PDA

View Full Version : Περίεργο σβήσιμο κινητήρα



npat
29/01/2007, 21:28
Σήμερα μου συνέβη το εξής μάλλον περίεργο: Επιβράδυνα για να σταματήσω. Είχα πατήσει συμπλέκτη και πήγα να ρίξω μια πολύ χαλαρή ξερογκζιά για να κατεβάσω. Με το που άνοιξα το γκάζι, ακούστηκε κάτι σαν "ΠΟΠ" και η μηχανή έσβησε! Μου έχει συμβεί και παλιότερα. Όχι συχνά, δύο ή τρεις φορές συνολικά στα 10000 χλμ που έχω στην μοτοσυκλέτα... Κάθε φορά, απ' όσο μπορώ να θυμάμαι, ήταν σε ίδια φάση. Απλά απορώ τι μπορεί να είναι...

Καμιά ιδέα κανείς?

(η μοτοσυκλέτα είναι Honda CBF 250)

Tropeas
29/01/2007, 22:24
Ανέβασε το ρελαντί σου στα φυσιολογικά όρια...
στο κάνει συνήθως όταν είναι κρύο?

gcrook
30/01/2007, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Σήμερα μου συνέβη το εξής μάλλον περίεργο: Επιβράδυνα για να σταματήσω. Είχα πατήσει συμπλέκτη και πήγα να ρίξω μια πολύ χαλαρή ξερογκζιά για να κατεβάσω. Με το που άνοιξα το γκάζι, ακούστηκε κάτι σαν "ΠΟΠ" και η μηχανή έσβησε! Μου έχει συμβεί και παλιότερα. Όχι συχνά, δύο ή τρεις φορές συνολικά στα 10000 χλμ που έχω στην μοτοσυκλέτα... Κάθε φορά, απ' όσο μπορώ να θυμάμαι, ήταν σε ίδια φάση. Απλά απορώ τι μπορεί να είναι...

Καμιά ιδέα κανείς?

(η μοτοσυκλέτα είναι Honda CBF 250)

Εντελως νορμαλ σε μονοκυλινδρα.
Τετοια αποτομα μικροανοιγματα του γκαζιου σε χαμηλες στροφες το προκαλουν αυτο.
Συμβαινει και σε παπια μονοκυλινδρα με συμπλεκτη, αλλα και σε μεγαλύτερες μονοκυλινδρες.

npat
30/01/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ανέβασε το ρελαντί σου στα φυσιολογικά όρια...
στο κάνει συνήθως όταν είναι κρύο?

Το ρελαντί είναι ανεβασμένο (μάλλον λίγο περισσότερο απο εκεί που προτείνει ο κατασκευαστης), και όχι δεν το κάνει όταν είναι κρύο. Σήμερα π.χ. ήταν μια χαρά ζεστό: είχε κάνει καμια δεκαριά χλμ.

npat
30/01/2007, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εντελως νορμαλ σε μονοκυλινδρα.

Έχεις καμιά ιδέα πως εξηγείται? Στιγμιαία αστοχία στην τροφοδισία? Στην ανάφλεξη?

npat
30/01/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
στο κάνει συνήθως όταν είναι κρύο?

Δεν μου το κάνει "συνήθως" καθόλου. Όλο κι όλο τρεις φορές στα 10000 χλμ μου το έχει κάνει. Καθαρά από περιέργεια, παρά από ανησυχία, ρωτάω...

OldMan
30/01/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εντελως νορμαλ σε μονοκυλινδρα.

Εντελώς νορμάλ είναι το μάτι σου!! (το τσακίρικο...):blush:

Αν το καρμπυρατέρ δεν έχει αντλία επιτάχυνσης ή αν αυτή έχει μαζέψει "μούσγα" στο εμβολάκι (πολλές φορές "ξεκαβαλάει" και ο ατέρμονας του γκαζιού), ΤΟΤΕ είναι φυσιολογικό !!!

Αν το παρουσιάζει στο άνοιγμα του γκαζιού από εντελώς ΚΛΕΙΣΤΟ, μάλλον έχουν ψιλοβουλώσει οι τρύπες του κυκλώματος "εμπλουτισμού" (coast richener), που δίνει καύσιμο μέχρι να ανοίξει λίγο το slide και να αρχίσει να τραβάει μίγμα !!

:wave2:

BILLY FILTH
30/01/2007, 11:20
μου το έκανε και εμένα αυτό παλιότερα. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά όταν άλλαξα την καμπάνα και τους δίσκους (χωρίς να πληρώσω τίποτα) λόγω του γνωστού προβλήματος με τις ταχύτητες, δε μου ξαναπαρουσιάστηκε.:beer:

OldMan
30/01/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
αλλά όταν άλλαξα την καμπάνα και τους δίσκους (χωρίς να πληρώσω τίποτα) λόγω του γνωστού προβλήματος με τις ταχύτητες, δε μου ξαναπαρουσιάστηκε.:beer:

Εδώ μιλάς για "άτσαλη" σύμπλεξη (χωρίς ή με πολύ λίγο γκάζι..), οπότε λογικά σβύνει το μηχανάκι !!!

Cpt. Haddock
30/01/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εντελως νορμαλ σε μονοκυλινδρα.

όχι σε όλα τα μονοκύλινδρα... :smokin: :evil:

BILLY FILTH
30/01/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εδώ μιλάς για "άτσαλη" σύμπλεξη (χωρίς ή με πολύ λίγο γκάζι..), οπότε λογικά σβύνει το μηχανάκι !!!

να σου πω την αλήθεια δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου αλλά αυτό που λέει ο φίλος το είχα παρατηρήσει και εγώ. Μάλιστα καμιά φορά το έκανα και επίτηδες για να δω αν θα σβύσει. Μέτα την αλλαγή που ανέφερα πάλι κάνει αυτό το σκάσιμο αλλά δε σβύνει.