PDA

View Full Version : Πρόβλημα Καδένας



koufaloni
13/02/2007, 18:03
Παιδια σε sv650s μοντέλο 1999 ακούγεται απο μπροστά η καδένα. Υπάρχει η πιθανότητα να είναι και ο τεντοτήρας βέβαια αλλά τα μαστόρια που το άκουσαν αν δεν το αοίξουν λένε δέν ξέρουν.

Εχει αντιμετοπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα. Σε τι χιλιόμετρα αλλάζουν συνήθως καδένα ρε παιδιά γιατι αυτο έχει πολύ λίγα...30000 μόνο :mad:

Πού οφείλετε το πρόβλημα?:eek:

gcrook
13/02/2007, 18:20
Γιατι δεν διαβαζει κανενας τα sticky εδω μεσα;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9376
http://www.sv650.org/camten/cam%20chain%20tenstioner.htm


Ψαξε και στο google χρησιμοποιωντας λεξεις κλειδια οπως "sv650 chain cam tensioner" "ticking sound" κτλ.
Μηχανακι παλιο ψαχνεις κανε ερευνα αγορας και λιγο μονος σου ντε.

OldMan
13/02/2007, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιατι δεν διαβαζει κανενας τα sticky εδω μεσα;
Γιατί θέλουμε επικοινωνία και επαφή με τα γλυκά αγόρια που τα στικάρισαν ...:blush:

gcrook
13/02/2007, 18:24
Αν θες πηγαινε το μηχανακι και μια απο τον Ευθυμιου στην Λ.Βουλιαγμενης (χαμηλα ειναι μετα το Κλαμπ 22 στα 300 μετρα απεναντι) .
Ειναι γνωστης των V2 της Suzuki, το ιδιο θα σου πει και αυτος να μην ανησυχεις.
Ποτε δεν εχω ακουσει για προβλημα σε καδενα που να εκανε ζημια στο συγκεκριμενο μοντελο.
Μονο ο ενοχλητικος θορυβος, που με τον καιρο γινεται εντονοτερος.

gcrook
13/02/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί θέλουμε επικοινωνία και επαφή με τα γλυκά αγόρια που τα στικάρισαν ...:blush:

Τα γλυκα αγορια βαρεθηκαν να επαναλαμβανονται:sad:

OldMan
13/02/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα γλυκα αγορια βαρεθηκαν να επαναλαμβανονται:sad:
Η κούραση και η απαξίωση τα κάνει ακόμη γλυκύτερα...:a07:

gcrook
13/02/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η κούραση και η απαξίωση τα κάνει ακόμη γλυκύτερα...:a07:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
13/02/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
σε sv650s μοντέλο 1999
Εσύ δεν έχεις ένα AX της κακιάς ώρας ...??? :confused:

gcrook
13/02/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ δεν έχεις ένα AX της κακιάς ώρας ...??? :confused:

Σκεψου...
Καβαλανε ΑΧ και ντρεπονται να δηλωσουν ανοιχτα οτι εχουν SV.
Ειδες τι τραβαω εδω μεσα ρε καρνταση;:eyepop:

koufaloni
13/02/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ δεν έχεις ένα AX της κακιάς ώρας ...??? :confused:

To AΧ είχε 70000 χιλιομετρα :eek: και τσούλαγε...αθόρυβα

Με το sv τι θα κάνω που θέλει αλλαγή καδένας απο τα 30000:rotflmao: :rotflmao::D

gcrook
13/02/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
To AΧ είχε 70000 χιλιομετρα :eek: και τσούλαγε...αθόρυβα

Με το sv τι θα κάνω που θέλει αλλαγή καδένας απο τα 30000:rotflmao: :rotflmao::D

Κρατα τα λεφτα σου και βαλτου μια εξατμιση, και οχι την μαλακια που εκανα εγω.
Και το τσικ δεν θα ακους και πιο ωραια θα ακουγεται.

koufaloni
13/02/2007, 23:01
χμ χμ χμ :D

εξάτμηση έχει ήδη αλλαγμένη

λέω να αλλάξουμε μόνο τον τεντοτήρα μπάς και φύγει ο θόρυβος γιατί εάν δεν είναι τεντοτήρας τοτέ το πρόβλημα μπορεί να εξελιχθεί σε χοντρό. Κόστος για αυτό κάπου στα 200?

Και στα sv απο οτι διάβασα και άκουσα μάλλον ο τεντοτήρας φταίει... αλλά ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για την φροντίδα που είχαν κάνει οι προηγούμενοι...

gcrook
13/02/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
χμ χμ χμ :D

εξάτμηση έχει ήδη αλλαγμένη

λέω να αλλάξουμε μόνο τον τεντοτήρα μπάς και φύγει ο θόρυβος γιατί εάν δεν είναι τεντοτήρας τοτέ το πρόβλημα μπορεί να εξελιχθεί σε χοντρό. Κόστος για αυτό κάπου στα 200?

Και στα sv απο οτι διάβασα και άκουσα μάλλον ο τεντοτήρας φταίει... αλλά ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για την φροντίδα που είχαν κάνει οι προηγούμενοι...

Ρε συ διαβασες καθολου τα λινκς;
Η μπηκες στον κοπο να μπεις σε καποιο SV φορουμ να διαβασεθς τι λενε;
"Early models suffer from noisy cam chain tensioners"
ΠΟΤΕ ομως κανενα δεν παρουσιαζε προβλημα απο αυτο.
Επισης το μηχανακι εχει 2 τεντωτηρες αν δεν το ξερεις, και αμα αλλαξεις τεντωτηρες και βαλεις της μανας του, παλι θορυβο θα εχεις,γιατι ετσι ειναι απο κατασκευης τους.
Εγω τους αλλαξα στις 30.000 και οι τεντωτηρες ηταν λες και δεν ειχαν δουλεψει ποτε.
Αν βαλεις με σχετικη πατεντα του Κ3 τοτε θα πρεπει να αλλαξεις και γλυστρες και καδενες με κοστος καμια 600αρια μονο τα ανταλλακτικα.
Και αν βαλεις μηχανικους τεντωτηρες ποιους θα βαλεις και ποιος θα σου τους βαλει;


SV650 παντως να μεινει απο τεντωτηρα δεν εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου.
Τεσπα, ποιος μαστορας σου ειπε κοστος 200 ευρω για τεντωτηρες και εργασια;

koufaloni
14/02/2007, 00:57
Ναι ναι διάβασα και κανείς δεν λέει ότι άλλαξε καδένα όντως αλλά εάν σου λέει μάστορας απο σουζουκι σερβις ότι μόνο άμα το δώ θα είμαι σίγουρος ότι είναι τεντοτήρας και δέν αποκλείεται να είναι και καδένες εγώ δέν θα εμπιστευτώ φυσικά τον άγνωστο για μένα ιντερνετικό χρήστη αλλά τον επίσημο μηχανικό της σουζούκι. Σωστά? Σωστά!
Επίσης είπε πώς όντως υπήρχε το εξής πόβλημα σε μονέλα 99-00 αλλά πολλά τα αλλάξανε μέσα στην εγγυηση, δέν είπε τίποτα πώς το πρόβλημα ξαναεπανεμφανίζεται. Τεσπα μπορεί να το παρέλειψε.

Τα 200? περίπου τα είπε άλλος μάστορας όχι ο σουζούκιας και περιλαμβάνουν εργασία+μηχανικούς τεντοτήρες.

Εάν βάλω τις σουζούκι ξέρεις ποιο είναι το κόστος εργασίας και ανταλλακτικών? (Απλά για να ξέρω)

GIXXERAKIAS
14/02/2007, 12:58
:eyepop: Αν παλι ανοιξεις το σημειο που ειναι η καδενα φιλε μου και αλλαξεις τεντοτηρες,γιατι να μην αλλαξεις και την καδενα να τελειωνει εκει η υποθεση?:rolleyes: λεω εγω τωρα?:beer: :wave2:

SVX
08/11/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε συ διαβασες καθολου τα λινκς;
Η μπηκες στον κοπο να μπεις σε καποιο SV φορουμ να διαβασεθς τι λενε;
"Early models suffer from noisy cam chain tensioners"
ΠΟΤΕ ομως κανενα δεν παρουσιαζε προβλημα απο αυτο.
Επισης το μηχανακι εχει 2 τεντωτηρες αν δεν το ξερεις, και αμα αλλαξεις τεντωτηρες και βαλεις της μανας του, παλι θορυβο θα εχεις,γιατι ετσι ειναι απο κατασκευης τους.
Εγω τους αλλαξα στις 30.000 και οι τεντωτηρες ηταν λες και δεν ειχαν δουλεψει ποτε.
Αν βαλεις με σχετικη πατεντα του Κ3 τοτε θα πρεπει να αλλαξεις και γλυστρες και καδενες με κοστος καμια 600αρια μονο τα ανταλλακτικα.
Και αν βαλεις μηχανικους τεντωτηρες ποιους θα βαλεις και ποιος θα σου τους βαλει;


SV650 παντως να μεινει απο τεντωτηρα δεν εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου.
Τεσπα, ποιος μαστορας σου ειπε κοστος 200 ευρω για τεντωτηρες και εργασια; [COLOR=orangered]

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΟΙΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ???(ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ APE)
ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΟΙΟΣ θα τους βαλει?
ξερει κανεις καθε ποσα χιλ.χιλιομετρα θελουν ξανα ρυθμιση???(γιατι μ'ειπαν βγαινει το ψαλιδι για τον πισω κυλινδρο)

SVX
28/01/2009, 19:02
ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΕ!!!! Μολις γυρισα απο τον τρελλο Επιστημονα... MAstroVaggos ...


ΟΚ --->

ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΝΤΩΤΗΡΕΣ ΕΡΓΑΤΙΚΑ
+ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ
+ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ
+"κοκκαλο" R6


= 200 ευρω

τεντωτηρες απο Κ3 μοντελο(καστανια Function και οχι σουστα Function) 51 ευρω εκαστος ,

αγορασμενοι απο εμενα [FAST GEAR Βολος], αφου η τιμη που μου ειχε δωκει ο Λαρισαιος

αντιπροσωπος ηταν 80! έκαστος και καπως μου φανηκε... :rolleyes:


Υ.Γ. το μηχανακι ΚΕΝΤΑΕΙ... ειναι καμια σχεση ...τα μονα ντεσιμπελ που σου ζαλιζουν το κεφαλι ειναι απο την χειροποιητη εξατμισουμπα και οχι απο την "γαργαρα" της καδενας.......

Υ.Γ2. ηταν ο μπροστα εκκ που ειχε τον κολλημενο τεντωτηρα
:wave2:

gcrook
28/01/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX


τεντωτηρες απο Κ3 μοντελο(καστανια Function και οχι σουστα Function)


:a013:

TOLISTOLAROS
29/01/2009, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
+"κοκκαλο" R6
:confused: :confused: :confused:
κεσκεσέ;=Τί είναι;
Τί εννοεί ρε εσβι6;

SVX
29/01/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:confused: :confused: :confused:
κεσκεσέ;=Τί είναι;
Τί εννοεί ρε εσβι6;


κοκκαλο = throttle tube= γκαζιερα R6 σου κατεβαζει την κινηση του "μαζεματος" του καρπου στα 3/4 :wave2:

alexioannides
05/02/2009, 21:00
kokkalo r6???
kalh fash....

to psaronefri cbr600rr to ksereis????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: