PDA

View Full Version : βελτιωση διχρονου μολις ξεκινησε :)



OzZzZzY
06/03/2007, 21:13
μετα απο την πολυτιμη βοηθεια :) σας σχετικα με το husqvarna sms 125 και τη βελτιωση του σε προηγουμενο Post παραγγελθηκε ολοσωμη εξατμιση fmf :smokin: :smokin: μιας και το μηχανακι ηταν φιμωμενο..

χρειαζεται ρυθμιση στο καρμπυρατερ μετα την εγκατασταση του ε? :winka:

περιμενω αποψεις ατομων με μεγαλυτερη εμπειρια για το τι πρεπει να ακολουθησει και ποιες ειναι οι μεγιστες βελτιωσεις που μπορουν να γινουν.. εννοω φιλτρα κλπ..οτι υπαρχει δεκτο.. :) :wacko:

jbear
06/03/2007, 21:58
ωραιος! κοιταξε αν υπαρχει jet kit για το καρμπυρατερ σου...βγαζει η dynojet.

OzZzZzY
06/03/2007, 23:03
ok..θα θελα να ρωτησω κι αν υπαρχει καμια καλυτερη προταση για εξατμιση..η παραγγελια ακυρωνεται δεν υπαρχει προβλημα..αν υπαρχει κατι καλυτερο σε αποδοση ειναι προτιμοτερο απο το fmf

Julius
06/03/2007, 23:04
koita sto site tis fmf exei jetting analoga me thn motosykleta kaithn eksatmisi poy epilekseis

jbear
07/03/2007, 01:44
δεν ειμαι κι ο πλεον ειδικος για να απαντησω αλλα απ οσο ξερω η FMF ειναι πολυ καλη! κοιταξε και στο site της να δεις τι προτεινει για τζεταρισμα οπως ειπε κι ο Julius.


αν θες δες και τις pro circuit...ειναι επισης καλες, αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ακυρωσεις την παραγγελια ;)

loumex
07/03/2007, 03:09
FMF teleia kai paula.

jettarisma tha to vreis kai monos sou mazi me ton mixaniko sou

jbear
07/03/2007, 03:54
εχω περιοδικο με το μηχανακι σου σε τεστ-συγκριτικο! στο οποιο κανανε καποιες επεμβασεις για να αποδωσει περισσοτερο!!! αυτο που κανανε ηταν να πειραξουνε λιγακι το θαλαμο διαστολης (βγαλανε 2 διαφραγματα απ την εξατμιση) και το καρμπυρατερ (τοποθετησαν μεγαλυτερο ζιγκλερ)...εφοσον παρεις την FMF θα χρειαστεις μονο το τζεταρισμα. Το μηχανακι του τεστ απεδωσε 23,6 ιππους στον τροχο και μαλιστα με γεματη καμπυλη!!!


α! επισης λενε οτι μετα το "πειραγμα" οι κραδασμοι ηταν αρκετα αυξημενοι...



καλα αποτελεσματα!!! :beer: :wave2:

OzZzZzY
07/03/2007, 23:45
μαλιστα..αρα αν αλλαξω ολη την εξατμιση θα τσιμπησει πιο πολλα αλογα :)
στοχος ειναι να βγαλει γυρω στα 30 αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο

η εξατμιση ολοσωμη κανει 410 ευρω

τι αλλο εκτος απο εξατμιση, φιλτρο και καρμπυρατερ?
οοοοτι υπαρχει θελω να μου το προτεινεται

tifoso4ever
08/03/2007, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
μαλιστα..αρα αν αλλαξω ολη την εξατμιση θα τσιμπησει πιο πολλα αλογα :)
στοχος ειναι να βγαλει γυρω στα 30 αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο

η εξατμιση ολοσωμη κανει 410 ευρω

τι αλλο εκτος απο εξατμιση, φιλτρο και καρμπυρατερ?
οοοοτι υπαρχει θελω να μου το προτεινεται

Ολοκληρη η εξατμιση (θαλαμος διαστολης και τελικο) αναλογα για τη χρηση που εχει σχεδιαστει, θα σου αλλαξει τον τροπο αποδοσης της δυναμης, δινοντας ψηλα και κοβοντας χαμηλα, ή δινοντας κυριως μεσσαια και λιγο ψηλα, διατηρωντας μια (σχετικα παντα) αξιοπρεπη αποδοση χαμηλα.
Πριν να πληρωσεις 410 ευρω και να απογοητευτεις απο την αποδοση οταν την βαλεις επανω (μιλαμε για καθολου ή πολυ προχειρη επεμβαση στο καρμπυρατερ και στο φιλτρο), πηγαινε σε εναν εξατμισα να σου αδειασει τον μαμα θαλ διαστολης, και παρε ενα τελικο πιο ελευθερο στο ΙΔΙΟ μηκος με το μαμα.
Μετα, ζιγκλερακια και υπομονη. Οπωσδηποτε τροποποιηση στο φιλτροκουτι για να "αναπνεει" καλυτερα (μεγαλωμα της τρυπας που "ρουφαει" αερα), αλλο φιλτρο ("σφουγγαρι" μαλλον ε?-δεν θυμαμαι/γνωριζω τι ειδους φοραει...)
Reed boyesen dual stage ή αν υπαρχει rad-valve (ολοκληρη ρηντιερα με εισαγωγη) διαθεσιμο για το μοντελο σου, ακομα καλυτερα (αξιζει τα 150 ευρω που κοστιζει - μια μεση τιμη λεω).

Ορεξη και υπομονη να εχεις, και μπορεις να λυσεις μοτερ, να θυριδωσεις τον κυλινδρο, να παιξεις με πιστονια, συμπιεσεις και squish band, να, να, να...
Αν δεν καταλαβαινεις τι ολα αυτα, μην αγχωνεσαι, ελαχιστοι πια σημερα θυμουνται/καταλαβαινουν/ασχολουνται με τετοιους ορους.

Συμβουλη:
Ψαξε κα βρες Ο,ΤΙ ταιριαζει απο το καθαροαιμο εντουρο 125 (θα σου ελεγα και ΜΧ, αλλα αφενος νομιζω οτι ειναι τελειως αλλος κινητηρας, και αφετερου, χαμηλα θα εχεις ενα τεραστιο κενο δυναμης, και ψηλα θα λυσσαει, - θα εχεις μοτερ δυο σταδιων - που ειναι αχρηστο στην καθημερινη μετακινηση...Εκτος αν το θες για κοντρες, οποτε παρε ενα κατι καθαροαιμο και αστο στην ησυχια του το μηχανακι σου, - γνωμη μου παντα - εσυ αποφασιζεις).
Σε ολες τις περιπτωσεις, θα χασεις σε αξιοπιστια, απο λιγο ως πολυ...
Θα κερδισεις φυσικα σε εμπειριες και γνωσεις απο το ολο εγχειρημα!

Συμβουλη2:
Βρες καποιον καλο μηχανικο εμπιστοσυνης, που να εχει ορεξη και γνωσεις για μετατροπες, και να σε παει βημα - βημα, εξηγωντας σου τα υπερ και τα κατα καθε μετατροπης/αλλαγης/ρυθμισης.

OzZzZzY
08/03/2007, 12:47
τωωωωωρα την παραγγειλαμε την εξατμιση..
φιλτρο και καρμπυρατερ θα μπουν μετα για να ρυθμιστουν και σωστα..
εν συνεχεια reed αντε και κανα πιστονι wiseco..
δν νομιζει να μπορει να γινει κατι αλλο
θα το παμε δυναμομετρηση εν συνεχεια και αν δν γραψει κανα 28αρι αλογα τροχο θα το πεταξουμε:rotflmao: :rotflmao:
αλλωστε το μηχανακι ειναι φιλου..σκεφτομαι κι εγω να το παρω αλλα αν δεν δουμε ικανοποιητικη βελτιωση απο τις μετατροπες θα παρω ενα KTM EXC 125 και τελος..σε αυτο αν κανεις τις ιδιες μετατροπες (εξατμισεις,φιλτρα κλπ.) θα σκιζει..
αυτο που μου τη σπαει ειναι πως δεν ειναι τοσο ομορφο οσο το Husqvarna..
ΘΕΛΩ ΕΝΑ KTM ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ME THN ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ HUSQVARNA :D :D :D

loumex
08/03/2007, 13:12
tote agorase anthrwpe mou husky alla oxi 125ari..

episis einai pantelws ilithio to egxeirima sas. ta lefta pou tha xalasete einai STANDARD xwris logo, kalitera na to poulage leme kai na eperne ALLO.-

OrEsTiS82
08/03/2007, 21:36
Παρε ενα TE610 να δεις ασπρη μερα!!!!

LoooOOooL!
:beer:

OzZzZzY
09/03/2007, 00:47
ναι αλλα ηλικιακα ειμαστε κατω απο 21 και θελουμε να ειμαστε νομιμοι..λες να ασχολιομασταν με βελτιωσεις 2χρονου 125 και να μην παιρναμε κατι μεγαλο και αξιοπιστο? μας προσβαλεις..τοσο καγκουρες δεν ειμαστε πια
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

KeLeYTiS
09/03/2007, 00:57
Φαντασου ποσο καγκουρι ειναι ο τιφοζο 35 χρονων + και κωλοφτιαχνει 50αρια διχρονα :rotflmao:

tifoso4ever
09/03/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Φαντασου ποσο καγκουρι ειναι ο τιφοζο 35 χρονων + και κωλοφτιαχνει 50αρια διχρονα :rotflmao:

:a13: :a13: :a13:

:a6:

OrEsTiS82
09/03/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Φαντασου ποσο καγκουρι ειναι ο τιφοζο 35 χρονων + και κωλοφτιαχνει 50αρια διχρονα :rotflmao:


LooOOOOoL!!!
:rotflmao:

OldMan
09/03/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
ο τιφοζο 35 χρονων +
40 γεμάτα είναι ο κάγκουρας ...!!!

Και μιλάει ΠΑΡΑ πολύ σωστά, αλλά μάλλον "στον βρόντο" ...:sad:

:wave2: :beer: :wave2:

OzZzZzY
09/03/2007, 16:43
με το θεμα μου θα ασχοληθει κανεις ? :a02: :a02: :a02:
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

loumex
10/03/2007, 03:42
re pitsiriki, an plisiazeis ta 21, tote krata ta lefta sou gia 600ari kateutheian!

OzZzZzY
10/03/2007, 12:11
ουτε 18,5 δεν ειμαι..τελικα παραταω την ιδεα για husqvarna..βρηκα ενα παπι yamaha z με μοτερ απο wr200 πανω 2000 ευρω :D :D
ε θα περασω με αυτο κανα 2 χρονια και μετα παμε σε αλλα :wacko: ;)

OzZzZzY
10/03/2007, 12:29
εχω κατι λεφτα στην ακρη..ε εκει θα μεινουν :D :D μηπως καταφερω να παρω κανα yamaha r6 που καθομαι και λιωνω στη βιτρινα της μοτοδυναμικης να το χαζευω :( :(


80526

OrEsTiS82
10/03/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
βρηκα ενα παπι yamaha z με μοτερ απο wr200 πανω 2000 ευρω :D :D


Z απο WR? sorry αλλα δεν θα προλαβεις να δεις R6 με αυτα τα μυαλα!!!

loumex
10/03/2007, 16:54
e nai re palikari..twra min kagoureuesai adikws...pare ekei ena dixronaki 200ari, mporeis mou fainetai pleon den xerw kai kane tin douleia sou gia enamisi xrono kai meta xtipa 600ara i 1000ara(kalitera600ara, min viazesai.pitsirikia eimaste oloi mas akoma)

OzZzZzY
10/03/2007, 22:08
ε ενταξει σας μοιαζω για κανενας κ@βλογκαζος που θα σκοτωθει? :D :D :D

βρηκα και ενα πολυ καλοδιατηρημενο 2200 με κινητηρα απο yz250 :smokin: :smokin:

loumex
11/03/2007, 04:56
prosexe min se piasoun...

loumex
11/03/2007, 04:56
prosexe min se piasoun...

