πρέπει να είναι ανάμεσα στο min και το max. Άμα πέσει πιο κάτω δεν έχεις άμεσο πρόβλημα, αλλά το συμπληρώνουμε προληπτικά γιατί άμα χάσει τελείως το υγρό τότε θα έχεις πρόβλημα.

Ελπίζω να βοήθησα,
Ηλίας

X-SFIGA
29/01/2007, 19:27
κατω απο το μηχανακι ειναι ο δεικτης τελικα τον εντοπισα, μιληστε ρε παιδια :dizzy: :dizzy:


ειναι κατω απο το μιν, να προσθεσω?
αυτο δεν το αδειαζουν ετσι για να το γεμισουν με αλλο ετσι?

τι να παρω για να προσθεσω, ενα απλο παραφλου απο βενζιναδικο? κανα 5αρι εχει μου φαινεται

power hornet
29/01/2007, 20:10
να συμπηρωσεις να το πας στην μεση αναμεσα στο ελαχιστο με το μεγιστο παραφλου παρε αυτο που ειναι ετοιμο που δεν το αραιωνεις με το νερο αλλα παρτο με μαγαζια που πουλανε λαδια για μηχανες και οχι κανενα βενζιναδικο παρε bel rey h agip η τεσοσπαντον επωνυμο σε μαρκα

X-SFIGA
29/01/2007, 20:24
den tha itan kalitera na to adeiasw olo kai na to xanagemisw me marka? giati den xerw ti eixe prin


tespa tha paw na parw bel ama einai

euxaristw

allaxa ladakia kai filtro simera

eixa dio provlimata

i rodela pou mou dwsan eixe elafra megalitero eswteriko kiklo, alla sigoura den tha exei diaroi

den ixera otan allaza to filtro ladiou oti eprepe na to ladwsw kai mesa se kati 0 ring, kati tetoio leei to manual pou katevasa kai mou to eipan kai meta,

ti mporei na ginei diladi twra pou den to ladwsa? den tha ladwnotan mono tou etsi kai alliws?

power hornet
30/01/2007, 12:03
αυτο θα ειναι το καλυτερο να το αδειασεις και να βαλεις καινουργιο παραφλου.εννοης δεν λαδωσες το λαστιχο γυρω απο το φιλτρο?κατα πασα πιθανον μπορει να σου ξεραθει το λαστιχακι και να εχεις διαροη

OldMan
30/01/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
den tha ladwnotan mono tou etsi kai alliws?
Από το σωληνάκι των αναθυμιάσεων ??? :look:

OldMan
30/01/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
αυτο θα ειναι το καλυτερο να το αδειασεις και να βαλεις καινουργιο παραφλου.
Ποιο πράγμα να αδειάσει ???

Αν μιλάμε για το δοχείο διαστολής, περιέχει συνήθως το 15-20% του συνολικού ψυκτικού υγρού (το υπόλοιπο βρίσκεται στο ψυγείο, αντλία, σωληνώσεις και χιτώνια...), οπότε τι θα καταφέρει ??.

Αν εννοείς να αδειάσει ΟΛΟ το ψυκτικό από το κύκλωμα, θα χρειαστεί ΚΑΛΗ εξαέρωση και ΥΠΟΜΟΝΗ (και δεν τον κόβω για τέτοιον...) :lol:

X-SFIGA
30/01/2007, 12:33
mia erwtisi apo periergeia ekana, tha siplirwsw loipon ok then

OldMan
30/01/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
mia erwtisi apo periergeia ekana

Oi periergoi syhnazoun sta Provata ...!!!:D

dirtbird
30/01/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από το σωληνάκι των αναθυμιάσεων ??? :look:

Ποιό μωρέ , η φλάντζα (λαστιχένιο δακτυλίδι) του φίλτρου λαδιού?:confused: :confused:

dirtbird
30/01/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
den tha itan kalitera na to adeiasw olo kai na to xanagemisw me marka? giati den xerw ti eixe prin


tespa tha paw na parw bel ama einai

euxaristw

allaxa ladakia kai filtro simera

eixa dio provlimata

i rodela pou mou dwsan eixe elafra megalitero eswteriko kiklo, alla sigoura den tha exei diaroi

den ixera otan allaza to filtro ladiou oti eprepe na to ladwsw kai mesa se kati 0 ring, kati tetoio leei to manual pou katevasa kai mou to eipan kai meta,

ti mporei na ginei diladi twra pou den to ladwsa? den tha ladwnotan mono tou etsi kai alliws?

Η ροδέλλα που σου έδωσαν παίζει να είναι η σωστή. Απλά αυτή που έβγαλες από πάνω είχε παραμορφωθεί από το -μερικές φορές παραπάνω από ότι πρέπει - σφιξίμο και είχε ανοίξει.

Το φίλτρο λαδιού το λαδώνουμε και ειδικότερα το λάστιχο για να μην κολλήσει από τις θερμοκρασίες και στην επόμενη αλλαγή 'βεντουζάρει' και δεν λύνει. :wave2:
























εγώ τα γράφω, εγώ τα βλέπω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31445) :confused: :confused: :rolleyes: :mad:

X-SFIGA
30/01/2007, 14:06
αφου ειναι φτηνο το φιλτρο θα το ξυλωσω την επομενη φορα αφου ετσι και αλλιως καθε φορα θα το αλλαζω, η ροδελα θες να πεις οτι εκλεισε απο την χρηση γιατι οπως ειπα πριν ηταν ισα ισα της μανας της ενω η καινουργια ηταν ποιο ανοικτη

power hornet
30/01/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποιο πράγμα να αδειάσει ???

Αν μιλάμε για το δοχείο διαστολής, περιέχει συνήθως το 15-20% του συνολικού ψυκτικού υγρού (το υπόλοιπο βρίσκεται στο ψυγείο, αντλία, σωληνώσεις και χιτώνια...), οπότε τι θα καταφέρει ??.

Αν εννοείς να αδειάσει ΟΛΟ το ψυκτικό από το κύκλωμα, θα χρειαστεί ΚΑΛΗ εξαέρωση και ΥΠΟΜΟΝΗ (και δεν τον κόβω για τέτοιον...) :lol: οχι να αδειασει μονο απο το ψυγειο απο τι καταλαβα επειδη δεν ξερει τι εχει.και το δοχειο υπερπληρωσης το ξερω οτι θελει υπομονη εγω οταν το ειχα κανει περιμενα ποση ωρα μεχρι να ανεβασει θερμοκρασια η μηχανη για να τραβηξει το παραφλου να κανει κυκλωμα και μετα να συμπληρωσω αυτο το λιγο που θελει απο τι θυμαμαι φυρω στα τρια λιτρα συνολο θελει καπου εκει.αλλα ασε που δεν το κοβω να κανει υπομονη καλυτερα να συμπληρωσει.

OldMan
30/01/2007, 22:36
Φύγαμεεεεε....!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34754) :wave2:

X-SFIGA
20/02/2007, 19:01
loipon pira motul igro kai simplirwsa, vrika kai ton deikti apo katw akrivws einai ALLA

den xerw giati alla einai sxedon mexri panw to ygro kai koitaw apo katw kai den fainetai igro mexri tin stathmi apo katw oute sto low kan, ti paizei? itan ligo vrwmiko to katharisa, alla kai pali den to vlepw, tha to xanakoitaxw alli mia alla den xerw, pantw mou eipe filaraki me mia bmw 650, oti simplirwneis mexri na arxizei na sou xinetai apo tin yperxeilisi alla auto den vlepw na exei yperxeilisi

dwste mou ta fwta sas

power hornet
20/02/2007, 20:13
εχει σωληνακι υπερχηλησης απο την μερια που ειναι το ποδοφρενο,το υγρο στο δοχειο πρεπει να ειναι στην μεση,κατι μεταξυ low και high,για να το δεις αυτο η μηχανη πρεπει να ειναι στην ευθεια.

X-SFIGA
21/02/2007, 00:33
ta xerw auta alla den fainetai i mlk, otan einai stin mesi apo katw opws les, apo panw mexri pou ftanei? mia foto tha voithage

as_pino
21/02/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
γεια και χαρα, ηθελα να ρωτησω στα hornet πως καταλαβαινεις οτι θες να συμπληρωσεις υγρο στο ψυγειο, παραφλου τεσπα


απο την αλλη για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα
εχω ρυθμισει το συρμα του συμπλεκτη να εχει μερικα χιλιοστα κενο, θα εχω κανα προβλημα? θα μου φαει κανα δισκο? μηπως θελει μεγαλυτερο κενο?

στην αρχη που το πηρα (μεταχειρα) ειχε τεραστιο κενο και μου τα εσπαγε (τα νευρα)

αυτα τα ολιγα:eyepop:


το free play στο συμπλεκτη ειναι 10-20 mm

as_pino
21/02/2007, 00:57
check


78794

X-SFIGA
21/02/2007, 01:14
mia foto gia ti stathmi tou paraflou se orthia thesi i mixani apo panw :P

as_pino
21/02/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
mia foto gia ti stathmi tou paraflou se orthia thesi i mixani apo panw :P


καλυτερα να σου δωσω το μανουαλ αν θεσ:winka:


78800

X-SFIGA
21/02/2007, 01:38
an thimamai kala to exw, auti ti foto pou sou lew xreiazomai

as_pino
21/02/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
an thimamai kala to exw, auti ti foto pou sou lew xreiazomai

αν το εχεις οπως λες τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο


anyway

:beer: :ZZZ: :confused: :smokin: