PDA

View Full Version : S.o.s υπάρχει πρόβλημα..



mixalisX
10/02/2007, 14:07
Λοιπόν παιδια την βοηθεια σας λιγο.

Μετά απο πλύσιμο της μηχανής ( bandit 400V) είχε προβλημα να παρει μπος, τι ποιο λογικο.

Την αφισα εως την επομενη μερα να στεγνώσει καλά.

Αφου πηρε η μηχανή, προσεξα πως εχει μειωμένη αποδοση. Με την ευκαιρια παω και αλλάζω τα μπουζιά της, συμφωνα μ'αυτα που προβλεπει ο κατασκευαστής.

Καμιά αλλαγή ομως.

Ελένχοντας ενα ενα τα μπουζί πρόσεξα πως ο ένας κύλινδρος δεν κάνει καυση, το μπουζί του ομως είναι μια χαρα.

Επίσης πρόσεξα ότι είναι εντελός στεγνό......

Πείτε μου, ελπίζω να έχει βουλώσει απλά το καλβιλατέρ και να μην στέλνει μίγμα. Δεν πιστεύω η καλύτερα δεν θέλω να πιστεύω οτι χτύπησε πιστόνι πραγμα που θα ταν περιεργο μιας και δεν την εχω ζορίσει καθόλου.

Τι να πώ, εχω ψιλοφρικάρει λιγο ειναι η αληθεια...

FZR1000
10/02/2007, 19:46
να μην δινει σπινθηρα στο μπουζι ενος μονο κυλινδρου δυσκολο.

οταν λες χτυπησε πιστόνι? :hypnotize :look: :eek:

πιθανον να πηρε νερα μεσα η ηλεκτρονικη ή το ντεποζιτο.

mixalisX
10/02/2007, 19:54
oxi file, spinthira dinei, kaush den ginetai. Ap oti blepw den prepei na eiserxetai migma ston kulindro. To mualo mou paei sto karbilater, alla aporo ti sxesh mporei na exei me to plusimo tis mixanis mias kai prosexa arketa na min rixo nero sta epifoba shmeia...

FZR1000
10/02/2007, 20:12
και απο που καταλαβες οτι δεν γινετε καυση??

τα συμπτωματα ποια ακριβως ειναι? κανει μπερδεματα?

mixalisX
10/02/2007, 20:26
bgazw to kalodio tou sigekrimenou mpouzi kai den allaxei kati thn leitourgeia tou kinitira, san na min allaxe kati.

Epipleon retaei kai den krataei reladi. exoterika ston kinitira dokimasa to idio mpouzi me to idio kalwdio kai exw spinthira, episis prosexa oti to mpouzi einai stegno

FZR1000
10/02/2007, 20:34
αλλαξε την βενζινη μπας κ εχει μπει νερο μεσα τι να πω..........

mixalisX
10/02/2007, 20:38
nero ston enan mono kulindro? adunaton tha eixan kai oi upolipoi problima...

dirtbird
10/02/2007, 20:59
Άδειασε τα λεκανάκια των καρμπσ από τη(ις) βίδα(ες) αποστράγγισης.

Ξαναπροσπάθησε.
Αν δε δεις διαφορά, άλλαξε τη βενζίνη.

Αυτά με το σκεπτικό ότι η μοτό είναι παλιά και μπορεί να μπήκε νερό από την τάπα σου.

Αν το παραπάνω σεν ισχύει, άνοιξε τη βίδα αποστράγγισης του καρμπ που βρίσκεις το μπουζί στεγνό.

Αν δεν τρέξει, πας για τετράδα έξω και ας βοηθήσουν άλλοι που έχουν βγάλει διδακτορικό στα καρμπ του Bandit..

alex14
11/02/2007, 02:26
Το ιδιο προβλημα παρουσιαζε και το δικο μου Bandit 400V. Πολυ συχνα δουλευε με 3 και χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο π.χ. πλυσιμο κτλ.

Το προβλημα πρεπει να ηταν στα carbs και δυστυχως "μεταφερθηκε" στον στροφαλο :(

:wave2:

mixalisX
11/02/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το ιδιο προβλημα παρουσιαζε και το δικο μου Bandit 400V. Πολυ συχνα δουλευε με 3 και χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο π.χ. πλυσιμο κτλ.

Το προβλημα πρεπει να ηταν στα carbs και δυστυχως "μεταφερθηκε" στον στροφαλο :(

:wave2:

me liga logia file den tin prosexes otan sou ekane kolpa kai ta tinaxe sto telos.... Tha prepei na to prosexw auto, deutera paei ston mastora.

mixalisX
11/02/2007, 12:02
parepiptontos, posa na perimenw na mou paroun gia katharismo karbs?

Proth fora tha thn paw kai thelw na xerw an pane na mou piasoun to kwlo..

eXJey
11/02/2007, 23:46
Εχω χτισει το εξοχικο του μαστορα με τα λεφτουδακια μου (στην προσπαθεια του να μου κανει το bandit μου να δουλευει ''''κανονικα'''').

Τωρα δεν δινω δεκαρα. Ο τρομοκρατης (=bandit εις την αγγλικήν) με ..έπεισε ότι έτσι επιθυμεί να δουλεύει. Και ζούμε από κείθε μια χαρά.

Θέλεις 3 κυλίνδρους; Τους έχει. Μεγιά του με χαρά του. Θέλει ύγρανση ενός μπουζιού (οποιουδήποτε κυλίνδρου) ; Την έχει. Να την ευχαριστιέται.

Από τότε που μπήκα στο νόημα είμαστε και οι δυο ευτυχισμένοι. Βέβαια έχω μάθει κι εγώ με την σειρά μου τα κολπάκια του. Καμιά 15 λεπτά στο ρελαντί σε κλειστό χώρο μέχρι να αρχίσει να γυρίζει το ανεμιστηράκι, και βουρρ ορμά και ο 4ος στην παραγωγή.

Βράχηκε κάποιο μπουζί;;; Βγάλσιμο και στην πυρά στο γκαζάκι. Σε 3' έτοιμο για επανατοποθέτηση. Σιγά μην πάω να αγοράσω άλλο πλέον (7-10 ευρώ έκαστο).

Μου είπαν με αλλαγή των εσώψυχων των carbs ότι θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά enough is enough. Το σίγουρο πάντως είναι ότι με την λειτουργία των 4ων και καβάλα στην μηχανή, δεν πρόκειται να με αφήσει ο κινητήρας ούτε με 1000 συνεχόμενα χιλιόμετρα. Ζεστούλα θέλει το καημένο, θα την έχει :eek:

eXJey
12/02/2007, 09:25
Μιχάλη πρόσεξε ο μάστορας που θα το πας να ξέρει από bandit, όχι γενικά από καθαρισμό carbs. Μου έχει τύχει να δουλεύει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ η μηχανή μετά από καθαρισμό - ρύθμιση.

Εμένα μου είχε πάρει 30 ευρώ. Ευτυχώς είναι γυμνό μηχανάκι και βγαίνουν πατ-κιουτ τα 2 πλαστικά και το ρεζερβουάρ πριν αποκαλυφθεί το μικρό εργοστασιάκι.

mixalisX
12/02/2007, 20:13
Thanx file, shmera to phga telika ston mastora. Allaxe to kolaro pou exane nera kai ena mpouzi pou den tou fanike na douleuei kala kai h mhxanh pige roloi.

Akoma then tin parelaba giati tin afisa na tin simazepsei me tin isixia tou kai na fwrtisei tin mpataria tin opoia xezoumisa......

Aurio tha ton plhrwsw kai tha sas pw poso bgike telika.

mixalisX
13/02/2007, 10:45
Telos kalo ola kala :)

42 europoula gia ena mpoyzi, mia flantza kai ergatika.

Ruthmise ligo to reladi kai tsekare gia tuxon alla problimata.


To ergaleio twra petaei :)



BANDIT V FOREVER!

eXJey
13/02/2007, 14:28
Α, έχεις το V. Μάλλον μόνο τα παλιότερα χωρίς το κόκκινο κεφαλάρι σαν το δικό μου γεννήθηκαν με προβλήματα.

mixalisX
13/02/2007, 20:26
makari file na exeis dikio kai na einai problimatiko mono to diko sou mhxanaki :P

Den xerw, pantos o tupos pou to eide eipe oti enduposiastike me to poso strota douleuei to ergaleio. Bebaia akoma den to exw doulepsei polu. Makari stin poreia na mi mou bgalei pola kousouria.

Pantos o kleuths einai polu oraios to atimos...