PDA

View Full Version : Τι κάνει...ο μάστορας...?



motaba
13/02/2007, 09:54
Γεια χαρά!!

Έπεσα πάνω σε αυτή τη φωτογραφία και αναρωτιόμουν τι μαστορεύει ο αρχηγός....??

Χρονισμός ? Ευθυγράμμιση...?





77627

div400
13/02/2007, 11:13
χμμμ να μετραει τα εκκεντρα ( :look: ) ''αμυγδαλα'' των..εχμμ εκκεντροφορων?

:alien: :look: :ZZZ:


edit: ο κινητηρας μοιαζει αρκετα με αυτον των SV, οποτε μαλλον μπιελα θα αλλαξει ο κακομοιρης.....:sad: :sad: :sad:

motaba
13/02/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
χμμμ να μετραει τα εκκεντρα ( :look: ) ''αμυγδαλα'' των..εχμμ εκκεντροφορων?

:alien: :look: :ZZZ:


edit: ο κινητηρας μοιαζει αρκετα με αυτον των SV, οποτε μαλλον μπιελα θα αλλαξει ο κακομοιρης.....:sad: :sad: :sad:



Thanks!! :wave2:

Γαμώτο και λέω κι εγώ τι κουρδίζει εκεί με τα ρολόγια :eyepop:

:lol:

div400
13/02/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Thanks!! :wave2:

Γαμώτο και λέω κι εγώ τι κουρδίζει εκεί με τα ρολόγια :eyepop:

:lol:

εεεε υποθεση κανω δεν ειμαι σιγουρος.....:wave2:

mpiou
13/02/2007, 17:38
Όχι ότι ξέρω για τι ακριβώς μιλάω, αλλά νομίζω πως μετράει αυτό που στις προδιαγραφές των κατασκευαστών αναφέρεται ως Total Indicator Reading runout (TIR runout). Με άλλα λόγια, το αν έχει φαγωθεί ανομοιόμορφα ο εκκεντροφόρος στην περίμετρό του και πόσο. Απλά νομίζω ότι η μέτρηση δε γίνεται στα έκκεντρα, αλλά στα ενδιάμεσα σημεία στήριξης του εκκεντροφόρου όπου υπάρχουν τριβές.

Τώρα βέβαια τα 2 ρολογία και μάλιστα κάθετα στους άξονες των εκκεντροφόρων, δεν κατάλαβα γιατί χρειάζονται... :confused:

div400
13/02/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Τώρα βέβαια τα 2 ρολογία και μάλιστα κάθετα στους άξονες των εκκεντροφόρων, δεν κατάλαβα γιατί χρειάζονται... :confused:

χμμ ασχετα με το αν ειναι αυτο που λες (τροχοι &ΤΙΡ :lol: ) ή οχι, πως αλλιως να μετρησει την φθορα σε οποιοδηποτε σημειο του εκκ/ου αν δεν τοποθετησει το οργανο του ( :rolleyes: :blush: ) καθετα στην επιφανεια που θελει να μετρησει?:look: :alien:

υποθετω οτι ειναι δυο μετρητες ωστε να μπορει α) να μετρησει και τους δυο εκκ/ους ταυτοχρονα και β) για να έχει μια αμεση συσχετηση μεταξυ των μετρησεων.....:alien: :alien: :alien:


δεν θα μεινει τριχα στο γερανθρωπα οταν ανακαλυψει το θρεντακι αυτο.....χιχιχι :rolleyes:

OldMan
13/02/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεν θα μεινει τριχα στο γερανθρωπα οταν ανακαλυψει το θρεντακι αυτο.....χιχιχι :rolleyes:
Είστε κωλόφαρδοι που δεν έχει σήμερα κάτι άλλο...:D

div400
13/02/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είστε κωλόφαρδοι που δεν έχει σήμερα κάτι άλλο...:D


ενισταμε ωω σοφε ντουζλαμα...εχω χασει 10 κιλα και πλεον θεωρω τον εαυτο μου στενοκωλο....:mad: :confused:

εχμμ δεν ακουστικε και τοσο καλο αυτο τωρα :blush:

τουλ. ωωω μεγα μαγιστρε ειμαστε εστω και ελαχιστα σωστοι στις υποθεσεις μας?

mpiou
13/02/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
χμμ ασχετα με το αν ειναι αυτο που λες (τροχοι &ΤΙΡ :lol: ) ή οχι, πως αλλιως να μετρησει την φθορα σε οποιοδηποτε σημειο του εκκ/ου αν δεν τοποθετησει το οργανο του ( :rolleyes: :blush: ) καθετα στην επιφανεια που θελει να μετρησει?

Εννοούσα ότι τα δύο ρολόγια δεν είναι στον ίδιο εκκεντροφόρο (δηλ. παράλληλα στους άξονες των εκκεντροφόρων), οπότε θα μπορούσε ίσως να μετράει την κάμψη του εκκεντροφόρου, αν έχει στραβώσει δηλαδής. Επίσης γενικά θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα 2 ρολόγια χρησιμοποιούνται όταν θέλουμε να μετρήσουμε διαφορές στις ενδείξεις τους (για μέτρηση κάμψης/στρέψης ενός άξονα π.χ.), πράγμα που δε μπορώ να καταλάβω για την περίπτωση της φωτογραφίας.

Φυσικά εξίσου πιθανή υπόθεση είναι να έβγαλε το μαστόρι την φώτο για να ποζάρει με το εν λόγω "όργανο" στο site του συνεργείου του και να μη μετράει και τίποτις... :wave2:


ΥΓ: Οι πολυχρονεμένοι μας mods είναι ελεύθεροι να στείλουν το παρόν ποστ στο πυρ το εξώτερον (όχι ότι θα με ρωτούσαν κιόλας, εδώ που τα λέμε)

sonic22
13/02/2007, 23:49
tin periptwsi na metraei to pote akrivos anoigoun (kai kleinoun) (metrodas se mires strofalou) oi valvides wste na xronisei ton aftermarket (or not) ekedroforo ?:D :smokin:




apo tin alli borei na metraei an xwrane na perasoun ta skagia gia na katharisei ta ipolimata kausis panw sto pistoni...
eimai sigouros oti stin epomeni foto ton dixnei na kounaei ton kinitira edona gia na anakateutoun ta skagia me to nero...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hidefnick
14/02/2007, 00:01
Το κάτω ρολόι έχει και δείκτη ώρας εκτός από τον μεγάλο για τα λεπτά.

Αλλά ρε παιδιά, πολύ μεγάλα κουρδιστήρια............

motaba
14/02/2007, 08:23
Καλημέρα...

Μια άλλη φωτό (διαφορετική αλλά μου φαίνεται για παρόμοια περίπτωση)


77887

savvas
14/02/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από "guess who"
.....σε απαλλάσει από τις επιπτώσεις σχετικά με την αναφορά στο Μάτι του Βολάν !!!

Να θεωρήσω δεδομένο και αυτονόητο ότι ΔΕΝ θα ξανα-αναφεθερθεί κάτι παρόμοιο...

Εδώ δε θα πεις τίποτα για τα μικρόμετρα? Άκου ρολόγια… :D :D :D :lol:

mpiou
14/02/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Εδώ δε θα πεις τίποτα για τα μικρόμετρα? Άκου ρολόγια… :D :D :D :lol:

Μπορεί να κάνω λάθος, ωστόσο:

micrometer (http://en.wikipedia.org/wiki/Micrometer_(device))

Dial Indicator (http://en.wikipedia.org/wiki/Dial_indicator)

Δεν είναι το ίδιο εργαλείο. Σε ελληνικό βιβλίο (παλιό) το δεύτερο το έχω δει να αναφέρεται ως "μετρητικό ρολόι", ενώ στο παραπάνω link λέει ότι στα αγγλικά το "Dial Indicator" αναφέρεται και ως "clock". Anyway, ασήμαντο, μπορεί οι μηχανουργοί να αναφέρονται και στα δύο σαν "μικρόμετρα", είμαι και ολίγον άσχετος... :eyepop:

:beer: :wave2:

alex14
14/02/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Μπορεί να κάνω λάθος, ωστόσο:

micrometer (http://en.wikipedia.org/wiki/Micrometer_(device))

Dial Indicator (http://en.wikipedia.org/wiki/Dial_indicator)

Δεν είναι το ίδιο εργαλείο. Σε ελληνικό βιβλίο (παλιό) το δεύτερο το έχω δει να αναφέρεται ως "μετρητικό ρολόι", ενώ στο παραπάνω link λέει ότι στα αγγλικά το "Dial Indicator" αναφέρεται και ως "clock". Anyway, ασήμαντο, μπορεί οι μηχανουργοί να αναφέρονται και στα δύο σαν "μικρόμετρα", είμαι και ολίγον άσχετος... :eyepop:

:beer: :wave2:

" Γραφτης " κατα το ελληνικο τεχνικο λεξικο του Μαστρο Μπαμπη :D

sonic22
14/02/2007, 16:12
to mikrometro einai ousiastika ena poli poio akrixes paximetro to opoio omws exei poio stena oria leirtourgeias (p.x. apo 10mm ews 15mm)

to metritiko roloi (opoia akrivia kai an exei) aditheta einai ena sigritiko organo to opoio (apo mono tou) den metraei diastaseis alla (kirios) metavoles stin diastasi!


p.x. me to mikrometro tha metrisouem tin diametro twn skagiwn
me to metritiko roloi tha metrsisoume posa dekata tou xilistou prepei na figoun apo tin eswteriki epifaneis tou depozitou wste na figei i skouria...

:D :rolleyes: :sun:

sapila racing
14/02/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα...

Μια άλλη φωτό (διαφορετική αλλά μου φαίνεται για παρόμοια περίπτωση)

Η μοτερούκλα του XT-SR 500 :smokin:

OldMan
14/02/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
me to mikrometro tha metrisouem tin diametro twn skagiwn
Υπάρχει κι άλλος τρόπος να μετρήσουμε την διάμετρο των σκαγιών, αλλά ΤΣΟΥΖΕΙ !! :D :smokin: :D

sonic22
14/02/2007, 22:28
to periergo pados einai pou edw ta post mou den svinonde alla svinonde stis genikes...
:sick: :rolleyes: :sick: :hypnotize

mazoxa... :winka: :evil: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: