PDA

View Full Version : αλλαγη carbs GSF400 bandit



eXJey
28/01/2007, 22:36
Με διαβεβαιωνουν οτι τα μπουζι μου υγραινονται λογω του αναρτσουμπαλου μιγματος, αρα λογω των μη σωστα ρυθμισμενων ή φαγωμενων καρμπυρατερ φανταζομαι. ΥΠοτιθεται το εχουν φτιαξει, ομως τα ιδια και τα ιδια.

Οταν λεω υγραινονται, βγαζοντας τα βλεπω οτι ειναι μουσκεμενα. Λαδι δε νομιζω να ειναι. Τα λαδια του κινητηρα ειναι σταθερα και εδω και δυο χρονια που τα εχω αλλαξει δεν εχω προσθεσει ουτε γραμμαριο.

Με εχει εκνευρισει αφανταστα αυτη η κατασταση σε σημειο να νιωθω οτι το bandit με δουλευει σε καθημερινη βαση. Ειναι θεμα τυχης να αρπαξουν αμεσως και οι 4 κυλινδροι.

Ηλεκτρολογικο προβλημα δεν υπαρχει, το εχουν ελεγξει τα μαστορια εδω.

Ειπα μηπως μπορει να γινει αλλαγη απο καποιο υγιες ZXR400, ξερει κανεις αν μπορουν να φυτευθουν τα καρμπυρατερ του στο δικο μου; Και αν ναι, το μιγμα θα ειναι αυτο που πρεπει να ειναι για τα εμβολα του bandit; Ρυθμιζεται; Τι αλλη λυση υπαρχει;***

Στο παρελθον εχω αλλαξει ηδη μια φορα carbs, απο διετιας παλιοτερο gsf400.

Η εξατμιση πισω ντουμανιαζει και αν βρεθει απο πισω λευκος τοιχος, εεεεεε σε 5-10 λεπτα μπορει να ντυθει σε ανταρτικους χρωματισμους.

help!


*** Η γνωστη λυση "πετα το, παρε αλλο" εχει μπει σε εφαρμογη. Σα λατρης των παλαιων ομως αλλα και του γνωμικου "καινουργιο δεν αγοραζω ουτε πεθαμενος", εχω αποκτησει μια καλη πρικα που περιλαμβανει το εικονιζομενο zx11 αλλα και το αστερι μου το xj900. Ολα 15ετιας (και κατω...).

Το banditακι μου ομως ειναι το ιδανικο μου mega-σκουτερ για εντος πολης! Δεν το αλλαζω με τιποτα.

FZR1000
28/01/2007, 23:39
πιθανον με πατεντα στον παππα να κανουν απο ζχρ 400 αλλα για σιγουρα γιατι δεν βαζεις μεταχειρισμενα απο μπαντιτ.

ασχετο εχεις ιδεα τι μπορει να φταιει σε ενα μπαντιτ 400 ενος φιλου και δεν δινει καθόλου σπινθηρα? εχεις καμια 2η ηλεκτρονικη για πούλημα?

eXJey
28/01/2007, 23:53
Επειδη ακουω συνεχεια οτι τα bandit ειναι απο την μανα τους προβληματικα, φοβαμαι μην αλλαζοντας παλι την ιδια τετραδα πανε τα λεφτα μου τζαμπα.

Του φιλου σου πριν το προβλημα με τον σπινθηρα πηγαινε κανονικα; Χωρις τραμπουκισμους στο γεμισμα των στροφων, καθαρο καπνο πισω; Μπουκωματα, υπερπηδησεις, "τρυπες", αρρυθμιες στο ρελαντι;

Οχι δεν εχω κρατησει ουτε βιδα απο παλιες επισκευες, αν και με τα χρηματα που εχω δωσει γενικα στα διτροχα θα μπορουσα να αγορασω ενα καλο οικοπεδο.

( το οικοπεδο αγοραστηκε, αλλα ειναι του μαστορα...... :eek: )

Μηχανολογικα δεν ξερω να βοηθησω, ομως θα μπορουσατε να διωξετε μποχα και τυχον υγρασια απο τις καλωδιωσεις εως τις πιπες, ακομη και καινουργια μπουζοκαλωδια ως μια φθηνη λυση. Εχουν δει και εχουν δει τα ματια μου. Στο hyundai coupe του αδερφου μου ο κινητηρας εκανε κατι περιεργα σκουντηγματα και ξοδεψαμε περιπου 500 ευρω σε αλλαγες ανταλλακτικων που συνηστουσε η αντιπροσωπεια, ομως το προβλημα δεν λυνοταν. Εως οτου ενας βοηθος σε ενα ξεκαρφωτο συνεργειο μου ειπε οτι φταινε τα μπουζοκαλωδια. Τα αλλαξαμε με 40 ευρω και -μαντεψε- δεν ξαναπαρουσιασε το συμπτωμα.

FZR1000
29/01/2007, 00:05
ναι πριν απ αυτο δουλευε κανονικοτατα χωρις κανενα πρόβλημα 1 χρονο που το εχει.

μαλλον δεν τον γλυτωνει τον ηλεκτρολόγο.........

ψήνεσαι να κανουμε προσωρινα τράμπα μια την ηλεκτρονικη στο δικο μας και μετα τα καπμπ στο δικο σου να δουμε τι γίνετε?:beer: :beer: :beer:

eXJey
29/01/2007, 00:12
γιατι οχι..... ειμαι μονο 45 λεπτα απο το κεντρο...

.....με αεροπλανο!!! :beer: (alex/poli)

FZR1000
29/01/2007, 00:20
α οκ:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl:

ronin1
29/01/2007, 00:37
δοκίμασε να αλλάξεις μόνο βελόνες φλοτέρ κ προζιγκλερ...

τα ιδια μου εκανε και το super four, κ με το που άλλαξα αυτα κ με μια καλη ρύθμιση των καρμπς, ενα χρονο και μισο περιπου, δεν εχει κανει κιχ...