PDA

View Full Version : Τι παίζει με τη διάμετρο ? (Τρόμπα φρένου)



motaba
30/01/2007, 13:59
Γεια χαρά! :wave2:

Ξέρει κανείς τι παίζει περίπου με τη διάμετρο του εμβόλου της τρόμπας φρένου ?

Η Brembo έχει διάφορα μοντέλα (http://www.yoyodyneti.com/category.aspx?categoryID=2731) ...

Κοίταγα την περίπτωση 16x18 Radial και την δίνει για μονό δίσκο μπροστά..

Η Magura απ'την άλλη στον κατάλογο της προτείνει διάμετρο 13mm για το LC4 Supermoto (τετραπίστονη δαγκάνα ?) και διάμετρο 16mm για το LC4 Enduro καθώς ΚΑΙ για το GSXR1000....(:confused: )



:sick:

OldMan
30/01/2007, 14:18
Τι θέλεις να παίζει ρε motaba ???

Οι διαστάσεις αφορούν τον "κυλινδρισμό" του εμβόλου (διάμετρος Χ διαδρομή) και έχουν να κάνουν με το ΥΠΟΛΟΙΠΟ σύστημα πέδησης (διάμετρος σωληνακίων, διαδρομή πιστονιών δαγκάνας κ.λ.π.)

Αυτό που πρέπει να βρεις (αν δεν το δίνει ο κατασκευαστής) είναι να ταιριάζει ο κυλινδρισμός του εμβόλου της τρόμπας (όγκος "μετατόπισης" υγρών) με τον αντίστοιχο ΣΥΝΟΛΙΚΟ όγκο του εμβόλου της δαγκάνας (προσοχή στον αριθμο των εμβόλων...)

:wave2:

motaba
31/01/2007, 08:31
:a46:

Thanks!! :beer:

:wave2:

SeNNinhA
31/01/2007, 14:54
ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν πας από κλασική σε ακτινική τρόμπα φρένου, συνήθως πρέπει να βάλεις μικρότερης διαμέτρου έμβολο.

Γιατί:

Διότι είναι πιο ισχυρή και ναι μεν θα κερδίσεις πολύ σε δύναμη, θα χάσεις όμως σε αίσθηση και πληροφόρηση που είναι εξίσου σημαντικό. Το ξέρω προσωπικά γιατί το TLR που πήρα είχε αλλαγμένη τρόμπα σε ακτινική και φρενάρω με ένα δάχτυλο χαλαρά, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται εκεί μπροστά και ήδη έφαγα μια χύμα (ευτυχώς με 30 μέσα στην πόλη) με μικρές απώλειες (φλας, καθρέπτης, γρατζουνιές)

Ρώτα κανένα ειδικό πάντως

stefanos
31/01/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν πας από κλασική σε ακτινική τρόμπα φρένου, συνήθως πρέπει να βάλεις μικρότερης διαμέτρου έμβολο.

Γιατί:

Διότι είναι πιο ισχυρή και ναι μεν θα κερδίσεις πολύ σε δύναμη, θα χάσεις όμως σε αίσθηση και πληροφόρηση που είναι εξίσου σημαντικό. Το ξέρω προσωπικά γιατί το TLR που πήρα είχε αλλαγμένη τρόμπα σε ακτινική και φρενάρω με ένα δάχτυλο χαλαρά, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται εκεί μπροστά και ήδη έφαγα μια χύμα (ευτυχώς με 30 μέσα στην πόλη) με μικρές απώλειες (φλας, καθρέπτης, γρατζουνιές)

Ρώτα κανένα ειδικό πάντως

Στην τρόμπα παίζει ρόλο και ο μοχλισμός της μανέτας.
Αν η διάμετρος είναι ίδια γιατί να είναι ισχυρότερη η τρόμπα?

dirtbird
31/01/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι θέλεις να παίζει ρε motaba ???

Οι διαστάσεις αφορούν τον "κυλινδρισμό" του εμβόλου (διάμετρος Χ διαδρομή) και έχουν να κάνουν με το ΥΠΟΛΟΙΠΟ σύστημα πέδησης (διάμετρος σωληνακίων, διαδρομή πιστονιών δαγκάνας κ.λ.π.)

Αυτό που πρέπει να βρεις (αν δεν το δίνει ο κατασκευαστής) είναι να ταιριάζει ο κυλινδρισμός του εμβόλου της τρόμπας (όγκος "μετατόπισης" υγρών) με τον αντίστοιχο ΣΥΝΟΛΙΚΟ όγκο του εμβόλου της δαγκάνας (προσοχή στον αριθμο των εμβόλων...)

:wave2:

Μήπως -λέω μήπως- αρχικά να αλλάζαμε τον 'κυλινδρισμό' με 'εμβαδόν' ? :rolleyes:

OldMan
31/01/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μήπως -λέω μήπως- αρχικά να αλλάζαμε τον 'κυλινδρισμό' με 'εμβαδόν' ? :rolleyes:

Αμα γουστάρεις....:confused:

(βαριέσαι να βρεις το εμβαδόν από την διάμετρο και μετά τον όγκο από το εμβαδόν και την διαδρομή ???)

dirtbird
31/01/2007, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(βαριέσαι να βρεις το εμβαδόν από την διάμετρο και μετά τον όγκο από το εμβαδόν και την διαδρομή ???)

Μπα καθόλου, το πάω βήμα-βήμα...

άσε που θα με ενδιέφερε περισσότερο η πίεση παρά η μετατόπιση υγρών :)

SeNNinhA
31/01/2007, 19:48
Εγώ το ξέρω από ιδία πείρα. Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω τις λεπτομέρειες.

Πάντως παραμένει το γεγονός ότι η αλλαγή θέλει προσοχή για να αποδώσει σωστά και θελει συμβουλή από έμπειρο σχετικό μηχανικό.

OldMan
31/01/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
άσε που θα με ενδιέφερε περισσότερο η πίεση παρά η μετατόπιση υγρών :)
Ρε Σωτήρηηηηηη !!!
(have mercy...)

Εφόσον τα gamimena τα ρευστά θεωρούνται ασυμπίεστα, βάλε ένα κανταράκι στα δάχτυλα την ώρα που φρενάρεις, μέτρα πόση δύναμη ασκείς στην μανέτα, βγάλε (μέσω ροπών από τον μοχλισμό) την δύναμη στο έμβολο της τρόμπας, μετέτρεψέ την σε πίεση (δύναμη ανά επιφάνεια), πάρε την ίδια πίεση στα έμβολα της δαγκάνας (σε ΣΥΝΟΛΙΚΗ επιφάνεια εμβόλων) και ξανακάντην δύναμη στον δίσκο !!!:D

dirtbird
31/01/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Σωτήρηηηηηη !!!
(have mercy...)

Εφόσον τα gamimena τα ρευστά θεωρούνται ασυμπίεστα, βάλε ένα κανταράκι στα δάχτυλα την ώρα που φρενάρεις, μέτρα πόση δύναμη ασκείς στην μανέτα, βγάλε (μέσω ροπών από τον μοχλισμό) την δύναμη στο έμβολο της τρόμπας, μετέτρεψέ την σε πίεση (δύναμη ανά επιφάνεια), πάρε την ίδια πίεση στα έμβολα της δαγκάνας (σε ΣΥΝΟΛΙΚΗ επιφάνεια εμβόλων) και ξανακάντην δύναμη στον δίσκο !!!:D

sorry :( αλλά εσύ μίλαγες για fluid displacement ...
και όχι πως γίνεται αυτό.

Από κει και πέρα είναι όπως τα γράφεις παραπάνω με μία μικρή υποσημείωση σχετικά με το θέμα της δύναμης που ασκεί ο αναβάτης στην μανέτα όπου και η διαφωνία μου με τον στέφανος.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι -σχεδόν- σε όποιο μπροστινό φρένο μεσαίας - μεγάλης μοτό της τελευταίας 20αετίας το χουφτώσουμε με όλα τα δάχτυλα και βάλουμε πολύ δύναμη θα μεταφερθεί στη δαγκάνα τόση που στο τέλος θα μπλοκάρει τον τροχό, δηλαδή θα είναι παραπάνω από ότι θέλουμε.

Οπότε αντιλαμβάνεται κανείς ότι το θέμα έχει να κάνει με τον μοχλισμό από την μανέτα και όχι μόνο με τον πολλαπλασιασμό της δύναμης που εξασκούμε με τα δάχτυλα αλλά και με τον λόγο μετάδοσης της δύναμης αυτής στο έμβολο της τρόμπας. Το τελευταίο βέβαια είναι άμεσα συνδεδεμένο με την κατασκευή του ανθρώπινου χεριού, συνεπώς είναι και εργονομικό θέμα.
Εξού και τα περί modulation που είχα αναφέρει και σβήστηκαν.

Και κάπου στα τελευταία μάλλον εξηγούνται και αυτά -καθαρά εμπειρικά αλλά δεν έχουμε κάποιο λόγο να μην τον πιστέψουμε- που αναφέρει ο SeNNinhA.



:beer: :wave2:


EDIT: sorry ΚΑΙ για την πολυλογία (αλλά σπάνια με πιάνει τον τελευταίο καιρό) :cool:

OldMan
31/01/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
τα περί modulation που είχα αναφέρει και σβήστηκαν.

Είπαμε ότι ΔΕΝ σβύνουμε ΤΙΠΟΤΕ !!!
(τα μεταφέρουμε σε τόπο χλοερό και αναψύξεως ...)


Υ.Γ.
Και συ και γω και ο Πατέρας και ο SeNNinhA τσάμπα φασαρία κάνουμε, γιατί ο motaba είναι γνωστός Tenero-καμμένος !!!:D

dirtbird
31/01/2007, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπαμε ότι ΔΕΝ σβύνουμε ΤΙΠΟΤΕ !!!
(τα μεταφέρουμε σε τόπο χλοερό και αναψύξεως ...)


Υ.Γ.
Και συ και γω και ο Πατέρας και ο SeNNinhA τσάμπα φασαρία κάνουμε, γιατί ο motaba είναι γνωστός Tenero-καμμένος !!!:D

Καλά δεν το ανέφερα ως προσβεβλημένος, μόνο και μόνο προς διευκρίνηση.

Αυτό που αναγνωρίζω στον motaba είναι ότι συχνά μας δίνει λαβές για συζήτηση.

Πιστεύω ότι πια έχει αρχίσει να καταλαβαίνει ότι είναι πολύ πιο εύκολο να φορτώσει ένα μηχ/άκι ένα κάρο πράματα και στο τέλος να βγει π@#$άνα παρά υπερόπλο.

άσε που τα θέλει ο β@λος μας... :rolleyes:

OldMan
31/01/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
άσε που τα θέλει ο β@λος μας... :rolleyes:
δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις... :rolleyes:

dirtbird
31/01/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις... :rolleyes:

...σε συζήτήσεις τεχνικής φύσεως και μόνο αναφερόμουν... :o

gcrook
31/01/2007, 21:41
Θυμαμαι κατι χουνερια στην τιμια (πλην φτωχη) απορια μου καποτε:sad:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16612&highlight=%F4%F1%FC%EC%F0%E1

OldMan
31/01/2007, 22:02
Τι θες τώρα ρε Τυμβωρύχε ??? :D

motaba
01/02/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
.......Πάντως παραμένει το γεγονός ότι η αλλαγή θέλει προσοχή για να αποδώσει σωστά και θελει συμβουλή από έμπειρο σχετικό μηχανικό.....


Ειδικό μηχανικό ??

Πήγα χθές σε "ειδικό" μαγαζί για φρένα..
Δεν ξέρω παιδιά αλλά μου φαίνεται ότι στη Ελλάδα όλοι ειδικοί είμαστε / είναι...
Η βιτρίνα γεμάτη από τεράστιους δίσκους και τρόμπες εκατοντάδων euro αλλά....μόνο αυτά.

Θα καθήσω να ψάξω λιγάκι για το θέμα επειδή είναι όντως σύνθετο.

Thanks a lot!!!!


:wave2:


edit : Πάντως έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει ρόλο το μήκος και η διάμετρος "των σωλινακίων", μιας και πρόκειται για κλειστό σύστημα συγκοινωνούντων δοχείων ουσιαστικά, καθώς όλο το υγρό περνάει από τη τρύπα του ρακόρ στη δαγκάνα. Οκ με το εμβαδό και τη διάμετρο του εμβόλου της τρόμπας + της δαγκάνας..


Υ.Γ. Θεωρούμε ότι τα σωλινάκια δεν παραμορφώνονται :D

SeNNinhA
01/02/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ειδικό μηχανικό ??


edit : Πάντως έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει ρόλο το μήκος και η διάμετρος "των σωλινακίων", μιας και πρόκειται για κλειστό σύστημα συγκοινωνούντων δοχείων ουσιαστικά, καθώς όλο το υγρό περνάει από τη τρύπα του ρακόρ στη δαγκάνα. Οκ με το εμβαδό και τη διάμετρο του εμβόλου της τρόμπας + της δαγκάνας..


Υ.Γ. Θεωρούμε ότι τα σωλινάκια δεν παραμορφώνονται :D

1) Το μήκος από τα σωληνάκια το καθορίζει η διαδρομή που κάνουν στην μοτο σου. Κοντύτερα δεν φτάνουν, μακρύτερα περισεύουν και ενοχλούν/σκαλώνουν

2) Την διάμετρο την καθορίζουν κυρίως η διάμετρος των ρακόρ που πιάνουν στις δαγκάνες σου

3) Δυνατότερο φρένο θα έχεις σίγουρα με την αλλαγή. ΑΛΛΑ εαν δεν έχεις αίσθηση της δύναμης του φρεναρίσματος (όπως εγώ πχ) είναι πανεύκολο να μπλοκάρεις το μπροστινό με όλα τα επακόλουθα. Μοναδική λύση για εμένα αλλαγή της τρόμπας με πιο μικρή, ή να μάθω να χειρίζομαι με χειρουργικές κινήσεις το φρένο (αλλά στον πανικό δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα....)

stefanos
01/02/2007, 22:45
Πάντως αν μπορούσε κάποιος να φανταστεί κάποια διαφορά η πλεονέκτημα της ακτινικής τρόμπας έναντι της συμβατικής εκτός του βάρους (γραμμάρια) :confused:
Τρόμπας ε? Μην αρχίσουμε για δαγκάνες.

motaba
02/02/2007, 13:16
Γεια χαρά!!

Σκέφτομαι ότι μάλλον θα προτιμούσα η τρόμπα μου να έχει μεγαλύτερη διαδρομή του εμβόλου..
Κανονικά κάτι τέτοιο θα σου δίνει τη δυνατότητα περισσότερης "αίσθησης"...μιας και έχεις μεγαλύτερο έυρος - περιθώριο πίεσης της μανέτας.



:wave2:

stefanos
02/02/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γεια χαρά!!

Σκέφτομαι ότι μάλλον θα προτιμούσα η τρόμπα μου να έχει μεγαλύτερη διαδρομή του εμβόλου..
Κανονικά κάτι τέτοιο θα σου δίνει τη δυνατότητα περισσότερης "αίσθησης"...μιας και έχεις μεγαλύτερο έυρος - περιθώριο πίεσης της μανέτας.



:wave2:

Μεγαλύτερη διαδρομή με ανάλογα μικρότερη διάμετρο η με την ίδια διάμετρο?

motaba
02/02/2007, 13:42
Κοίτα θεωρητικά με την αμέσως μικρότερη διάμετρο..

Δεν είμαι σίγουρος αλλά σκεφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να έχεις μεγαλύτερη διαδρομή παρά διάμετρο (η οποία σίγουρα δίνει μεγαλύτερη πίεση)..

OldMan
02/02/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
μεγαλύτερη διαδρομή παρά διάμετρο (η οποία σίγουρα δίνει μεγαλύτερη πίεση)..
Ποια δίνει μεγαλύτερη πίεση ???

motaba
02/02/2007, 13:47
Λάθος...:sick:

Αυτή με τη μικρότερη διάμετρο δίνει μεγαλύτερη πίεση για ίδια διαδρομή...

OldMan
02/02/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Λάθος...:sick:
Αυτή με τη μικρότερη διάμετρο δίνει μεγαλύτερη πίεση για ίδια διαδρομή...
Σωστό...::sick:

Αλλά η διαδρομή είναι άσχετη από την πίεση (η οποία είναι Δύναμη ανά Επιφάνεια).

Η διαδρομή υπεισέρχεται στον υπολογισμό της αντίστοιχης διαδρομής των εμβόλων της δαγκάνας (με αρχή διατήρησης της παροχής ασυμπίεστων ρευστών...). :wave2:

motaba
02/02/2007, 13:54
Θα το μελετήσω το ΣΚ και θα δούμε τη Δευτέρα!!
Είναι λίγο μπέρδεμα η μετάφραση της Φυσικής των ρευστών στην καθημερινή χρήση του φρένου και το καλύτερο αποτέλεσμα..


:wave2:

OldMan
02/02/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Θα το μελετήσω το ΣΚ και θα δούμε τη Δευτέρα!!
Είναι λίγο μπέρδεμα η μετάφραση της Φυσικής των ρευστών στην καθημερινή χρήση του φρένου και το καλύτερο αποτέλεσμα..:wave2:
Μην περιμένεις να βρεις σε κανένα βιβλίο την μαθηματική αποτύπωση της "αίσθησης" και της "πληροφόρησης" των φρένων !!!
(ούτε καν σε σύγγραμα Φυσιολογίας / Νευροχειρουργικής...) :wave2:

motaba
02/02/2007, 14:10
:lol: :lol:

Εγώ θα γράψω το πρώτο!!! :rotflmao:

:wave2:

stefanos
02/02/2007, 14:31
Η παραμόρφωση οι ελαστικότητα και οι τριβές είναι εχθροί της αίσθησης κατά την γνώμη μου και αυτά δεν χρειάζεται βιβλίο να το καταλάβεις

OldMan
02/02/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η παραμόρφωση οι ελαστικότητα και οι τριβές είναι εχθροί της αίσθησης κατά την γνώμη
Για κάτσε ρε Πατέρα...

Όταν πιάνεις έναν κώλο, τι αίσθηση θα έχεις αν δεν υπάρχει έλαστικότητα, παραμόρφωση και τριβή ??? :look:

dirtbird
02/02/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
πίεση (η οποία είναι Δύναμη ανά Επιφάνεια).


:confused: :confused:

P=F/A

συμφωνούμε? :confused: :confused:

OldMan
02/02/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:confused: :confused:
P=F/A
συμφωνούμε? :confused: :confused:
ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!
(εγώ ΤΙ είπα ρε Σώτερ ανάπαυσον...???)
Δύναμη=F ανά=/ Επιφάνεια=Α

dirtbird
02/02/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!
(εγώ ΤΙ είπα ρε Σώτερ ανάπαυσον...???)
Δύναμη=F ανά=/ Επιφάνεια=Α

Μήπως το 'δια' να το έκανε πιο κατανοητό?


...έχω βγάλει και ένα επτάωρο με τούρμπο και πολλαπλές, ΜΗΝ έχεις απαιτήσεις ... :hypnotize



Τα 3 threads με BMW δεν βρίσκω.
Να υποθέσω ότι ήτο δικαιολογία ή ότι παρενέβη ο γνωστός βαυαροτραφής?:smokin: :smokin:

stefanos
02/02/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάτσε ρε Πατέρα...

Όταν πιάνεις έναν κώλο, τι αίσθηση θα έχεις αν δεν υπάρχει έλαστικότητα, παραμόρφωση και τριβή ??? :look:

Ο κώλος λοιπόν είναι το αντίθετο του φρένου.
Γι αυτό και λέμε "εχει φρένα του κώλου"

motaba
03/02/2007, 00:50
:rotflmao: :rotflmao: :lol:

Καλά....!

Λοιπόν τελικά καταλήγω στο ότι μεγαλύτερη διαδρομή έχει μεγαλύτερη προοδευτικότητα και (άρα..) καλύτερη αίσθηση..

:D

:wave2:

stefanos
03/02/2007, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
:rotflmao: :rotflmao: :lol:

Καλά....!

Λοιπόν τελικά καταλήγω στο ότι μεγαλύτερη διαδρομή έχει μεγαλύτερη προοδευτικότητα και (άρα..) καλύτερη αίσθηση..

:D

:wave2:

Εγώ διαφωνώ.
Απο που προέρχεται η διαδρομή στη μανέτα?
1. Από την ελάχιστη μετατόπιση του εμβόλου της δαγκάνας, που είναι η φυσιολογική λειτουργεία του φρένου, αλλά και

2. Απο την ελαστική παραμόρφωση στο τακάκι, που είναι άσχετο με την λειτουργία του φρένου.
3. Απο την παραμόρφωση των γραμμών που και αυτό είναι άσχετο με την λειτουργία του φρένου.
4. Απο την παραμόρφωση της δαγκάνας ολόκληρης λόγω της πίεσης.

Αν λοιπόν ορίσουμε σαν αίσθηση την αντίδραση της μανέτας στο χέρι μας αυτή η αντίδραση αποτελείται απο μια μετατόπιση λόγω της φυσικής λειτουργίας του φρένου,
και τις αντιδράσεις 3 ελατηρίων γιατί οι παραμορφώσεις στις γραμμές τα τακάκια και την δαγκάνα είναι στην ελαστική περιοχή άρα λειτουργούν σαν ελατήρια.

Για να έχουμε τώρα αίσθηση πρέπει να εξαφανίσουμε τα ελατήρια απο το κύκλωμα.
Αν το καταφέρουμε θα έχουμε και αίσθηση και μικρότερη διαδρομή στην ίδια διάμετρο τρόμπας.

sonic22
03/02/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ διαφωνώ.
[...]
Για να έχουμε τώρα αίσθηση πρέπει να εξαφανίσουμε τα ελατήρια απο το κύκλωμα.
Αν το καταφέρουμε θα έχουμε και αίσθηση και μικρότερη διαδρομή στην ίδια διάμετρο τρόμπας. elatiria?:sick:

enoeis elastikotita etsi? elastikotita pou "jafnika" xanete...

perierga pragmata... einai kai vradi kai eimai monos kai skiazomai eukola... :look: :alien: :uplate:

opws kai na exei telos padon, emeis mono troba allajame oxi olokliro to sistima frenwn...

OldMan
05/02/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
perierga pragmata... einai kai vradi kai eimai monos kai skiazomai eukola... :look: :alien: :uplate:

:rolleyes: Lucy in the sky with diamonds...:rolleyes:

motaba
05/02/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ διαφωνώ.
Απο που προέρχεται η διαδρομή στη μανέτα?
.
....αλλά και

2. Απο την ελαστική παραμόρφωση στο τακάκι, που είναι άσχετο με την λειτουργία του φρένου.
3. Απο την παραμόρφωση των γραμμών που και αυτό είναι άσχετο με την λειτουργία του φρένου.
4. Απο την παραμόρφωση της δαγκάνας ολόκληρης λόγω της πίεσης.

Αν λοιπόν ορίσουμε σαν αίσθηση την αντίδραση της μανέτας στο χέρι μας αυτή η αντίδραση αποτελείται απο μια μετατόπιση λόγω της φυσικής λειτουργίας του φρένου,
και τις αντιδράσεις 3 ελατηρίων γιατί οι παραμορφώσεις στις γραμμές τα τακάκια και την δαγκάνα είναι στην ελαστική περιοχή άρα λειτουργούν σαν ελατήρια.

Για να έχουμε τώρα αίσθηση πρέπει να εξαφανίσουμε τα ελατήρια απο το κύκλωμα.
Αν το καταφέρουμε θα έχουμε και αίσθηση και μικρότερη διαδρομή στην ίδια διάμετρο τρόμπας.

Για το 3 συμφωνώ, αλλά για το 2 & 4 πιστεύω ότι η παραμόρφωσή τους επιφέρει ελάχιστη "παραπληροφόρηση" στα δάκτυλα..

Το θέμα πολύ σύνθετο όντως..

Υπάρχουν τριβές του υγρού παντού - στη τρόμπα - στις γραμμές / σωληνάκια κτλ..κτλ...

Το θέμα είναι γενικώς να διώξουμε τις τριβές των συστημάτων που δεν συμβάλουν στο αποτέλεσμα της πέδησης..



:wave2:

OldMan
05/02/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
στο αποτέλεσμα της πέδησης..:wave2:
Κάτι άλλο θέλεις να πεις, μάλλον...:confused:

(Το "αποτέλεσμα" της πέδησης είναι το σταμάτημα της μηχανής...)

motaba
05/02/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba


...Το θέμα είναι γενικώς να διώξουμε τις τριβές των συστημάτων που δεν συμβάλουν στο αποτέλεσμα της πέδησης..


:wave2:

Δηλαδή τις τριβές που υπαρχουν π.χ. από το o-ring του εμβόλου με τα τοιχώματα της τρόμπας μέχρι και την τριβή του υγρού μέσα στο σωληνάκι...
Ναι να εξαλείψουμε τις τριβές που δεν βοηθούν στο σταμάτημα της μηχανής..
Γενικώς το θέμα πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο για μένα :sick:
Υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που επιρεάζουν.

:wave2:

OldMan
05/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γενικώς το θέμα πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο για μένα :sick:

Αν ονειρεύεσαι ένα κόσμο χωρίς τριβές, θα σε παραπέμψω στο παραπάνω παράδειγμα του χεριού και του κώλου (αποφάσισε τι από τα 2 θέλεις να είναι δικό σου....) :wave2:

motaba
05/02/2007, 12:49
:lol: :lol:

Μπά το κώλο προτιμώ...:winka:

Υ.Γ. Ευελπιστώ πάντως μια aftermarket ή σύγχρονη τρόμπα φρένου να έχει σχεδιαστεί και κατασκευαστεί με υψηλότερα standards -χαμηλώτερες ανοχές από αυτές προ 10ετίας...

:wave2:

S705
11/04/2007, 13:34
μηνες μετα, αλλα δεν μπορω, πρπει να γραψω κατι!!!!

εγω εκανα το εξεις. σε ενα κριπτον εβαλα μια τρομπα απο fx125. ειναι αρκετα μεγαλητερι σε
διαμετρο και αυτο που ειδα πρακτικα ηταν αυτο που ειχα σκευτει θεωριτικα, με το help απο
βιβλια υδροδυναμικης.
εχοντας μεγαλητερη διαμετρο στο εμβολο συμενη το οτι για την ιδια μετακινιση του εμβολου εχουμε μεγαλητερη μεταφορα υγρων προς την δαγκανα.
(την μεγαλητερη μεταφορα υγρων στην δαγκανα μπωρηται να την ονομασετε και μεγαλητερη δηναμη, αν ετσι ειναι πιο ευκολο για καποιους)
το αποτελεσμα ηταν με πολυ μικρο πατημα της μανετας η ακαριεα ακινιτοποιηση με εντονο φοβο για μλοκαρισμα.και πλλα αυτα με τα μαμα σοληνακια, που να εβαζα και υψηλης!!!!
ως ψυχακιας μου αρεσε το φρενο ετσι αλλα εκανα και μια μανιαουρια. αφησα λιγο αερα στο κυκλομα απλα για να μην ειναι οσο ακαριαιο το φρενο.εχω χασει παρα πολυ σε εσθηση αλλα σε διναμη δεν παιζετε.το λητουργω ετσι περιπου τρια χρωνια και ακομα γουσταρω να τσιτονω φρενα. το μονο κακο??
το εμπρος λαστηχο την ακουει για πλακα και κοντευω να το αλλαζω πιο συχνα και απο το πισω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ. Προσεχα στης δοκιμεσ που εκανα οτι ακομα και η διαφορετικη δυαμετρο στο ρακορ της τρομπας αλλα και της βιδας που το κραταει (μεσα απο την οποια περναει αρχικα το υγρο)κανουν διαφορα!!

OldMan
11/04/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
την μεγαλητερη μεταφορα υγρων στην δαγκανα μπωρηται να την ονομασετε και μεγαλητερη δηναμη
Μπορούμε, αλλά θέλουμε ??? :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
αφησα λιγο αερα στο κυκλομα απλα για να μην ειναι οσο ακαριαιο το φρενο.
Προφανώς πηγαίνεις σπίτι - περίπτερο - καφετέρια ....

(αν έκανες καμιά κατάβαση - έστω και σε ρυθμό βόλτας - και άρχιζε να "λαστιχάρει" η μανέτα και να "πρήζεται" το κύκλωμα - παράλληλα με το "βράσιμο" των υγρών, λόγω υγρασίας τους, μάλλον θα ξαναέβγαζες τον αέρα από το κύκλωμα...)


Υ.Γ.
Για εξαέρωση φρένων ξέρω αλλά για "εισαέρωση" πρώτη φορά ακούω...:look:

S705
11/04/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορούμε, αλλά θέλουμε ??? :D



Προφανώς πηγαίνεις σπίτι - περίπτερο - καφετέρια ....

(αν έκανες καμιά κατάβαση - έστω και σε ρυθμό βόλτας - και άρχιζε να "λαστιχάρει" η μανέτα και να "πρήζεται" το κύκλωμα - παράλληλα με το "βράσιμο" των υγρών, λόγω υγρασίας τους, μάλλον θα ξαναέβγαζες τον αέρα από το κύκλωμα...)


Υ.Γ.
Για εξαέρωση φρένων ξέρω αλλά για "εισαέρωση" πρώτη φορά ακούω...:look:


ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΧΙ.Μηλαω για ενα παπι που με παει σπιτι -δουλεια-σπιτι.
Δεν ειπα οτι ειναι εγκεκριμενη λυση,εξαλου το εγραψα καθαρα "εκανα μια μανιαουρια"

S705
11/04/2007, 14:52
μπορουσα να αρχισω να πεζω με διαφορες διαμετρους σε σολινακια, μεχρη να βρω τι μου
αρεσει.
γιατι ως γνωστο
μικρη διαμετρο μεγαλη πιεση
μεγαλη διαμετρος μικρη πιεση
αλλα απλα βαριωμουνα να ψαχνω και ετσι εκανα αυτο που εκανα

stefanos
17/04/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
μπορουσα να αρχισω να πεζω με διαφορες διαμετρους σε σολινακια, μεχρη να βρω τι μου
αρεσει.
γιατι ως γνωστο
μικρη διαμετρο μεγαλη πιεση
μεγαλη διαμετρος μικρη πιεση
αλλα απλα βαριωμουνα να ψαχνω και ετσι εκανα αυτο που εκανα


δεν ισχύει για σωληνάκια

OldMan
17/04/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
δεν ισχύει για σωληνάκια
Ολοκλήρωσε γμτ και πες ότι τα σωληνάκια είναι το ΜΕΣΟ μετάδοσης της πιέσης από τρόμπα σε δαγκάνα και είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ η διάμετρός τους (αρκεί να μην "λαστιχάρουν"...) !!!

Υ.Γ.
Θυμάσαι κάτι ρε Πατέρα, το γράφεις μονοφραστικά και όποιον πάρει ο Χάρος...:lol:

stefanos
17/04/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ολοκλήρωσε γμτ και πες ότι τα σωληνάκια είναι το ΜΕΣΟ μετάδοσης της πιέσης από τρόμπα σε δαγκάνα και είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ η διάμετρός τους (αρκεί να μην "λαστιχάρουν"...) !!!

Υ.Γ.
Θυμάσαι κάτι ρε Πατέρα, το γράφεις μονοφραστικά και όποιον πάρει ο Χάρος...:lol:

Και μετά να θυμίσουμε οτι στις μικρές διατομές έχουμε μεγάλυτερη ταχύτητα για την ίδια ποσότητα υγρού άρα μεγάλες τριβές, κλπ κλπ και στο τέλος θα σπάσω και κανα νύχι.

OldMan
17/04/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και μετά να θυμίσουμε οτι στις μικρές διατομές έχουμε μεγάλυτερη ταχύτητα για την ίδια ποσότητα υγρού άρα μεγάλες τριβές, κλπ κλπ και στο τέλος θα σπάσω και κανα νύχι.
Και πιο μετά να θυμήσουμε ότι στις μεγάλες διατομές έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα υγρού άρα περισσότερη "συμπιεστότητα" άρα ασαφές φρένο, κλ.π. κλ.π. και τα δικά μου νύχια δεν τα κόβω εδώ και χρόνια γιατί τρώγονται μόνα τους στο πληκτρολόγιο.

stefanos
17/04/2007, 16:46
Και στο επόμενο post θα πεταχτεί ο sonic και θα διευκρινίσει επακριβώς τι συμβαίνει,
με καθημερινά απλά λόγια, και εγώ θα βγάλω κανα όνομα "θεωρητικούρα",
που δεν το επιτρέπει καν το επίπεδο μου στην ορθογραφία.

sonic22
17/04/2007, 18:05
i alithis einai oti to ida kai egw...

alla exw pijei twra teleutaia prospathodas na vgalw akri me ta diktia...

pados exw mia aporia...
poia i megisti taxitita pou pianei to igro mesa sto swlinaki?

prosopika tin kovw na einai koda sto 0 ara kai oi trives rois amelitees...
(gia na min valw kai to varos (dinami ara piesi) tou idiou tou igrou stin ejiswsi.. ):D

OldMan
18/04/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia na min valw kai to varos (dinami ara piesi) tou idiou tou igrou stin ejiswsi..
Kala tha kaneis na min to valeis ... :D

bluemax
18/04/2007, 14:13
μπειτε σε καποιο site για φρενα, h-e-l.co.uk στα fac's και θα λυθουν πολλες απορειες σας. προσωπικα εχω ενα gsxr 600 k1 και εχω βαλει μεταλικα σωληνακια, δαγκανες απο το 1000 και ακτινικη brembo 19x20 και δεν εχω το παραμικρο προβλημα ουτε αισθησης ουτε δυναμης.Το κυριωτερο ειναι να αντεχει το μπροστινο συστημα και το πλαισιο τις δυναμεις που θα του ασκηθουν. Αν η μετατροπη αυτη γινοταν σε CΒ 500 λ.χ, τοτε θα ειχαμε και σιγουρη σαβουρα.

dirtbird
18/04/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
και τα δικά μου νύχια δεν τα κόβω εδώ και χρόνια γιατί τρώγονται μόνα τους στο πληκτρολόγιο.

Kai giati den vazete voice rcognition sta pcia sas.
Meta tha exete ooooli tin anesi na ta trote me to paso sas (mia poy sas teleiosan ta royxa sas) :winka: :smokin:

stefanos
18/04/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Kala tha kaneis na min to valeis ... :D


Δηλαδή αυτό καλά το έβαλε.

"prosopika tin kovw na einai koda sto 0 ara kai oi trives rois amelitees...
(gia na min valw kai to varos (dinami ara piesi) tou idiou tou igrou stin ejiswsi.. )"


Και για να πολυλογώ κιόλας
:smilea:
Πώς γίνεται να πιέζουμε την μανέτα η οποια μετατοπίζει το έμβολο και το υγρό στον κύλινδρο ,με χ ταχύτητα ,και στο σωληνάκι, με υποδεκαπλάσια διατομή η ταχύτητα του υγρού να είναι μηδέν?

sonic22
18/04/2007, 21:45
re patera valta katw kai pes mou...

exeis mia metakinisi tis tajis twn 2mm se xroniko diastima as poume (??) 0,5 sec

ekana tis prajeis kai mou vgainei mia taxitita ( an thtimame kala) giro sto 0,014km/h

auti einai i taxitita tou TAKAKIOU (kai tou igrou pisw apo auto)...

ara me ipodekaplasia (??) diatomi tha exoume dekaplasia taxitita
dld 0,14 km/h (0,004m/sec)...

gia diafora diatomwn 60/3 (20X) tha exoume 0,28 km/h (0,08m/sec)


dld arithmo reynolds .... bla bla bla (pou leei kai o dirtbird)

p.s. oi diatomes einai edelos aftheretes,
an exw lathos diorthwste me kai na janakanoume tis prajeis...

:D :D :D
welcome jana sta texnika sonic22!!!