PDA

View Full Version : Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?



Ynus Emre
28/02/2007, 11:24
Εχω ενα KLE500 το μπλε μαυρο 2004. μου φαινεται χαμηλο και εψω ψιλοαπελπιστει. ξερει κανεις αν ψηλωνει και με ποιο τρόπο? Ευχαριστώ

kaps
28/02/2007, 11:51
Με διάφορους και ποικίλους τρόπους:ninja: Δύο λύσεις εύκαιρες είναι να πας μια στο Κshock και να σου πουν αν γίνεται πως γίνεται και πόσο θα κοστίσει και η δεύτερη λύση είναι αυτή της πατέντας όπου κολλάνε έξτρα πύρο στον πύρο που πιάνει η ανάρτηση σου πίσω και έτσι το έχεις ψηλώσει . Βέβαια έχεις αλλάξει και γεωμετρία οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις και το μπροστινό σύστημα (ελατήρια ,λάδια κ.λ.π)

Nostra
02/03/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
Εχω ενα KLE500 το μπλε μαυρο 2004. μου φαινεται χαμηλο και εψω ψιλοαπελπιστει. ξερει κανεις αν ψηλωνει και με ποιο τρόπο? Ευχαριστώ


από τα ελατήρια... :wave2:

ASTRAKITCAR
03/03/2007, 23:42
βαζεις το ελατηριο πισω στο τερμα απο προφορτιση...συνηθως το εργοστασιο το εχει στην θεση 2 απο 5 που τερματιζει...5 κλικ δηλαδη εχει σαν ρυθμιση...κερδιζεις 1+ ποντο σιγουρα..

μπροστα πας σε μαστορα να βαλεις προσθηκες μεγαλυτερες απο αυτες που εχει ηδη ...μεσα η μπουκαλα...
ετσι κερδιζεις σε υψος..

OldMan
05/03/2007, 11:54
:rolleyes: Ωραία πράγματα ...!!! :rolleyes:

Τέρμα σφιχτή η προφόρτιση (θα πατάει δίφραγκο και θα καταλαβαίνει αν είναι κορώνα ή γράμμα...), προσθήκες στα πηρούνια (θα φρενάρει και το τιμόνι θα προσπερνάει τον τροχό...)...

ASTRAKITCAR
05/03/2007, 13:07
old man την προφορτιση πισω και εγω την εχω ανεβασμενη στο 5 κλικ απο τα 5 που δινει το ελατηριο...

αλλα μπροστα η μπουκαλα εχει μια σωληνα η οποια παιζει το ρολο της προφορτισης..αυτο εχει μηκος 10cm δεν θυμαμαι ακριβως και να το κανει ο φιλος 11cm...

ετσι θα συμπιεστει το ελατηριο αλλα θα κερδισει και σε υψος...

τι αλλο μπορει να κανει δηλαδη?

OldMan
05/03/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
old man την προφορτιση πισω και εγω την εχω ανεβασμενη στο 5 κλικ απο τα 5 που δινει το ελατηριο...
Αν το έκανες λόγω βάρους (δικού σου), it's O.K. !!
(αν το έκανες για να ψηλώσει το μηχανάκι, δεν είναι καθόλου Ο.Κ.)


Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
αλλα μπροστα η μπουκαλα εχει μια σωληνα η οποια παιζει το ρολο της προφορτισης..αυτο εχει μηκος 10cm δεν θυμαμαι ακριβως και να το κανει ο φιλος 11cm...
ετσι θα συμπιεστει το ελατηριο αλλα θα κερδισει και σε υψος...
Μιλάμε δηλαδή για "κάργα" προφορτισμένα ελατήρια πίσω-μπρος !! :look:


Ας μην αρχίσουμε πάλι τα διαγράματα ελαστικότητας ελατηρίων κ.λ.π., αλλά αυτό ΄"πράγμα" δεν είναι πλέον Ανάρτηση (τουλάχιστον στις αρχικές καταπονήσεις) !!:wave2:

panther78
15/07/2019, 14:22
Αν το έκανες λόγω βάρους (δικού σου), it's O.K. !!
(αν το έκανες για να ψηλώσει το μηχανάκι, δεν είναι καθόλου Ο.Κ.)


Μιλάμε δηλαδή για "κάργα" προφορτισμένα ελατήρια πίσω-μπρος !! :look:


Ας μην αρχίσουμε πάλι τα διαγράματα ελαστικότητας ελατηρίων κ.λ.π., αλλά αυτό ΄"πράγμα" δεν είναι πλέον Ανάρτηση (τουλάχιστον στις αρχικές καταπονήσεις) !!:wave2:

Το εχω κάνει και κοπανάει σα κατσίκι. Έβαλα 2 προσθήκες τεφλόν μέσα στις μπουκάλες ακριβώς κάτω απο το καπάκι της βαλβίδας στο τιμόνι. Μαλακία έκανα θα τα βγάλω όπως και να έχει κι ας χαμηλώσει. Το έκανα γιατι είμαι 1.98 και μου ερχότανε πριν σα παπί το μηχανάκι...
:tooth: :tooth:

telegonos
15/07/2019, 15:01
To KLE500 πίσω έχει ανάρτηση με μοχλικό σύστημα. Μια σχετικά εύκολη πατέντα, είναι να φτιάξεις πιο κοντές (μισό με ένα πόντο το πολύ) τις λάμες του μοχλικού. Αυτό θα σου ψηλώσει το πίσω μέρος 2 με 4 πόντους. Εδώ οι μαμά λάμες > https://www.cmsnl.com/kawasaki-kle500-a13-2003-europe-middle-east-africa_model50852/rod-tie-suspension_391111119/#.XSxrCpMzagQ

Για το μπροστά, φτηνά, μόνο με προφορτίσεις μπορείς να το σηκώσεις, αλλά αυτό δεν είναι καλό αν ξεπεράσεις το όριο διαδρομής και του βάλεις τόση πολύ προφόρτιση που χάσει διαδρομή το πηρούνι. Ακριβή λύση, κατασκευή πιο μακριά καλάμια ή επεκτάσεις αν και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα των επεκτάσεων.

Αν το θέμα σου δεν είναι η απόσταση από το έδαφος της μηχανής, αλλά πως ΕΣΥ κάθεσαι πάνω του, μπορείς πολύ απλά, να φτιάξεις πιο παχιά σέλα.

alexnoize
30/07/2019, 19:51
Είχα kle και πριν αλλάξω ανάρτηση αλλαξα τα λαμάκια αστο μοχλικό αλλιώς dogbones σε πιο κοντά, σου ανεβάζω το σχέδιο πόσο κοντά πρεπει να τα κάνεις, το κόστος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ, τα έκανα σε μηχανουργείο με λειζερ,

alexnoize
30/07/2019, 19:52
δες το λίγο αν σου κάνει δουλειά

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/08/2019, 21:38
408747

Custom parts και για το KLE απο τα χέρια και τις εργαλειομηχανές του Giannis Roussos !!!
Λαμάκια μοχλικού ειδικά κατασκευασμένα για εμάς από τον μάστερ του CNC Giannis Roussos !!!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/08/2019, 21:41
408748

Αναλόγως το μήκος που έχουν αυτά τα λαμάκια, μπορείς να χαμηλώσεις ή να ψηλώσεις το ύψος της ουράς.
Είναι κλασσικό κόλπο για να χαμηλώσεις μοτοσυκλέτα, ή, στη δική μου περίπτωση, να δώσεις λίγο ύψος για να κινείται λιγο πιο ευχάριστα φορτωμένο, χωρίς να κάνεις κούτσουρο την ανάρτηση.