PDA

View Full Version : ΚΙΝΙΤΗΡΑΣ Yamaha ΣΕ Husqvarna



OzZzZzY
01/03/2007, 12:46
Αγορασε φιλος το Husqvarna sm 125s (σαν αυτο στη φωτογραφια)
Δυστυχως η ιπποδυναμη δεν ειναι αρκετη και το ρεκτιφιε για αυξηση κυβικων δεν ειναι λυση και υπαρχει κινδυνος να κολλησει..
Μηπως ξερει κανεις αν παιρνει αλλο κινητηρα πανω? Αν χωραει δηλαδη και οι βασεις ειναι συμβατες..
Σκεφτηκε κατι σε WR 200 που ναι αρκετα δυνατοςς αλλα οσους "σχετικους" ρωτησε κανεις δεν ηξερε..
Παρακαλω βοηθηστε


79613

loumex
01/03/2007, 14:28
prwta apola plirwse TOSA fragka xwris na einai sigouros an to 125 ton euxaristei?sovara tora,to husky einai super gia 125ari, twra an thelei na mpainei se kopo na allazei kinitira (!) milaei gia kai egw den xerw akoma posa eurw, opote kalitera na to poulisei oso einai neo kai na parei allo. pisteuw kai oi alloi tha simfwnisoun mazi mou

OzZzZzY
01/03/2007, 14:35
Ενταξει τον ευχαριστει αλλα οχι τοσο πια.. Το συνηθισε βλεπεις.. Αλλα του αρεσει παρα πολυ εμφανισιακα και απο την ποιοτητα κυλισης και δεν θελει να το αλλαξει..
Τι προτεινεις απο βελτιωση? Αν κανει ρεκτιφιε θα ναι αξιοπιστο ή θα κολλησει; Και μια μαλλον χαζη ερωτηση: Παιρνει power commnder?
Και δεν ειναι super απ οτι ξερω.. Βγαζει 15 αλογα νομιζω ενω το αντιστοιχο KTM ειναι κοντα στα 30, οπως και το CRE.. Μηπως ειναι φιμομενο?

loumex
01/03/2007, 14:40
den einai.apla to montelo to 125s einai kathara ftiagmeno emporika, oxi agwnistika opws auta pou anafereis esi.gia dromo kai 16xrona pou mporoun na exoun 125ari stin ameriki. koita, power commander se dixrono ligo xlwmo, gia rektifie isws, alla ta lefta einai para pola sigkritika me auta pou tha kerdiseis. kai kilindropistono mporeis na alaxeis, ekei mono tha deis apodosi (eixa ena KDX200 , ebgaza panw apo 50 aloga, den thimamai posa)kai ti na sou pw...kai fouska metraei na alaxei gia kapoia kaliteri apodosi, vour gia FMF.auta.den xerw, an to varethike panta mia einai i lisi (kai eidika gia 125ari etsi) :poulima kai kainourgies peripeteies. na mou eleges oti einai kana 600ari kai to varethike na sou lega ok, tha to metatrepseis. alla twra gia ena dixronaki tososs logos?

dirtbird
01/03/2007, 14:40
SELL IT

:smokin:

dirtbird
01/03/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY


.............Αν κανει ρεκτιφιε..............

............Παιρνει power commnder?.............




:mad: :smokin:

project.breeze
01/03/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Ενταξει τον ευχαριστει αλλα οχι τοσο πια.. Το συνηθισε βλεπεις.. Αλλα του αρεσει παρα πολυ εμφανισιακα και απο την ποιοτητα κυλισης και δεν θελει να το αλλαξει..
Τι προτεινεις απο βελτιωση? Αν κανει ρεκτιφιε θα ναι αξιοπιστο ή θα κολλησει; Και μια μαλλον χαζη ερωτηση: Παιρνει power commnder?
Και δεν ειναι super απ οτι ξερω.. Βγαζει 15 αλογα νομιζω ενω το αντιστοιχο KTM ειναι κοντα στα 30, οπως και το CRE.. Μηπως ειναι φιμομενο?


Το Husqvarna του φίλου σου είναι κλειστό,δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα από όλα αυτά που είπες παρά μόνο όπως είπε ο φίλος παραπάνω πρέπει να ανασάνει καλύτερα.Οπότε θέλει μία εξατμισούλα,ένα φίλτρο αέρος άντε και λίγο σκάλισμα τις θυριδούλες του και θα γίνει θηρίο.Όσο για το power commander όχι δεν μπορεί να βάλει γιατί το power commander επεμβαίνει στον ψεκασμό των μοτοσυκλετών και το Husqvarna του φίλου σου έχει καρμπυρατέρ αν δεν κάνω λάθος...

dirtbird
01/03/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex

.......... ftiagmeno emporika, oxi agwnistika ........................

...........eixa ena KDX200 , ebgaza panw apo 50 aloga, den thimamai posa.............

...........kai fouska ......................

dirtbird
01/03/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
......... άντε και λίγο σκάλισμα τις θυριδούλες του και θα γίνει θηρίο.......... :smokin:


....otherwise correct..... :)

sapila racing
01/03/2007, 14:49
Οπως σου είπαν και παραπάνω το συγκεκριμένο μηχανάκι μπορεί ν 'ανοιχτεί' και θα έχει γύρω στους 30 ίππους.
Αν δεν θέλει να αλλάξει εξάτμιση θα πρέπει να την κόψει γιατί απ οτι ξέρω το ΄κλείσιμο΄εχει γίνει μέσα στον θάλαμο διαστολής.
Καλύτερα να παρει μια aftermarket εξάτμιση.
Μπορεί να εχει και κάποιο δαχτυλίδι μέσα στην εισαγωγή.
Μετα θέλει και άλλες ρυθμίσεις στο καρμπυρατερ.

MIKE_16V
01/03/2007, 14:51
Πρεπει να ειπα χοντρη μαλακια να αλλαξει εξατμιση στο φιμωμενο 125, για να πηρε τον πουλο το ποστ μου:rolleyes:

STOYBI
01/03/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Πρεπει να ειπα χοντρη μαλακια να αλλαξει εξατμιση στο φιμωμενο 125, για να πηρε τον πουλο το ποστ μου:rolleyes:


Μπα... Οχι...

Απλα στο τριτο ποστ που θα φιαξει για το ιδιο θεμα θα αποφασισει να αλλαξει μηχανακι !!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36100


:wave2:

MIKE_16V
01/03/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μπα... Οχι...

Απλα στο τριτο ποστ που θα φιαξει για το ιδιο θεμα θα αποφασισει να αλλαξει μηχανακι !!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36100


:wave2:

Μy mistake:smilea:

:wave2:

OldMan
01/03/2007, 16:29
Γιατί γαμώ το καντήλι μου μπαίνω και διαβάζω ...??? :D :eyepop: :look:

Αύξηση ισχύος με ρεκτιφιέ ...

Power Commander σε καρμπυρατεράτο δίχρονο...

πανω-απο-50-δεν-θυμαμαι-ποσα άλογα από KDX200...

dirtbird
01/03/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί γαμώ το καντήλι μου μπαίνω και διαβάζω ...??? :D :eyepop: :look:

Αύξηση ισχύος με ρεκτιφιέ ...

Power Commander σε καρμπυρατεράτο δίχρονο...

πανω-απο-50-δεν-θυμαμαι-ποσα άλογα από KDX200...

Στα έχω κουοτάρει αναλυτικά παραπάνω προς βαθμολόγηση....:smokin:

loumex
01/03/2007, 16:56
gia tin akrivia 42 aloga metrimena

ta legame

KDX220 me alagmena granazia kilindro 4taxito FMF grarly foul

OldMan
01/03/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
me alagmena granazia
Έτσι εξηγείται ...!!!:a21:

dirtbird
01/03/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
kilindro 4taxito

Ε αφού έχει και τέτοιον :alien: :alien:

loumex
01/03/2007, 20:29
XAXAXAXA

eisai poli asteios

ax nasai kala

opa katse..XAXAXAXA

OzZzZzY
01/03/2007, 21:09
πολυ ξερολες δεν ειστε? Ο αλλος βαζει στα posts του προηγουμενα quotes.. Ενταξει εχεις ενα 300αρι διχρονο που γ@μ@ει, αν θες βοηθα αν δε θες απο το να κανεις copy paste μην γραψεις καθολου..
Τελος παντων αν αλλαξει εξατμιση θα ανεβει ποσα αλογα παραπανω απο τα 15 που ειναι τωρα?Εκει ειναι ουσιαστικα ο "κοφτης" του ή υπαρχει και τιποτα αλλο?

loumex
01/03/2007, 21:12
den rwtas kana hellinmoto sinergeio na matheis egira?

giati oti kai na sou poume apo forum, mpakaliko tha einai

@exipnakia EISAI AKOMA APISTEUTA ASTEIOS AAXXAXAAXXAXAAXXAXA krima pou den exeis filous na gelane perisoteroi AHAHAHAHHAHAAH


@all entaxi egrapsa kilindro anti gia pistoni

dirtbird
01/03/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex

@all entaxi egrapsa kilindro anti gia pistoni

OK, to diorthono

pistoni 4taxito :confused: :confused:

OzZzZzY
01/03/2007, 23:28
ελεινες καταστασεις.. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μου απαντησατε αν ειναι φιμωμενο και βγαζει 15 αλογα και αν ναι που ειναι οι περιοριστες-κοφτες του για να αφαιρεθουν..

STOYBI
01/03/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ελεινες καταστασεις.. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μου απαντησατε αν ειναι φιμωμενο και βγαζει 15 αλογα και αν ναι που ειναι οι περιοριστες-κοφτες του για να αφαιρεθουν..


To εχεις δυναμομετρησει και ξερεις οτι σου βγαζει μονο 15 αλογα ??? :confused:

OzZzZzY
02/03/2007, 00:08
τοσα αναφερει ο κατασκευαστης..συνηθως ειναι και πιο λιγα απ'οτι λεει..
δυναμομετρηση δεν εκανα..αν καποιος ξερει να απαντησει δεν θα χρειαστει αλλωστε..
μαλλον βλεπω να στελνω τον φιλο μου στα hellinmoto να ρωτησει ;)

loumex
02/03/2007, 02:14
esi ama den exei KOMATA den mporeis na katalaveis e?

TETRATAXITO , (KOMMA) PISTONI

hellinmoto.se poia perioxi meneis?einai enas kalos stin kaisariani pagrati, kai egw ekei paw.

project.breeze
02/03/2007, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
XAXAXAXA

eisai poli asteios

ax nasai kala

opa katse..XAXAXAXA


Ρε συ μην κάνεις σαν παιδάκι,είσαι το 83 γεννημένος όπως και εγώ και όπως λέει και ο Μέγιστος Χαρδαβέλλας τα παιδιά που είναι γεννημένα το 83 έχουνε πολλά χαρίσματα,είμαστε τα παιδιά Indigo,ας τιμήσουμε αυτόν μας τον τίτλο...


Υ.Γ Περασμένης ώρας δεδομένης,πάσα μ@λ@κία αποδεκτή...

loumex
02/03/2007, 02:50
kamia sxesi, apla panta pisteuw oti an den antexeis allo na kratitheis na min miliseis kai na min asxolitheis (pou einai kai oti kalitero na kanei kaneis) tote kalitera na fertheis anwrima para na peis kati pou tha metaniwseis.

twra auto dikia mou apopsi, kathenas tis empeiries tou kai ta pisteuw tou.

dirtbird
02/03/2007, 06:09
Λοιπόν μάγκες επί του θέματος (αρκετά η πλάκα-δεν σοβαρεύεστε με τίποτα :bigcry: )...

Παλιά τα δίχρονα τα φιμώναν με δαχτυλίδι στην εξάτμιση, δλδ. ακριβώς ελεί που ξεκινάει από τον κύλινδρο είναι πιθανόν να έχει μία ροδέλλα η οποία μικράινει αισθητά την διάμετρο της εξαγωγής και 'πνίγει' τον κινητήρα.

Για να το δείτε αφαιρείτε εξατμιση και την κοιτάτε, εάν έχει αφαιρείτε την ροδέλλα.

Επειδή το συγκεκριμμένο φοράει μοτέρ DT, υπάρχει και άλλος τρόπος φιμώματος, από το power valve (YPVS αλλά λόγω μάρκας Husqvarna αμφιβάλλω εάν θα το γράφει πάνω στα καπάκια του).


Πριν σου πω γι αυτό, απάντησε σε 2 ερωτήσεις:
1) όταν ανοίγεις διακόπτη και πριν βάλεις εμπρός τον κινητήρα, ακούς κάποιον ήχο ηλεκτρικού μοτέρ για 5 περίπου δλ?
2) έχει στροφόμετρο το μηχανάκι και εάν ναι, με΄χρι πόσες στροφές ανεβάζει (με 2α, 3η π.χ.)


Και ΟΧΙ άλλα σχόλια για KDX με 55 άλογα (εάν δεν θέλετε πλάκα).......:smokin: :smokin:

MIKE_16V
02/03/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Επειδή το συγκεκριμμένο φοράει μοτέρ DT, υπάρχει και άλλος τρόπος φιμώματος, από το power valve (YPVS αλλά λόγω μάρκας Husqvarna αμφιβάλλω εάν θα το γράφει πάνω στα καπάκια του).


:

Απο ποτε φοραει η Husqvarna , στο sm kai wr 125 Μοτερ απο Dt? Γιατι θυμαμε οτι τα ανοιχτα μοντελα των 125 που εβγαζε, δεν ειχαν καμια σχεση με dt125.


Ουτε βεβαια στο ποσο συχνα χαλαγαν...αλλα αυτο ειναι..αλλο θεμα.

OzZzZzY
02/03/2007, 10:04
Κοιτα αν φοραει μοτερ απο DT τοτε οτι και να του κανεις...DT θα μεινει..προφανως ο φιλος μου το ξερει τι κινητηρα φοραει αλλα......τοτε δε θα φτασει ποτε σε επιδοσεις κοντα σε κινητηρα ενος exc..
Τελος παντων αν φοραει κινητηρα DT ισως παρει πανω κανενα κινητηρα απο DT200wr..αλλα ειναι μεγαααααλη διαδικασια και τα λεφτα δικα του..με τον μανισιο κινητηρα πανω απο 22 αλογα με εξατμησεις και φιλτρα δεν το κοβω να φτανει :cry: αλλα δικο του ειναι ας κανει οτι θελει :mad:
Επειδη τον ιουνιο θα παρω κι εγω νεο μηχανακι και σκεφτομουνα το husky ή το exc 125 λετε να παω κατα...Αυστριακο μοντελο μερια; Αρκει κ αν μου βρειτε τροπο να φτασει το husky σε επιδοσεις το ΚΤΜ οποτε.....θα προτιμησω τοτε..αλλα δεν το κοβω γι αυτο θα εμπιστευτω το συνθηματακι που λεει: ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΝΑ ΤΑΝ ΤΩΡΑ ΟΛΗ Η ΓΗ, ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΤΜ ΚΑΙ ΠΙΣΩ FMF ;)


79730

velisaris
02/03/2007, 10:46
Πριν πολλα χρονια ειχα το ιδιο μηχανακι. Ειναι σχεδον 100% σιγουρο πως το μηχανακι του φιλου σου ειναι κλειστο!Και μενα τοτε το 1998 ηταν κλειστο. Η πρωτη αλλαγη που εκανα τοτε ηταν να παω σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και να του πω να το ανοιξει. Η αλλαγη ηταν κατι ζιγκλερ και ενα φιλτρο, τιποτα αλλο!Μετα το μηχανακι εγινε αγνωριστο!
Στις δυναμομετρησεις της εποχης τοτε στα περιοδικα εβγαζε ανοικτο 28-30 αλογα ,τα οποια τα θεωρω υπεραρκετα για μηχανακι 125 κυβικων. Aργοτερα εβαλα και ενα τελικο Procircuit αλλα την μεγαλη διαφορα την εκανε το ανοιγμα και οχι η εξατμιση.
Μην ασχολειστε με βλακειες οπως αλλαγμα κινητηρα.Δεν αξιζει.
Ας το παει να το ανοιξει ο φιλος σου και μετα θα δουμε αν το θεωρει αδυναμο.
Οσο για τα ΚΤΜ :αντιστοιχο μοντελο δεν ειναι ουτε το EXC 125 ουτε το SX 125. Aντιστοιχο μοντελο ηταν τοτε τουλαχιστον το 125 EXE(με αντλια λαδιου οπως και το συγκεκριμενο HUSKY) το οποιο φορουσε πραγματι κινητηρα DT.Mην προσπαθεις ομως να συγκρινεις το συγκεκριμενο μοντελο με τα καθαρα. Ειναι μηχανακι καθημερινης χρησης που σε μενα με ανοικτο κινητηρα εβγαλε το 1998-99 10000 απροβληματιστα χιλιομετρα πολης:rotflmao:
Μετα αρχισαν οι ............ μικροζημιουλες (μπιελα,πιστονι κοκ.). :cry:

sapila racing
02/03/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ελεινες καταστασεις.. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μου απαντησατε αν ειναι φιμωμενο και βγαζει 15 αλογα και αν ναι που ειναι οι περιοριστες-κοφτες του για να αφαιρεθουν..

Πραγματικά ελεεινές καταστάσεις !!

Φαίνεται οτι δεν διάβασες καν τις απαντήσεις που σου δόθηκαν.....και μας την λές κι από πάνω!!:nono:

Μου τη δινει η γκρίνια....:mad:

Da.Vintage
06/03/2007, 12:22
Λοιπόν άκου μήπως και σε βοηθήσω!

Πρώτα απ'όλα αν το μηχανάκι φοράει τον ίδιο κινητήρα με το 01 που δεν νομίζω να τον έχουν αλλάξει άκουσέ με...:

Το μηχανάκι αυτό το είχα στο παρελθόν...

Λοιπον το μηχανάκι αυτό είναι φιμωμένο στην φούσκα της εξάτμισης.

Μόλις αλλάξεις την εξάτμηση με μία αγωνιστική ολόσωμη το μηχανάκι θα πλησιάσει τα 28 άλογα περίπου!

Αλλά μην σταματήσεις εκεί βρές το κολλάρο απο WR 125 και βάλε ένα μεγαλύτερο καρμυρατέρ κατα προτίμηση απο 32 και πάνω εγώ είχα βάλει 35 με σωστά ζιγκλέρ!

Το μηχανάκι θα πλησιάσει τα 31-32 άλογα και θα ρίχνεις σε πολλά 200άρια!