PDA

View Full Version : Ερωτηση Περι Μπαταριας Scooter...



kalant
25/02/2007, 14:51
ειχα αποσυνδεσει την μπαταρια (η οποια βρισκεται κατω απο τη σελα) για να μην μου ξεφορτησει και εκλεισε καταλαθος η σελα η οποια ανοιγει με ρευμα, γυρνωντας το κλειδι απο τον κεντρικο διακοπτη...

πως μπορω να την ανοιξω για να συνδεσω παλι την μπαταρια?

:smokin:

FZR1000
25/02/2007, 17:25
κουφο συστημα!!! σιγουρα δεν ανοιγει με αλλο τρόπο? αν βγαλεις τιποτα πλαϊνα πλαστικα μηπως φτανεις την μπαταρία?

GIXXERAKIAS
25/02/2007, 17:43
kalant την π@υτσισες!!!
:eyepop: :eyepop:

Εγινε χοντρη μλκι@ πρπει να λυσεις πολυ πραμα για να φτασεις εκει!

:uplate:

orizontas
25/02/2007, 18:22
ΛΟΙΠΟΝ .... ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ

Βρες τη ειναι ποιο ευκολο να βγαλεις . αν μπορεις να βγαλεις την μπρωστινη λαμπα ...


και δεινεις με δυο καλωδιακια ρευμα στο + και - του φις τισ λαμπας

υ βγαζεις το πισω φαναρι και κανεις αναλογα

μην ψαχνεις το - απλα ακουμπισε το σε ενα αγωγιμο σειμειο της μοτο το + σε οποιο πολο θελεις του φις ..... προσοχη εκτος απο το σωμα ..... το μεταλακι ...

εν συνεχεια ανοιξε το κλειδι και ως πατα το φρενο η το διακοπτη των φωτων και λογικα θα εχεις ρευμα σε ολο το κυκλωμα της μοτοσυκλετας .......


λεω εγω τωρα και οχι σαν μαλακια ....:rolleyes: :rolleyes:



τι λενε οι ειδικοι εγω απλα ηλεκτρολογος ςειμαι

FZR1000
25/02/2007, 18:57
καλυτερα παρε μια βαριοπουλα 15κιλη και ξηλωσε την σελα απ το να παρει φωτια ολο...

orizontas
25/02/2007, 19:59
ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ...

εγω το ειπα αυτο γιατι παλια καναμε κατι πειραματα σε σεροου και το βαζαμε μπροστα με αυτο τον τροπο και διαφορες αλλες καγκουριες ..

OldMan
26/02/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ΛΟΙΠΟΝ .... ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ
Πολύ καλά της κάνεις, γιατί αν κάνει ο kalant αυτά που λες θα έρθει να γαμήσει εσένα, κρατώντας τον καμμένο ανορθωτή του (και όσες διόδους υπάρχουν στο κύκλωμα...) :wave2:

byron
26/02/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ειχα αποσυνδεσει την μπαταρια (η οποια βρισκεται κατω απο τη σελα) για να μην μου ξεφορτησει και εκλεισε καταλαθος η σελα η οποια ανοιγει με ρευμα, γυρνωντας το κλειδι απο τον κεντρικο διακοπτη...

πως μπορω να την ανοιξω για να συνδεσω παλι την μπαταρια?

:smokin:


:confused: :confused: Κάτω από την σέλλα δεν υπάρχουν πλαστικά για να ξεβιδώσεις, μπας και φτάσεις στη μπαταρία;

Δεν μπορεί όμως καποιος τρόπος θα υπάρχει. Δλδ αν μείνει από μπαταρία, πως ανοίγεις την σέλλα για να δώσεις ρεύμα ;

dirtbird
26/02/2007, 15:22
Το έλυσε (μάλλον) το πρόβλημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35921) λέμεεεεεεε....:cool: :cool:

STOYBI
26/02/2007, 15:22
Μηπως η σελλα διαθετει και κλειδαρια και δεν το εχεις παρει χαμπαρι ???:confused:

Και στο Μπεβερλυ εκει που την ειχαν κρυψει την κλειδαρια κατα λαθος την ειδα...:rolleyes:

:wave2:

byron
26/02/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το έλυσε (μάλλον) το πρόβλημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35921) λέμεεεεεεε....:cool: :cool:


Για πολύ κουφό σύστημα λέμεεεε... :dizzy:

kalant
26/02/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: :confused: Κάτω από την σέλλα δεν υπάρχουν πλαστικά για να ξεβιδώσεις, μπας και φτάσεις στη μπαταρία;

Δεν μπορεί όμως καποιος τρόπος θα υπάρχει. Δλδ αν μείνει από μπαταρία, πως ανοίγεις την σέλλα για να δώσεις ρεύμα ;

αυτο με τα πλαστικα δεν το εψαξα, αλλα χλωμο μου φαινεται...

οσο για το αν μεινω απο μπαταρια η μονη λυση ειναι να παρω τον μηχανικο τηλεφωνο να ερθει να το φτιαξει ή να εχω μαζι μου μια δευτερη μπαταρια (οχι μεσα στη σελα ομως) :rotflmao:

πραγματικα ειναι ξενερωμα...

ηρθε μηχανικος απο κοντινο συνεργειο ευτυχως, εβγαλε τη μασκα και εδωσε ρευμα με μια μπαταρια του απο εκει...

kalant
26/02/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μηπως η σελλα διαθετει και κλειδαρια και δεν το εχεις παρει χαμπαρι ???:confused:

Και στο Μπεβερλυ εκει που την ειχαν κρυψει την κλειδαρια κατα λαθος την ειδα...:rolleyes:

:wave2:

οχι φιλε δεν υπαρχει κλειδαρια, μονο με ρευμα ανοιγει... :(

savvas
26/02/2007, 19:10
Η αντιπροσωπεία τι σου είπε? :p

kalant
26/02/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Η αντιπροσωπεία τι σου είπε? :p

η αντιπροσωπεια μου εδωσε το τηλεφωνο και την διευθυνση του κοντινου μου εξουσιοδοτημενου...

τι να εκανε δηλαδη η αντιπροσωπεια?

μια χαρα ολα ευτυχως, ειχα φαει τετοια φρικη...

:beer:

savvas
27/02/2007, 09:13
Ελπιζω να ζητησες καποιον τεχνικο ή το συνεργειο, και οχι το τμημα "marketing"!
Αν σου απαντησε καμια τηλεφωνητρια, απλα τον εξουσιοδοτημενο θα σου εδινε!


Εγώ, τι θα εκανα:
1)Θα επικοινωνουσα με το πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο.
2)Αν μου ελεγε να το παρω εκει, θα του ελεγα οτι ειναι ακινητοποιημενο, και να μου πει πως να ανοιξω τη σελα (λογω ηλεκτρικης απωλειας).
3)Αν εκανε το "κινεζο", στον επομενο εξουσιοδοτημενο (1~2 ακόμα)!

Τελικα, πες μας και μας το κολπο, να το ξερουμε... :D

khoulis_VX125
27/02/2007, 11:30
Φίλε τι μηχανάκι έχεις που ανοίγει έτσι η σέλα?????

kalant
27/02/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από khoulis_VX125
Φίλε τι μηχανάκι έχεις που ανοίγει έτσι η σέλα?????

peugeot geopolis 250...

:wave2:

kalant
27/02/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Ελπιζω να ζητησες καποιον τεχνικο ή το συνεργειο, και οχι το τμημα "marketing"!
Αν σου απαντησε καμια τηλεφωνητρια, απλα τον εξουσιοδοτημενο θα σου εδινε!


Εγώ, τι θα εκανα:
1)Θα επικοινωνουσα με το πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο.
2)Αν μου ελεγε να το παρω εκει, θα του ελεγα οτι ειναι ακινητοποιημενο, και να μου πει πως να ανοιξω τη σελα (λογω ηλεκτρικης απωλειας).
3)Αν εκανε το "κινεζο", στον επομενο εξουσιοδοτημενο (1~2 ακόμα)!

Τελικα, πες μας και μας το κολπο, να το ξερουμε... :D

εγω πηρα την τεομοτο,
μιλησα με μηχανικο και μου ειπε πως ανοιγει με διαφορετικο τροπο αλλα του ειπα οτι δεν εχω αλλη μπαταρια (η οποια χρειαζεται για να δωσεις ρευμα) οποτε μου εδωσε το τηλεφωνο και την διευθυνση του κοντινοτερου μου εξουσιοδοτημενου, πηρα τηλεφωνο σε αυτον και του ειπα οτι δεν μπορω να το παω και ηρθε αυτος σπιτι και μου το εφτιαξε...

αυτο που εκανε ηταν να ανοιξει την μασκα και να συνδεση μια μπαταρια που ειχε μαζι του σε ενα μπλε καλωδιο που υπηρχε μεσα, ετσι εδωσε ρευμα...

Da.Vintage
01/03/2007, 11:14
Τι να σου πώ μ@λακία!
Εμένα ένα Χ8 250 που έχω αν πιέσεις μέσα το κλειδί ανοίγει το πλαστικό που κρύβεται η τάπα του ρεζερβουάρ οπου είναι και ένας διακόπτης που ανοίγει το πόρτ-μπαγκάζ και απο έκεί βάζεις το χέρι σου τραβάς μία ντιζούλα και ανοίγει η σέλα...
Και το δικό σου κανονικά πρέπει να έχει κάποιο τέτοιο σύστημα πάρε και ρώτα το scoot & scout στη βουλιαγμένης και ζήτα το γιώργο είναι εξουσιοδ.PEUGEOT και αν υπάρχει κάτι θα το ξέρει! για τηλέφωνο δεν θυμάμαι αλλά μπορείς να το βρεις ή μέσω web ή 11888

kalant
10/03/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Τι να σου πώ μ@λακία!
Εμένα ένα Χ8 250 που έχω αν πιέσεις μέσα το κλειδί ανοίγει το πλαστικό που κρύβεται η τάπα του ρεζερβουάρ οπου είναι και ένας διακόπτης που ανοίγει το πόρτ-μπαγκάζ και απο έκεί βάζεις το χέρι σου τραβάς μία ντιζούλα και ανοίγει η σέλα...
Και το δικό σου κανονικά πρέπει να έχει κάποιο τέτοιο σύστημα πάρε και ρώτα το scoot & scout στη βουλιαγμένης και ζήτα το γιώργο είναι εξουσιοδ.PEUGEOT και αν υπάρχει κάτι θα το ξέρει! για τηλέφωνο δεν θυμάμαι αλλά μπορείς να το βρεις ή μέσω web ή 11888

φιλε απο αυτο το καταστημα που λες ηρθαν και μου το εφτιαξαν, ο γιωργος ηρθε...

λες να μην μου ελεγε τετοιο συστημα αν υπηρχε για να το ανοιγω σε τετοιες στραβες?

δεν υπαρχει τετοιο συστημα στο δικο μου...