OzZzZzY
11/03/2007, 12:59
με τετοιο εργαλειο σιγα μην με πιασουν :D

πω ρε γαμωτο..βρηκα το τοπ μηχανακι..yamaha z 125 με κινητηρα απο tzr 250..3 χιλιαρικα..λιγα ακομα θελω.. θα διαπραγματευτω και την τιμη λιγο και μετα....:wave2: :wave2: :wave2:
οποιος νομιζει οτι παει γρηγορα ας ερθει :winka: :winka: .......στο νοσοκομειο να με δει :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:
οχι ενταξει και αυτο να παρω συντηρητικα θα το οδηγαω..στα 40 θα βαζω εκτη για να μην σηκωνεται και θα πηγαιιιιιινω μετα ηρεμα....μεχρι τα 220 :yuck: :yuck:

loumex
11/03/2007, 14:09
mou aresei pou apo kei pou tha isoun poli kirile kai sevastos me motard dixronaki tha to rixeis se papia me allo kinitira kai trexa gireue mageiremata kai genika prin den itheles na eisai paranomos, twra arxises ta perierga.kala, kai emeis ta idia legame, apla eixa xarei stin arxi pou to evlepes toso swsta kai twra arxises na to xaneis! :P

oti theleis re tha kaneis!frontise na to goustareiiiis

OzZzZzY
11/03/2007, 14:13
βασικα ειναι θεμα χρηματων-αποδοσης
να το παρω καινουργιο το husqvarna και μεχρι να το φερω εκει που θελω θα μου χουν φυγει 6000 ισως και παραπανω..για ενα μηχανακι που θα κρατησω 2 χρονια..
παιρνω αντιθετα ενα z κωλοφτιαγμενο, ειμαι 2 χρονια ανετος με 3000 το πολυ ευρω και μετα τρωει σουτ και παμε για ενα R6.. το οποιο ελπιζω το μοντελο 2009 οταν θα το παρω εγω δηλαδη να μην εχει γινει σκατα :D :D .. μεχρι τοτε μαλλον η σελα καποιου z θα με φιλοξενησει :D :D και τα βρωμικα απ τη διχρονιλα ρουχα μου το πληντυριο της μανας μου :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

loumex
11/03/2007, 14:47
giati den perneis ena dixronaki enduro, tou xwneis kai ena set motard kai pigaineis agori mou vouno, pas damaria kai xwneis almata ,mathaineis pragmata pou to z den tha sou mathei pote, 200ari dixrono den mporeis na paeis? psaxto kalitera leme. me 3000 pairneis poli POLI PRAGMA.mi pareis amesws tin apofasi gia z.

nikos force
11/03/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ουτε 18,5 δεν ειμαι..τελικα παραταω την ιδεα για husqvarna..βρηκα ενα παπι yamaha z με μοτερ απο wr200 πανω 2000 ευρω :D :D
ε θα περασω με αυτο κανα 2 χρονια και μετα παμε σε αλλα :wacko: ;) tha pas na dwseis lefta na pareis to pio aulio pragma poy kykloforhse pote???mallon de sta exoyn pei kala kai pisteyeis oti pairnontas ena tetioi mhxanaki einai sa na pairneis ena aplo papi. pairan toy oti einai mhxanakia mono gia thn eytheia me aulia plaisia kai ola ta loipa, einai skwtwstres kai zhtane kai synexws lefta. moy aresei oti to husqvarna soy peftei ligo...Z sucks...:bawl:

jbear
11/03/2007, 17:50
Αν δε σου φτανουν τα αλογα του Husqvarna, γιατι δεν παιρνεις ενα Aprilia RS 125 ή το Derbi GPR 125? Η Aprilia μαλιστα δινει και κιτ για περισσοτερα αλογα...Σκεψου το καλυτερα και ασε το Ζ (το παπι :D )

loumex
11/03/2007, 19:56
afou vlepeis to miso forum prospathei na swsei enan 18ari apo to na ginei PAPIAS!!!

OzZzZzY
11/03/2007, 22:53
ενταξει..ας το δεχτω..αν και δεν εγκατελειψα την ιδεα για το z....ωστοσο ειδα ενα WR που μου αρεσε πολυ..αρα ειναι κουτο να σκεφτομαι wr 200 ή z 125 με μοτερ WR ε? :smilea:


80664

jbear
11/03/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ενταξει..ας το δεχτω..αν και δεν εγκατελειψα την ιδεα για το z....ωστοσο ειδα ενα WR που μου αρεσε πολυ..αρα ειναι κουτο να σκεφτομαι wr 200 ή z 125 με μοτερ WR ε? :smilea:

Το συγκεκριμενο WR ειναι πανεμορφο!!!


Ασε τα παπια :yuck: δε συγκρινονται με τις μηχανες...αφου θες μετα και R6 παρε το WR, θα μαθεις περισσοτερα μαζι του ;) .

fantacid
11/03/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ενταξει..ας το δεχτω..αν και δεν εγκατελειψα την ιδεα για το z....ωστοσο ειδα ενα WR που μου αρεσε πολυ..αρα ειναι κουτο να σκεφτομαι wr 200 ή z 125 με μοτερ WR ε? :smilea:


καλα ρε συγκρινεις αυτο κ@υλακι που ποσταρες απο πανω με ενα παπι??

:confused: :bigcry: :confused:

OzZzZzY
12/03/2007, 00:17
το συγκεκριμενο ειναι ανακατασκευη..πιρουνι usd και μονο 2400 ευρω..ε να μην το σκεφτομαι ε?
βρηκα και ενα αλλο (δεν εχει φωτο θα παω ομως να το δω απο κοντα) 3400 ευρω (πολλα ε?) σχετικα ανακατασκευασμενο αλλα ειναι ολο νικελ..
βασικα...ποια η αποψη σας για ενα WR νικελ? καγκουρια? :mad:

OrEsTiS82
12/03/2007, 00:58
Εαν κανεις σοβαρη ερευνα αγορας θα βρεις κατι καλο οπως βρηκες το παραπανω...

loumex
12/03/2007, 03:26
WPA NA KAI ALLOS ME HUSKY SM!!!! PWS TO SIKWNEIS SOUZA RE MEGALE PES MAS KAI MAS! :P :P :P!! τι τουχεις κανει πες καμια ιδεα! ela sto group!

kai nai file, xexna ta papia.pare MIXANI.

tifoso4ever
12/03/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
το συγκεκριμενο ειναι ανακατασκευη..πιρουνι usd και μονο 2400 ευρω..ε να μην το σκεφτομαι ε?
βρηκα και ενα αλλο (δεν εχει φωτο θα παω ομως να το δω απο κοντα) 3400 ευρω (πολλα ε?) σχετικα ανακατασκευασμενο αλλα ειναι ολο νικελ..
βασικα...ποια η αποψη σας για ενα WR νικελ? καγκουρια? :mad:

Γεια και παλι απο τον καγκουρα 40+ (...):lol: :lol: :lol:

ΜΗΝ παρεις με τιποτα παπι! Λες ΟΛΟΙ να λενε μπουρδες, που προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο τετοια αγορα?
ΤΕσπα, κοιτα να βρεις ενα WR200, αφου σ' αρεσει, (θα σου προτεινα να βρεις ενα απλο DT200 '89 - 92 κατω απο 1000 ευρω, αλλα εμφανισιακα ειναι ξεπερασμενο και μαλλον δεν θα σ' αρεσει...) γυρω στα 1500 ευρω, να ειναι ολοκληρο και εμφανισιακα τζαμι (ενταξει μην ειναι και κολλημενο, αλλα ενα μοτερ συνερχεται πολυ πιο ευκολα και οικονομικα απο ενα "πακετο" που θελει λυσιμο, βαψιμο, φροντιδα στα αλουμινια και καινουριο κοστουμι...Βεβαια η αληθεια ειναι οτι θα βρεις μηχανακια που ειναι 50 - 50 απο μηχανολικη/εμφανισιακη ΚΑΛΗ κατασταση, οποτε θελει και λιγη τυχη για να πετυχει η συνταγηκαι να μη μετανοιωσεις για την αγορα...).
Ετσι, με λιγο μερακι και πολυ προσωπικη δουλεια, θα το κανεις οπως το γουσταρεις, και δεν θα ξεπερασεις τα 3000 ευρω, αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι ασχολουμενος μαζι του δεν θα το βαρεθεις μεχρι να παρεις αυτο που πραγματικα (ή νομιζεις οτι...) θελεις.
Απλως λεω τη γνωμη μου, μην δωσεις ολα σου τα λεφτα με τη μια, (οσο σουπερ-ντουπερ κι αν ειναι αυτο που θα βρεις, παλιο μηχανακι ειναι, μην νομιζεις οτι θα ειναι απροβληματιστο...) καλυτερα να τα χωνεις σιγα σιγα και να γουσταρεις το αποτελεσμα.
Καλες καγκουριες!!!

:beer:

OzZzZzY
12/03/2007, 22:20
τεσπα με βλεπω σε κανα WR ή σε κανα exc 200 μοντελο 2003..αν το βρω κατω απο 4000 ευρω..
λυπαμαι για το z..παντα ηθελα ενα παπι που να τρελαινει..αλλα καλυτερα ενα μοταρντ που να σκοτωνει ;)

fotografos
13/03/2007, 06:19
Λοιπόν λές πως θές να είσαι νόμιμως αλλά θές dt200ktl τέσπα το παρακάμπτο αυτό το θέμα!
Σχετικά με τον φίλο σου που δεν είναι ικανοποιημένος απο το husky, να ξέρεις πως το 99% τον δίχρονων μοτισυκλετών για χρήση δρόμου είναι φιμομένα και κυρίως στην εξάτμιση,οπότε θα πρότεινα μια dep η fmf κατά την γνώμη μου dep γιατί απο εμπειρία έχω δεί οτι κρατάει ωραίες ροπές χαμηλά,ενα πιο ελύθερο φιλτράκι μεγαλύτερο ΄κεντρικό ζιγκλέρ στο καρμυρατέρ ίσως να για να πάρεις το μέγιστο της δύναμεις με αυτό το καρμυρατέρ να χρειαστείς και ζιγλέρ αέρα σωστά ρυθμισμένα.Με αυτά και μόνο μόλις καβαλήσεις την μηχανή θα νομίζεις πως πήρες άλλη, δεν σου λέω θα σου δόσει 10 15άλλογα τα πάντα είναι σχετικά, δεν ειναι μόνο να έχεις 30 άλογα αλλά και πώς θα τα έχεις.Ακόμα θα βρείς έναν μηχανικό που να έχει εμπειρία πάνω στα husvarna τα δίχρονα και θα τον ρωτήσεις άν έχει κόφτη απο ρεύμα,είναι συνήθως ένα καλώδιο απο τον εγγέφαλο το οποίο βραχυκυκλώνετε στο - (πλην) της μπαταρίας.Αυτά τα λίγα για τον φίλο σου. Για εσένα τώρα :)
Πριν πάρω τη πρώτη μου μηχανή δεν είχα καβαλήσει πότε ουτε παπί ούτε σκούτερ ούτε τίποτα δεν ήμουν σίγουρος να φανταστείς αν θα ήξερα ισοροπία!!Κι όμως πήρα 50άρι εντουράκι.
Τώρα έχω dt125 και θα σου πω παρακάτω τι μπορείς να κάνεις με ένα ταπεινό dtάκι.
Θές z με μοτέρ 200κτλ? ωραία!
Θα περνάς dt200 ίσως με ένα πιο δυνατό μοτέρ με 300κτλ μπορεί να περνάς ακόμα και r1 μέχριτα 80 100 ωραία αυτό είναι μόνο η μηχανή?
Λακούβες γκουπ γκουπ οδιγική ευχαρίστιση = με το απολυτο 0 είσαι πάνω σε δυο μικρούς τροχούς και σε κάτι που στην κυριολεξία δεν μοιάζει για μηχανή, δεν λέω άψογα και οικονομικά για κοινήσεις μέσα στη πολη delivery κτλ αλλά όχι για μηχανές.
Αν θέλεις κάτι φθηνό αξιόπιστο και αρκετά εξελίξιμο όπως κάθε δίχρονο ενα θα σου βάλω την ιδέα για dtάκι 125 92-95 μοντέλο με 1000 1500ευρώ.
Βάζεις ή κυλινδροπίστονα +μπιέλες απο 200άρι, ή το κιτ της athena που το κάνει 175κυβικά ολόσωμη dep αφαιρείς ηλεκτρονικό κόφτη σε περίπτωση που υπάρχει,και άν μπορέσεις βάζεις 35άρι keihin όπως έχω βάλει στο δικό μου, με κύλινδρα κτλ απο 200 ξεπερνάς τα 30+άλογα και με κιτ 175 φτάνεις τα 30.
Ελπίζω να μη κούρασα κανέναν αλλά και εγώ σχεδόν στη θέση του ήμουν για το πώς θα φτιάξω και θα βελτιώσω τη μηχανή μου κτλ μέχρι που παράτησα τους κλέφτες στα συνεργεία και ασχολήθηκα μόνος :)
Και μη ψαρώνεις στο να κάνεις θυριδώματα κτλ που λέει κάποιος φίλος θα πηγαίνει μαμιώντας κτλ, αν σαρέσουν οι χαμηλές ροπές όπως εμένα και το δουλέυεις στο χώμα μη πειράξεις καθόλου θυρίδες γιατί σε dtάκι με τα ypvs θα έχεις χαμηλά καλύτερα και απο τετράχρονο:)
Τώρα αν το θές για να ανοίγεις σε ευθείες και να σου γράψει στροφές θυρίδωσέ το.

OzZzZzY
13/03/2007, 21:08
σε ευχαριστω φωτογραφε αλλα αποφασισα να μην μπω σε διαδικασια τελικα με αναβαθμησεις,κιτ κλπ..εξατμιση,φιλτρο,καρμπυρατερ και κανα πιστονι στυλ wiseco για μεγαλυτερη συμπιεση και τελος..θα περασουν τα 2 τα γαμημενα τα χρονια και θα το παρω το r6..λιγη υπομονη θελει..
thanks παντως ολους :D
εγιναν πολλες στουκες..αρχιζω να ωριμαζω :o

fotografos
13/03/2007, 22:24
Εξάτμιση και καρμυρατέρ να αλάξεις θα δείς μεγάλη διαφορά!
Πάντος πιστόνι αν του αλάξεις θα του αλάξεις μόνος?γιατι να σου δώσω ένα παράδειγμα!
Αν πάς σε μηχανικό θα σου πάει κανα 120άρι το πιστόνι και κανα κατοστάρικο λύσε δέσε οπότε 2 κατοστάρικα θα φύγουν έτσι και δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό, είχα πειραματιστεί με πιστόνια όταν είχα ακόμα πιο ανύσυχο πνεύμα, τι μονοελάτιρα τι πιστόνια με μεγαλύτερες θυρίδες κτλ, αλλα το μόνο που έπερνα ήταν ενα τίποτα!
Πάντος αν κάποια στιγμή αλάξεις πιστονάκι αν και περισότερο θα το κάνεις για λόγο αξιοπιστίας δεν θα σου δώσει κάτι το ιδιαίτερο, πρόσεχε τι θα πάρεις, καταρχάς μη βάλεις απο άλλο μηχανάκι που θα σου πούν οτι ταιριάζει, βάλε after market όπως wisseco wossner αλλά πρόσεξε τις ανοχές που έχει το πιστόνι γιατί αν έχει και μισό χιλιοστό διαφορά θα έχεις κραδασμούς ελειπής συμπίεση κτλ.!
Καλές βελτιώσεις φίλε!

dim87
14/03/2007, 15:20
Φιλος εχει sms 125....Εχει βαλει εξατμιση ολοκληρη dep , καρμπυλατερ dellorto 38 , πιστονι wiseco μονου ελατηριου ,και πιο μακρυ δυο δοντια στο πισω γραναζι, reedοφυλλα αλλα, και φτιαγμενες θυριδες....οταν το οδηγησα ηταν σαν να καθιζω σε αλλο μηχανακι......Ειχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα με το εργοστασιακο..Περιπου 25 αλογα πρεπει να ειναι(μπορει και παραπανω ,δεν εχει δυναμομετρηθει).....

Οποτε η επιλογη αν το φτιαξεις ειναι δικια σου.....
Αλλα οτι θα δεις μεγαλη διαφορα ειναι σιγουρο...