PDA

View Full Version : χαμηλά φώτα από τη μάνα του



eXJey
14/02/2007, 18:20
Το zzr 1100 μου έχει αδύναμα φώτα. Του αδερφού μου το ίδιο. Ενός φίλου μου ακριβώς το ίδιο.

Αρα πρόκειται για αδυναμία μαμίσια. Μιλάμε για μοντέλα 91-93. Τύπος "C".

Στο XJ μου που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ένας ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων μου τοποθέτησε "ενισχυτή φώτων" και λειτουργεί άψογα με φώτα που "τυφλώνουν". Εκεί όμως δεν με ένοιαζε λόγω παλαιότητας της μηχανής και είχα περιθώρια να παίξω. Ασε που τα ηλεκτρικά της είναι τόσο απλά (του XJ) που δεν υπήρχε πιθανότητα να επηρεαστεί τίποτα άλλο.

Είχε ποτέ κανείς το ίδιο πρόβλημα με το ZZR του? Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στα ηλεκτρικά του αν βάλω τον ενισχυτή αυτόν; Και γιατί άραγε σε touring μηχανή υπήρχε εξαρχής τέτοια ουσιαστικότατη αδυναμία;

Το βράδυ στην εθνική η ορατότητα περιορίζεται σε αυτή ενός παπιού! (παρόλο το μεγάλο μέγεθος φαναριού).

P/S Εχω αλλάξει λάμπα καινούργια σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

FZR1000
14/02/2007, 21:21
βαλε μια λαμπα περισσοτερα βατ!!!!! καλα μονο 1 λαμπα εχει εμπρος??? μεχρι και το ζχρ 400 '89 εχει διπλα φαναρια............

φανταζομαι ειναι ρυθμισμενα και δεν κοιτανε στον θεο.....

OldMan
14/02/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Το zzr 1100 μου έχει αδύναμα φώτα. Του αδερφού μου το ίδιο. Ενός φίλου μου ακριβώς το ίδιο.
Στους πόσους "καίγεστε" ?? :confused:



Υ.Γ.
Ρε μπας και φταίει ο σεβασμιότατος Αλεξαδρουπόλεως ??:lol:

eXJey
15/02/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
βαλε μια λαμπα περισσοτερα βατ!!!!! καλα μονο 1 λαμπα εχει εμπρος??? μεχρι και το ζχρ 400 '89 εχει διπλα φαναρια............

φανταζομαι ειναι ρυθμισμενα και δεν κοιτανε στον θεο.....

Μια χαρά είναι ρυθμισμένα, τα διπλά φώτα που τα είδες σε ZZR τόσο παλιό; Ενα μεγάλο με μια λάμπα μέσα έχει όπως στην φωτό. Δεν νομίζω να φταίει αυτό όμως, το bandit με τον προβολέα ατμομηχανής μια χαρά φωτίζει με μια λάμπα.

Λες να υπάρχει πρόβλημα με το δυναμό; ή δεν παίζει ρόλο; η μπαταρία είναι 1 έτους. Αλλωστε σου είπα ότι και τα 3 μηχανάκια έχουν το ίδιο αδύναμα φώτα.


78094

FZR1000
15/02/2007, 01:33
δεν ειπα οτι εχω δει με διπλα!!! το δυναμο χλωμο να φταιει ευ οσον η μηχανη λειτουργει κανονικα, γυρνα η μιζα κλπ..........
οποτε βαλε πιο δυνατη λαμπα ή και ενισχυτη!!!!!!!!!

dirtbird
15/02/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
δεν ειπα οτι εχω δει με διπλα!!! το δυναμο χλωμο να φταιει ευ οσον η μηχανη λειτουργει κανονικα, γυρνα η μιζα κλπ..........
οποτε βαλε πιο δυνατη λαμπα ή και ενισχυτη!!!!!!!!!


ή.....


βάλε μία καινούργια λάμπα (ως γνωστόν η απόδοση πέφτει με το χρόνο)...:rolleyes:

FZR1000
15/02/2007, 12:23
εχει βαλει καινουρια ειπε....

TOMASKTM
15/02/2007, 12:27
βάλε xenon

rc31
15/02/2007, 16:44
ενισχητης φώτων ?

τι ειναι τουτο ??? που το βρισκουμε ?? γιατι αν μιλατε για αδηναμα φωτα ελατε να δειτε τα δικα μου

ανηπαρκτα ,

eXJey
15/02/2007, 16:57
Ο μηχανικός του XJ μου με ειχε πεισει οτι δεν ηταν κατι που θα μπορουσε να φτιαχτει. Ειχα πειστει λοιπον κι εγω και για πανω απο 5ετια ειχα μια μηχανη εστω και παλια touring να με ταξιδευει το βραδυ με φωτα παπιας (ακρως επικινδυνο σε υψηλες ταχυτητες).

Ωσπου τυχαια περνωντας απο εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων οταν του ειπα το προβλημα κουνησε χαμογελαστος το κεφαλι και μου ειπε "φερτο να στο φτιαξω".

Φωτογραφια δεν εχω, ειναι τοποθετημενο πισω απο το φαναρι. Προκειται για ενα κουτι οσο ενα πακετο τσιγαρα με 3-4 pins για καλωδια. Στο ενα παιρνει μονιμο +12v, στο αλλο γειωση, στο παραλλο γεφυρωνει την λαμπα κτλ. (εχει σχεδιαγραμμα).

Απο τοτε που το εβαλα στα φωτα στο XJ ειναι σκετος προβολεας. Χωρια απο αυτο ειναι και σαν σταθεροποιητης γιατι πρωτα τα φωτα στο ρελαντι πεφταν ακομη περισσοτερο, τωρα ειναι σταθερα οσες στροφες και να εχει φορτωμενες ο κινητηρας.

Μου ειχε κοστισει μολις 25 ευρω + 5 περαστικά. Ρώτησε σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων. Δεν ειναι ηλεκτρολογικο ειδος μοτο, ειναι για αυτοκινητα κανονικα, απλα επειδη ειναι 12βολτο κανει και για εμας.

TOMASKTM
15/02/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
ενισχητης φώτων ?

τι ειναι τουτο ??? που το βρισκουμε ?? γιατι αν μιλατε για αδηναμα φωτα ελατε να δειτε τα δικα μου

ανηπαρκτα ,

Ρίξα μια ματιά εδω (http://www.bmwforum.gr/viewtopic.php?t=297)

OldMan
15/02/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
Ρίξα μια ματιά εδω (http://www.bmwforum.gr/viewtopic.php?t=297)
Τόμας ...!!! :eyepop:

BMW πήρες - δεν σΕ είπαμε τίποτε.. :D

Να μας κάνεις link όμως και τσοντάδικα forums ...??? :nono:

banditgr
15/02/2007, 18:12
o enisxitis sou den einai tipota allo para mia kainourgia kali kalodiosi.Ayto pou exei sto koutaki einai ena reledaki oste na ginei plugnplay.....einai poli eykolo na to kaneis monos sou.Ta kalodia ftene pou exei pesei o fotismos.

FZR1000
16/02/2007, 01:09
και εμενα στο ζχρ 400 '92 μου, που εχει 170.000χλμ πως δεν εχει πεσει ο φωτισμος?

eXJey
16/02/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
και εμενα στο ζχρ 400 '92 μου, που εχει 170.000χλμ πως δεν εχει πεσει ο φωτισμος?

Αυτο που λες δικαιολογει απολυτα και το οτι χθες εβαλα μεγαλυτερη λαμπα και δεν ειχε διαφορα. Προφανως δεν φτανει το ρευμα που πρεπει να φτασει. Για ποιο λογο ομως, ειναι περιεργο. Ενας ηλεκτρολογος που ρωτησα μου ειπε οτι καποια γειωση ισως και θα ηταν καλο να γειωσω απευθειας το πλην απο το ντουι πανω στο πλην της μπαταριας με καινουργιο κομματι καλωδιο. Θα το δοκιμασω.

FZR1000
16/02/2007, 14:50
τοτε μπορει να εχει δικιο ο banditgr και να εχει αυξηθει η ομικη αντισταση των καλοδιων...

ποσα βατ λαμπα εβαλες? ηταν ετσι απο τοτε που το πηρες? ποσα χλμ εχει?

eXJey
16/02/2007, 15:17
Γείωσα απευθείας το ντουί πάνω στο πλην της μπαταρίας και το φως δυνάμωσε, πάλι όμως δεν είναι ικανοποιητικό (π.χ. σε σχέση με αυτό του gsf).

Θα βάλω τον ενισχυτή το απόγευμα καθώς το πρωί που τον αγόρασα ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τίποτα άλλο στην μηχανή καθώς απλά "αποταμιεύει και προωθεί κεραυνοβόλα το ρεύμα" προς την λάμπα, όπως μου το εξήγησε λαϊκά. Για τα watt της λάμπας δεν είχα δει, ο τύπος απλά μου είπε ότι έβαλε περισσότερα watt.

Η μηχανή έχει 65.000 χλμ, και ο προηγούμενος μου είπε ότι από τότε που την είχε έτσι ήταν τα φώτα. Δεν ξέρω αν ήταν έτσι από την αρχή-αρχή όταν γεννήθηκε, εγώ είμαι το τρίτο χέρι.

Thanks.

γεροπιτσιρικος
16/02/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τόμας ...!!! :eyepop:

BMW πήρες - δεν σΕ είπαμε τίποτε.. :D

Να μας κάνεις link όμως και τσοντάδικα forums ...??? :nono:

Και εγώ που νόμιζα ότι διέθετες πνεύμα!!!:nono:

bartlal
16/02/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Και εγώ που νόμιζα ότι διέθετες πνεύμα!!!:nono:

ΟΙΝΟπνευμα διαθετει, απο το αλλο που ειπες... :nono:



:sad: