PDA

View Full Version : Έκανα search και να η σούμα. Λάστιχα transalp



perastikos
05/03/2007, 14:47
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα στο Transalp.

Είδα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα προτείνουν τα Michelin Anakee.

Επειδή όμως τα post που βρήκα πάνω στο θέμα είναι λίγο παλιά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάτι καινούργιο που κυκλοφόρησε πρόσφατα και είναι άπαιχτο και είναι τρομερό και μαμεί και δέρνει και και και... :lol:

Επίσης, από όσο γνωρίζω, τα λάστιχα έχουν ημερομηνία παραγωγής. Αυτό φαίνεται πάνω στο λάστιχο? Αν βάλω τα λάστιχα μέσα στο Μάρτιο πιο είναι ένα εύλογο και λογικό όριο για την ημερομηνία παραγωγής? Πόσο 'φρέσκα' πρέπει να απαιτήσω να είναι? Μη μας βάλει ότι του έχει ξεμείνει στην αποθήκη....
(Ατυχές) παράδειγμα: Αν πας αύριο (6/3) να αγοράσεις γάλα θες να λέει 5/3 πάνω και όχι 2/3... :lol:

Από τιμή γύρω στα 210Ε με τοποθέτηση να υπολογίζω?

Τέλος, αν κάποιος θα ήθελε να τσοντάρει κανά Ε ας στείλει ΠΜ :lol:

:wave2:

crs-k
05/03/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
................
Michelin Anakin.
...............


... Skywalker! :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:



Μεχρι τωρα παντως δεν ξερω καποιο που να ξεπερναει τα "Anakee" ... :rolleyes:

perastikos
05/03/2007, 15:37
Φτου γαμώτο να μην κάνω ένα googling αφού δεν θυμόμουν πως γράφονται :a24: :lol:

Για τα άλλα δύο θέματα (τιμή,ημερομηνία) ξέρεις κάτι? :)

crs-k
05/03/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
.......................
Για τα άλλα δύο θέματα (τιμή,ημερομηνία) ξέρεις κάτι? :)


Παει καιρος απο τοτε που εβαζα "ασφαλτινα" λαστιχα, οποτε ΔΕΝ ξερω απο τιμες ... :D

Μεχρι εξι μηνες πιο πισω το ΠΟΛΥ, να κοιταξεις ... :smilea:

fantacid
05/03/2007, 16:17
η διαρκεια ζωης του ελαστικου ειναι ΜΑΧ 5 ετη, σε κοβει κ το κτεο για λαστιχα μεγαλυτερα αυτης της ηλικιας.

παντως το ιδανικο ειναι να μην εχεις λαστιχα πανω της τριετιας.

αν αλλαζεις μια φορα το χρονο λαστιχα κοιτα μην παλιοτερα του 2005, αν κ νομιζω τα περισσοτερα που θα βρεις στην αγορα θα ειναι παραγωγης 2006 αν οχι 2007!

harlek
05/03/2007, 18:38
Για την ημερομηνία υπάρχει ένα νούμερο στο πλάι, του τύπου 2405. Αυτό σημαίνει 24η βδομάδα του '05 παραγωγή. Πες στο λαστιχά να σου δείξει αυτό το νούμερο αν ανησυχείς για την παλαιότητα.

Όσο για το Anakee, απορώ πως τόσος κόσμος μπορεί να ανεχτεί ένα τόσο πλαδαρό και ασαφές λάστιχο. Τι να πω, ισως εγώ να ειμαι ο παράξενος....

crs-k
05/03/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
.......................
Όσο για το Anakee, απορώ πως τόσος κόσμος μπορεί να ανεχτεί ένα τόσο πλαδαρό και ασαφές λάστιχο.
......................


Πλακα μΕ κανεις ε? :look: :dizzy:

lampros_fazer
05/03/2007, 19:20
Για την ημερομηνία παραγωγής κοίτα την εικόνα παρακάτω..Οπως ειπώθηκε πιο πάνω συμβολίζεται με 4 ψηφία,τα δυο πρώτα για την εβδομάδα και τα άλλα δυο για το έτος παραγωγής..
Ενα λάστιχο ΑΝ είναι αποθηκευμένο σωστά (σκιερό και όχι υγρό μέρος) και χρονιαρικο να είναι δεν έχει πρόβλημα..Αλλά εννοείται οτι ζητάς όσο πιο φρέσκο γίνεται..Αν αυτά που έχει στοκ δε σε ικανοποιούν ως προς την ημερομηνία παραγωγής,ζήτα να σου φέρουν πιο φρέσκα ή καλύτερη τιμή..:winka:


80116

harlek
05/03/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Πλακα μΕ κανεις ε? :look: :dizzy:

Καθόλου, δυστυχώς. Αλλά μάλλον γούστα είν' αυτά!

crs-k
06/03/2007, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Καθόλου, δυστυχώς. Αλλά μάλλον γούστα είν' αυτά!


Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα "γουστου", μιας και μιλαμε για μετρησιμα μεγεθη ... :wacko:

harlek
06/03/2007, 09:43
Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα "γουστου", μιας και μιλαμε για μετρησιμα μεγεθη ... :wacko: [/B]

Μετρήσιμα; Πως μετράς την αίσθηση της ακρίβειας ενός ελαστικού, την ταχύτητα που πέφτει μέσα στη στροφή, την πρόσφυσή του σε βρεγμένη ελληνική άσφαλτο.... Τι να σΕ πω, για μένα η συμπεριφορά ενός ελαστικού είναι πολύ δύσκολο να δοθεί ολοκληρωτικά με νούμερα...
Βλέπω έχεις Africa, οπότε φοράς 140/80-17 πίσω και 90/90-21 μπροστά. Εγώ το Anakee το έχω δοκιμάσει σε 130/80-17 πίσω και 100/90-19 μπροστά. Το πίσω, κατά τη γνώμη μου, είναι αισχρό, το μπροστά ήταν OK. Πριν πεις ότι έπεσα σε ελαττωματικό πισινό, να σε ενημερώσω ότι άλλαξα 6 (!), γιατί τα 5 πρώτα είχαν στραβό σκελετό.
Ίσως στη διάστασή σου τα πράγματα να είναι διαφορετικά και γι' αυτό σ' αρέσει, ίσως όμως τα λάστιχα να είναι όντως θέμα γούστου. Ένα μόνο πράγμα αναγνωρίζω στο Anakee, ότι επειδή είναι υπερβολικά μαλακό, ζεσταίνεται γρήγορα.

perastikos
06/03/2007, 10:14
Tnx όλους για τις απαντήσεις και τον Λάμπρο για το σχηματακί ;)

crs-k
06/03/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Μετρήσιμα; Πως μετράς την αίσθηση της ακρίβειας ενός ελαστικού, την ταχύτητα που πέφτει μέσα στη στροφή, την πρόσφυσή του σε βρεγμένη ελληνική άσφαλτο.... Τι να σΕ πω, για μένα η συμπεριφορά ενός ελαστικού είναι πολύ δύσκολο να δοθεί ολοκληρωτικά με νούμερα...
Βλέπω έχεις Africa, οπότε φοράς 140/80-17 πίσω και 90/90-21 μπροστά. Εγώ το Anakee το έχω δοκιμάσει σε 130/80-17 πίσω και 100/90-19 μπροστά. Το πίσω, κατά τη γνώμη μου, είναι αισχρό, το μπροστά ήταν OK. Πριν πεις ότι έπεσα σε ελαττωματικό πισινό, να σε ενημερώσω ότι άλλαξα 6 (!), γιατί τα 5 πρώτα είχαν στραβό σκελετό.
Ίσως στη διάστασή σου τα πράγματα να είναι διαφορετικά και γι' αυτό σ' αρέσει, ίσως όμως τα λάστιχα να είναι όντως θέμα γούστου. Ένα μόνο πράγμα αναγνωρίζω στο Anakee, ότι επειδή είναι υπερβολικά μαλακό, ζεσταίνεται γρήγορα.



Στην Αφρικα μου εχω 19αρα ζαντα μπροστα (για την ιστορια και μονο).

Εχω παει με τα Anakee, στην ΤΕΛΙΚΗ της Αφρικα σε στροφιλικι, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!
Ακομα και σε βρεγμενο, ενεπνεαν τοση εμπιστοσυνη, οση και στο στεγνο.

Εχω βγαλει ζευγαρι που ηταν με 0 χιλιοστα πελμα στο κεντρο και ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ και στο πλαϊνο τελειωμα του ελαστικου!
Τοσο στο μπροστινο, οσο και στο πισω.
Ο λαστιχας (το ονομα του στην διαθεση σου, αν θες) πιστευε οτι τα πηρα με το γυαλοχαρτο για να του κανω πλακα ... :lol:

Αυτα λοιπον (με το δικο μου μηχανακι) ΔΕΝ μπορεσα να τα κανω με ΚΑΝΕΝΑ αλλο ελαστικο ...

Αυτο θεωρω εγω "μετρηση" ... :D

harlek
06/03/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στην Αφρικα μου εχω 19αρα ζαντα μπροστα (για την ιστορια και μονο).
Αυτα λοιπον (με το δικο μου μηχανακι) ΔΕΝ μπορεσα να τα κανω με ΚΑΝΕΝΑ αλλο ελαστικο ...


Η δικιά σου έχει 19'' ή όλες (απλή απορία);
Επειδή μπορώ να σου παραθέσω ανάλογα παραδείγματα κατά των Anakee, αλλά δεν έχει νόημα, καταλήγουμε στο εξής: Είτε το πισινό Anakee είναι μάπα ΕΙΔΙΚΑ στη διάσταση 130/80-17 που το έχω δοκιμάσει, είτε είναι θέμα "γούστου", δηλαδή προσωπικών προτιμήσεων!

:beer:

crs-k
06/03/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Η δικιά σου έχει 19'' ή όλες (απλή απορία);
Επειδή μπορώ να σου παραθέσω ανάλογα παραδείγματα κατά των Anakee, αλλά δεν έχει νόημα, καταλήγουμε στο εξής: Είτε το πισινό Anakee είναι μάπα ΕΙΔΙΚΑ στη διάσταση 130/80-17 που το έχω δοκιμάσει, είτε είναι θέμα "γούστου", δηλαδή προσωπικών προτιμήσεων!

:beer:


Η Αφρικα εχει 21" μπροστα κανονικα. Εγω εχω 19".

Αν καποιος ΔΕΝ μπορει να "τερματισει" με Anakee (τα "αναλογα" παραδειγματα που λες), ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να το κανει και με ΚΑΝΕΝΑ αλλο ελαστικο του εμποριου ... :cool:

Δεν ειναι λοιπον, κατα την γνωμη μου, θεμα "γουστου", αλλα θεμα "κουλαμαρας" ! :lol:


Οσο για τις :beer: ειμαι ΠΑΝΤΑ "μεσα"! :smilea:



:smokin: :beer: :wave2:

perastikos
04/04/2007, 16:24
Για την ιστορία έβαλα χθες τα λάστιχα. Αν και είναι νωρίς ακόμη δίνουν πολύ ωραία αίσθηση στην οδήγηση :)

Michelin Anakee 214Ε + τοποθέτηση + αλλαγή λαδιών + γενικός έλεγχος = 250Ε :smilea:

zireous
06/04/2007, 00:43
Εγώ μάστορη στο ονοφάκι μου όταν τα τέλειωσα τα anakee πάντως είχαν πιο πολύ γέλιο (τα είχα κάνει στρογγυλά και στρίβανε καλύτερα -είχα σε σάιτ και φώτο όταν το πούλαγα και με τα παλιά, και τα άλλα, άμα τις είχες προλάβει). :D

Harlek, στο είχα πει και στους Aprilia Bikers ότι για το ονοφάκι μου τα Bridgestone Βattleaxe BT45 ήταν κορυφή στην άσφαλτο όπως και (φαντάζομαι) τα συναφή που είναι λιγότερο χωμάτινα (στο χωματάκι και λίγο βρεμμένο άμα ήταν όμως δεν έμπαινες, ενώ τα anakee είναι πιο άνετα). Φυσικά μετά σου φταίνε οι αναρτήσεις κλπ κλπ. Αλλά γατζώνουνε αλλιώς τα ρημάδια τα ασφάλτινα -και σου δίνουνε χιλιόμετρα. (Φυσικά, μαζί με την εξτρά πληροφόρηση, έρχεται και το περισσότερο κοπάνημα στις λακούβες).

Στο δικό μου πηγασάκι το μάνιουαλ (και σωστά) λέει για 70άρι λάστιχο (πιο στενό) από τα υπόλοιπα νεώτερα. Το στάνταρ του anakee δε βγάζει όμως τέτοιο νούμερο, και το 80άρι κολυμπάει (μέχρι να το στρογγυλέψεις), μπορεί να έφταιγε αυτό καί στο δικό σου.



Προσοχή όταν παραστρίβετε με τα βυτιοφόρα σας, ψάχτε και λίγο στο γερμανικό ebay για λάστιχα...
:rotflmao: :beer:

zireous
06/04/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Για την ιστορία έβαλα χθες τα λάστιχα. Αν και είναι νωρίς ακόμη δίνουν πολύ ωραία αίσθηση στην οδήγηση :)

Michelin Anakee 214Ε + τοποθέτηση + αλλαγή λαδιών + γενικός έλεγχος = 250Ε :smilea:


Δεν θέλω να ξέρω κάν τί λάδια σου έβαλε, τί σόι γενικό έλεγχο και πόσο καλή ευθυγράμμιση σου έκανε στα λάστιχα φίλε περαστικέ, ελπίζω να ήσουνα εκεί, και διαβασμένος, ώστε να ήταν όλα όπως ήθελες ή έστω όπως θα έπρεπε...:(

perastikos
06/04/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Δεν θέλω να ξέρω κάν τί λάδια σου έβαλε, τί σόι γενικό έλεγχο και πόσο καλή ευθυγράμμιση σου έκανε στα λάστιχα φίλε περαστικέ, ελπίζω να ήσουνα εκεί, και διαβασμένος, ώστε να ήταν όλα όπως ήθελες ή έστω όπως θα έπρεπε...:(

Δεν κατάλαβα :confused: Η τιμή είναι υπερβολική? Για τα λάστιχα είχα ρωτήσει και αλλού, περίπου τόσο μου είχαν πει...

Αν πάλι εννοείς για την ποιότητα του service.... Τι να σου πω, δυστυχώς δεν ξέρω και πάρα πολλά. Πάντως, ήμουν εκεί συνέχεια, 1 - 1,5 ώρα ασχολήθηκε αποκλειστικά με τη μηχανή, ευθυγράμμιση έκανε.... Επίσης το συνεργείο είναι στη λίστα με τα επίσημα από το honda.gr (αυτό φυσικά δε λέει κάτι).

Αυτό όμως που θεωρώ σημαντικότερο, είναι ότι τον άνθρωπο τον εμπιστεύομαι. Τον ξέρω τουλάχιστον 10 χρόνια, είμαστε γείτονες και το κυριότερο (επειδή είμαστε σε μικρή πόλη και τα νέα κυκλοφορούν γρήγορα) δεν έχει ακουστεί ποτέ κάτι άσχημο για το service που κάνει. Για τις τιμές του είναι η αλήθεια κάποιοι λίγοι έχουν κάποια μικρά παράπονα. Για τη δουλειά που κάνει όμως όχι ;)

Και μιας και μίλησα για εμπιστοσύνη θυμήθηκα ένα (ακραίο) παράδειγμα από το χώρο της δικής μου δουλειάς. Είχε έρθει πριν μερικά χρόνια ένας γνωστός να στείλουμε επείγον ένα mail κάπου στο εξωτερικό. Ο άνθρωπος δεν είχε ιδέα, φυσικά όπως ξέρετε λίγων λεπτών υπόθεση είναι.
"Στάλθηκε" του λέω. "Οκ ευχαριστώ πολύ, τι χρωστάω" μου απαντά. "Τι να χρωστάς ρε, email στείλαμε όχι ταχυδρομικό περιστέρι", "Μα καλά έφυγε ολόκληρο γράμμα σε ΧΡΟΝΟ 0 στην άλλη άκρη του κόσμου ΔΩΡΕΑΝ??" και πάει να βγάλει ένα 5χιλιαρο (δραχμές ακόμη...) :look:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν μπορείς να είσαι ειδικός σε όλα! Ξέρεις κάποια βασικά στην καλύτερη, ρωτάς και λίγα εδώ στο forum και μετά απλά εμπιστεύεσαι έναν μάστορα να σου κάνει τη δουλειά. ΑΝ κάτι πάει στραβά, είπαμε, μικρή πόλη είμαστε τα νέα ταξιδεύουν γρήγορα... :evil:

:wave2:

P.s. ωρέ ο φούστης κέφια που είχα για πληκτρολόγηση πρωί πρωί :lol: :lol:

zireous
06/04/2007, 22:36
Εννοούσα ότι μου φάνηκαν λίγα...

Άμα σκεφτείς ότι πχ αυτό που μερικοί εννοούν καλό λάδι (ελιάς) το λίτρο μπορεί να φτάσει άνετα τα 15-30 ευρά, τα λάστιχα (τα anakee) μπορεί να τα βρεις φετινής παραγωγής στην Ελλάδα κάνα 180άρι, και ένας γενικός έλεγχος μπορεί να σημαίνει πολλά, ή χάρη σου έκανε ή όχι και πολλά πράγματα.


Για παράδειγμα όταν αποφάσισα να κάνω τα σέρβις μόνος μου στο ονοφάκι μου (επειδή διάφοροι δεν κάνανε σωστά τη δουλειά τους καί σε αυτό και σε άλλα πρα πρα μου), πήρε η μπάλα στο γενικό έλεγχο από αλλαγή στα σωληνάκια βενζίνης, μέχρι εξαέρωση φρένων, ρύθμιση βαλβίδων, γρασσάρισμα και σφίξιμο λαιμού, και ένα κάρο άλλα -όλα αυτά τα έκανα μετά το υποτιθέμενο γενικό σέρβις...


Δέ σου λέω σώνει και καλά να αρχίσεις κάθε δεύτερο ΣΚ να λύνεις το τρανσάλπ και να το δένεις, τουλάχιστον όμως μάθε αρκετά πράγματα για τη μηχανή σου (μάνιουαλς, ίντερνετ κλπ) ώστε να μπορείς να είσαι από πάνω από το μηχανικό και να ξέρεις τί έκανε και τί όχι μπας και προλάβεις κάνα δυο στραβά που μπορεί να γίνουν ή να ξεχαστούν. Τα εξιδεικευμένα fora (όχι τούτο απαραίτητα) κάνουν θαύματα μερικές φορές και βλέπεις συνηθισμένα λάθη συντήρησης πριν σου κάτσουνε...



Και εγώ έχω έναν μηχανικό γνωστό που τον ξέρω χρόνια, και είναι και καλός (λέει), αλλά χέρι στις μηχανές μου ντεν μπάζει, τα λάστιχα κοτσάρει που και που στους τροχούς από τα μηχανάκια μου, και εκεί είμαι από πάνω μη τα βάλει ανάποδα -εννοείται ότι εγώ βγάζω και βάζω τους τροχούς, και όχι αυτός...

Το να νομίζει κανείς ότι ένας μηχανικός μπορεί να ενδιαφέρεται περισσότερο από τον ιδιοκτήτη της μηχανής για τη καλή συντήρηση της είναι σαν να πετάς ένα άδειο πορτοφόλι στον αέρα και να νομίζεις ότι θα προσγειωθεί γεμάτο. (καλά παίζουν και καλοί μηχανικοί, αλλά άντε βρέστους) :D


(τα κατεβατά είναι αμοιβαία, την έψαχνες)
:beer:

perastikos
07/04/2007, 15:44
- Η τιμή ξέχασα να πω ότι είναι χωρίς απόδειξη
- Όταν έγραψα γενικό έλεγχο σίγουρα δεν εννοούσα αυτό. Αναφερόμουν σε πιο στοιχειώδη πράγματα (αν είναι οκ η αλυσίδα, τα φρένα κλπ). Αυτά που αναφέρεις πάντως τα (πιο πολλά τα) είχε κάνει στα 20000 (τότε είχα σκάσει 200Ε)
- Τα λάδια μου τα χρέωσε 15Ε το λίτρο (τα αλλάζω κάθε 5000)
- Πως να μπούνε ανάποδα τα λάστιχα? Αφού πάνω έχει ένα βέλος με τη φορά της κύλισης αν δεν κάνω λάθος....
- Έχεις δίκιο για το manual, θα πρέπει να ρίξω μια προσεκτική ανάγνωση ;)

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα :beer: