PDA

View Full Version : Υγρά φρένων και συμβατότητα



mpiou
09/02/2007, 23:45
Γνωρίζω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν είμαι εντελώς σίγουρος:

Το σαραβαλάκι (ZZR-250 του 90') παίρνει DOT-3 βάσει κατασκευαστή. Απ' όσο γνωρίζω τα DOT-3, DOT-4 και DOT-5.1 είναι συμβατά (με κύρια διαφορά το σημείο βρασμού, και το γεγονός ότι τα 3-4 είναι υδρόφιλα και καταστρέφουν τις βαφές). Σε ένα σχετικό κατάστημα που ρώτησα όταν τους είπα για DOT-3 με κοιτούσαν σαν να είμαι ο άνθρωπος των eighties που ταξίδεψα μπροστά στον χρόνο, επομένως λέω τώρα που θα τα αλλάξω να βάλω DOT-4.

Υπάρχει κάποια περίπτωση να έχω πρόβλημα; Κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Οποιοδήποτε σχόλιο θα βοηθήσει.

ΥΓ: Οπως καταλάβατε, με αγχώνουν πολύ τα φρένα, ειδικά όταν δε δουλεύουν...

OldMan
12/02/2007, 15:35
Θα πρότεινα να βάλεις DOT 5.1 !!

Η συμβατότητα που υπάρχει μεταξύ των DOT 3, 4 και 5.1 είναι "μονόδρομη" (τα μεγαλύτερα νούμερα είναι συμβατά με τα συστήματα πέδησης που χρησιμοποιούν μικρότερα νούμερα, ενώ ΔΕΝ ισχύει το αντίθετο)

Το παραπάνω είναι καθαρά πειραματικό συμπέρασμα (προσωπική εμπειρία...)

Το σίγουρο είναι ότι το DOT 5 ΔΕΝ είναι συμβατό με κανένα από τα υπόλοιπα.

Υ.Γ.
Η συμβατότητα έχει να κάνει με την φθορά (διάβρωση) ορισμένων μερών του υδραυλικού συστήματος και ΟΧΙ με την λειτουργικότητα/αμεσότητα/αποτελεσματικότητα του φρεναρίσματος !!! :wave2:

rsp
12/02/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:


Τι εγινε τελειωσαν τα Δ.Σ....?:smokin:

tools
12/02/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Γνωρίζω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν είμαι εντελώς σίγουρος:

Το σαραβαλάκι (ZZR-250 του 90') παίρνει DOT-3 βάσει κατασκευαστή. Απ' όσο γνωρίζω τα DOT-3, DOT-4 και DOT-5.1 είναι συμβατά (με κύρια διαφορά το σημείο βρασμού, και το γεγονός ότι τα 3-4 είναι υδρόφιλα και καταστρέφουν τις βαφές). Σε ένα σχετικό κατάστημα που ρώτησα όταν τους είπα για DOT-3 με κοιτούσαν σαν να είμαι ο άνθρωπος των eighties που ταξίδεψα μπροστά στον χρόνο, επομένως λέω τώρα που θα τα αλλάξω να βάλω DOT-4.

Υπάρχει κάποια περίπτωση να έχω πρόβλημα; Κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Οποιοδήποτε σχόλιο θα βοηθήσει.

ΥΓ: Οπως καταλάβατε, με αγχώνουν πολύ τα φρένα, ειδικά όταν δε δουλεύουν...

φιλε στο ιδιο μηχανακι εχω βαλει dot-4 κατοπιν συμβουλης μαστορα.οντως dot-3 δεν βρισκεις-ευκολα τουλαχιστον-πλεον...
τι να σου πω,μεχρι στιγμης μια χαρα δουλευουν...

:wave2:
υγ.μπας κ σου βρισκεται καμια πισω αναρτηση σε καλη κατασταση:evil:

mpiou
12/02/2007, 21:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :beer:

Φίλε tools δυστυχώς δεν έχω ανάρτηση πίσω να σου δώσω, ούτε ξέρω κάποιον που να έχει. Απ' ότι έχω δει κιόλας η δικιά μου είναι αλλαγμένη από κάποιον από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες, (μάρκα - μοντέλο αναγράφονται στα ιαπωνικα :confused:, με ρύθμιση προφόρτισης 7 θέσεων!). Για μοντέλα που ταιριάζουν ίσως βρεις κάτι εδώ (http://faq.ninja250.org/wiki/What_kind_of_shocks_are_available_for_the_250R%3F). :wave2:

ASTRAKITCAR
20/02/2007, 21:22
υπαρχουν DOT 4 με εξωφρενικο σημειο βρασμου απο τα περισσοτερα 5.1..

της AP RACING με 8? τα 0,5 litra και το εχω στο αυτοκινητο...

αν και εχω πεταξει το μπουκαλι πρεπει να ειναι πανω απο 300+ βαθμους σημειο βρασμου οταν τα MOTUL 5.1 (6? τα 500ml) εχουν 270...που εχω στην μηχανη..

να σημειωσω οτι 312 βαθμους εχει το αγωνιστικο της MOTUL RBF 600 DOT 4 αλλα με συχνη αλλαγη....
παντως τα φρενα στηv μηχανη ψυχονται καλυτερα επειδη ειναι εκτεθειμενα στον αερα...
στο αυτοκινητο δαγκανες,δισκοι,τακακια,σωληνακια,υγρα και τρομπα την ακουνε ασχημα απο τις θερμοκρασιες...