PDA

View Full Version : Ερώτηση ηλεκτρικής φύσεως...



McGyver
26/02/2007, 23:21
Παραβλέποντας τη μαρμάγκα που έφαγε το προηγούμενο thread μου για τις δονήσεις, καταθέτω νέο ερώτημα...

Έχουμε δύο ηλεκτρικά κυκλώματα συνεχούς ρεύματος, ένα των 12 Volts (Α) και ένα των 1,5 Volts (Β)...
Θέλουμε και τα δύο να ανοιγοκλείνουν από έναν κοινό διακόπτη...
Αν συνδέσουμε μια κατάλληλη αντίσταση μεταξύ του (Β) κυκλώματος και του διακόπτη και μετά τα δύο κυκλώματα παράλληλα θα δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αν αρχίζω να θυμίζω το sonic22 με τις ερωτήσεις και τα threads μου στα τεχνικά να μου το πείτε να σταματήσω...

akisfast
26/02/2007, 23:53
ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΕΛΕΔΑΚΙΑ ΜΠΩΡΕΙΣ.
ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΙΚΛΩΜΑ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΡΕΛΕ
ΚΑΙ Η ΡΕΛΕΔΕΣ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΕΝΤΟΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ:) :)

powerphot
27/02/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Παραβλέποντας τη μαρμάγκα που έφαγε το προηγούμενο thread μου για τις δονήσεις, καταθέτω νέο ερώτημα...

Έχουμε δύο ηλεκτρικά κυκλώματα συνεχούς ρεύματος, ένα των 12 Volts (Α) και ένα των 1,5 Volts (Β)...
Θέλουμε και τα δύο να ανοιγοκλείνουν από έναν κοινό διακόπτη...
Αν συνδέσουμε μια κατάλληλη αντίσταση μεταξύ του (Β) κυκλώματος και του διακόπτη και μετά τα δύο κυκλώματα παράλληλα θα δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αν αρχίζω να θυμίζω το sonic22 με τις ερωτήσεις και τα threads μου στα τεχνικά να μου το πείτε να σταματήσω...

Μπορείς να βάλεις διπλό διακόπτη, δηλ θα κλείνει-ανοίγει τα κυκλώματα σε δυο διαφορετικές διαδρομές αλλά ταυτόχρονα με μια κίνηση.
Αυτό δε θες?
Αλλιώς χρησιμοποιείς ρελέδες όπως προανέφερε ο φίλος.:wave2:

Υ.Γ. την παράλληλη αντίσταση ξέχνα τη.

Tropeas
27/02/2007, 00:14
Τι θες πάλι ρε? (σόρυ με την τηλεφωνική μου απουσία... αλλά όποτε έπερνες έτρεχα ρε πο#στη μου... :D :rolleyes: )

powerphot
27/02/2007, 00:26
Θωμά δε μας είπες όμως τι το θες?
Θες πχ το κύκλωμα των 12V να δίνει ρεύμa στο μοτεράκι της σούβλας,
και το κύκλωμα του 1,5V να ανάβει ενδεικτικό λαμπάκι?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/02/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Παραβλέποντας τη μαρμάγκα που έφαγε το προηγούμενο thread μου για τις δονήσεις
Και πολύ σωστά κάνεις...:D

OldMan
27/02/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αν συνδέσουμε μια κατάλληλη αντίσταση

Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
την παράλληλη αντίσταση ξέχνα τη.
Άλλο κατάλληλη, άλλο παράλληλη (νομίζω δηλαδής...):look:

Νίκο, μάλλον εννούσε σε σειρά για προστασία του Β κυκλώματος από υπέρταση (να υπάρχει πτώση τάσης πάνω στην αντίσταση 10,5V), αλλά επειδή καβάλησε Transalp και έγινε το μυαλό του αχταρμάς, θέλει να κάνει το ίδιο και σε 2 κυκλώματα διαφορετικής τάσης !!! :lol:

Cpt. Haddock
27/02/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
........επειδή καβάλησε Transalp ......

:nono: :nono: :nono:

επειδή πήγε φαντάρος με τον sonic...

:look:

OldMan
27/02/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
επειδή πήγε φαντάρος με τον sonic...
Είναι βαρύ αυτό που λες....

(μιλάμε για "ανήκεστον βλάβην", πλέον !!!):sad:

gcrook
27/02/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είναι βαρύ αυτό που λες....

(μιλάμε για "ανήκεστον βλάβην", πλέον !!!):sad:

Ηταν και στον ιδιο θαλαμο.....:sad:

OldMan
27/02/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ηταν και στον ιδιο θαλαμο.....:sad:
Τι άλλο να πω...

Κρίμα το παλληκάρι ..!!! :sad:



Υ.Γ.
Θωμά, θα σε θυμόμαστε πάντα όπως ήσουν...!!! :wave2:

Cpt. Haddock
27/02/2007, 13:31
Λοιπόν παλιοσπάμερς :mad:

Μόλις μίλησα με τον Θωμά (ο οποίος έχει μπλέξει σε κίνηση :evil: )

Αφ΄ενός εκφράζει την αγάπη του για τα καλά μας λόγια :p

Αφ' ετέρου ρωτάει (κάτσε να δω αν θυμάμαι...) τι είδους ρελέ να χρησιμοποιήσει

:look:

Επίσης... :mad:


ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! :smokin:









:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/02/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αφ' ετέρου ρωτάει (κάτσε να δω αν θυμάμαι...) τι είδους ρελέ να χρησιμοποιήσει
Κανενός είδους ρελέ να μην χρησιμοποιήσει !!!

Να βάλει διπλό διακόπτη, όπως είπε ο Πάουερ ΦΩΤΗΣ !!

Αν επιμένει ντε και καλά να βάλει ρελέ (οι οδυνηρές συνέπειες του συναγελασμού με τον Τρικυμία εν Κρανίω...), να αποφασίσει από ποια πηγή θα οδηγείται το ρελέ (ανεξάρτητη προφανώς των 2 κυκλωμάτων...).
Όταν το αποφασίσει, θα πάει να πάρει ένα ΔΙΠΛΟ ρελέ με τάση λειτουργίας (οπλισμού) αυτήν της αποφασισθείσης πηγής !!!


Και άει σιχτίρ που το ξανασοβαρεύετε γιατί ετοιμαζόμουν για σούμπιτο χαντάκωμα ..!!! :D

stefanos
27/02/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(ανεξάρτητη προφανώς των 2 κυκλωμάτων...)
Όταν το αποφασίσει, θα πάει να πάρει ένα ΔΙΠΛΟ ρελέ με τάση λειτουργίας (οπλισμού) αυτήν της αποφασισθείσης πηγής !!!


:D ΄

Δεν μπορεί να βάλει απλό ρελέ στο 1.5 V που θα το οδηγεί το 12V?

OldMan
27/02/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν μπορεί να βάλει απλό ρελέ στο 1.5 V που θα το οδηγεί το 12V?
Πατέρα, ήπιες καφέ ..?? :D
(η τάση λειτουργίας του ρελέ είναι και η τάση οδήγησής του...)

OldMan
27/02/2007, 14:05
Ο Θωμάς μίλησε για ταυτόχρονη οδήγηση των 2 κυκλωμάτων από κοινό "διακόπτη"!!

Δεν ξέρω πόσο "ταυτόχρονα" θέλει να ανοιγοκλείνουν τα κυκλώματα (και δεν με νοιάζει κιόλας:D ), αλλά όταν οδηγείται ρελέ από κύκλωμα συνεχούς υπάρχει ΑΡΚΕΤΗ καθυστέρηση στην απενεργοποίησή του (ειδικά αν υπάρχει και μεγάλος πυκνωτής εξομάλυνσης στην ανόρθωση...).

:wave2:

stefanos
27/02/2007, 14:05
Μας πειράζει που είναι διαφορετική η τάση?

ΥΓ Σε περίπτωση που κανας Mod αναφέρει ας πούμε "οτι μόνο τα ξερά φασόλια πειράζουν" (λέμε τώρα...) προσθέτω οτι ρωτάω ΣΟΒΑΡΑ.

OldMan
27/02/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μας πειράζει που είναι διαφορετική η τάση?
Μόνο τα ξερά φασόλια πειράζουν...:blush:

stefanos
27/02/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μας πειράζει που είναι διαφορετική η τάση?

ΥΓ Σε περίπτωση που κανας Mod αναφέρει ας πούμε "οτι μόνο τα ξερά φασόλια πειράζουν" (λέμε τώρα...) προσθέτω οτι ρωτάω ΣΟΒΑΡΑ.





:D

OldMan
27/02/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:D
Από τότε που ανακαλύφθηκε το editting, χάθηκε η σοβαρότητα...:D


Σοβαρά τώρα :blush: , δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ..!!! :confused:

Ένα ρελέ (στην απλούστερη μορφή του) αποτελείται από έναν ηλεκτρομαγνήτη (με έλασμα και επαφές) και 6 ποδαράκια (ακροδέκτες) - τα παραπάνω των 6 ποδαρακίων είναι μόνο για την στερέωσή του στην πλακέτα.

Τα 2 ποδαράκια είναι το ΙΝ και OUT για το ρεύμα διέγερσης (κύκλωμα οδήγησης).

Τά άλλα 4 αποτελούν 2 ζεύγη για αντίστοιχα IN και OUT του οδηγούμενου κυκλώματος (ανάλογα με το αν θέλουμε να διακόπτουμε την συνέχεια του κυκλώματος όταν είναι On ή OFF το ρελέ...).

ΠΟΥ μπερδεύονται οι διαφορετικές τάσεις ??? :confused:

edit: Στην (ανίατη δυστυχώς..) περίπτωση του Θωμά, το ρελέ θα είναι διπλό (θα έχει 10 ποδαράκια από τα οποία θα χρησιμοποιήσει τα 6 - 2 για την οδήγηση και 2 ζεύγη για ταυτόχρονη ενεργοποίηση)

dirtbird
27/02/2007, 14:25
Ήρθε η ώρα για σκούπισμα ή θα περιμένουμε πάλι την άλλη Δευτέρα ?

να ξέρω να πάρω τα μέτρα μου.. :D

stefanos
27/02/2007, 14:34
Στα 2 ποδαράκια που είναι το ρεύμα διέγερσης βάζω 12 V για να οδηγούμε τον ηλεκτρομαγνήτη.

Τα υπόλοιπα 4 ποδαράκια δεν γίνεται να ανοιγοκλείνουν ένα κύκλωμα 1.5V ?

powerphot
27/02/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λοιπόν παλιοσπάμερς :mad:
Μόλις μίλησα με τον Θωμά (ο οποίος έχει μπλέξει σε κίνηση :evil: )
Αφ΄ενός εκφράζει την αγάπη του για τα καλά μας λόγια :p
Αφ' ετέρου ρωτάει (κάτσε να δω αν θυμάμαι...) τι είδους ρελέ να χρησιμοποιήσει
:look:
Επίσης... :mad:
ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! :smokin:
:rotflmao: :rotflmao:
Για ρώτα τον κιόλλας, να μου φύγει κι η απορία.
Για μοτεράκι σούβλας το θέλει τελικά
Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου.
:confused: :confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/02/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στα 2 ποδαράκια που είναι το ρεύμα διέγερσης βάζω 12 V για να οδηγούμε τον ηλεκτρομαγνήτη.
Τα υπόλοιπα 4 ποδαράκια δεν γίνεται να ανοιγοκλείνουν ένα κύκλωμα 1.5V ?
Γίνεται, αλλά όχι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, λέμεεεεε ....!!!

Χώρια που, για να οδηγηθεί το ρελέ από το 12βολτο κύκλωμα χρειάζεται να μπει κάποιος ΜΟΝΟΣ διακόπτης για να το ανοιγοκλείνει ...

Εεεεε, ας βάλει ένα ΔΙΠΛΟ να ησυχάσουμε από όλα αυτά !!! :D

bartlal
27/02/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Για ρώτα τον κιόλλας, να μου φύγει κι η απορία.
Για μοτεράκι σούβλας το θέλει τελικά
Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου.
:confused: :confused: :confused:




ασε, πιστεψε με, ΔΕΝ θελεις να μαθεις τι εχει καρφωθει στο μυαλο του...... :sad:

OldMan
27/02/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ασε, πιστεψε με, ΔΕΝ θελεις να μαθεις τι εχει καρφωθει στο μυαλο του...... :sad:
Μήπως κάνει παρέα με κάποιον ΜΑΛΑΚΑ που θέλει να βάλει διακόπτη για να ανάβουν και τα 4 φλας στο μηχανάκι του ???:D

bartlal
27/02/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως κάνει παρέα με κάποιον ΜΑΛΑΚΑ που θέλει να βάλει διακόπτη για να ανάβουν και τα 4 φλας στο μηχανάκι του ???:D


απλα ετυχε να διαβασει παπαριες γνωστου βορειοελλαδιτη μοντ, και αρχισε να πειραματιζεται σε θεωρητικο επιπεδο, πριν περασει στο πρακτικο...


:sad:

sonic22
27/02/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Παραβλέποντας τη μαρμάγκα που έφαγε το προηγούμενο thread μου για τις δονήσεις,

ena sto xwma xiliades ston agona

Έχουμε δύο ηλεκτρικά κυκλώματα συνεχούς ρεύματος, ένα των 12 Volts (Α) και ένα των 1,5 Volts (Β)...

tin onomasia twn kiklomatwn me grammata kala tin ekanes...
sxediaki giati den eftiajes?
(einai pragmatika o kaliteros tropos gia na spaseis ta nevra tou old mias kai ta perissotera sxedia miazoun me pinakes tou pikaso...
dokimasmeno kai leitourgei 100%)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

kala kaneis mias kai ek twn isterwn tha diaolostelneis...

Αν αρχίζω να θυμίζω το sonic22 με τις ερωτήσεις και τα threads μου στα τεχνικά να μου το πείτε να σταματήσω...
:D :D :D
kai milame mono gia 7 evdomades sinviwsis...
:D :D :D

p.s. aaa... kai kathe toso na petas kai kati asxeto gia piknwtes !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
27/02/2007, 20:30
Προς Oldman και "Πατέρα" : Σας ευχαριστώ για τις σοβαρές απαντήσεις...

Προς powerphot : ΔΕΝ το θέλω για τη σούβλα...

Προς Pak10 : Ευχαριστώ για τη διευκόλυνση (α, δεν είχα μπλέξει στην κίνηση είχα βγει κίνηση)...

Προς part(l)al : ΜΗΝ τολμήσεις και βγάλεις άχνα!

Προς "Τρικυμία εν Κρανίω" : Εννιά ήταν οι εβδομάδες ρε κωλόβυσμα...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

McGyver
27/02/2007, 20:33
Και για να σας λυθεί η απορία (κ. Νίκο μας)...

Θέλω να συνδέσω το remote control της γκαραζόπορτας στο διακόπτη του σινιάλου, ούτως ώστε όταν "παίζω" τον "κλέφτη" μπροστά από το σπίτι να ανοίγει...

:wave2:

sonic22
27/02/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Προς "Τρικυμία εν Κρανίω" : Εννιά ήταν οι εβδομάδες ρε κωλόβυσμα... den proswjes ti egrapsa...

7 evdomades simviwsis :winka:

oso gia to allo ta idame kai ta dika sou...
odigos kai jista me gkasma...
gia na min pw pou isoun, pou eimoun kai ti ekane o kathis ekei pou itan...

rwta kai ton allo ton I-ota pou itan mazi mou panw kai efage 5Φ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnnyestia
27/02/2007, 22:19
Θεωρητικά μπορείς να βάλεις έναν διαιρέτη τάσης μετά τον διακόπτη του σινιάλου ώστε όταν τον κλείνεις (ΟΝ) να κλείνει και το κύκλωμα του remote.

Κάτι σαν αυτό το (άθλιο) σχέδιο.


79489

bartlal
28/02/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Προς part(l)al : ΜΗΝ τολμήσεις και βγάλεις άχνα!


τι με λες να μην βγαλω αχνα που πηγες και το ξερασες μονος σου. δεν σε κανει εντυπωΞη οτι κανενας δεν εγραψε τιποτα για τη σκεψη σου? :(



ΥΓ: παρακαλεισαι ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ οπως διορθωσεις το... "τυπογραφικο" λαθος! :mad:

oxidisingDeamon
03/03/2007, 15:11
mia kai pernousa apo edw, as pw tin apopsi mou san ilektronikos... auta me ta reledakia kai ta kiklomata pou ta odigoun den ta polukatalava (endexomenos giati exw na asxolitho polla xronia) alla mporis na xrisimopiisis transistor :D auto sigoura ginete kai petixenei alla den kserw ama kanei gia mixani...

me enan diakopti apla tha odigis ta 2 transistor na aniksoun i' na klisoun... dld antikimenika tha exeis 2 diakoptes, ena gia kathe kikloma (ta transistor) kai tha ta elenxeis apo enan mixaniko diakopti... tha evaza ena kiklomataki na katalaveis ti enow alla varieme... ama se endiaferei auti i idea, pes mou na to sxediasw...

OldMan
03/03/2007, 19:08
Να βάλει δηλ. 2 διακόπτες για να ανοίγουν 2 τρανσίστορ και 1 διακόπτη για να οδηγεί τους 2 διακόπτες (που θα οδηγούν τα τρασνίστορ...) :look:

Υ.Γ.
Τα τρανσιστορ θέλουν δικότους ρεύμα βάσης για να γίνουν αγώγιμα, οπότε πάμε σε ανεξάρτητο κύκλωμα (και για το ρεύμα που θέλει, χρειάζονται Thyristor ή Triac) :wave2:

mpiou
03/03/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να βάλει δηλ. 2 διακόπτες για να ανοίγουν 2 τρανσίστορ και 1 διακόπτη για να οδηγεί τους 2 διακόπτες (που θα οδηγούν τα τρασνίστορ...) :look:

Υ.Γ.
Τα τρανσιστορ θέλουν δικότους ρεύμα βάσης για να γίνουν αγώγιμα, οπότε πάμε σε ανεξάρτητο κύκλωμα (και για το ρεύμα που θέλει, χρειάζονται Thyristor ή Triac) :wave2:

OldMan, νομίζω ο OxidisingDeamon (τι μακρυνάρι nick είναι αυτό παναθεμάσε :p ) εννοεί να συνδέσεις έναν διακόπτη ώστε όταν κλείνει να δίνει ρεύμα στις δύο βάσεις των τρανζίστορ (σε διακοπτική λειτουργία πάντα) ώστε αυτά να ενεργοποιούν το remote control το ένα και το φως το άλλο. Οπότε θέλει όντως έναν διακόπτη μόνο. Αλλά έχεις δίκιο ότι για τα φώτα πάς προς ηλεκτρονικά ισχύος. :wave2:

oxidisingDeamon
03/03/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
OldMan, νομίζω ο OxidisingDeamon (τι μακρυνάρι nick είναι αυτό παναθεμάσε :p ) εννοεί να συνδέσεις έναν διακόπτη ώστε όταν κλείνει να δίνει ρεύμα στις δύο βάσεις των τρανζίστορ (σε διακοπτική λειτουργία πάντα) ώστε αυτά να ενεργοποιούν το remote control το ένα και το φως το άλλο. Οπότε θέλει όντως έναν διακόπτη μόνο. Αλλά έχεις δίκιο ότι για τα φώτα πάς προς ηλεκτρονικά ισχύος. :wave2:

vasika mporeis na me apokaleis kai OD (ta arxika) to pragmatiko nick mou einai poio mikro alla edw itan piasmeno... opote anagkastika evala ti reserva (Original Nick: sleeper)

vasika to an tha doulevoun ta kiklomata otan einai anixtos i' klistos o diakopteis paizei apo to an tha xrisimopiisis p-mos i' n-mos... alla to noima einai auto... enas diakoptis pou dini revma stis vasis twn transistor... kai ta transistor doulevoun san diakoptes sto kathe kikloma...

vevea auto me ta fota den to eixa skeftei... posa amper einai peripou to revma? (ksero oti meta apo auti tin erwtisi iste eiste kapos etsi :eek: alla ilektronika ekana mono se VLSI kai se SoC pou ta revmata einai mikris entasis kai tasis)

alla opos kai na exei to pragma... kai thyristor na xrisimopiithei den einai poio aplo apo reledes krl krl? giauto den mou aresoun ta analogika.... ZITO TA PSIFIAKAAAAAAAA :P