PDA

View Full Version : Προστασία μηχανής σε γκαράζ



Wizard13
22/02/2007, 11:46
Καλημέρα σε όλους :) Έχουμε καιρό να μιλήσουμε, γιατί γενικά έχω πολύ τρέξιμο τον τελευταίο καιρό και σας έχω χάσει... Μερικούς έχω το πλεονέκτημα να τους βλέπω από κοντά καμμιά φορά και μαθαίνω νέα σας :wave2:

Λοιπόν, την ερχόμενη εβδομάδα, θα βρίσκομαι σε μιά καινούρια δουλειά. Επειδή βρίσκεται αρκετά κοντά από το σπίτι μου (15' με τα πόδια) κι επειδή εκεί που είναι δεν παίζει με τίποτα να παρκάρω το μηχανάκι καθημερινά (Σύνταγμα), θα αφήσω τη μηχανή στο γκαράζ και θα πηγαίνω με τα πόδια.

Όσο καιρό θα είναι στο γκαράζ θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω/προσέξω. Σκέφτομαι να πάρα μια κουκούλα, γιατί έχει πάρα πολύ σκόνη και θα γίνεται χάλια. Από που την παίρνω? Υπάρχουν ποιότητες? Γιατί έχω δει ότι μερικές με το βάλε βγάλε, γρατζουνάνε τα πλαστικά...

Επίσης τι πρέπει να κάνω με μπαταρία, δεδομένου ότι έχει συνεγειαρμό και immobilizer. Με τα λάδια? Τα λάστιχα? Τα φρένα? Τι πρέπει να προσέξω?

cityfly
22/02/2007, 11:52
καταρχήν
καλημέρα

τσίμπα και μια
:beer: :beer: σε χάσαμε


υποθέτω πώς ναι υπάρχουν διάφορες ποιότητες κουκούλας
νομίζω υπάρχουν μερικές που απο μέσα έχουν κάτι σαν βαμβακερή επένδυση ή κάτι μαλακό οπότε δεν γρατζουνάνε

τώρα για τα άλλα
εξαρτάται από πόσο καιρό σκοπεύεις να έχεις ακίνητη τη μηχανή

αν το γκαράζ είναι ασφαλές μια λύση είναι να μην έχεις ενεργοποιημένο το συναγερμό

Wizard13
22/02/2007, 11:57
Το γκαράζ μόνο ασφαλές δεν είναι... :mad: Μπαίνουν με τα κουτιά τους μέσα, αφήνουν την πόρτα ανοικτή νυχτιάτικα, και κατεβαίνουν 2 ορόφους κάτω, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να μπει όποιος θέλει μέσα και φυσικά με την ησυχία του να ξεκλειδώσει ότι θέλει. Απλά ξεγελάμε τον εαυτό μας λέγοντας ότι η μηχανή είναι μέσα...

Κουκούλα που θα βρω? Κάποιο κατάστημα κέντρο, Μιχαλακοπούλου?

Το μηχανάκι δε θα είναι παρατημένο, γιατί θα το χρησιμοποιώ φυσικά για βόλτα, καφέ, κλπ. Απλά δε θα έχει πιά την καθημερινή χρήση. Μπορεί όμως λόγω καιρού, να μην το έχω πάρει καθόλου όλη την εβδομάδα, και να μην το πάρω και ΣΚ, κι έτσι να μείνει ακούνητο 15 μέρες... Αν όμως αυτό συμβαίνει τακτικά, δηλαδή 15 μέρες σήμερα, μετά 7, μετά 10, κλπ, πως θα το επηρεάσει?

alex14
22/02/2007, 11:57
ΕπειδηΣ με ενδιαφερει και εμενα το θεμα.

Εγω για προγραμματισμενη ακινητοποιηση 6-8 μηνων εβαλα καινουργια λαδια, γεμισα το ρεζερβουαρ μεχρι πανω και εβγαλα τους πολους.

Χρειαζεται κατι αλλο ?

:wave2:

cityfly
22/02/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
ΕπειδηΣ με ενδιαφερει και εμενα το θεμα.

Εγω για προγραμματισμενη ακινητοποιηση 6-8 μηνων εβαλα καινουργια λαδια, γεμισα το ρεζερβουαρ μεχρι πανω και εβγαλα τους πολους.

Χρειαζεται κατι αλλο ?

:wave2:


νομίζω ότι για τόσο μεγάλο διάστημα κανονικά πρέπει να έχεις καλά φουσκωμένα τα λάστιχα και η μηχανή να μην πατάει σε αυτά αλλά να είναι ανασηκωμένη

επίσης νομίζω, αλλά αυτό ας το επιβεβαιώσουν οι άλλοι ότι δεν πρέπει να έχει βενζίνη μέσα

bartlal
22/02/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly

υποθέτω πώς ναι υπάρχουν διάφορες ποιότητες κουκούλας
νομίζω υπάρχουν μερικές που απο μέσα έχουν κάτι σαν βαμβακερή επένδυση ή κάτι μαλακό οπότε δεν γρατζουνάνε

+1000 και απο μενα.

χθες ειδα ενα ΧΧ που πραγματικα το λυπηθηκα απο τι εκανε η κουκουλα με τον καιρο. λες και περασε τα σημεια που εφαπτοταν με την κουκουλα με ντουκοχαρτο.... πολυ κριμα...

OldMan
22/02/2007, 12:04
Λίγη προσοχή με τις κουκούλες, γιατί αν δεν είναι πλήρως αναπνέουσες, θα ανακαλύψετε ένα υπέροχα σκουριασμένο μηχανάκι όταν τις βγάλετε !! :wave2:

Wizard13
22/02/2007, 12:12
Δεν ήξερες, δε ρώταγες?

Αυτό κάνω, ρωτάω :p

Λοιπόν, έχουμε κουκούλα, με εσωτερικό βαμβακερό και αναπνέουσα. Αν και δε νομίζω να έχω πρόβλημα με αυτό... Δε θα μείνει και 1 χρόνο κλεισμένο εκεί το μηχανάκι...

Που τη βρίσκω όμως?

gloum
22/02/2007, 12:18
Εγώ είχα πάρει την δική μου πριν πολλά πολλά χρόνια απο την autoplus πάντως.Και βαμβακερή επένδυση και αναπνέουσα και κανένα πρόβλημα.Στην τελική φαντάζομαι πως αν δεν έχουν σίγουρα θα ξέρουν κάποιον που να έχει:wave2:

banditgr
22/02/2007, 14:38
gia polimini akinitopoiisi thelei kapoio fuel stabilizer sto ntepozito,kai adeiazma ta carbs.Akoma tha mporouses na lipaneis ta spiromata ton mpouzi,mporei na o3idothoun kai na sou travi3oun to spiroma stin epomeni alagi.

catmaster
22/02/2007, 15:27
Aν χρειάζεσαι κάλυμμα μόνο για το γκαράζ, που σημαίνει οτι δεν θα βρέχεται, θα σου έλεγα να πάρεις απλό σεντόνι και να την καλύπτεις..έτσι και απο γρατζουνιές τη γλιτώνεις , και υγρασία δε μαζεύει..

:wave2:

sniper
22/02/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
gia polimini akinitopoiisi thelei kapoio fuel stabilizer sto ntepozito,kai adeiazma ta carbs.Akoma tha mporouses na lipaneis ta spiromata ton mpouzi,mporei na o3idothoun kai na sou travi3oun to spiroma stin epomeni alagi.

Να δω πως θα αδειάσει τα καρμπυρατέρ στο CBR1000RR και τι στον κόσμο τούτο.... :D


Σιδεροκέφαλος Γιωργάκη :wave2:

Wizard13
22/02/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Aν χρειάζεσαι κάλυμμα μόνο για το γκαράζ, που σημαίνει οτι δεν θα βρέχεται, θα σου έλεγα να πάρεις απλό σεντόνι και να την καλύπτεις..έτσι και απο γρατζουνιές τη γλιτώνεις , και υγρασία δε μαζεύει..

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά δεδομένου ότι δεν έχει λάστιχο, δε θα περνάει αρκετή σκόνη από κάτω? :look:

Νίκο, thanx ;)

nassosxlvbros
17/11/2020, 10:33
Καλημέρες και σιδεροκέφαλος!
Στα ίδια είμαι με το Hornet στο γκαράζ εδώ και 7-8 μήνες.. :( Την προηγούμενη βδομάδα που χρειάστηκε πήρε με την τρίτη,οπότε σε αυτό το διάστημα δεν κάνω τίποτα...Καλό είναι μια φορά το μήνα να το βάζεις μπροστά έστω και για 10-15 λεπτά. Για περισσότερο χρόνο ακινησίας (χρόνο-χρόνια )δες στο μάνουαλ.
Αντιγράφω τι λέει το μανουαλ της Χορνέτας:
Αλλαγή λαδιών με φρέσκα ,φουλ γεμάτο ντεπόζιτο,ξεβιδώνεις μπουζί και ρίχνεις 1-2cc ή ένα κουταλάκι του γλυκού λάδι.Αφαιρείς τη μπαταρία και τη βάζεις σε φόρτιση συντήρησης κρίχνεις ένα καλό πλύσιμο/στέγνωμα,κερώνεις τις επιφάνειες,περνάς σπρέυ τα μεταλλικά μέρη,και την καλύπτεις με προστατευτικό που να αναπνέει.

OldMan
17/11/2020, 12:27
Νασσο, δεν ριχνεις μια ματια εκει που λεει: Ρυθμίσεις -> Πινακας ελεγχου -> Ημερομηνια κ Ωρα...???

Bowleno
17/11/2020, 14:06
Νασσο, δεν ριχνεις μια ματια εκει που λεει: Ρυθμίσεις -> Πινακας ελεγχου -> Ημερομηνια κ Ωρα...???

Έλα μωρέ, αμέσως να το αποπάρεις το παιδί, τι είναι 13 χρόνια καθυστέρηση; Η δουλειά να γίνει σωστά:cry:
:lol:

OldMan
17/11/2020, 14:40
ΡΕ ΟΚ...

Αλλα 13 χρόνια μετα να ευχεσαι "σιδεροκεφαλος" στον αλλον που αλλαξε δουλεια..???

dankannn
17/11/2020, 15:42
Νασσο, δεν ριχνεις μια ματια εκει που λεει: Ρυθμίσεις -> Πινακας ελεγχου -> Ημερομηνια κ Ωρα...???

Ελα τωρα και εσυ , σιγα του 2007 ειναι το θεμα
Γιατι δεν θες να αναζωπυρωθεί ? Δεν μπορω να σε καταλαβω :confused:

bulmont
17/11/2020, 19:50
Ελα τωρα και εσυ , σιγα του 2007 ειναι το θεμα
Γιατι δεν θες να αναζωπυρωθεί ? Δεν μπορω να σε καταλαβω :confused:

Του θυμίζει, πόσο έχει γεράσει......γι' αυτό !!!!!!!!!!!!!!!!!

nassosxlvbros
18/11/2020, 10:46
Νασσο, δεν ριχνεις μια ματια εκει που λεει: Ρυθμίσεις -> Πινακας ελεγχου -> Ημερομηνια κ Ωρα...???

Να στο απαντήσω κι αυτό

ΔΕΝ απαντώ προσωπικά στο παλουκάρι,απλά αφού αναδύονται κάτι τέτοια θέματα απαντώ έτσι για update...

Έχει σημασία να κοιτώ ημερομηνία άραγε;

OldMan
18/11/2020, 14:49
Έχει σημασία να κοιτώ ημερομηνία άραγε;

:p:bawl::p

Οχι ρε συ.. Την ημερομηνια του υπολογιστη σου εννοούσα..
(παθαινουν καμια φορα ζαβλαμα αυτα τα ρημαδια..)

nassosxlvbros
19/11/2020, 10:52
:p:bawl::p

Οχι ρε συ.. Την ημερομηνια του υπολογιστη σου εννοούσα..
(παθαινουν καμια φορα ζαβλαμα αυτα τα ρημαδια..)

Σωστή είναι :) Κι αν δεν ήταν αυτοδιορθώνεται....Έτσι με έχουν πει δηλαδής...