PDA

View Full Version : πρατήρια καυσίμων ή μηχανικό πρόβλημα..???



theocris
06/03/2007, 23:31
Παρασκευή 02/03/2007 και ξεκινάμε για Πάτρα 3 μηχανές ( varadero, transalp και το δικό μου v-strom 650 με 5200 κm στο οδόμετρο). Έχω "φουλάρει" βενζίνη raching της shell. Στο δρόμο όλα καλά με το v-strom να κινείται σε άψογους ρυθμούς και να επιταχύνει όπου και όσο θέλω..Και ενώ πλησιάζουμε Ακράτα, πάντοτε από εθνική οδό (ο Θεός να την κάνει..), έχω στο ταχύμετρο 160 km/h και περίπου 7000 rpm/min κάνω να ανοίξω το γκάζι και παρατηρώ έκπληκτος ότι το γκρίπ του γκαζιού έχει τερματίσει και με το v-strom να μην έχει καμία διάθεση να ανεβάσει ούτε km, ούτε στροφές..Γνωρίζω ότι έχω on-off και όχι s.s. αλλά γνωρίζω επίσης ότι με έχει ταξιδέψει με δύο άτομα 185-190 km για αρκετή ώρα σε παλαιότερη εκδρομή..Δυο λοιπόν τα τινά : 1ον, βενζίνη με..μπόλικο ¨νεράκι¨ ή
2ον, πρόβλημα της αντλίας βενζίνης..
Το 2ο μάλλον δεν υφίσταται επειδή το μοτέρ ανέβαζε κανονικά όλες τις άλλες ταχύτητες μέχρι και τα ¨κόκκινα¨. Μόλις έβαζα 6η το ίδιο φαινόμενο..Τελειώνει η βενζίνη και ανεφοδιάζομαι στην Πάτρα. Την επομένη της επιστροφής το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί.. Ρωτώ λοιπόν τους συμφουρίτες :
- εαν η βενζίνη ήταν νοθευμένη, το νερό (το οποίο είναι και πιο βαρύ) φεύγει ή παραμένει κάπου και πού ??
- επιταχύνει την ¨ζωή¨της αντλίας βενζίνης ??
- τι τελική έχει το v-strom 650 και με πόσες χιλιάδες στροφές ?? (αυτό για v-strommites)
- υπάρχει περίπτωση ο συνεγαρμός να δημιουργεί το παραπάνω πρόβλημα στο v-strom (απομόνωση κινητήρα μου είπαν κάποιοι αλλά δε το πιστεύω)

υ.γ. εάν θέλει κάποιος να καταγγείλει κάποιο πρατήριο καυσίμων η μόνη οδό είναι το ΙΝ.ΚΑ. ή και κάτι άλλο ??

stefanos
07/03/2007, 08:05
Αν είχε νερό η βενζίνη δεν θα δούλευε η θα έκανε διακοπές.

argy_kap
07/03/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από theocris
Π
- τι τελική έχει το v-strom 650 και με πόσες χιλιάδες στροφές ?? (αυτό για v-strommites)
- υπάρχει περίπτωση ο συνεγαρμός να δημιουργεί το παραπάνω πρόβλημα στο v-strom (απομόνωση κινητήρα μου είπαν κάποιοι αλλά δε το πιστεύω)

υ.γ. εάν θέλει κάποιος να καταγγείλει κάποιο πρατήριο καυσίμων η μόνη οδό είναι το ΙΝ.ΚΑ. ή και κάτι άλλο ??

-εγώ έχω δει 200-205 με κάπου 10,000 στροφές
-ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος στο immobiliser?

εγώ πιστεύω πάντος οτι ήταν και πολύ racing η βενζίνη που έβαλες!!!!! μείνει μακριά

θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και αυτό (http://www.bloka.com/m_gas_prostima.htm)

kostisthegreek
07/03/2007, 19:51
Εχει παρατηρηθεί σε διάφορα μηχανάκια να παρουσιάζουν δυσλειτουργία σε κάποια γεμίσματα του ρεζερβουάρ. Μόλις τελείωσε η βενζίνη και ξαναγεμίσαν από άλλο βενζινάδικο ξαναλειτουργήσαν κανονικά.

Θυμάμαι και δική μου περίπτωση κάποτε και με συγκεκριμένο γέμισμα από άγνωστο βενζινάδικο το μηχανάκι να έχει χάσει σημαντική δύναμη στην ανηφόρα και με κλειστό γκάζι στον κατήφορο να είναι όλο σκασίματα. Στο επόμενο γέμισμα, λίγες ώρες αργότερα, ξαναλειτουργούσε κανονικά.

theocris
07/03/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
-εγώ έχω δει 200-205 με κάπου 10,000 στροφές
-ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος στο immobiliser?

εγώ πιστεύω πάντος οτι ήταν και πολύ racing η βενζίνη που έβαλες!!!!! μείνει μακριά

θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και αυτό (http://www.bloka.com/m_gas_prostima.htm)

:sad: .................