PDA

View Full Version : Τοποθέτηση Συναγερμού. Τι προσέχω?



paramedic
20/02/2007, 14:33
Αύριο έχω κλείσει ραντεβού να μου τοποθετήσουν τον συναγερμό που μου έκαναν δώρο με την μηχανή. Όχι τίποτα σπουδαίο, εναν ΜΕΤΑ legos 3. Μόνο να βαράει θέλω. Η μηχανή έχει immobilizer απο μαμά kawasaki και έκανα και ασφάλεια κλοπής στην INTERAMERICAN και το κλειδώνω σε εσωτερικό χώρο με αλυσίδα και πέταλο.
Επειδή όμως έχω ακούσει πολλά με την τοποθέτηση συναγερμών πέστε μου όσοι γνωρίζετε τι να προσέξω στην τοποθετησή του, που να κράξω αν δω κάτι και ότιδήποτε άλλο. Ευχαριστώ προκαταβολικά guys...

MIKE_16V
20/02/2007, 14:36
Απλα να μην τον αφησεις να σου κοψει καλωδια και να κανει τις ενωσεις με ταινιες και λοιπες μ@λακιες:evil:

:wave2:

sapila racing
20/02/2007, 14:43
Συμφωνώ με τον από πάνω :wave2:

OldMan
20/02/2007, 14:50
Δηλ. εγώ τώρα πρέπει να διαφωνήσω για να απαπτυχθεί υγιής και επικοδομητικός διάλογος ..??? :smokin:

MIKE_16V
20/02/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. εγώ τώρα πρέπει να διαφωνήσω για να απαπτυχθεί υγιής και επικοδομητικός διάλογος ..??? :smokin:


Λες και θα ειναι η πρωτη φορα.....:D

OldMan
20/02/2007, 15:06
Λοιπόν...

Έτσι και ακούσεις τον π@πάρα τον Μάικ, την έβαψες !!!

(θα γίνει που θα γίνει η μαλακία στις συνδέσεις - θεωρείται προαπαιτούμενο ενός καλού συναγερματζή - καλύτερα να είναι "προχειροδουλειά" με ταινίες και στριμμένα καλώδια, για να μπορείς να ελέγξεις / αποσυνδέσεις κατά το δοκούν...) :D

MIKE_16V
20/02/2007, 15:16
Και αυτες οι φισες που κουμπωνουν οι συναγερμοι χωρις να "κοψεις-ραψεις" γιατι υπαρχουν :smilea:


Και ναι ξερω οτι το 90% των συναγερμων μπαινει με τον τροπο που ειπες, τουλαχιστον βαλτον αφου βρει την σωστη συνδεσμολογια....να τα κλεισει απο πανω με θερμοδιαστελομενα σωληνακια.


:wave2:

sapila racing
20/02/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Και αυτες οι φισες που κουμπωνουν οι συναγερμοι χωρις να "κοψεις-ραψεις" γιατι υπαρχουν :smilea:


Και ναι ξερω οτι το 90% των συναγερμων μπαινει με τον τροπο που ειπες, τουλαχιστον βαλτον αφου βρει την σωστη συνδεσμολογια....να τα κλεισει απο πανω με θερμοδιαστελομενα σωληνακια.


:wave2:

Αυτη τη φορά διαφωνώ με τον από πάνω!

Η γνώμη μου είναι τα κλείσει με θερμοσυστελόμενα σωληνακια γιατί αν βάλει τα θερμοδιαστελόμενα Γ%Μ%ΣΕ τα! :rotflmao:

Επίσης διαφωνώ με τον παραπάνω :lol:

MIKE_16V
20/02/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτη τη φορά διαφωνώ με τον από πάνω!

Η γνώμη μου είναι τα κλείσει με θερμοσυστελόμενα σωληνακια γιατί αν βάλει τα θερμοδιαστελόμενα Γ%Μ%ΣΕ τα! :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πρεπει να μου πηρε κανα 5λεπτο να θυμηθω πως τα λενε αυτα τα ματζαφλαρια:lol: :bawl: :lol:

paramedic
20/02/2007, 18:35
Λοιπόν απο ότι κατάλαβα τα καλώδια σίγουρα θα τα ματίσει με μονωτική. Αν εγώ μετά τα ενισχύσω με αυτό το ασημί που το καις πανω στα καλώδια(μη βαράτε εγώ με αρτηρίες, φλέβες, αίματα και φάρμακα ασχολούμαι) θα γίνει πιο καλό? Δεν θα κάνω εγώ τις κολλήσεις αλλα ένας φίλος που ξέρει καλά απο αυτά. Και μετά να βάλω αυτα τα θερμοσυστολικά. Που τα βρίσκω αυτά και πως τα ζητάω να μου πείτε, εννοώ μεγέθη κλπ.
P.S Όποιος κοροιδέψει τα λεγόμενα μου τον περιμένει ενeσούλα με παxύρευστο υγρό που πονάει πολύ και διάλυμα καλίου πανω σε ανοιχτές πλήγες......
Πάντα φιλικά....:D :D :D
:wave2:

OldMan
21/02/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
. Και μετά να βάλω αυτα τα θερμοσυστολικά. Που τα βρίσκω αυτά και πως τα ζητάω να μου πείτε, εννοώ μεγέθη κλπ.
Σε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη !!

Ζητάς θερμομακάρονο και υπολόγισε να είναι λίγο μεγαλύτερο από την διάμετρο των καλωδίων στις κολλήσεις !! (με καλό ζέσταμα, η διάμετρός τους κατεβαίνει στο μισό...)

Αααα, έχει και σε πολλά φλούο χρωματάκια (πλέον...):wave2:

orizontas
21/02/2007, 01:22
μια διορθωση λογο επαγγελματος

μπωρεις να πασ ... δεν ειδα περιοχη σου ...

σε καταστημα ηλεκτρολογικων ειδων ( καλωδια πινακες κλπ αποθηκη ηλεκτρολογικου υλικου )

και ζητας θερμοσυστελομενο .... θα το καταλαβουν καλυτερα ....

ο καυκας εχει ο κωνσταντακατος μισο να δω περιοχη σου να σου πω

orizontas
21/02/2007, 01:27
παιρνεις το 11831 ζητας τηλ αποθηκης ηλεκτρολογικου υλικου

καυκας αε

παιρνεις το τηλεφωνο και σε ενημερωνουν που εχει ποιο κοντα σου ..


αν δεν εχει αφοι κωνσταντακατου ....

και αυτα οχι διοτι λεει κατι λαθος ο ολδ απλα δεν εχουν ολα τα ηλεκτρονικα μαγαζα

αυτα ..... :wave2: :wave2:

dirtbird
21/02/2007, 07:26
Eγώ για την ώρα διαφωνώ μερικώς με τους παραπάνω. :confused:

Σε κανα-δυο χρόνια θα διαφωνώ πλήρως, και αυτό γιατί θα έχει γενικευτεί η χρήση δικτύων πολυπλεξίας στις μοτό (CAN bus-για την ώρα έχουν οι BMW, κάποιες Ducati, η Kawa ZZR1400 και ίσως κάποιες άλλες), γεγονός που θα καθιστά απαγορευτικό το κόψιμο και 'κλέψιμο' της πλεξούδας όπως και τη χρήση οποιουδήποτε συναγερμού (σε τι 'γλώσσα' θα μιλάνε δηλαδή με το δίκτυο?).

Έτσι κι αλλιώς διαφωνώ με το κόψιμο για αυτό και στην δικιά μου επέμεινα να τοποθετηθεί το πλεξουδάκι της Spyball που παρεμβάλλεται στην πλεξούδα.


Αλλιώς καλύτερα να ξεκινούσα το πλέξιμο.... :rolleyes: :D

OldMan
21/02/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
καλύτερα να ξεκινούσα το πλέξιμο.... :rolleyes: :D
Πλεξούδας ή πουλόβερ ??:winka: