PDA

View Full Version : Σοβαρό πρόβλημα



paranoikos
31/01/2007, 15:19
Λοιπόν, έχω ένα ΧΤ 600 μανιβελάτο. Άρχισε εντελώς στο άσχετο να κάνει διακοπές (όπως κάνει όταν ξεμένεις από βενζίνη). Σταματάω κοιτάω τη βενζίνη, γεμάτο. Πάω εκείνη τη στιγμή στον μηχανικό μου, κάνουμε ένα μεγάλο σερβις όλα καλά. Το πλένω δεν έπερνε καν μπρος! Μόλις στέγνωσε όλα κομπλέ! Και από τότε κά8ε φορά που έχει υγρασία μου κάνει τις ίδιες διακοπές και σβήνει. Αν το κρατάω στις 2500 στροφές λειτουργεί με τις διακοπές του χωρίς να σβήνει και μετα από κανά 10λεπτο λειτουργίας που καίνε όλα και στεγνώνει ότι φταίει λειτουργεί κακονικότατα!!!

Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι τα ηλεκτρικά, πείτε κι εσείς καμιά ιδέα γιατό με έχει τρελάνει εντελώς αυτή η κατάσταση.

sniper
31/01/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoikos
.....

Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι τα ηλεκτρικά, πείτε κι εσείς καμιά ιδέα γιατό με έχει τρελάνει εντελώς αυτή η κατάσταση.

Τον αέρα στα λάστιχα τον κοίταξες;

Ε ρε φίλε αφου οταν την μουσκεύεις αρχίζει να σβήνει και ο μηχανικός σου σου είπε οτι είναι ηλεκτρικά, εσυ τι νομίζεις;

dirtbird
31/01/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τον αέρα στα λάστιχα τον κοίταξες;

Ε ρε φίλε αφου οταν την μουσκεύεις αρχίζει να σβήνει και ο μηχανικός σου σου είπε οτι είναι ηλεκτρικά, εσυ τι νομίζεις;
dildi ftaiei oti vrexodai ta lastixa? :cool: :cool:

paranoikos
31/01/2007, 15:27
Τι από ηλεκτρικά εννοώ ρε παιδιά μπορεί να φταίει. Δουλευώ όλη μέρα και δεν μου είναι εύκολο να το πάω σε ηλεκτρολόγο. Λέω μήπως κάποιος έχει ιδέα τι μπορέι να φταίει για να το φτιάξω μόνος μου. Από ηλεκτρικά κάτι σκαμπάζω...

dirtbird
31/01/2007, 15:37
E ρε φίλε άμα έχεις μία ιδέα από ηλεκτρικά, τότε δεν θα σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ή κάποιος διακόπτης ή κάποια φύσσα έχουν -ή πιάνουν εύκολα- υγρασία.

Ψάξιμο θέλει.....

byron
31/01/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoikos
Τι από ηλεκτρικά εννοώ ρε παιδιά μπορεί να φταίει. Δουλευώ όλη μέρα και δεν μου είναι εύκολο να το πάω σε ηλεκτρολόγο. Λέω μήπως κάποιος έχει ιδέα τι μπορέι να φταίει για να το φτιάξω μόνος μου. Από ηλεκτρικά κάτι σκαμπάζω...

Ξεκίνα από αλλαγή πίπας μπουζί. Η NGK έχει κάποιες καλές. Πρίν την τοποθετήσεις καθάρισε ή κόψε λίγο στην άκρη τα συρματάκια του καλώδίου.

:wave2:

sniper
31/01/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoikos
Τι από ηλεκτρικά εννοώ ρε παιδιά μπορεί να φταίει. Δουλευώ όλη μέρα και δεν μου είναι εύκολο να το πάω σε ηλεκτρολόγο. Λέω μήπως κάποιος έχει ιδέα τι μπορέι να φταίει για να το φτιάξω μόνος μου. Από ηλεκτρικά κάτι σκαμπάζω...

Κάτσε να σκεφτώ σε ποιο σημείο στης πλεξουδας σου μπορεί να έχεις κάποια φθορά... που με το νερό τα κάνει πουτ@να (αν δεν ειναι κάποια φίσα ή ένωση που λέει ο βρωμόπουλος)..... ΧΤ είναι.. όχι αεροπλανοφόρο.... γδυστο και δες

Δες σε σημεία που έχουν τριβές πρώτα (λαιμο κλπ)

paranoikos
31/01/2007, 15:41
Thx θα δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα.

sniper
31/01/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ξεκίνα από αλλαγή πίπας μπουζί. Η NGK έχει κάποιες καλές. Πρίν την τοποθετήσεις καθάρισε ή κόψε λίγο στην άκρη τα συρματάκια του καλώδίου.

:wave2:

Ρε συ Βυρωνα.... αν ηταν η πίπα.... δεν θα του το έλεγε ο μηχανικός του; ή είναι babis ilektrologos;

byron
31/01/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ Βυρωνα.... αν ηταν η πίπα.... δεν θα του το έλεγε ο μηχανικός του; ή είναι babis ilektrologos;

Το (θεός ΄σχωρέστο) srx μου, μου το είχε κάνει δυο φορές. Η μία ήταν από πίπα :lol: και η άλλη από πολλαπλασιαστή.
Πολλοί μηχανικοί βαριούνται να ψάξουν ηλεκτρολογικό πρόβλημα. (ιδίως αν είναι μπροστά ο πελάτης) :mad:

paranoikos
31/01/2007, 15:57
Πολλαπλασιαστή έχω αλλάξει πρίν κανα χρόνο. Την πίπα θα την αλλάξω κακό δε θα μου κάνει σίγουρα!

edited

kaps
01/02/2007, 08:23
Οταν πλένεις το ΧΤ να έχεις και ένα σπρέυ για την υγρασία και να ψεκάζεις κάθε σημείο που έχει επαφή , διακόπτη ... Επίσης για σήκωσε τη σέλλα και δεν την ηλεκτονική σου μην έχει από τη πίεση΄του νερού πάρει νερά το σημείο που είναι και πίσω στην ουρά κάτω από το φτερό έχει άλλη μια . Αν δεις και συνεχίζει δοκίμασε να γυρίσεις με το μοτέρ αναμένο το τιμόνι τέρμα δεξιά και τέρμα αριστερά . Αν σου κάνει διακοπή τότε έχεις ψιλοπρόβλημα με τη πλεξούδα που σε σχεδόν όλα τα ΧΤ λόγω του κοψίματος του τιμονιού την κόβει κάπου κάπου. Τέλος αν από όλα αυτά τίποτα δεν συμβαίνει τότε σταμάτα να την πλένεις με τη πίεση και πιάσε σφουγγάρι ...:wave2: Το πλύσιμο της μοτό με πίεση δεν κάνει καλό στα εκτεθειμένα και μη ηλεκτρικά της ...:nono:

paranoikos
02/02/2007, 22:38
Λοιπον ευχαριστώ για τη συμβουλή για την πίπα τελικά αυτό ήταν. Όσο για το φόρουμ σας, καλή η πλάκα αλλά όχι εκεί που πονάει! Respect στους moderator που σβησανε το "χαβαλέ". :wave2:

sonic22
02/02/2007, 22:46
wraia twra pou to elises to thema sou boroume na sinexisoume or tha sinexiseis na :a27:
:mad: :mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: