PDA

View Full Version : Πώς λαδώνουμε τα διάφορα σημεία της μηχανής?



DrIoannis
03/02/2007, 10:48
Διαβάζοντας το manual του GSXR βρήκα αυτήν τη σελίδα η οποία δείχνει που πρέπει να λαδώνουμε με γράσο.Η ερώτησή μου είναι.Πώς και με τι γράσο θα το λαδώνω.Ειδικά στις ντίζες(υπάρχει ειδικό εργαλείο αν δεν κάνω λάθος) πώς θα τα καταφέρω?


76753

DrIoannis
03/02/2007, 20:14
Βλέπω 50+ θεάσεις και ούτε μία απάντηση.Είναι πραγματικά έκπληξη για εμένα μιας και η ερώτηση μάλλον δεν είναι δύσκολη.

dirtbird
03/02/2007, 21:00
πως του το λένε τώρα


Αφού έχεις το original manual , ή στην αρχή ή στο τέλος θα υπάρχει appendix όπου θα εξηγείται τι σημαίνει το κάθε σήμα.

Ουσιαστικά οι κατασκευαστές -όσον αφορά τα λιπαντικά- δίνουν κάποιες 'γενικές' οδηγίες ωστόσο πρέπει να τις διαβάσεις με προσοχή ώστε να μην χρησιμοποιήσεις κάτι που μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα.

Τώρα όσον αφορά τη μοτό σου εάν έχει συμπλέκτη με ντίζα με τη βοήθεια του ειδικού εργαλείου μπορείς να την λιπάνεις με κάποιο cable spray (εγώ για ντίζες χρησιμοποιώ της Denicol-δεν έχω βρει άλλο) και το ίδιο ισχύει και για τις ντίζες του γκαζιού. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να βγάλεις τις ντίζες από το λεβιέ- γκαζιέρα (το δευτερο συνήθως είναι αρκετά δύσκολο).

ΔΕΝ χρησιμοποιούμε chain lube -παρά μόνο όταν είναι η τελευταία λύση- γιατί κολλάνε βρωμιές.

Παρομοίως με κάποιο σπρέυ γράσσο λιπαίνεις τα σημεία που φαίνονται στο σχήμα που παραθέτεις.
Εκεί (πείροι πεντάλ) σε ενδιαφέρει λιγότερο η συλλογή σκόνης γιατί είναι 'ανοιχτά' στις ακαθαρσίες και συνεπώς μετά από λίγο καιρό και κάποιοα πλυσίματα θα πρέπει να επαναλάβεις την λίπανση.
Καθαρίζουμε πριν λιπάνουμε (συνήθως βολεύουν τα brake cleaners) και σκουπίζουμε τον περιβάλλοντα χώρο αφού λιπάνουμε.

μια δουλειά που πρέπει να γίνεται ανά 1-2 χρόνια (αναλόγως της χρήσης) είναι η λίπανση των αξόνων του μοχλικού. Η πρώτη φορά μάλιστα ίσως πρέπει να γίνει και νωρίτερα αφού συνήθως από το εργοστάσιο (ανεξαιρέτως μάρκας) όλες έχουν πολύ λίγο. Βέβαια δεν το πλακώνουμε και τα κάνουμε που@#να όλα γιατί πάλι θα συλλέγει όοολες τις ακθαρσίες του δρόμου.

Για αυτή την δουλειά φυσικά πρέπει να έχουμε την μοτο σταθερά στηριγμένη σε διπλό ή pit stand αφού πρέπει να βγουν οι πείροι του μοχλικού και συνεπώς η ρόδα θα 'πέσει' στο έδαφος.

Εννοείται ότι πρώτα καθαρίζουμε τους πείρους και τις φωλιές στο μοχλικό και μετά γρασσάρουμς και 'δενουμε'.

Γράσσο, κάποιο αδιάβροχο όπως της Denicol, Silcolene ή παρεμφερές (συνήθως έχουν κόκκινο χρώμα και είναι σαν μέλι).
Επίσης εάν δεν το έχεις ξανακάνει, θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια στο δέσιμο.


Ok now? :wave2:

DrIoannis
03/02/2007, 21:07
Thanks:beer: :beer: :beer:

sonic22
03/02/2007, 21:14
mia eukoli lisi gia tis dizes einai na tis ladwseis me mia siriga...

xwraei na bei vathia ( :blush: ) mesa (:blush: :blush: ) sto solinaki tis dizas kai exei apotelesma...:D

(palianthrwpa den pisteuw na thes na ejigisw tin diadikasia akoma poio analitika e?:sick: )

zireous
06/02/2007, 15:09
Δες και ένα παλιότερο σχετικό ποστ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33394&perpage=15&highlight=%F3%FD%F1%E9%E3%E3%E1&pagenumber=1)